Fabrika

Fabrika https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232491/bmid_fabrika-pribeh-textilnich-baronu-z--232491.jpg 4 523 143

Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů. Kniha Kateřiny Tučkové Fabrika vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník. Zanedlouho však založil manufakturu a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru. Kniha je doplněna odbornými hesly a fotografickým materiálem z brněnských archivů, a je tak dokonalým průvodcem po dnes již zaniklém textilním Brně. Publikace vychází u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester, uspořádané na přelomu let 2014 a 2015 v Moravské galerii v Brně.... celý text

Blíženec
23.01.2024 5 z 5

Musím pochválit dobrý nápad Kateřiny Tučkové proložit fakta životním příběhem rodu Offermannů. Kniha je tak čtivější a hodně zajímavá. Obohatila mně, netušil jsem, že Brno byla taková textilní velmoc. Autoři mají můj obdiv, museli projít množství materiálů.

hanča34
27.11.2023 2 z 5

Bohužel jsem se opakovaně v těch textilních rodinách ztrácela a pak ztratila trpělivost.

loolee
06.10.2023 5 z 5

Knihu jsem si poslechla na Českém rozhlasu, a stejně, jako u ostatních děl Kateřiny Tučkové, jsem fascinována jejím vypravěčským uměním a pečlivostí při práci s prameny. Historie rodiny Offermannů mně dělala společnost během několika běhů. O slavné textilní minulosti Brna jsem netušila, audiokniha je velmi, velmi poslouchatelná, vhodný hudební doprovod a adaptace. Je to něco mezi literaturou faktu a historickým románem, děj se mi úplně odvíjel před očima. Rozhodně bych vydržela, kdyby kniha byla delší, ale to se mi u Kateřiny Tučkové stává pokaždé, bez ohledu na rozsah. Tohle dílo je vystavěno velice citlivě a zdařile.

Šura
11.08.2023 4 z 5

Spisovatelka Kateřina Tučková mě dokázala nadchnout pro historii, a to opakovaně. Kniha je velmi poučná a dokáže vtáhnou. Sem tam jsem se trochu ztrácela a musela se v textu vracet, abych pochopila, o kom se právě hovoří. Ale i přesto dávám 4 hvězdy a chystám se na další knihu této výborné autorky.

yellowbanna
18.07.2023 5 z 5

Kateřina Tučková se už nesmazatelně zařadila mezi mé nejoblíbenější autorky. S každou další knížkou víc a víc obdivuji preciznost a vytrvalost při hledání a studiu dostupných pramenů i poctivost, se kterou k nim dopisuje příběhy postav. Po Bílé vodě přišla na řadu Fabrika, které jsem se nejdřív trochu "bála". Bála jsem se tématu, myslela jsem si, že historie textilních továren bude přeci jen trochu nestravitelná. Přesvědčilo mě až milované Brno. Ve chvíli, kdy jsem přijala za svou zde využitou metodu vyprávění - mix historických faktů, do značné míry smyšleného /z nedostatku historických pramenů/ příběhu rodiny Offermanů a dalších a exkurze do samotného procesu vzniku knihy a výstavy o moravském Manchesteru, už se nešlo odtrhnout a hlatala jsem řádek za řádkem jako u nejnapínavější detektivky. V duchu jsem procházela známé ulice dnešního Brna, ty méně známé jsem si dohledávala a skládala si obrázek minulosti města, o které jsem dosud věděla tak málo! Jen škoda poněkud smutného a bezvýchodného závěru. Za ten ovšem samozřejmě nemůže autorka, ale historie.

Dela111
02.06.2023 4 z 5

Audiokniha
Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru na pomezí fikce a literatury faktu mě moc bavil. Je velká škoda, že dochovaných materiálů o rodině Offermannových není mnoho, ráda bych se dozvěděla mnohem víc. Přestože textilnictví v knize popisované je už bohužel minulostí, navždy zůstane důležitou a fascinující částí brněnské historie.
Mínusem knihy je občas méně přehledné přeskakování mezi postavami a místy také rychlé změny témat i období. To vše ale bohatě vyvažují všechny nové poznatky, které jsem se dozvěděla, ani jsem nevěděla za co všechno rodině Offermannů v Brně vděčíme, jak moc se podíleli na rozkvětu města.
Brala bych rozsáhlejší dílo, ale velký dík i za toto :-).
Audiokniha je hezky udělaná, příjemně načtená a vhodný hudební doprovod výborně doplňuje povídání a dotváří atmosféru těch zaniklých časů...

gab72
12.04.2023 2 z 5

Druhý pokus, knihu přečíst a vyšel. Šlo jen se podívat na knihu autorčinýma očima, jak příběhem sloučit fakta. Ta mravenčí práce v archívech...obdivující. Trochu mi chybělo hlubší rozkreslení příběhu, i za cenu fabulace. Zajímavé čtení o místech v Brně, o tom jak bylo malé a rozšířilo se hlavně fabrikami, hrozné podmínky dělníků na jedné straně a jedna vila továrníků za druhou na druhé straně. Pěkné moc pěkné.

freejazz
25.03.2023 5 z 5

nelze jinak, než smeknout! vyprávění, které vás vtáhne do historie Brna a když máte o tomto městě aspoň trochu povědomí, umíte si všechny ty obrazy oživit.

po celý čas čtení mi neustále naskakovalo jedno jméno: Miroslav Ivanov. nevím, jestli se autorka inspirovala jeho způsobem vyprávění, ale určitě má jeho opusy načtené. i když si myslím, že při přípravě tohoto textu trpěla důkazní nouzí povedlo se jí představit moravský Manchester krásně barevně. škoda je jenom to, že mnoho z popisovaných vil ale i fabrik už bylo srovnáno se zemí.

(a srovnání - manželka právě čte Neffovu pentalogii. když jsme se bavili o tom, jak to vypadalo v Praze a v Brně v 2. polovině 19. století podle fantazie a taky množstva zakomponovaných reálií vyskládaných autory, nebyl to zase až takový rozdíl. teď bych si nejraději prolistoval nějakou podobnou knížku o Bratislavě a Košicích, jediných dvou měst, která se v té době městy snad dala nazývat...)

lenka9250
21.03.2023 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, zajímavé čtení.

Plavkyně
19.02.2023 4 z 5

"Povinná" literatura pro každého brňáka :-).

Ajinka126
05.01.2023 2 z 5

Tak tohle nefungovalo ani na mě jako na rodilou Brňačku. I když všechna ta místa znám (super), tak tohle nešlo číst se zájmem. Kdykoliv vám byla představena důležitá postava, tak jste nedostali čas o ni projevit zájem a hned okolo ní bylo 10 další jmen. To byl chaos.

tami1
11.12.2022 2 z 5

Forma mi vůbec nesedla. Není to román ani literatura faktů. Celé dílo je plytké a nezáživné. Pár ověřených informací nevyváží tu spoustu fabulací a smyšlenek. Dvě hvězdičky dávám za snahu přiblížit nám tuto nelehkou dobu na příbězích sirotků a obyčejných dělníků.

kob
05.12.2022 4 z 5

Částečně fakta, částečně vymyšlený příběh - čte se dost těžce, ale člověk se dozví spoustu zajímavých historických skutečností. A protože jsem z Brna, byly pro mě zajímavé dvojnásobně.

trudoš
02.12.2022 3 z 5

Tvůrčí tým víc fabuluje, než předkládá skutečnosti a i to, co nakonec předkládá, není moc zajímavé. Ke cti jim slouží, že se nepouštějí do žádných divokých telenovel. Tedy ne, že by osudy textilních baronů Offermannových nebyly zajímavé, jenže žádná Sága rodu Forsytů to rozhodně není. Kateřina Tučková nedokázala vyprávění dát spád, zajímavé jsou jen některé etudy a naneštěstí spíš v okamžicích, kdy přijdou ke slovu fakta, nikoliv fikce. Zároveň tomu chybí silnější rámec, přebíhá se z jednoho tématu do druhého, z přítomnosti do minulosti, díky čemuž občas vzniká zmatek v jednotlivých liniích. Osobně si myslím, že tahle cesta mezi dvěma styly nebyla úplně nejlepší volbou, i když chápu, že dokumentární kniha by z komerčního hlediska nebyla zajímavá. Oceňuji ale její vůli do projektu jít a v mnohém je mi společně s ní smutno nad tím, jak brněnský manšestr skončil. Kladně tak hodnotím především celkovou myšlenku a vizi, stejně jako doprovodný materiál, bez něhož je síla textu poloviční.

Kryštofka
23.10.2022 5 z 5

Výborné a obzory rozšiřující.

padola
18.09.2022 4 z 5

Jednoznačně zajímavý pohled do historie textilní výroby v Brně. Škoda, že ani tehdy se byznys nedělal eticky. Kapitoly o sirotcích, zaměstnaných v továrnách, se mi nečetly lehce.

Bohužel hvězdička dolů za příšerné výrazivo. Nazývat těžce postiženého bratra majitele továrny lidskou zrůdou či slintajícím kriplem mi připadalo dost přes čáru. Rovněž jsme se několikrát dozvěděli, že ženy "daly svému muži x dětí". Ano, ještě i na konci 20. století byly v některých evropských zemích děti majetkem muže a v rodném listu neměly jméno matky - zároveň jsme snad ale měli řadu publikací na téma "Bez dcerky neodejdu", abychom používali kultivovanější jazyk.

Laféeverte
01.08.2022 5 z 5

Pokud se rozhodnete číst Fabriku, dostanete dobře vyváženou směs faktů a fikce. Ano, může chvíli trvat se začíst, ale pokud se chcete o textilnictví v Brně dovědět víc, určitě vydržíte... Sledujete totiž fiktivní příběh, autorku, která ho skládá, přípravu výstavy a pak fakta samotná, takže přirozeně chvíli trvá, než se to všechno propojí. Za mě to spojení bylo skvělou volbou, jelikož jsem si mohla příběh Offermanovych skládat částečně sama... Nemusela jsem přistupovat na všechno, co autorka vymyslela, byl prostě prostor si přečíst její verzi a pak si říct, takhle ne, přemýšlet si, upravovat a nakonec tuto rodinu opouštět skoro se stejnou nostalgií jako K. Tučková, zmáčknout slzu nad osudem těch fascinujících budov a lidí a koukat na brněnské ulice zase trochu jinak.

Mateo67
18.07.2022

Známá mě navedla na aplikaci mujRozhlas a zrovna byla ke stažení (kromě jiného) Fabrika od Kateřiny Tučkové. No nevyužijte toho, když ke všemu pocházíte z Brna:-). Nejednalo se ovšem o doslovnou audioknihu, ale zpřístupněn byl pouze v podstatě fiktivní příběh textilního magnáta Offermana, jenž během první kapitoly zaťal drápek a už nepustil. Takže mě již v knihovně čeká plnohodnotná kniha a já se těším, až se víc ponořím do historie nejen textilního vzestupu Brna. Hvězdičky tedy zatím musí počkat.

Re@ding_9-wine
15.07.2022 4 z 5

To by bylo boží, kdyby byl ke každé výstavě takový knižní doprovod. :)

cérka
15.07.2022 4 z 5

Audiokniha

Nevím zda bych knihu s takovým zaujetím stihla přečíst za jedno dopoledne. Mně se to ušima podařilo a ještě u toho bylo žehličkou zdoláno několik košů prádla. Sláva audioknihám :)

Pro mě bylo vyprávění velmi poutavé a opravdu mě bavilo. Samozřejmě bych chtěla znát mnohem více informací, pikantností či střípku ze života rodiny Offermannu. Pevně věřím, vždyť kniha vyšla jako publikace k výstavě, že více se toho dohledat nepodařilo.

Tentokráte se autorka nenechala zcela unést do románového světa. Dokázala však, velmi srozumitelnou formou , vyprávět příběh pěti generací jedné rodiny. Pokud si někde něco domyslela či vymyslela, čtenáře na to sama upozorní.

Neodpustím si, jako žena, složit poklonu jiné ženě. Marie Elizabeth Offermannová by si zasloužila aspoň pamětní desku. Obdivuhodná žena!