Oběť bez tváře

Oběť bez tváře https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360244/bmid_obet-bez-tvare-enY-360244.jpg 4 1603 441

Fabian Risk série

Nový zářivý přírůstek do plejády hvězd švédské krimi – série temných detektivek Stefana Ahnhema sklízí úspěchy v šestadvaceti zemích. POMSTA UMÍ BÝT KRUTÁ, ZVLÁŠŤ JE-LI DOKONALÁ Dvě zohavené mrtvoly. Dva bývalí spolužáci. A u obou se našla třicet let stará třídní fotografie s jejich přeškrtnutými obličeji – vzkaz pro Fabiana Riska. Stockholmský detektiv Fabian Risk se právě vrátil zpět do rodného Helsingborgu. Nastoupil na místní kriminální oddělení a hned po příjezdu dostane případ oněch brutálních sériových vražd. A ne náhodou – na školním snímku je totiž i Fabianova tvář. Z paměti se začnou nořit vzpomínky na dětství. Vzpomínky, na něž Fabian není příliš hrdý. Jedna z těch dávných událostí vyvolala něčí vražednou nenávist – a krutou touhu po dokonalé pomstě…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

Offer utan ansikte , 2014

Iki1
01.03.2021 4 z 5

Malinko nadprůměrná severská krimi. Škoda, že autor více nerozvinul dějový příběh dánské policistky, její zápal pro vyřešení případů mi byl sympatičtější. Konec mi přišel rozmělněný, jakoby autor trošku tápal. Ovšem knihu jsem přečetl s radostí a téměř jedním dechem.

Pauline23
26.02.2021 4 z 5

Kniha se čte jedna báseň, kratší kapitoly a má to grady. No škoda toho konce, to ubírám jednu hvězdu. Zbytečně moc mrtvých a takový neuvěřitelný. Ale určitě si přečtu další díly sólo kapra Fabiána Riska.

Honza23
17.02.2021 3 z 5

Z knihy mám smíšené pocity, jinými slovy jsem četl lepší severské kriminálky, ale také i horší. Fabian Risk mi v této knize přišel jako běžný policejní pochůzkář a jako čtenář jsem si ho nebyl schopen zařadit mezi hrdinu rozplétající sériové vraždy. Naopak mě zaujala dánská policistka, které však bylo věnováno na můj vkus proklatě málo času. Závěr knihy pak byl strhující, nicméně vyznělo mi to, jako by autor chtěl mít knihu co nejrychleji za sebou, a zatímco první vraždy rozepisoval téměř do detailů, poslední vzal šmahem (viz Epilog, který vypadá, jako by autor zapomněl povraždit zbylé lidi, a na popud nakladatele jen napsal jejich osud na jednu stránku). Těžko říct, zda pokračování série je už lepší, já však nebudu ten, kdo to bude zjišťovat. Přesto děkuji pane Ahnheme za zajímavé čtení - neurazí, ale bohužel ani nenadchlo.

Majdalenka
15.02.2021 5 z 5

Super! Od první stránky mě bavila. Přečteno za dva dny. Celou dobu jsem byla napnutá jak kašdy. Určitě budu pokračovat v sérii.

rumova_kulicka
15.02.2021 4 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy a musím říct, že pro mě to byla po delší době docela dobrá severská krimi. Jednu hvězdu dávám dolů za ten konec, to bylo trochu příliš. Hlavní hrdina taky není zrovna sympaťák, ale dám mu ještě šanci. Hned jsem začla číst další díl, ale zjišťuji, že by měl být jako první a tento dějově navazuje. To je jako proč obráceně...?

Jessie26
15.02.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila,i to houpání kdo tedy je vrah a není,ale nejspíš mi neseděl způsob psaní.

EliskaD
09.02.2021 5 z 5

Výborná kniha. Co kapitola, to zvrat a překvapení. Pachatel dopředu mistrovsky celé své konání promyslel a s vyšetřujícími policisty i se čtenářovou myslí si pohrával od začátku do konce. O napětí nebyla nouze a kniha se velmi dobře četla.

kleo9554
07.02.2021 4 z 5

Ten počet mrtvých mě dost udivil...

kačenka80
01.02.2021 2 z 5

Občas jsem se pobavila. Vraždy celkem překombinované a hlavní hrdina je superman :-D Námět zajímavý ale je to spíše trochu parodie na detektivku.

Peyka
22.01.2021 2 z 5

Další pán na holení vedle plejády švédských autorů, jako jsou Lars Kepler, Stieg Larsson, Henning Mankell nebo Kristina Ohlsson. Skandinávská krimi má své kouzlo. Realistický styl "nordic noir" s ponuře moralisticky laděným chováním postav . Příběhy jsou plné krve, násilí a zvrácených vrahounů. Působivý je kontrast mezi skandinávskou krajinou, kouzelným venkovem a brutálními vraždami, v tomto případě vyvražďování jedné "nevinné" třídy základní školy.

Hrdinové jsou vždy velmi komplexní postavy, vezměme si např. Keplerova Joonu Linnu, Nesbova Harry Hola - podivín, alkoholik, sukničkář. Fabian Risk na mě působil ale jinak, spíš hloupě než hrdinsky. Byl mi šíleně nesympatický, takové frajery, kteří pátrají na vlastní pěst a nejsou týmovými hráči, nemám v oblibě.

Celkově už nejsem asi cílová skupina. Dříve jsem nordic noir úplně hltala, i když Nesbo mě kromě Sněhuláka minul. Příběh mi přišel překombinovaný, nesmyslný, nereálný, až moc krve, násilí, přemíra postav, jak to bývá u tohoto žánru. Nedokázala jsem se začíst (spíš zaposlouchat), postavy byly ploché a nelogické. Seveřané se vyžívají ve velkém množství jmen, rozvětvené dějové linii, a náhodně vložených anglických výrazech (texty písní,..) - naprosto stejné v každé severské detektivce.

Jediné, co mě drželo do konce, byl charizmatický hlas Pavla Soukupa, který namluvil audioknihu, ale jinak nic, co bych vyzdvihla. :/

Leona333
14.01.2021 4 z 5

A tak jo. Znovu jsem se nechala ukecat kamarádem na severskou krimi. Nebyla špatná. Jen se bohužel opakuje jisté déjá vu - dežaví. Znovu se po podobné lince rozjíždí příběh, který ač ne špatný..., se už stal v jiných severských krimi. Možná už severským autorům došel námět a originalita v jejich příbězích a opakují to samé...
Ze setrvačnosti a bez své vlastní originality se i já budu opakovat a dám po dlouhém uvážení ne tři, ale čtyři hvězdičky. ; )

marcela0282
08.01.2021 3 z 5

Chtela jsem hodnotit nizsim poctem, ale ten konec dojem malinko napravil. Pribeh mi prisel, jako slozeny ze spousty tak nepravdepodobnych situaci, ze jsem mela nekolikrat chut knihu odlozit a opravdu jsem neverila vlastnim ocim. V prvni ctvrtine jsem mela pocit, ze uz je tema vycerpane a ctecka se musi s poctem stranek plest, u poloviny se to trochu zlepsilo, a pak zase nic... Myslim si, ze napad tak spatny nebyl, jen to zpracovani se nejak nepovedlo. Ani postavy mi neprisly propracovane a cele to bylo strasne preplacane vsim moznym a hlavne tedy nemoznym.

Sejna1955
08.01.2021 1 z 5

Průměrná detektivka. Zdá se mi, že podobných příběhů jsem přečetl více, že severští spisovatelé jedou podle +- stejného scénáře, takže vše na jedno brdo.

stesti.s.knihou
06.01.2021 3 z 5

Dnes při procházce jsem doposlouchala audioknihu Oběť bez tváře od Stefana Ahnhema. Musím přiznat, že jsem doposud s audioknihami jen lehce koketovala. Při poslechu knih mám vždy problém se soustředěním - občas se nachytám, jak mi myšlenky ubíhají úplně jiným směrem a vůbec netuším, co se v knize zrovna děje. Možná i z toho důvodu byla zrovna Oběť bez tváře se svou délkou a velkým množstvím postav celkem velkým soustem. Knihu jsem poslouchala (nebo spíš neposlouchala a vracela se k ní - nesuďte mne prosím) devět měsíců :D Ano, jsem ostuda, ale řekla jsem si, že do nového roku s ní už nevstoupím a dnes jsem ji tedy s velkou pompou dokončila.
Jedná se o klasickou severskou detektivku (předpokládám, že Ahnhemovy knihy většina z vás zná), hlavní hrdina Fabian Risk je novým členem helsingborské policie a ihned je přidělen k případu sériového vraha, který postupně zabíjí spolužáky ze základní školy. Není náhodou, že jedním z těchto spolužáků je i Fabian, který se snad dokáže vrahovi dostat na stopu dříve než ostatní.
Já vám nevím, ale mně ty severské detektivky připadají všechny na jedno brdo. Ani v tomto případě jsem neobjevila nic, co by mě vyloženě nadchlo. Ač byl motiv vraha, který zabíjí své bývalé spolužáky, poměrně neotřelý, a rovněž i vražedné metody byly místy celkem mrazivé (připomínaly mi vraždy v hororu Saw), nemohu hodnotit vyšším počtem hvězdiček.

Radííí
28.12.2020 4 z 5

Dobra kniha.

lipon
24.11.2020 2 z 5

Za mě slabota, hlavní hrdina se podle mě chová často neuvěřitelně nelogicky až hloupě. Vím, že celý příběh je na tom postavený, ale je to podle mě přehnané. nechci jít do další detailů, abych nespoiloval, ale za mě zklamání

gambinka87
23.11.2020 4 z 5

Po doporučení kolegyně v práci jsem přečetla i tuto severskou detektivku. Něco mi na knize přeci jen chybělo. I přes zajímavý námět a zápletku mi příběh neubíhal tak, jak jsem čekala. Spousta situací je dost zvláštních a je škoda, že motivy a příběh vraha není nakonec rozpracovaný ještě více. Líbí se mi ale celkem postavy dánské a švédské policie, jejich spolupráce / rivalita. Zkusím ještě další díl a uvidíme, s čím se Ahnhem příště vytasí

janina66
19.11.2020 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a za mě naprostá spokojenost. Bylo to svižné a na konci napínavé. Fabian je prostě nesmrtelný! Samozřejmě, jak zde někteří zmiňují v komentářích, byly tam situace, které byly tak trochu úsměvně tragikomické.

Terka_v25
04.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Zajímavá krimi kniha, která se dobře čte, ale v záplavě knih z tohoto "soudku" příliš nevyniká. Je to takové oddechové čtení. Zápletka je dobrá, vraždy narůstají a policisté se snaží pachatele dopadnout. Detektiv Risk je spíš takový nemastný, neslaný, ale aspoň to není žádný podivín, i když ve vztahu k synovi o tom mám pochyby. Musím uznat, že v knize se objevují takové zvláštní (až hloupé) momenty. Například jednadvacátý spolužák, kterého si nikdo nepamatuje, shromáždění spolužáků ve vězení - dá se říct skoro jako na podnose nebo policista, který ani po přejetí autem nezapomíná Pomáhat a chránit. I přes tyto momenty to mělo spád a napětí, což celkový dojem z knihy dost vylepšuje.

evelýny
24.10.2020 1 z 5

Švédsko - Dánsko: kolegialita nebo spíše rivalita skopových hlav?
Mrazivý temný detektivní thriller nebo spíše slátanina nesmyslů, blábolů, hlouposti, stupidity?
Spolužáci ze základky, společná fotografie, ale kdo chybí?
Nesmrtelný detektiv superman kontra vraždící bestie, toužící po nesmrtelnosti.

Ti nejchytřejší policisté na světě...

Kolega pomaloučku otočil klíčem a otevřel dveře.
,,Počkej ještě.Nesundáme si radši boty? Ať je nevzbudíme."
,,Tak jo." Zuli se a vešli v ponožkách...
Chudáci policisté...

Smích se může stát nádherným uvedením do stavu nemyšlení. Klidně tedy čtěte, ale nezapomínejte: pro genialitu existuje hranice, pro hloupost nikoliv.

Tato kniha pro mě překročila absolutně všechny hranice.
Jedna hvězda za ,,deník malého poseroutky," který však žádným poseroutkou nebyl. Správný kluk, ten Theodor.

P.S : Není všechno zlato, co se třpytí...