X způsobů smrti

X způsobů smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432180/bmid_x-zpusobu-smrti-LCE-432180.jpg 4 608 151

Fabian Risk série

Thriller švédského bestselleristy Stefana Ahnhema dohrává napínavou partii titulu Motiv X. Za každou vraždou se skrývá motiv. V jistých případech je to však bohužel pouhá iluze. Je noc a z přístavu u Helsingborgu vyplouvá nafukovací člun s jediným pasažérem. Na zádech má připevněný meč. Jeho úkol určila hrací kostka: Někdo musí zemřít. Jen ještě neví kdo. Místní policie se zatím snaží vyšetřit několik zdánlivě nesouvisejících případů vražd. Když se zdá, že už se jim to konečně podařilo, najde se další oběť a detektivové včetně Fabiana Riska si musí přiznat: Nic z toho, co víme, není pravda. A pokusit se společně s dánskými kolegy chytit někoho, kdo nepotřebuje mít motiv zabít – zato zná nepřeberně způsobů, jak to udělat.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

X sätt att dö , 2019

Penezminesetrim
15.07.2020 5 z 5

Čtivé a naprosto úžasné. Těším se na další knihu. Opravdu :)

Medovnice
14.07.2020 5 z 5

Naprostá bomba. Každá stránka napínavá, linie s Molanderem bez chyby. Skvělé finále. Chci další díl!

SilvieSisinka
14.07.2020 4 z 5

Opět super. Trošku více nereálné,ale četlo se to skvěle. Jeden blázen co udělá nemožné. Kupa policistů co jsou snad úplní tupci. Jen pár jich má i mozek.

Jiparis
12.07.2020 4 z 5

Čtivý příběh, ikdyž jak vyřešení případu Molendera , tak Milwokha mi připadalo nedotažené a nepřesvědčivé. Také Fabian Risk začíná být téměř nesmrtelný, pro mě trochu zklamání.

Mája777
10.07.2020 5 z 5

Tak jen doufám, že další díl bude hodně brzy. Ty otevřené konce mě rozčilují. Ale jinak se mi celá série velmi líbí. Pro někoho to může být neskutečné, ale jak můžeme vědět, co se komu vylíhne v hlavě. Za mě je to prostě top, tedy hned po Nesbø :), a doporučuji.

Glen808
10.07.2020 1 z 5

Ach jo. Tak jsem neodolal zvědavosti a dokoupil jsem si konec nedokončeného Motivu X. Teď mě to mrzí. Je to sice napínavé a poutavé vyprávění, ale naprosto nevěrohodné. Jeden šílenec tam hodí dvaceti kostkami zároveň a na všech padne šestka, ale tomu by se dalo spíš uvěřit, než že např. při podezření na teroristický útok v Tivoli je řešení ponecháno výhradně na jednom z oddělení kodaňské kriminálky.
Zločinci jsou tu nadlidé, kteří dokáží nemožné, zatímco policisté jsou jen lidé průměrní nebo podprůměrní. To platí bohužel i o Riskovi, který má sice nadpřirozenou intuici, ale jinak moc nepobral.
Velmi špatně napsané a nereálné jsou dialogy mezi policisty. Neustále si skáčou do řeči a hádají se víc než doktoři v Ordinaci v růžové zahradě. Na větu „Tak tady se schováváš!“ jsem byl na konci knihy už alergický.
Podrobně popisované násilí (potoky krve, usekané údy a hlavy), jakož i sexuální scény, také není můj šálek čaje.
Vrcholem neuvěřitelných příhod je útok v Tivoli. Jediným aktivním policistou široko daleko je Risk, který neozbrojený pronásleduje ozbrojeného vraha, načež si před ním svlékne kalhoty, nechá se praštit pažbou a omdlí. Dánská policie nejprve nevěří varování Švédů, a pak zas věnují veškerý čas přemítání o tom, jaké to pro ně bude mít následky, že nevěřili. Jedinou osobou, která má zřejmě v Dánsku na starosti obranu proti teroristickým útokům, je šéf oddělení vražd kodaňské kriminálky. Když se dozví, že varování bylo opodstatněné a v Tivoli umírají lidé, ihned jde IT oddělení a požaduje bezpečnostní aktualizaci svého mobilu. Pak se odebere do Tivoli a střelí do Riska, protože ten ho prostě nějak štve. S následky si starosti nedělá, protože podle knihy to vypadá, že nad ním již nejsou žádní nadřízení.

kachnat
09.07.2020 5 z 5

Jako vždy přečteno jedním dechem. Příběh pokračuje, zamotává se a rozmotává. Jsme zvědavá, jak bude pokračovat. A kdo bude mít poslední slovo.

Lenkafrankova
08.07.2020 5 z 5

Super. Není víc co dodat

Prubner
07.07.2020 4 z 5

Hodnotím oba díly najednou.

cetriolo
06.07.2020 4 z 5

SPOILERY
Jedná se o přímé pokračování předešlé knihy (a to tak přímé, že si myslím že to měla být jedna kniha, protože Motiv X sám o sobě nedává smysl). Jako všechny knihy tohoto autora to bylo nesmírně čtivé. Uzavřelo se hodně dějových linek, ale přesto mi tam pár věcí vadilo. Např. ohromnou roli tam hrála náhoda: Policistka se náhodou nastěhuje hned vedle pachatele, pachatel na 20 kostkách hodí samé šestky (šance více než 3 miliony miliard ku jedné), a ten závěr? O dopadení pachatele rozhodne hod kostkou se šancí 1:6...

Jsem fakt zvědavý na další díl, kde snad konečně Kim dostane co mu patří, protože tenhle šmejd mi strašně pije krev :)

katst
01.07.2020 5 z 5

Tahle série mě nadále velmi baví. Mnoho dějových linek se v této knize naprosto logicky uzavře, mnoho se jich otevře a dále zamotavá...
Ahnhem je s každou další knihou lepší a lepší.

soupik2012
30.06.2020 5 z 5

Můj první pocit po poslechu této knihy je, že si pan Stefan Ahnhem ukousnul moc velký krajíc a ten se mu celý nevejde do úst. Rozjel mnoho dějových linek z nichž by si každá z nich zasloužila svůj vlastní příběh, knihu. Namačkat všechno do jednoho celku, byla podle mého názoru docela škoda. A když, tak to chtělo příběh ještě více rozmělnit. Hlavní dějová linka s podivně vyšinutým psychopatem, který se ze zatím nevysvětlených důvodů musí ve všech krocích které ve svém životě učiní podřídit hrací kostce, je naprosto dokonalá a nemám nic co by se jí dalo vytknout. Samotné finále je strhující a málo která kniha podobného žánru by mu mohla konkurovat. Nicméně pro mě bylo velkým zklamáním vše co se událo kolem Molandera. Tato dějová linka nabízela mnohem více možností, než nám autor nabídnul a především se vůbec nepovedla. Nic co se v této dějové lince událo nezní věrohodně. Je to daleko za hranou a kdyby zbytek nebyl tak perfektní, musela bych strnout hvězdičku a možná i dvě. Další dějová linka, ta s Dunjou, jakoby v knize vůbec nebyla. Ano vím, že nám závěr slibuje její další pokračování. Ale to nám sliboval každý závěr této série, ale zatím se nic moc neděje. Celou tuto sérii čte pan Pavel Soukup. A čte jí naprosto dokonale.

martinka07
30.06.2020 5 z 5

Tohle byla jízda. Kniha plná napětí, která vás nutí číst pořád dál protože prostě potřebujete vědět, jestli vše dobře dopadne. Výborně zakončený příběh. Doufám, že autor brzy napíše další knihu.

Ajuszka
24.06.2020 5 z 5

Tak tohle byl zatím nejlepší díl, tady se autor opravdu vyřádil. Napínavé, promyšlené a nakonec na každého došlo, Teda skoro.. Doufám, že slizák Kim to schyta v příštím díle i s přídavkem

Zrzavá_Tereza
24.06.2020 5 z 5

Kristova noho, to byly zase nervy!
Stefan je ve své vrcholné formě, jednoznačně. Půl roku jsem se na tenhle díl těšila a byl to pro mě zážitek, vrchol všeho a počítám, že mi z toho i vypadalo pár vlasů. Stefan to rozjel na všech frontách. Za prvé stvořil vraha bez nějakých vzorců, díky kterým se obvykle přijde na to, kdo bude další obětí. A za druhé - dokázal rozjet něco neuvěřitelnýho na poli pracovních vztahů, což jsem chvílemi hltala daleko víc než řádění vraha. Nervovala jsem se, nadávala, nemohla se dočkat chvíle klidu na čtení. A i když je tohle spolu s předchozím dílem to nejlepší, začněte pěkně od začátku. Ať vám to všechno dává smysl, ať to graduje a ať se pročtete k tomuhle epesnímu finále! Poprvé opravdu můžu říct - z tohohle mě až mrazilo.

irva
21.06.2020 4 z 5

Je to moc na dlouho než se dozvíme jak to všechno dopadne. Jinak mám Riska velmi oblíbeného.

encyklopedie
18.06.2020 5 z 5

...je jen dobře, že to Ahnhem zase nedokončil a nechal některá vrátka otevřená......
Další knihu zase nebudu číst, ale poslouchat...
Pavel Soukup tomu čtení dává úplně jiný level .....prostě poslechová paráda

Didi15
18.06.2020 5 z 5

Opět parádní jízda. Vlastně k tomu nemám co víc napsat, snad jen to, ze se budu těšit na další díl :)

pavkana
16.06.2020 3 z 5

Slušně to odsýpá a spěje k finále. To však bylo v porovnání s dosavadním průběhem vylíčeno dost zkratkovitě. Totéž se dá říci i o jedné z vedlejších dějových linek (I. M.).
Vadí mi ale opětovné provázání s dalším (zatím nevydaným) dílem. Taky moc nemusím ty autorovy obsedantní až pornografické popisy manželského i jiného sexu.
Jinak si ale F. Risk upevnil postavení vedle Wallandera, Holea a Linny.

Ticiana
15.06.2020 4 z 5

Kniha je skvela, ale zas s otevrenym koncem a nedokoncenymi linkami. Toho jsem se bala i u Motivu X, protot jsem cekala na dalsi dil. I kdyz Fabian neni zrovna muj oblibenec, posledni dva dily mi az tolik nevadil. Zato mi chybela Dunja. Slizaka doufam budou resit v dalsim dilu. Jinak napad s kostkou byl genialni. To se autorovi musi priznat.

sérioví vrazi mezinárodní spolupráce policejní vyšetřování

Stefan Ahnhem
švédská, 1966
2017  84%Oběť bez tváře
2018  80%Devátý hrob
2019  85%Osmnáct pod nulou
2019  87%Motiv X
2020  87%X způsobů smrti

Kniha X způsobů smrti je v