Faktótum

Faktótum https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11242/bmid_faktotum-LvV-11242.jpg 4 560 46

Henry Chinaski série

Bukowski v knize opět se svou čirou poetikou představuje svého literárního dvojníka Chinaskiho, člověka, který by chtěl žít jenom svůj život, sám za sebe, ale potřeba obživy ho nutí hledat práci i další kontakty s okolím. Ve Faktótu Bukowski vypráví nejen o neobyčejné lidské bídě, ale také o pořádném kusu zoufalství, rezignace, vynuceného flegmatismu, což podává se svérázným jemným druhem černého humoru, který Chinaskimu změkčuje pády po životních přemetech.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Pragma

Factotum , 1975

Daft
08.12.2012 4 z 5

Bukowy eskapády při hledání práce za 2. sv. války, kdy v USA zůstali jen lempli s modrou knížkou a spousta dobrých pichen, o které se neměl kdo náležitě postarat. S ženskýma a chlastem mu to ale jde o dost líp než v několika desítkách mizerných prací, které vystřídá...
Nabízí se otázka, proč z toho ve filmu zůstalo tak málo?

" Později v noci, když jsme si povídali, jsem spadl z pohovky. Ležel jsem na zemi a díval se nahoru na ty nádherné nohy. "Kočičko, já jsem génius," řekl jsem. "ale nikdo kromě mě to neví."
Koukla se na mě dolů. "Vstaň z tý podlahy, ty pitomče, a přines mi něco k pití."
Přinesl jsem jí panáka a stočil se do klubíčka vedle ní. Připadal jsem si fakt jako vůl. Později jsme si lehli do postele. Bylo zhasnuto a já na ni vlezl. Dvakrát nebo třikrát jsem zasunul a pak jsem se zastavil.
"Ty, jak se vlastně jmenuješ?"
"Doprčic, není to jedno?" odpověděla. "

Solembum
03.12.2012 4 z 5

Ze začátku jsem se toho docela ,,lekla,, ,ale pak už se to četlo ,,samo,, ...... Darovala bych pár exemplářů na úřad práce :-D

Amnesiac
26.08.2012 4 z 5

Bukiho možno čitat zaradom, nakolko pisal stále tu istu knihu a stale rovnako dobre

zdtrader
08.07.2012 5 z 5

Bukowski je milován nebo nenáviděn, mne se jeho styl velmi líbí a Faktotum je pro mne klasika.

martinkaLLL
06.01.2012 2 z 5

Tak kniha je mnohem lepší jak film, je z ní aspoň pochopit co chce autor říct. Ale i přesto je to "jednoduchá" tvorba.Je to deník jednoduchého člověka, kterej vidí jen sex a chlast.

Komnenos
30.11.-0001 4 z 5

Neprikrášlené osobné skúsenosti autora.