Fantastické poviedky

Fantastické poviedky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29294/bmid_fantasticke-poviedky-659e6f099073b.jpg 4 71 7

Dahlova tvorba má pečať najlepších tradícií anglickej literatúry - dokonalú kompozíciu, britký, duchaplný dialóg, skvelé rozprávačstvo, napínavosť príbehu, čierny humor. Poviedky: Aj jahňa môže zabiť, Južan, Vojak, Tá nežná pani môjho srdca, Istá výhra, Postrach Foxley, Koža, Jed, Túžba, O krk, Zvukový prístroj, Nunc Dimittis, Veľký automatický spisovateľ, Claudov pes, Potkaniar, Rummins, Pán Hoddy, Pán Feasey.... celý text

Literatura světová Humor Příběhy
Vydáno: , Pravda

Someone Like You , 1953

smazenaryba
13.06.2019 5 z 5

Až učebnicový príklad vynikajúcich poviedok. Väčšina funguje na osvedčenej osnove zaujatie-stupňovanie napätia-prekvapivý záver.

Ale nieje to len oslnivá forma, čím Dahlove poviedky zaujmú. Na malej ploche dokáže veľmi citlivo zachytiť všemožné ľudské pocity, nálady a neresti. Na mušku si berie ľudí všetkých vrstiev, a často s humorom, no nekompromisne, odhaľuje ich mnohé tváre.

Mojim favoritom je poviedka Veľký automatický spisovateľ, ktorá rozvíja príbeh o počítači, ktorý vytvára romány podľa presne zadaných kritérií. Pri množstve a kvalite súčasnej tvorby, predovšetkým pokiaľ ide o niektoré špecifické žánre a témy, ma napadá, či ten automat, ktorý chŕli knihy ako na bežiacom páse, naozaj niekde neexistuje.

Miroslav077
02.03.2019 4 z 5

Super kniha

revolution9
17.11.2018 4 z 5

Vydarená zbierka poviedok, len veľmi nerozumiem označeniu "fantastické poviedky", keďže v oblasti nadprirodzena sa pohybujú asi tak dve poviedky (Veľký automatický spisovateľ a Zvukový prístroj, ktorá vyšla aj v Hitchcockovej antológii Strašidlá na dobrú noc) z celej zbierky. Nič to však nemení na tom, že poviedky sú dobre čitateľné, inteligentne napísané a často raz prekvapia aj nečakaným záverom. Na prekvapivých záveroch si Dahl zjavne potrpel, ale musím priznať, že nie vždy sa mi zdala pointa dostatočne úderná. Veľmi častou témou poviedok sú rôzne stávky, z čoho usudzujem, že Briti mali pre tento druh hazardu slabosť. Z týchto "stávkovacích" poviedok by som vyzdvihol predovšetkým poviedky ako Južan, z ktorej čerpal celkom evidentne aj Tarantino v poslednom príbehu filmu Štyri izby, či Istá výhra s pánom Botibolom, ktorá ťaží predovšetkým z výbornej pointy (pre mňa osobne najlepšie vypointovaný príbeh knižky). Ďalej by som vyzdvihol poviedky s hororovým nádychom ako Koža alebo Aj jahňa môže zabiť, spomínané poviedky, ktoré možno skutočne označiť za "fantastické", ba dokonca vedecko fantastické - Veľký automatický spisovateľ a Zvukový prístroj či humornejšie ladenú poviedku Postrach Foxley so skvelým strohým záverom, ktorý si robí žarty aj zo samotného čitateľa. Na záver by som pochválil aj zvláštnu poviedku s názvom Vojak, ktorá veľmi nezvyčajným spôsobom hovorí o odcudzení manželského páru. Myslím, že priaznivci poviedkových zbierok nebudú sklamaní.

mysalienka
03.02.2018 5 z 5

Brilantná psychologicko-satirická klasika. Dahl vytvorí v hlave čitateľa pár riadkami fascinujúco plastický obraz situácie, ktorá vždy vyvrcholí pointou doznievajúcou v mysli ešte dlhý čas. Vrele odporúčam.

Ivan F
24.09.2015 5 z 5

Absolútne krásny čierny humor. Klasika v tomto literárnom štýle. Roald, bravo!

Liyz
21.05.2013 5 z 5

Kniha splnila očakávanie.
Každá poviedka mala v sebe napätie až do konca, našiel sa humor aj inteligentné vysvetlenia udalostí...
Odporúčam každému, kto prahne po príjemnej oddychovej poviedke z tradičného anglického prostredia.

zuzulique
20.09.2011 5 z 5

Paráda! Kto nečítal, nepochopí :-)