Oběť bez tváře

Oběť bez tváře https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360244/bmid_obet-bez-tvare-enY-360244.jpg 4 1596 440

Fabian Risk série

Nový zářivý přírůstek do plejády hvězd švédské krimi – série temných detektivek Stefana Ahnhema sklízí úspěchy v šestadvaceti zemích. POMSTA UMÍ BÝT KRUTÁ, ZVLÁŠŤ JE-LI DOKONALÁ Dvě zohavené mrtvoly. Dva bývalí spolužáci. A u obou se našla třicet let stará třídní fotografie s jejich přeškrtnutými obličeji – vzkaz pro Fabiana Riska. Stockholmský detektiv Fabian Risk se právě vrátil zpět do rodného Helsingborgu. Nastoupil na místní kriminální oddělení a hned po příjezdu dostane případ oněch brutálních sériových vražd. A ne náhodou – na školním snímku je totiž i Fabianova tvář. Z paměti se začnou nořit vzpomínky na dětství. Vzpomínky, na něž Fabian není příliš hrdý. Jedna z těch dávných událostí vyvolala něčí vražednou nenávist – a krutou touhu po dokonalé pomstě…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

Offer utan ansikte , 2014

AnetaKor
AnetaKor
20.03.2024 3 z 5

Příliš složité, příliš komplikované, velké množství postav. Měla jsem velké problémy vůbec sledovat o kom dej je...

Arella
Arella
09.03.2024 5 z 5

Dobrá detektivka, zajímavá zápletka, bavila jsem se, hlavní hrdina je tedy nesmrtelný a zase pracuje na vlastní pěst, ale já jsem byla spokojená a určitě sáhnu po dalším dílů. Děkuji.

dia.riedl
dia.riedl
05.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Oběť bez tváře jakožto první dil detektivní série s hlavním vyšetřovatelem Fabianem Riskem nabízí opravdu nabitý a obsáhlý rozjezd. Autor nás hned uvádí do víru dění a my máme na rozkoukání asi tolik prostoru jako samotný Fabian po přestěhování se do nového domova, do města svého mládí.

Na mě bylo ale v příběhu až příliš jmen a švédských názvů a bohužel se mi vedlejší postavy pletly a špatně zařazovaly.
Nevadí mi se u knížky, u detektivky obzvlášť, soustředit, tady mi bohužel ani styl psaní tolik nesedl a u čtení jsem se více než méně nudila.

Motiv, který byl u prvních dvou vražd skvěle vykreslený a měl na čtenáře i na postavy v příběhu ten správný dopad a pocit "tady je něco strašně špatně", bohužel postupem vyšetřování vyzněl úplně do ztracena a ztratil na vážnosti. Při odhalení vraha a jeho cíle jsem si jen říkala "A to je všechno?"
Některé scény mi navíc přišly velice nevěrohodné a v ději se stejně neřešily jejich následky.
Rozčiloval mě Fabianův vztah s rodinou, především s jeho synem.
A vůbec jsme zpětně nepochopila prolog a vránou.

Samotný Fabian Risk mi připadal takový nemastný neslaný, jako taková karikatura knižního detektiva. Nemůžu mu ale upřít to, že měl často velmi zajímavé a originální nápady a způsoby vyšetřování.

Dalšími plusy téhle knihy jsou za mě ostatní vyšetřovatelé: hlavně Tuvessonová, Lijlová, Dunja a taky samotné vraždy - připadaly mi správně promyšlené, brutální, mrazivé. Hlavní zvrat ve vyšetřování byl taky hodně povedený. Největším překvapením byl tajemný deník, jehož odhalení jsem teda absolutně nečekala.

Mínusem je pro mě nezáživný styl psaní, zdržování se spoustou detailů a naopak nedostatečný prostor pro zásadní zvraty a neuvěřitelnost některých momentů.

Autor tady navíc na můj vkus zkombinoval až moc věcí dohromady. Máme dvě vraždy s velmi jasným motivem, pak ale najednou umírají nevinní, do toho řešíme znásilnění, sebevraždu, únos, obtěžování na pracovišti, prostě už tam toho bylo na mě moc.

SadUnicorn
SadUnicorn
02.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Tato kniha nepřínáší na poli detektivek nic nového. Klasický prototyp severského vyšetřovatele. Fabian mi ale docela lezl na nervy tím, jaký je sólový hráč. Ve chvíli, kdy zná totožnost vraha nezavolat kolegům je vyloženě absurdní. I to, jak vrahovi vše vychází včetně vyloženě bizarních vražd nebo nošení cizího kníru i s kůží, čehož si nikdo nevšimne, je teda taky otravné. V knize je takových absurdit více, ale všeobecně to byla čtivá kniha, která rychle utíkala. Postavy nemají žádnou hlubší psychologii, ale ve výsledku to není až tak na škodu. Líbil se mi detail s deníkem šikanovaného chlapce. Myslím, že výsledek by mohl být 3,5*.

Tereza0107
Tereza0107
31.01.2024 3 z 5

Mě tedy 1. díl ze série o Fabianu Riskovi nikterak nenadchnul, spíš jsem se do čtení musela přemlouvat. Ani postavy to zde nezachránili, přišlo mi, že se je autor čtenáři ani nesnažil nijak zvlášť přiblížit. Další díly si asi nechám ujít.

Roman07
Roman07
28.01.2024 3 z 5

Najlepšie hodnotenia tu na databáze kníh majú žiaľ často knihy, kde je len veľké množstvo mŕtvych, brutálne vraždy a veľké zvraty za cenu nelogických nemožných situácií.
Začiatok knihy vyzeral zaujímavo. Aj počiatočný ponúkajúci sa motív sa zdal byť uveriteľný.
Ako to už v knihách býva, v polovici knihy sa všetky predpoklady zmenia. Začali pribúdať rôzne nereálne situácie.
Najskôr čítam 300 strán príbehu, kde vrah postupne a zbytočne komplikovane zabíja žiakov triedy a na konci sa vraždy zvyšku triedy doslova a do písmena odfláknu.
Niektoré vraždy ako oslepenie na diaľnici bolo také zložité, že radšej nebolo ani vysvetlené.
V triede s viac ako 20 žiakmi si nikto nepamätá, že niekto na tej fotke ešte chýba. A k tomu nezaujímavý rodinný život Fabiana Riska.
Ako keby jediným možným spôsobom ako sa presadiť medzi škandinávskymi autormi, je prísť s príbehom, kde bude ešte viac obetí a ešte viac nezmyselný motív vraždy.

Aymira
Aymira
10.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Pustila jsem se do pro mě nové série a nejsem zklamaná. Jak tady někteří píší, že to není ani Kepler, ani Larsson, tak já bych to nesrovnávala. Každý má svůj osobitý styl a je samozřejmé, že na ty, kteří udělali v daném žánru díru do světa jako první, se jen těžce navazuje.

My, co jsme se již někdy v životě vydali trajektem přes Öresundskou úžinu, si při čtení rádi zavzpomínáme na Helsingborg, případně na Hamletův zámek. Zasazení děje do menšího města na úkor třeba Stockholmu bylo rozhodně šťastnou volbou. Pozitivní je, že v novém policejním týmu není nikdo vysloveně nesympatický nebo zlomyslný. A oslovily mě rovněž svižné dialogy, které jsou plné takové té běžné omáčky a pošťuchování, které v mezilidských vztazích zažíváme všichni. Čtení tak příjemně ubíhalo.

Švédsko je známé svým liberálním způsobem života, a tak bych ani nekritizovala poměry v rodině hlavního rodiny. Nám přijde divné, že o vlastním dítěti, které s nimi navíc bydlí pod jednou střechou, pár dní neslyší, oni to mají zřejmě nastaveno jinak. Na druhou stranu, kdyby se postavy ničím nevymykaly z průměru a nedělaly chyby, bylo by po pár stránkách po románu.

To platí i pro konkrétní vyšetřování. Více než 500 stránek už je pořádný rozsah, takže je jasné, že se toho bude dít hodně. Ani po dočtení vlastně nechápu pachatelovy motivy – nikdo mu neubližoval, nikdo ho netýral a on kvůli tomu po třiceti letech vyvraždí celou třídu? Závěr se společným pobytem v jedné místnosti už byl trošku přes čáru – říkám si, jak je možné, že v momentě, kdy Švédskem hýbe sériový vrah, se ochrany možných obětí ujmou jen dva naprosto obyčejný vězeňští hlídači.

Vy, kdo jste knihu četli, také vám v jeden moment v hlavách naskakoval jako možný vrah Molander? Ta žena, která nakonec spáchala sebevraždu, přece začala vyšilovat poté, co se komisařce na mobilu objevila Molanderova fotka, a navíc pak říkala, že už si vzpomněla a poznala ho. Navíc se ve vyšetřování vyskytla i teorie, že ona se možná stala obětí jiného pachatele. Vím, že to autor asi tak zamýšlel, abychom ho podezřívali, ale celé to po dočtení nedávalo vůbec žádný smysl.

Nicméně pět hvězdiček dávám, protože jsem v poslední době četla pár průměrných knížek a zážitek při čtení Ahnhema se s tím nedá vůbec srovnávat.

Iva095
Iva095
09.01.2024 5 z 5

Audiokniha
Skvělá severská kriminálka.
V podání Pavla Soukupa se kniha krásně poslouchala.
Příběh byl napínavý a dost mrazivý.
Jsem zvědavá na další díl.

natalie.carsen
natalie.carsen
15.12.2023 5 z 5

Skvělá kniha! Pro milovníky severské krimi a Larse Keplera je toto další skvělý kousek :)

Dudlík08
Dudlík08
27.11.2023 5 z 5

Knížku jsem četla jako druhý díl této série a opravdu se mi líbila. Spisovatel si dal záležet na popisu jednotlivých provedení vražd a i dějová linie byla zajímavá. Jediná chybička, kterou knížka má, tak je u Riska, který mě vytáčí tím, že se nevěnuje své rodině.
Trošku mi tato série připomíná severskou sérii s detektivem Joonou od Larse Keplera. Musím si dát chvilku pohov od detektivek, protože se mi dostali pod kůži a všude na ulici vidím vrahy :D

kotoulek
kotoulek
22.11.2023 5 z 5

(SPOILER) V příběhu se stalo celkem hodně věcí, takže mám v sobě trochu moc pocitů. Ale celkový dojem je rozhodnopádně kladný. A teď jenom, kde začít :D.
Moc se mi líbil autorův styl psaní. Nedokážu popsat proč a co se mi na něm líbilo, ale prostě mi to fakt hodně sedlo, čtení odsýpalo a četlo se mi fakt krásně.
Příběh pro mě byl napínavý a nebyl úplně předvídatelný. Napětí rozhodně podpořilo autorovo členění do kapitol, kdy kapitola skončí stylem ''něco se stalo'', ''někdo na něco přišel'', ale další kapitola je psaná o někom úplně jiným a k tomu tématu se to vrátí zase až po několika kapitolách.
Fabian, mě občas trochu štval. Na jednu stranu chápu, že si chceš věci nejdřív ověřit, než je vypustíš do světa, ale častokrát by se to tolik věcí změnilo k lepšímu, případně by se něco nestalo vůbec, kdyby to udělal a hrozně mě tohle jeho chování štvalo. Nejvíc asi to, že ostatním nezavolal a neřekl jim jeho jméno hned jak to zjistil.
Ale nejvíc na všem mi vadil Slizák. Pokaždé, když o něm byla kapitola, tak jsem měla chuť vyhodit knížku z okna, protože mi tak neskutečně vadil. To jeho chování, jeho osobnost a hlavně ty jeho sviňárny a hnusný věci, který dělal. Vůbec už pak nemluvím o tom, co udělal Dunje a o tom, že kdyby od začátku spolupracoval se švédskou policií a nechtěl si akorát zachránit svůj zadek tím, že bude lhát a zdržovat vyšetřování co to jde, rozhodně by to mohlo dopadnout úplně jinak.
Jediné co mě trošičku zklamalo byl samotný konec. Nevím asi jsem prostě čekala, že ten zbytek už to přežije, včas přijdou na to, že je tam vlastně zavřenej s nima a zavřou ho až zčerná, aby mu prostě nějak srazili hřebínek, což mi prostě přijde mnohem lepší trest než smrt. Mám strašně ráda tyto příběhy, které jsou neskutečně dokonale a dobře promyšlené a těm špatným lidem vždycky všechno vychází a jsou 10 kroků před policií. Ale tady už mi to asi přišlo až dost a vadilo mi, že by mu to prostě mělo všechno vyjít a měli by umřít všichni, i když se mu to nakonec povedlo jen zčásti.
Ale jak už jsem řekla, celkově je to skvělá detektivka a určitě si ráda přečtu i další díly.

Tereza197
Tereza197
11.11.2023 4 z 5

Musím přiznat, že mi chvíli trvalo, přijít na chuť stylu psaní nového autora a pořádně se do knihy začíst. Možná to bylo i tím, že rozjezd byl poněkud pomalejší. Nicméně, jedná se o první díl ze série, takže věřím, že v příštích dílech by to mohlo dostat tempo. Detektiv mi sice zatím není moc sympatický, ale věřím, že série bude vydařená. Nakonec mě příběh opravdu bavil a druhou polovinu jsem četla jedním dechem. Možná jen “nadlidské výkony vraha byly trochu moc.

MarianP
MarianP
04.09.2023 4 z 5

Prvému dielu knižnej sérii s Fabianom Riskom by sa dalo všeličo vytknúť. Niekedy je ale potrebné sa odosobniť od naivného správania detektívov a knižku si užiť. Hoci je v nej kopa nezmyslov a záver je pomerne odfláknutý, treba si povedať, že ide o prvú knihu autora a určite treba skúsiť aj ďalšie. Slabé 4*.

terinkha
terinkha
28.08.2023

29/2022
Pro mě úplně nová detektivní série, bavilo mě to velmi!
Zápletka dost neotřelá, bylo to teda drsný, takže nic pro citlivky.
Určitě někdy sáhnu po dalším díle.
85%, dost dobrý!

icezero
icezero
03.08.2023 2 z 5

Nápad rozhodně zajímavý... V každé skolbi třídě byl nepochybně nějaký outsider, pokud si pak chce vyřizovat staré účty asi by to takhle mohlo dopadnout. Jen ten hlavní "hrdina" mi nebyl tak úplně sympatický. Nějak mi proste tenhle detektivní génius co na všechno přijde sám a hraje si na vlastním písečku nesedí. Reálně by to takhle určitě nefungovalo.
Jen to finále mi už přišlo vyloženě nepravděpodobné

veronika9761
veronika9761
24.06.2023 3 z 5

Napad zajimavej, provedeni ne az tak dobre.

LivieBorova
LivieBorova
13.06.2023 5 z 5

Vždycky, když jsem si myslela, že jsem odhalila pachatele, autor stočil reflektor zase na někoho nového, a takhle to bylo pořád dokola až do finálního rozuzlení. Všechno plynulo rychle, kniha se četla dobře.

vladimir7796
vladimir7796
14.03.2023

Úplně hloupé jako většina severských detektivek. Detektivové se chovají jako naprostí idioti, kdykoliv někdo dostane šanci udělat úplně nesmyslné rozhodnutí, tak ho udělá. Klišé jako policajt odevzdávající zbraň vrahovi, přičemž jediné smysluplné vyústění situace je následné zabití policajta (což se nepřekvapivě nestane) už jenom podtrhují bezduchost celé knížky. Všechny nesmysly, které jste kdy viděli nebo četli v těch nejhloupější detektivkách, se tu postupně objeví.

Ze zápletek nabízejících desítky možností vždy vyberou policisté tu správnou, aby následně provedli naprostý nesmysl. Střídají nadpozemské schopnosti s totální idiocií. Všechno řeší intuicí, která zcela postrádá jakoukoliv logiku.

V podstatě je to celé postavené jenom na explicitním násilí a surovosti. Komu se to líbí, ať si knížku přečte. Kdo očekává detektivní příběh a zajímavou zápletku, ten bude zklamaný.

Dashmo
Dashmo
19.02.2023 3 z 5

Dalo sa to čítať v zmysle, že bol použitý dobrý jazyk, ubiehal dej, neboli nudné pasáže. Ale bolo to tak hrozne pritiahnuté za vlasy, že som vo finále len chcela nech to konečne končí. Nebudem písať do detailov, lebo by som prezradila veľa z deja a to nechcem. Prečítam si aj pokračovanie, ale sama neviem prečo :D

baryska0751
baryska0751
10.02.2023 2 z 5

(SPOILER) Po přečtení dvojky jsem si šla přečíst jedničku s pocitem, že dvojka skončila špatně proto, že to bylo jakési vysvětlení toho, proč Fabian Risk trpí nočními můrami a byl přeložen "na venkov" A že teda v jedničce jako starší a zkušenější předvede konečně svoje geniální detektivní schopnosti. Bohužel, je to pořád ten stejně špatný břídil, který si o sobě hodně myslí, chová se jako Sherlock Holmes, ale nemá na to. Z 21 plánovaných obětí jich zemře 16 a 5 dalších neplánovaných k tomu. Takže pachatel se vlastně na svoje číslo dostane. K tomu se navíc ukazuje, jak špatný je Fabian otec, jako by nestačilo, jak mizernou mají ty chudinky děti matku. Není divu, že jsou to takoví spratci...
Jako u prvního dílu, dvě hvězdičky za čtivý jazyk a atmosféru, která aspoň ze začátku je skvěle děsivá.