Fanny a Alexandr

Fanny a Alexandr https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32330/fanny-a-alexandr.jpg 4 58 7

Rozsáhlá rodinná měšťanská freska z počátku minulého století se očividně zrodila z Bergmanových autobiografických vzpomínek na dětství, i když těžil i z bohaté dětské fantazie. Titulními postavami příběhu, jsou dvě děti ­- Fanny a Alexandr ­- které ze svého dosud šťastného domova přicházejí do prostředí prosáklého strachem, falší a chorobnou askezí.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Mladá fronta

Fanny och Alexander , 1982

Hanka_Bohmova
16.10.2021 4 z 5

Intenzivně zobrazená atmosféra velmi nespořádaného přijetí a velmi spořádaného nepřijetí.
I když protagonistou příběhu je Alexandr, mou pozornost strhávaly ženské postavy, především babička Helena. Je to jedna z těch charakteristických Bergmanových hrdinek, které neztratily vnitřní kotvu, které stojí blízko životu.

PeterBahn
08.06.2020 5 z 5

Po delší době jsem se přiměl, že zde doplňuji knihy dávno přečtené. Moc působivé čtení! I po třiceti letech se mi vybavuje úzkost, kterou jsem prožíval při čtení některých pasáži knihy. Zcela jasně plný počet!

MOu598
23.05.2017 4 z 5

Četla jsem v červenci 2007. Podle mých poznámek:
Psáno spíše formou scénáře. Na počátku představeny osoby a prostředí - supr.
Film jsem neviděla. Knížka je hezká.
Pěkně vylíčena soudržnost rodu.

mgeisselreiter
15.08.2014 4 z 5

První cca čtvrtina knihy byla pro mě trochu těžká (jedná se o upravený scénář k filmu, napsaný v roce 1979). Autor hodně popisuje a dost trvá, než se něco vůbec začne dít. Nutno ovšem poznamenat, že se nejedná o suchý popis, ale kouzelné detailní líčení postav, pachů, stínů, prostředí i historie. Naštěstí se dál kniha rozjíždí a skoro se od čtení nemohu odtrhnout. Zvlášť scény s biskupem jsou tak působivé, až mi v žilách pění krev.
Druhý den po přečtení jsem si pustil tříhodinový film (je i v televizní pětihodinové verzi), který jsem již dříve viděl. Ve srovnání s knihou byl nyní pro mě trochu zklamáním. Předloha totiž dokázala lépe vylíčit i "zákulisí", než film dokázal zobrazit. I když je Bergman výborným a uznávaným režisérem, dle mého názoru je ještě lepší spisovatel.
Nebýt trochu nudného a hůře čtivého začátku knihy, hodnotil bych 5*, takto při 90% dám 4*. 13.8.2014.

Skip
31.07.2014 5 z 5

Tato kniha je literární scénář ke skvělému stejnojmennému filmu. Bergman umí velmi dobře popsat prostředí, v němž se jeho postavy právě nacházejí. I kdybych už dávno předtím několikrát neviděl film, dokázal bych si úplně živě představit, jak to vypadalo ve zmiňovaných domech a bytech, jak v divadle, a jak vůbec v celém tom malém švédském městě. Je to taková chuťovka, která pěkně navnadí na film, který je samozřejmě možno vidět i bez přečtení této knihy a opravdu vřele ho doporučuji. Já si ho v nejbližší době určitě zase pustím.

Samantha1987
30.01.2014 5 z 5

Skvělá knížka. Když ji dočtete, máte takový pokoj v duši.

kacimilek
20.03.2013 5 z 5

Kouzelné, trochu strašidelné, a právě proto velmi živoucí dílo, které dokáže vtáhnout do děje. Jedná se o poměrně úzkou knížečku, takže se dá přečít téměř mrknutím oka a rozhodně za to stojí. Jsem z něj nadšená, trochu překvapená, a právě proto doporučuji.

autobiografické prvky

Ingmar Bergman