Fantóm opery

Fantóm opery https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50845/bmid_fantom-opery-mQZ-50845.jpg 4 633 157

Originální příběh zpěvačky Christiny Daaé, jejího přítele z dětství a pozdějšího romanticky oddaného milence vikomta de Chagny a posléze záhadného fantóma opery, chodícího přízraku smrti, který jako „Anděl hudby“ stává se Christininým učitelem a démonickým milencem, a s nímž se v nerovném boji v podzemí pařížské Opery utkává Raoul de Chagny, aby zachránil Christinu Daaé.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Le Fantôme de ľOpéra , 1910

eraserhead
15.10.2020 3 z 5

Další klasika odškrtnuta ze seznamu. Neupírám tomu jistou chmurnou atmosféričnost, některé pasáže jsou výborné (Christinin sestup do podzemí, mučírna), na můj vkus je to ale až příliš dobrodružné, až moc se v příběhu střídá žánr (dobrodružné drama, komedie, gotický horror). Nakonec mi to obecné povědomí o Fantomovi opery přijde děsivější a atmosféričtější než skutečný román.

ses3
06.10.2020 4 z 5

Knihu jsem si stáhla hlavně kvůli výzvě 2019, nakonec jsem ji však nestihla. Příjemně jsem ale byla překvapená, když jsem se začetla letos. Je to opravdu napínavé, tajemné a čtivé.
PS: muzikál jsem neviděla :-)

Cress
29.09.2020 5 z 5

Miluju ten muzikál, takže jsem nemohla vynechat jeho knižní předlohu. Trochu jsem se toho bála a i když u mě zůstává muzikálová verze na první místě, tuhle jsem si taky zamilovala. Postavy byly poměrně odlišné. Například Raoul mě nehorázně štval. Příběh byl nádherný a u konce mi ukáplo i pár slz. (Poslech písniček z muzikálu učtení, ještě více prohlubuje zážitek)

lucie3145
16.07.2020 5 z 5

Zajímavý příběh, vysvětlené pozadí událostí. Knihu jsem četla, protože naprosto zbožňuju ten muzikál, je to srdcová záležitost.

m_martina
13.05.2020 4 z 5

Ale ano, kniha nebyla špatná. Četla jsem ji už před lety. Viděla jsem i film, ten dvoudílný. Hned po revoluci jsem byla nadšená, později už ne tolik. Asi jsem dospěla?

Artex
11.04.2020 5 z 5

,,Ubohý nešťastný Erik"

Film jsem viděla až po přečtení knihy a kromě písniček na něm co se týká děje je asi jediná pozitivní věc to, že fantom neumřel.
Christina je nevděčná naivní nána která kvůli tomu jak vypadá dokáže opustit člověka který ,,Měl srdce, jež mohlo obsáhnout pozemskou říši, a musel se nakonec spokojit se sklepením."
Já většinou u knih nepláču ale posledních pár stránek mě k pláči přimělo.

Richisa
21.03.2020 4 z 5

Super příběh, který jsem znala pouze z filmového muzikálu, kde mi uniklo spousta souvislostí. Na druhou stranu úžasná hudba zase dodá atmosféru.

Kniha ve druhé půli nešla odložit. Děj se hezky odvíjel. První půlka byla zdlouhavá, ale jako úvod do děje asi nutná. V celé knize jsem se prala se stylem a jazykem, což je nejspíš dáno stářím knihy... Asi bych straší věci měla číst častěji :)

Manifest blech
10.03.2020 2 z 5

Silný příběh, skvěle namluvená audiokniha. Jediný hlas Kristýnky mohl být jiný.

Romanka89
14.02.2020 5 z 5

Znám film, muzikál, miluju tu hudbu. Konečně jsem se dostala ke knize. Mnoho věcí je v knize vysvětleno, do filmu se toho tolik nevejde. Krásný příběh.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, která má na obálce květinu.

DenyCZ
13.02.2020 4 z 5

Pro knihu jsem se rozhodla po shlédnutí filmu z roku 2004. Vždy, když je nějaké dílo zfilmované, ráda si ho pustím po přečtení knihy nebo před přečtením a pak schválně porovnávám, kolik se toho liší. V případě této knihy docela hodně. Filmová verze má v sobě větší emoce, kniha zase více propracovaný charakter a život tajemného Erika. Jinak je psaná docela čtivě, i když možná trochu děravě, ve smyslu, že občas je potřeba přečíst některé odstavce vícekrát, aby se člověk zorientoval.

Morbidus
30.01.2020 5 z 5

Neviděl jsem ani film, ani muzikál... tahle kniha byla mým prvním setkáním s Fantomem opery. A byl jsem velice mile překvapen - očekával jsem, že se tím budu prokousávat a on to byl svižný a čtivý příběh! A docela mě to dostalo.
Jedinou výtka (což je dáno očekáváním čtenářů dnes a kdysi) se týká místy nepřirozeného chování ústřední trojice (výjimečně se odkážu na předchozí komentář, který to skvěle shrnuje). I tak jsem si postavy oblíbil a nevadily mi.
Napínavý nadčasový příběh, který stojí za přečtení.

Ana72154
25.01.2020 3 z 5

První jsem viděla film, který mě nadchnul. Ale kniha vůbec.
Raoul na mě působil jako uplakánek, Erik jako maniak, který je kvůli lásce schopný zabíjet a Christine jako naivní holka, která neví coby.

85098211
09.01.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem četla už před spoustou let, nyní jsem si ji však zopakovala v rámci Čtenářské výzvy. A musím přiznat, že pravděpodobně musela dozrát doba, protože příběh se mi líbil o dost víc, než tenkrát ;-). I když ta romantická linka mě už tolik nebavila, přece jenom už nemám ten správný věk ;-). Tentokrát mne spíš zaujalo tajemno, které fantoma obklopuje, i když jeho chování jsem nechtěla akceptovat (natož pochopit) doteď. Kniha jako taková je dobře napsaná, má správnou atmosféru i určitou porci napětí, proto ji doporučuji a je možné, že se k ní i někdy zase vrátím...

Noname007
03.12.2019 4 z 5

Moc dobré dílo, velmi mě zaujalo a nadchlo. Moc dobře vyprávěné. Stojí za přečtení.

Lucuschka
10.10.2019 5 z 5

Příběh - koho vlastně? Jde o souhrn zjištění a domněnek o "milostném" trojúhelniku operní zpěvačky - Fantoma - vikomta.
Jde o knihu/příběh, který je svým způsobem krásný a zároveň tragický.
Doporučuji romantikům společně s knihou Fantom ;-) Ubohý Erik...

Florindela
06.10.2019 4 z 5

Moc jsem ji chtěla přečíst a přečetla. Trochu fantasy, není to právě můj šálek čaje. Ale příběh pěkný.

Micha-Él
27.08.2019 5 z 5

Fantom Opery je pro mě opravdu srdeční záležitost! Naprosto přesně moje pocity vystihla Elen telemna pode mnou. Atmosféra pařížské Opery, andělská hudba, tragická láska - to všechno mnou natolik prostoupilo, že i po letech od přečtení ve mně kniha vyvolává velké emoce... Nádherný je také muzikál z roku 2004 :)

Elen telemna
04.07.2019 5 z 5

Poutavý příběh, který vás nenechá vydechnout, a kouzelná tajemná atmosféra snášející se nad starými prkny francouzské opery!
Kniha přináší nezapomenutelný zážitek plný napětí, lásky a tiché hudby, která se vloudí čtenáři do mysli, aniž by si uvědomil, odkud se vůbec vzala. Už po pár stránkách jste zatáhnuti do těch nejtemnějších koutů záhadné opery a nezbývá vám nic jiného, než tiše a ve skrytosti pozorovat neuvěřitelnou hudební tragédii.
Fantóm opery je jedním z nejkrásnějších příběhů, který jsem kdy slyšela. A vy, kteří nechápete, zřejmě nemáte svou duši dostatečně otevřenou. Jinak byste slyšeli tu líbeznou melodii, ten téměř neslyšný hlas Anděla hudby!

Lathien
26.06.2019 5 z 5

I když jsem už předem znala celý příběh fantóma opery, tak i tak pro mě byla kniha poutavá, zajímavá a čtivá. Byl příběh skutečně pravdivý? Já osobně si myslím že ne ve všech detailech, ale že základ mohl vycházet vycházet ze skutečností.
Erikovo vyprávění na konci knihy mě dojalo téměř až k slzám. To, jak byl dojatý, unesený, šťastný z pouhého, obyčejného polibku a z Christiininých slz, když uvážíme, že dnes je ten nejintimnější lidský kontakt samozřejmostí pro mladé lidi a Erik už byl starý muž! To prostě v člověku musí vyvolat lítost a soucit.
Je sice pravda, že Erik (ať už skutečně žil nebo ne, možná na tom ani tolik nezáleží) byl vrah a dopustil se mnoha hrůza, ale zeptejme se sami sebe: mohl být opravdu tak zlý a bezcitný člověk, který zemřel na zlomené srdce, na nešťastnou, neopětovanou lásku?
A tak, na závěr slovy Gastona Lerouxe: Rozhodně zaslouží fantóm opery soucit!

kaylee5060
12.06.2019 5 z 5

Jako člověk, jež viděl téměř všechna filmová zpracování, musím říct, že mě kniha příliš nenadchla, přesto dávám pět hvězdiček, protože kdykoliv se mě někdo zeptá, jaká je moje oblíbená kniha, řeknu tuto, či od Susan Kay. Knihu jsem četla před filmy a muzikály.