Fabrika na oficierov 1

Fabrika na oficierov 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30501/bmid_fabrika-na-oficierov-1-4Wr-30501.jpg 5 9 1

Autor Fabriky na oficierov Hans Hellmut Kirst sa narodil 5. decembra 1914 v Osterode vo Východnom Prusku. Je známym spisovateľom a dramatikom NSR. V druhej svetovej vojne sa zúčastnil na viacerých vojenských výpravách a z týchto zážitkov čerpá námety pre svoju románovú tvorbu. Po roku 1945 bol najprv internovaný a neskôr vyskúšal viacero zamestnaní: pracoval ako cestár, záhradník, dramaturg a kritik. Prvú knihu vydal roku 1950, dodnes mu ich vyšlo tridsaťtri v celosvetovom náklade dvanásť miliónov exemplárov v dvadsiatich ôsmich jazykoch. Pre Kirsta je typický zrozumiteľný, kolportážový štýl, humorné spracovanie príbehov a ustavičné vyrovnávanie sa s tragickou nemeckou minulosťou. Vo svojej tvorbe odsudzuje falošnú ideu „kamarátstva" a jej zástancov, vojakov a dôstojníkov, ktorí sa upísali fašizmu a slepú poslušnosť, nezmyselný fanatizmus a lož nadradili nad vlastné svedomie. Na vojnovú školu vo Wildlingene nad Mohanom, kde z mladých práporčíkov vychovávajú dôstojnícky dorast, sa začiatkom roka 1944 dostáva nadporučík Karl Krafft. Veliteľ školy generálmajor Modersohn ho čoskoro poverí osobitnou úlohou: bude mať možnosť nahliadnuť do spisov vojenského súdu, aby vypátral vraha poručíka Barkowa. Tento školiteľ, člen dôstojníckeho zboru, zahynul totiž za zvláštnych okolností. Nacizmu oddaní fanatici chcú tragickú udalosť ututlať a označujú ju za nešťastnú náhodu. Modersohn je však presvedčený, že išlo o vraždu. Nájde Krafft páchateľa? Podarí sa mu ho usvedčiť? Nadporučík pomaličky spriada nitky, ktoré ho vedú k vrahovi, a odhaľuje pritom čitateľovi drsné i humorné stránky života nemeckých vojakov, atmosféru chlapského spoločenstva v kasárňach. Nakoniec úlohu splní a vrah neujde svojmu osudu. Krafft sa však rozhodne aj otvorene vystúpiť proti teroristickému fašistickému režimu. A za toto narušenie bezchybne fungujúcej masovej „produkcie" nových fašistických dôstojníkov, za to, že sa pokúsi prebudiť vo vojakoch uspaté svedomie, bude musieť zaplatiť vysokú cenu...... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Fabrik der Offiziere , 1960

Ivan F
Ivan F
29.08.2013 5 z 5

Vynikajúce čítanie napísané presne tak, ako si to predstavujem a ako mi to naplní moju čitateľskú dušu plným uspokojením, teda pútavo, hutne, s hlavou a pätou, jasnou dejovou linkou a perfektnou gradáciou. K tomu sa medzi jednotlivými kapitolami pridávajú medzihry, ktoré vysvetľujú charakter jednotlivých postáv a prečo koná tak, ako koná.

Román je neprikrášlenou obžalobou krutej a výkonnej nemeckej dokonalosti, ktorá nie je taká dokonalá, ako sa zdá na povrchu. Perfektné a nádherné čítanie, ktoré je tak trpko-smutné. Pre mňa nezabudnuteľné čitateľské blaho - a to opakovane.

Hans Hellmut Kirst
německá, 1914 - 1989