Fantóm opery

Fantóm opery https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50845/bmid_fantom-opery-mQZ-50845.jpg 4 633 157

Originální příběh zpěvačky Christiny Daaé, jejího přítele z dětství a pozdějšího romanticky oddaného milence vikomta de Chagny a posléze záhadného fantóma opery, chodícího přízraku smrti, který jako „Anděl hudby“ stává se Christininým učitelem a démonickým milencem, a s nímž se v nerovném boji v podzemí pařížské Opery utkává Raoul de Chagny, aby zachránil Christinu Daaé.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Le Fantôme de ľOpéra , 1910

Laura Krivdova
25.07.2017 4 z 5

No, mám z toho smíšené pocity. Raoul mě celou dobu nesmírně vytáčel stejně jako Christina. Kniha mě začala bavit až po jejím únosu a to asi hlavně díky Peršanovu vyprávění. I když i toho jsem měla ke konci dost. Knihu podle mě zachránily poslední dvě - tři kapitoly, které mě opravdu dostaly a neubránila jsem se ani slzám. A tak z jisté sentimentality uberu jen jednu hvezdičku.

Atanone
13.07.2017 5 z 5

Tento příběh mě provází prakticky od dětství. Jako odrostlejší dítě jsem z něj byla trochu vystrašená,jako teenagerka zasněná a teď jsem většinou trochu melancholická. Jsem zvědavá,co bude dál...

cat5
23.05.2017 5 z 5

Ach jo Eriku... Nádherný příběh, který se prostě ve skutečnosti stal (jinou pravdu neberu).

Eorin
22.04.2017 5 z 5

Nádherný příběh, smutný, ale opravdu nádherný. Erikovi jsem fandila, stejně jako jej nenáviděla.. obojí současně, ale nejmocnější emocí byla lítost..
S filmem/muzikálem se to nedá srovnávat (neodsuzuji, jen v této verzi chybí propracovanost a to, co si zkrátka nelze pouze z náznaků domyslet a co jinak v knize je tím, co zvu geniální). Tato kniha je nádherně napsaná a forma doslova vybízí k tomu, abyste tomu všemu uvěřili. Ano, je to romantické, patetické, geniální a melancholické.

martina.culik
24.02.2017 5 z 5

Kniha líčí osud Fantoma Opery - dotkne se jeho dětství i života před tím, než se stal známým Fantomem. Knihu jsem si přečetla, viděla jsem filmové zpracování, muzikál v divadle a chystám se, že si v brzké době knihu znovu přečtu.

Samaret
09.02.2017 5 z 5

Ještě nikdy jsem nepřečetla něco tak nádherného. Absolutně úchvatné. Kdo pouze viděl muzikál nebo film, neví, o čem to vlastně je a rozumí jen zlomku celého příběhu. Vím to. Sama jsem nejprve viděla film i muzikál, abych pak němá zůstala zírat.

Lanisa1966
04.02.2017 5 z 5

Nejkrásnější příběh co znám. Příběh nenaplněné lásky. Končící bohužel smutně.

Morgause
08.01.2017 5 z 5

V záhadném světě v podsvětí pařížské Opery se čtenář zúčastní velmi poutavého boje mezi realitou a iluzí, mezi skutečností a šálením smyslů. Ano, patetických momentů a dialogů bylo v knize nespočet, ale díky té úžasné divadelní atmosféře, ke které přehánění prostě patří, mi to nevadilo. V porovnání s filmem jsou postavy a příběh v knize podle mého názoru lidštější a uvěřitelnější, místy z nich až mrazí v zádech nebo vstupují slzy do očí. Nejkomplexnější postavou zůstává sám fantom, jeho šílenství smísené s genialitou a to, co může ošklivost z člověka udělat. Krásko, je možné opravdu a upřímně milovat zvíře, i když mu nejsi schopná pohlédnout do tváře?

Beatrisie
12.12.2016 5 z 5

Na konci jsem byla na měkko. Úžasný příběh.

zapina
09.11.2016 5 z 5

Trochu déle mi trvalo než jsem se do knihy začetla. Na čas jsem jí i dokonce odložila. Ale když jsem se k ní vrátila, nemohla jsem se už odtrhnout.

CharlesWard
04.11.2016 3 z 5

Slovy tehdejšího filmového kritika na adresu Lerouxe: ,,Je princem v panství, jehož králem je Edgar Allan Poe". Bohužel se ale, jako správné rozmazlené princátko, často nudí a staví romantickou složku nad úroveň tajemna, což je po čertech škoda.

Jack Bauer
29.10.2016 4 z 5

Knihu jsem četl několikrát pouze v angličtině, zakoupenou v Londýně, tak český překlad neznám, dle některých komentářů se prý hůře čte. Krásný a dojemný příběh zasazený do Francie 19.století pařížské opery a jeho tajemného podzemí. Operu nemám přitom vůbec rád, ale ve filmovém muzikálu, který se velmi povedl mě ani trochu nevadí.

tsal
13.09.2016 3 z 5

Fantom opery je spíše ukázkou nižší literatury, která se nějakým zázrakem přenesla až do současné doby a nejspíš se nějakým dalším zázrakem bude přenášet dál. Částečně za to nejspíš může oblíbený muzikál. Kniha sama o sobě má však i vlastní kouzlo, když víte jak a kdy ji číst.

V první řadě se budete muset vyrovnat s patosem. Samé och a ach, samá vzletná vyznání a strašlivé hrozby, spousta citů a minimum logiky. Oba mladí hlavní hrdinové mají rozumu, co by se za nehet vešlo, oba postrádají schopnost cokoliv rychle a přehledně (nebo vůbec nějak) vysvětlit, což je vlastně hlavním důvodem, proč je Fantom opery novelou a nikoliv jen povídkou. Postava samotného fantoma je pak o dost méně rozčilující, byť i on má chvilky, kdy byste ho nejraději něčím praštili po hlavě (a nikoliv proto, abyste zastavili zlo, které páchá, ale abyste ho umlčeli). Přízrak z opery nám osciluje mezi úlohou zbitého podlézavého psa a vyšinutého zloducha, což mu dodává kouzlo napětí. Dílo, které za svého života vytvořil, a minulost, kterou se dozvídáme pomalu a převážně v náznacích, jsou pak vskutku fascinující a geniální, byť značnou měrou rovněž fantaskní. Ostatně, ona fantasknost je příznačná pro každý prvek knihy. Vše je nadsazené, neuvěřitelné, dalo by se říct až nesmyslné. Když ovšem nejdete po logice věci, ale necháte se unášet kouzlem atmosféry, funguje to.

Za druhé budete potřebovat trpělivost s autorovým stylem psaní. Bohatá slovní zásoba a košaté věty jsou jednoznačně nádherně napsané a je radost je číst. Kompozice textu jako takového už ovšem plyne spíše trhaně. Autor rád předbíhá, nahazuje návnady, které vás zavedou do slepých uliček, prozrazuje věci, které se stanou až později, občas si i dost zaběhne někam stranou. Nejspíš mnoho důvodů, proč dát od knihy ruce pryč. Přesto jsem ji četla po druhé a vím, že ji budu číst po třetí. Chce to kávu, tmu za okny, pohodlí a pořádnou dávku představivosti. Pokud to vše máte a do Fantoma se ponoříte, vyvstane před vámi úžasný a tajemný svět opery s tajnými chodbami, propadlišti a stíny, kterému se svou rozlehlostí a tajemností vyrovná málo co.

papaja1288
01.09.2016 4 z 5

Skvělá kniha. Gaston Leroux je úžasný spisovatel. A Fantom Opery je jedna z nejkrásnějších knih co jsem kdy měla to štěstí číst ♥

AllyKumari
11.07.2016 4 z 5

Byla jsem mile překvapena tím, že muzikál byl pouze inspirován a tak jsem se v knize dočkala i věcí a detailů dosud mi neznámých. Nejslabší článek je hysterická romance mezi Raoulem a Christine, které jsem chtěla oba profackovat. Ovšem vše ostatní do sebe zapadlo výborně. Zmatení ředitelé mě bavili, fantom samotný byl opravdu ďábelský a postava Peršana byla příjemným vypravěčem. Jen mi někdo vysvětlete, proč si fantom, který si mohl vybrat jakékoliv jméno, rozhodl říkat zrovna "Erik"?!

LadyKet
28.06.2016 3 z 5

Děj neměl moc spád. Chytlo mě to až na konci knihy...

Netopyr07
28.06.2016 4 z 5

Fantoma jsem četla díky muzikálu a filmům. Takže... jak uvedla lapagerie, knižní předloha mě skoro až zarazila svou strohostí. Nicméně ano, uznávám, že nutno také přihlédnout k době vzniku díla - druhá polovina 19. a začátek 20. století. Jako jó :-)

koala
27.06.2016 5 z 5

Geniální ... je to jako sen, do kterého se ponoříte a procitnete až na konci. Nádherný zážitek.

Viera22
26.06.2016 4 z 5

dobré, trochu pochmúrne čítanie

lapagerie
17.06.2016 3 z 5

Muzikál úžasný, film celkem také. Co se knižní předlohy týká, trochu mě zklamala, příběh pro mě neměl očekávanou gradaci. Přiznávám ale, že na muzikálu strašně moc dělá ta úžasná mrazivá hudba, která dodává příběhu další rozměr...