Fanfikce: Ženská literatura nového věku

Fanfikce: Ženská literatura nového věku https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386675/bmid_fanfikce-zenska-literatura-noveho-v-vJS-386675.jpg 5 15 2

"Když se Harry Potter zamiluje do Voldemorta" či "Snape a Potter v posteli, Sherlock a Watson v poutech. Proč ženy píší homosexuální romance?" - to jsou jen dva z poněkud senzacechtivých článků na téma fanfikce, fanouškovské povídky, které se v posledních letech objevily v médiích. Specifický typ fanfikcí, tzv. slash, pojednávající o homosexuálních vztazích obvykle původně nehomosexuálních nebo v tomto ohledu nevyhraněných postav z původních děl, představuje ovšem jen jeden z aspektů mnohotvárného fenoménu fanouškovského psaní. Tato kniha tento aspekt neopomíjí - je pro ni jedním z důvodů, proč ustavuje fanfikci jako nový druh ženské literatury; jejím cílem je ovšem hlavně definovat fanfikci jako literární formu, popsat její historii a žánrovou typologii. Dále se věnuje erotice ve fanfikci a zpětnému vlivu fanouškovských děl na díla původní. K analýze byly použity v prvé řadě české texty a kniha obsahuje jednu kapitolu věnovanou specifikům česky psaných fanfikcí.... celý text

InaPražáková
InaPražáková
01.10.2022 4 z 5

Krátká obecná studie o fanfikci. Což je asi to nejlepší, co se dalo napsat, aby byl text srozumitelný a přínosný i pro lidi, kteří o fanfikci nikdy neslyšeli nebo ji mají spojenou jen s pár klišé (která navíc často nejsou pravdivá). Podrobnější kapitoly jsou dost výběrové (nemyslím si, že by slash tvořil tak velkou část FF, kolik prostoru se mu tady věnuje), autorka se občas opakuje a třeba kapitolu o české FF z vetší části tvoří jedna dlouhá ukázka, ale podrobnější a daty podloženější práce třeba, snad, přijdou.
Jako základní odborný text, na který se dá odkazovat, když nějaký otitulovaný vzdělanec bude žvanit o hloupých pornopovídkách nenadaných puberťaček, je to studie zcela vyhovující, zmiňuje většinu typů a fenoménů fanfikce a přes zjevně apologetické ladění je odborně přínosná.

belldandy
belldandy
09.10.2018 5 z 5

Jeden by měl chuť napsat, že to je první RELEVANTNÍ text o fanfiction, který v České republice vznikl. Jak říkám, člověk by měl chuť to napsat, kdyby teda zároveň neplatilo, že je to mezi oficiálně vydanými knihami text jediný. Je to první kniha svého druhu v českém jazyce s výjimkou bakalářských, diplomových a ročníkových studentských prací. Nu, i když započítám tyto studentské práce, pořád si myslím, že to je nejpřípadnější český text o fenoménu jménem fanfiction. Jsem ovšem zaujatá, protože se tahle práce až mimořádně shoduje s mým osobním náhledem na tuto problematiku. Dává mi naději, že už nebudu muset pořád někomu vysvětlovat, že fanfikce nepíšou pouze (ani zejména) náctileté holčičky, nebo, že to není JEN pornografie, ale zároveň, proč to docela často pornografie je. Dokonce snad budu méně často vysvětlovat, co je to slash, omegaverze nebo genderbender. Pro mě je fanfiction fascinující fenomén, kde můžeme zahlédnout něco z podoby budoucího mediálního světa. Už proto stojí, jak fanfiction, tak i tato kniha za pozornost. :)

pro ženy

Autorovy knížky