Fanny a Alexandr

Fanny a Alexandr

Rozsáhlá rodinná měšťanská freska z počátku minulého století se očividně zrodila z Bergmanových autobiografických vzpomínek na dětství, i když těžil i z bohaté dětské fantazie. Titulními postavami příběhu, jsou dvě děti ­- Fanny a Alexandr ­- které ze svého dosud šťastného domova přicházejí do prostředí prosáklého strachem, falší a chorobnou askezí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32330/fanny-a-alexandr.jpg 4.338

Fanny och Alexander (1982)

Literatura světová
Vydáno:, Mladá fronta

MOu598
23.05.2017

Četla jsem v červenci 2007. Podle mých poznámek:
Psáno spíše formou scénáře. Na počátku představeny osoby a prostředí - supr.
Film jsem neviděla. Knížka je hezká.
Pěkně vylíčena soudržnost rodu.

mgeisselreiter
15.08.2014

První cca čtvrtina knihy byla pro mě trochu těžká (jedná se o upravený scénář k filmu, napsaný v roce 1979). Autor hodně popisuje a dost trvá, než se něco vůbec začne dít. Nutno ovšem poznamenat, že se nejedná o suchý popis, ale kouzelné detailní líčení postav, pachů, stínů, prostředí i historie. Naštěstí se dál kniha rozjíždí a skoro se od čtení nemohu odtrhnout. Zvlášť scény s biskupem jsou tak působivé, až mi v žilách pění krev.
Druhý den po přečtení jsem si pustil tříhodinový film (je i v televizní pětihodinové verzi), který jsem již dříve viděl. Ve srovnání s knihou byl nyní pro mě trochu zklamáním. Předloha totiž dokázala lépe vylíčit i "zákulisí", než film dokázal zobrazit. I když je Bergman výborným a uznávaným režisérem, dle mého názoru je ještě lepší spisovatel.
Nebýt trochu nudného a hůře čtivého začátku knihy, hodnotil bych 5*, takto při 90% dám 4*. 13.8.2014.

Skip
31.07.2014

Tato kniha je literární scénář ke skvělému stejnojmennému filmu. Bergman umí velmi dobře popsat prostředí, v němž se jeho postavy právě nacházejí. I kdybych už dávno předtím několikrát neviděl film, dokázal bych si úplně živě představit, jak to vypadalo ve zmiňovaných domech a bytech, jak v divadle, a jak vůbec v celém tom malém švédském městě. Je to taková chuťovka, která pěkně navnadí na film, který je samozřejmě možno vidět i bez přečtení této knihy a opravdu vřele ho doporučuji. Já si ho v nejbližší době určitě zase pustím.

Samantha1987
30.01.2014

Skvělá knížka. Když ji dočtete, máte takový pokoj v duši.

kacimilek
20.03.2013

Kouzelné, trochu strašidelné, a právě proto velmi živoucí dílo, které dokáže vtáhnout do děje. Jedná se o poměrně úzkou knížečku, takže se dá přečít téměř mrknutím oka a rozhodně za to stojí. Jsem z něj nadšená, trochu překvapená, a právě proto doporučuji.