Oběť bez tváře

Oběť bez tváře https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360244/bmid_obet-bez-tvare-enY-360244.jpg 4 1603 441

Fabian Risk série

Nový zářivý přírůstek do plejády hvězd švédské krimi – série temných detektivek Stefana Ahnhema sklízí úspěchy v šestadvaceti zemích. POMSTA UMÍ BÝT KRUTÁ, ZVLÁŠŤ JE-LI DOKONALÁ Dvě zohavené mrtvoly. Dva bývalí spolužáci. A u obou se našla třicet let stará třídní fotografie s jejich přeškrtnutými obličeji – vzkaz pro Fabiana Riska. Stockholmský detektiv Fabian Risk se právě vrátil zpět do rodného Helsingborgu. Nastoupil na místní kriminální oddělení a hned po příjezdu dostane případ oněch brutálních sériových vražd. A ne náhodou – na školním snímku je totiž i Fabianova tvář. Z paměti se začnou nořit vzpomínky na dětství. Vzpomínky, na něž Fabian není příliš hrdý. Jedna z těch dávných událostí vyvolala něčí vražednou nenávist – a krutou touhu po dokonalé pomstě…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

Offer utan ansikte , 2014

baryska0751
10.02.2023 2 z 5

(SPOILER) Po přečtení dvojky jsem si šla přečíst jedničku s pocitem, že dvojka skončila špatně proto, že to bylo jakési vysvětlení toho, proč Fabian Risk trpí nočními můrami a byl přeložen "na venkov" A že teda v jedničce jako starší a zkušenější předvede konečně svoje geniální detektivní schopnosti. Bohužel, je to pořád ten stejně špatný břídil, který si o sobě hodně myslí, chová se jako Sherlock Holmes, ale nemá na to. Z 21 plánovaných obětí jich zemře 16 a 5 dalších neplánovaných k tomu. Takže pachatel se vlastně na svoje číslo dostane. K tomu se navíc ukazuje, jak špatný je Fabian otec, jako by nestačilo, jak mizernou mají ty chudinky děti matku. Není divu, že jsou to takoví spratci...
Jako u prvního dílu, dvě hvězdičky za čtivý jazyk a atmosféru, která aspoň ze začátku je skvěle děsivá.

Katulinka69
08.02.2023 3 z 5

Poslouchano, první seznámení, hned beru další, snad přidám další hvězdu

p.pavlina
23.01.2023 4 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala náhodně a nebyla to špatná volba. Děj byl opravdu velmi zajímavý a napínavý. Zápletka byla neotřelá a nutilo mě to číst dál a dál, dokud jsem se nedozvěděla, kdo je pachatelem. Jen mi to přišlo drobet dlouhé. Občas jsem se pozastavila a říkala jsem si, kolik stran mě ještě čeká proboha.

ArwenAragorn
07.01.2023 5 z 5

81%
"Mluvím, nikdo mě neposlouchá. Ptám se, nikdo neodpovídá. Neviditelný."
_____________________________________________________________________________________________________________
Tak tohle je rozhodně pětihvězdičková knížka. Thriller jsem si přečetla znovu a chci pokračovat dalšími díly. Velice napínavé, parádní zvraty, skvělá, i když ne příliš věrohodná zápletka. Ono to celé, jak vrah pořád unikal a přibývalo mrtvých bylo nepravděpodobné, ale jak jsem tady už několikrát psala, je to thriller, takže to odpouštím. A doporučuji. Ještě musím připsat, že stejně jako minule mě překvapilo to, kdo je autor deníku.

Majto
31.12.2022 3 z 5

Vyskúšal som ďalšieho autora a znovu dobrý dojem. Jeho prvotina nedosahuje síce ešte na zážitky spojené s čítaním Olsena či Larssona, no až na mnohými predomnou spomenuté nedostatky sa to čítalo dobre. Zlepšiť záver a vyvarovať sa absolútnych nelogičností a bude to fajn.

hana4834
31.12.2022 4 z 5

Překvapivě dobrá kniha hned mě dostala super nápad. Teď hodně vzpomínám na školu

m_martina
30.12.2022 5 z 5

Pustila jsem se do čtení této řady a hned první kniha se mi moc líbila. Fabian Risk celkem ujde, není to úplně sympatický člověk, ale to je asi normální. A tady se ponořuje do minulosti, kterou už dávno nechal za sebou.

Monika-cte
11.12.2022 5 z 5

Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v postavách. Příběh měl spád, byl drsný a závěr byl pro mě překvapivý.

Majulle
01.12.2022 5 z 5

Od začátku měla knížka spád, pořád jsem měla pochybnosti o tom kdo je vrah a mé podezření se pořád měnily takže jsem byla opravdu překvapena. A taky jsem byla překvapena jak perfektně měl vše vrah promyšlené. V knize je sice (na mě) moc postav takže se mi detektivové a lidé trochu pletli a musela jsem neustále být ve střehu kdo je kdo ale rozhodně to stálo za to! Takže doporučuji a těším se až se mi do ruk dostane další díl této série.

TessieB
21.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Příběh mě ze začátku bavil a horko těžko jsem se od knihy odtrhávala. Zajímalo mě, co budou vyšetřovatelé dělat cca 400 stránek, když po 150 nám autor naservíroval totožnost vraha. Opak je ale pravdou a byl to opravdu jen začátek. Ubírám hvězdu za cca poslední čtvrtinu knihy, kdy si Risk zahrál na nesmrtelného Semira Gerkhana a vrah místo promyšlených vražd sáhl k rychlému řešení "problému". V konečném součtu to ale byla docela dobrá detektivka, další díly si určitě přečtu. Jsem zvědavá, jak se bude autor i jeho postavy vyvíjet, co se vlastně stalo ve Stockholmu, jak dopadne Fabianova rodina a taky doufám, že Dunja opustí Dánsko, protože ta mi byla moc sympatická (což se nemůže říct o jejím šéfovi, to se mi otevírala kudlička v kapse :)).

pa_koc
31.10.2022 1 z 5

(SPOILER) Po knize jsem sáhl na základě zdejších recenzí a musím říci, že z ní mám rozporuplné pocity. Z počátku se děj odehrává zajímavě a kniha mě bavila, ale některé pozdější pasáže jsem musel číst 2x, abych se ujistil, že čtu správně. Např., když Risk začne hořet, nemůže se uhasit, bolestí téměř omdlévá a po uhašení plamene se položí do trávy a usne, protože je unavený ??!! Nevím jak kdo, ale já bych ohořelý asi v trávě neusnul:-) Stejně tak, není v knize odpovězeno na několik dějových linek. Např. zda vraždu jedné z obětí spáchal skutečně pachatel nebo ne?? Obecně to na mě působí nedomyšleně (nejsou vysvětleny způsoby a postupy, jak to vrah vlastně udělal), když se něco tváří, že je to nemožné, autor prostě napíše, že to vrah udělal a hotovo. Konec knihy působí, jakoby byl psán "horkou jehlou", kdy autora asi tlačil termín odevzdání nakladateli:-)

Elapheg
31.10.2022 5 z 5

Řekl jsem si, že je načase vyzkoušet severského autora, kterého mám doma, Stefana Ahnhema. Detektivka se rozjíždí již po páru stránkách a některé scény jsou dost drsné, ale autor mě překvapil mile. Na to, že je to severská krimi, se to i co do brutality dalo číst, čekal jsem horší. Mnozí evropští autoři předčí ostrostí severské autory a to si myslím, že není dobře. Kniha to ale byla velmi dobrá. Stejně jako mnoho jiných jsem předpokládal, že hlavní teorie, kdo je pachatel, bude na konci knihy uznána za pravdivou, ale ještě Stefan Ahnhem zajistil svým čtenářům dějový zvrat. Mrtvých je tu dost, ale žádné extra zdlouhavé popisy, či nechutnosti a zvrácenosti zde nejsou. Děj se někdy táhl, to ano, pachatel byl pro mne překvapením, i když byl odhalen už dříve než na samém konci knihy, ale wou efekt na konci se taky konal, takže za mne spokojenost, pět hvězd a mám dalšího autora, od kterého se nemusím bát číst knihy, že bych si z nich crbnul do trenek. :-) Na další díl brzy asi dojde. Knihu doporučuji všem fanouškům detektivek s dovětkem, že když jsem to zvládnul já, tak to dáte určitě taky. Líbilo se mi, že jsem se dozvěděl i něco ze soukromého života Fabiana Riska a od jeho kolegů a kolegyň v knize. Na konci komentáře bych rád poděkoval uživatelce moudivlacek za její recenzi a dodání odvahy se do tohoto autora pustit. Děkuji. :-)

deedulka
29.10.2022 2 z 5

Byla jsem nalákána kladným hodnocením, ale pro mne asi tyhle trochu odpudivější surové severské detektivky nejsou. Krkolomná severská jména a místa se mi pletla a nešla mi číst tak hladce, což mne při čtení dost rušilo. Ani děj mne moc nenadchnul a po půlce knihu bohužel odkládám. Zůstanu raději věrná detektivkám od Rowlingové (Galbrighta) apod. :-)

darbujan8924
27.10.2022 3 z 5

Abych pravdu řekl ,těšil jsem se....ale...děj nebyl špatný, ale je to psaný stylem ,co mě moc nesedl .
Po čase jsem zjistil ,že se při čtení nudím a nebaví mě to.
Což je při čtení velké mínus.
Snad mě sedne další díl.

alabra
16.10.2022 4 z 5

Strhující oddechovka, nad některými věcmi člověk nesmí přemýšlet, tak dokonalé to není, ale napětí tomu nechybí. Určitě si ještě něco od autora přečtu.

Dvorik
07.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Srovnani s Nesbem je nevyhnutelne. Nesbo ma vzdy famozni finale. Zde je to prekombinovane a nelogicke. Ahnem zase udrzuje napeti po celou dobu knihy, kde se Nesbo zase zdlouhave vykecava.
V knize je nekolik nelogicnosti: nikdo ze spoluzaku nevi, ze jich bylo ve tride 21 a ne 20? Nikdo se nepamatuje jeho jmeno ani vzhled? Nikdo ho nepozna ve veznici. To je nejvetsi debilita z cele knihy.
Chyba v knize: na konci je receno, ze pachatel zabil ze tridy 16 lidi + ucitelku, 5 prezilo. Coz neni pravda. Zabil jich 15, ptze 21. byl preci on.

work
26.07.2022 1 z 5

Jak já se radoval, když jsem si přečetl zdejší komentáře. Pro mě nový autor, podle hodnocení hvězdná série, nová senzace severské krimi jak slibuje přebal, všechno jak má být. Poslouchal jsem (tedy začal jsem poslouchat) jako audioknihu a moc jsem se chystal si to užít.
(Můj) problém číslo 1: Překlad. Alespoň doufám, že je to jen překladem. Perly typu ´oba spolu prošli zamčenými dveřmi´ autor snad nenapsal. Anebo že by...?
(Můj) problém číslo 2: Autor. Takto nějak to vypadá, když se nadšenec rozhodne napsat krimi thriller, protože je to jednak v módě, jednak ho napsat chce. Nastudovány má ale postupy pouze z televizních nekonečných seriálů, takže to působí vlažně a křečovitě.
(Můj) problém číslo 3: Dialogy. Ne, nejsou dobré. A to jsem ještě shovívavý. Většina rozhovorů, zvláště pak mezi příslušníky policejního sboru, nemá žádnou funkci. Neposouvají děj, nevysvětlují, nepobaví, prostě slouží jen k nahonění stránek. Zvlášť pikantní jsou pak věty ve stylu "Víte, že vám ty informace nemohu dát bez povolení státního zástupce, ale když mi slíbíte, že se zastavíte, až pojedete zase kolem, udělám to pro vás".
(Můj) problém číslo 4: Najde-li se někdo mrtvý v zamčené místnosti s oběma rukama uříznutýma v zápěstí, a najdou-li se ty ruce pohozené o kus dál v umývárně, a policie si k tomu musí svolat briefing, zda nešlo o nešťastnou náhodu, nemyslím, že to lze označit za novou senzaci v severské krimi. Nelze tak označit ani postup postavy, která svůj dům zabezpečí ostatným drátem, nataženými šňůrami a desítkami zámků, aby pak na zazvonění u hlavních dveří těsně před půlnocí jen tak ty dveře otevřela.
(Můj) problém číslo 5: Pavel Soukup. Ten to celé načetl a načetl bohužel i ostatní pokračování. Za to autor nemůže. Bylo by určitě lepší, kdyby to Soukup jen načetl, místo toho, aby se to snažil zdramatizovat. Jeho hlasová ekvilibristika a pitvoření mi k postavám nesedí a načtení shazuje.
Ale možná jsem knížku jen nepochopil a jde o parodii. To se už nedozvím, prostě jsem to nedokázal doposlouchat, ač jsem se hodně snažil...

_Brunetka_
20.07.2022 4 z 5

Co k této knize říct? Rozhodně to, že by si zasloužila daleko víc pozornosti. Byla vážně hodně čtivá a napínala mě tak, že mi dělalo problém ji odložit, i když jsem na druhý den musela brzo vstávat do školy. S policejním kolektivem jsem neměla žádný problém, přišel mi fajn a očekávám, že se mi každým dalším dílem bude líbit víc a taky víc přirůstat k srdíčku. Hlavní hrdina Fabian si samozřejmě mé sympatie získal taky, a to především tím, že se mu nedá upřít to, jaký je to velký sympaťák, který je nadevše oddán své práci, kvůli které však občas svou rodinu odsouvá na druhou kolej. Tahle knížka však nepostrádá ani originální námět a zajímavý začátek, ve kterém nám autor jemně podává fakt z výzkumu. Mám k ní však jedno ale. A to spočívá v tom, že mě trochu určitým způsobem zklamala její zápletka. Motiv pachatele se totiž dozvíme asi někde ve druhé třetině, jméno pachatele asi sto stránek před koncem. A kvůli tomu jsem stále očekávala, že nás autor ještě něčím překvapí, což se však nestalo. Toť jedno malé mínus.

Kanimůra2
08.07.2022 5 z 5

Jupí a mám dalšího oblíbenýho autora detektivek. Nemám, co by vytknula. Jdu na další díl

Boruvka.cerna
04.07.2022 5 z 5

Zhruba 3/4 knihy jsem byla přesvědčená, že pokud budu psát hodnocení, dostane knížka maximálně 4 hvězdy. Některé stopy byly úplně zřejmé, pachatel jasný. Četlo se to dobře, ale co bylo v poslední 1/4 knihy mě dostalo. Vše bylo jinak, než jsem si myslela. Konec měl velký spád, bavilo mě také zapojení celé třídy, tento nápad se jen tak nevidí. Určitě si přečtu i další díly. Oproti jiným detektivkám je toto takové lehčí čtení, přijde mi, že se autor hodně věnuje postavám a ty jsou tak lidštější než v knihách jiných autorů (kde jsou detektivové buď osamělí, nebo rozvedení). Za mě moc fajn čtení a opravdu velice povedený závěr.