Oběť bez tváře

Oběť bez tváře https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360244/bmid_obet-bez-tvare-enY-360244.jpg 4 1606 442

Fabian Risk série

Nový zářivý přírůstek do plejády hvězd švédské krimi – série temných detektivek Stefana Ahnhema sklízí úspěchy v šestadvaceti zemích. POMSTA UMÍ BÝT KRUTÁ, ZVLÁŠŤ JE-LI DOKONALÁ Dvě zohavené mrtvoly. Dva bývalí spolužáci. A u obou se našla třicet let stará třídní fotografie s jejich přeškrtnutými obličeji – vzkaz pro Fabiana Riska. Stockholmský detektiv Fabian Risk se právě vrátil zpět do rodného Helsingborgu. Nastoupil na místní kriminální oddělení a hned po příjezdu dostane případ oněch brutálních sériových vražd. A ne náhodou – na školním snímku je totiž i Fabianova tvář. Z paměti se začnou nořit vzpomínky na dětství. Vzpomínky, na něž Fabian není příliš hrdý. Jedna z těch dávných událostí vyvolala něčí vražednou nenávist – a krutou touhu po dokonalé pomstě…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

Offer utan ansikte , 2014

mulder
14.09.2018 4 z 5

Pro mě to taková senzace nebyla, jak se píše na obalu knihy. Spousta událostí, ale bez napětí. Přeplácané a přitažené za vlasy. Bude z toho hezký desetidílný seriál. Nemusím litovat peněz za knihu (399 Kč), chodím do knihovny:-)!

gordon13
10.09.2018 4 z 5

Mňo, celkem dobře čtivé, ale připadá mi děsně přitažené za vlasy jakou dřinu a kolik elánu musel pachatel vynaložit na svůj plán, i když co já vím, lidé jsou různé.....a Fabián mi lezl na nervy svou přehnanou pracovní aktivitou :-)

MonikaV
09.09.2018 4 z 5

Já to celkem zhltla. Čte se to fajn.

Bustedka
09.09.2018 4 z 5

"Poté, co dosáhl scenáristických možností, se vrhl na dráhu spisovatele"- to asi vypovídá o celé knize. Uznávaný televizní a filmový scénárista prostě ví a umí vystavět příběh tak, aby byl pro diváka, potažmo čtenáře, zajímavý. Ví, co lidi táhne a v téhle knize to předvedl se vším všudy.

Ono tu totiž nic nechybí a přijde mi to překombinované jak Ordinace v růžové zahradě. Vražda, sebevražda, nešťastná nehoda, infarkt, sériový vrah (ten táhne vždycky), vysoká inteligence, násilníci, šikana, znásilnění, osobní problémy hlavního hrdiny, despotický šéf, zavražděný policajt, zavražděná nevinná oběť, vydírání, autonehoda, únos... atd atd..

Ale hezky popořádku (pozor na spoilery)

Klasický hlavní hrdina - musí být individualista, s pošramocenou minulostí, který má osobní problémy (samotářů bylo dost, takže postačí špatná rodinná situace). Do prvního příběhu by samozřejmě měl být sám nějak zapleten, aby se v jisté části mohlo zdát, že by vrahem byl i on sám (tak mu pojďme vyvraždit třídu).
Za mě byl tedy docela nesympatický, nemám ráda tyhle typy, co neposlouchají své šéfy, ale budiž.

Co mi úplně nehrálo
- syn - jakože nechat pubertálního syna doma samotného bez toho, aniž by o něj byl nějaký extra zájem. přijít domů a vystačit si s SMS? To vážně nějaký rodič dělá? (sám autor má 4 děti, doufám, že si nebral příklad sám ze sebe)
- co to jako znamená nezapamatovatelná tvář? nedokážu si představit, že by existoval obličej, který si i zkušený profesionál nedokáže po zhlédnutí snímku ihned vybavit.
- hledání třídních záznamů. V dnešní době? vážně? když není problém dojít na matriku a vyhledat, kdo se na daném místě narodil před 100 lety? jakože vážně je problém sehnat údaje o tom, kdo chodil před 30 lety do jedné třídy?

No.. suma sumárum. Autorovi to myslí. To nelze popřít. Umí psát. Je to vlastně docela dobré a čtivé. Velmi. Já se - přiznávám - nemohla odtrhnout. Ačkoliv mám k dílu dost výtek. Ale na takovéto podzimní čtení pod dekou s horkou čokoládou myslím ideálka. Kdo má prostě rád thrillery, detektivky a především ty severské (díky nimž vypadá celá Skandinávie jako nebezpečná depresivní oblast), neprohloupí.

pifffka
30.08.2018

Opravdu náročné čtení. Jako když se spisovatel nemůže nabažit své knihy. Neustále přihazuje další a další nelogičnosti, které pak vysvětluje opět velmi nelogicky. Jako když zkouší kolik nelogičností a stránek čtenář vydrží. Naprosto mě dostal umělý neumělý knírek. Skutečně bizarní nápad.

Costanzo
29.08.2018 5 z 5

Miluju severské detektivky, v Norsku jasně vede Nesbo, Švédsko má třeba Larse Keplera nebo úžasného Stiega Larssona. No a když se objevil nový poutač na tuto knihu, řekla jsem si, že jdu do toho. A nejsem zklamaná. Další skvělý příklad toho, že severské detektivky jsou zárukou dobrého čtení a prostě jedou. Super kniha, napínavá a chvílemi mrazivá a temná. Na prvotinu s Fabianem Riskem dost dobrý. Takže netrpělivě očekávám další knihu.

Jamra
27.08.2018 3 z 5

Mno... Začátek super. Konec až nudný a předvídatelný.

Evka27
26.08.2018 2 z 5

Žádné velké nadšení se nekonalo. Neomylný sólista opět s rozháraným osobním životem, nesympatický kolektiv vyšetřovatelů, příliš mnoho mrtvol. Dobrý rozjezd, ale pak už jsem chtěla jen dočíst.

Lenka.Vílka
25.08.2018 2 z 5

Z knihy jsem měla trochu strach. Další nový detektiv, který má spojitost minulostí s případem. To letí (stejně jako nevěrohodné vyprávěčky alkoholičky), takže jsem byla trochu skeptická. Začetla jsem se. Asi hledám novou sérii, která bude zároveň bestseller (já vím, to označení o reálném prodeji nic nevypovídá) a zároveň mě dostane. Proč jsem nemohla dát pět, ale dala jsem jenom dvě, vysvětlím dál v komentáři.

"Vy jste něco jako Kurt Wallander?"
Tahle věta byla na začátku lehce vtipná. Ale jak šel děj dál, a jak to bylo celé napsané, už to bylo vtipné méně. Vzhledem k informaci ohledně autora a seriálu Wallander. Ale jak jsem četla dál, bylo jasné, že do Mankella má ještě hodně daleko (já nevím, tak dvě stě knih). Celou dobu čtení jsem se nedokázala ubránit, že čtu něco "seriálového střihu". Až moc podle šablony. Tím nemyslím, že jsem hned věděla, kdo je vrah. Jenom v knize nebylo nic na "wow efekt", z čeho se posadím na zadek. Trochu mi vadily nepřeložené anglické věty a texty. Ne každý si přeloží. Škoda. Jenom jsem četla až moc dlouho a po kouskách. Prvních sedmdesát stran jsem dala na jeden zátah a zbytek právě po kouskách. Celkově prvních sto stran mi přišlo neskutečně čtivých, potom to prostě jenom "šlo" a ke konci od poloviny neskutečně táhla nuda. Prostě jsem neměla důvod být natěšená na další kapitolu stylem Chrise Cartera nebo Larse Keplera. Další knihu zkusím. Maximálně se stane jenom to, že jí vrátím nedotčenou do knihovny...

"A i když nedokázal vysvětlit proč, něco mu říkalo, že navzdory usilovné práci jeho nových kolegů vyřešení případu nakonec bude jen na něm."
Bod, kdy jsem se vážně, ale vážně rozesmála. A na kom jiném, Fabiane? Vždyť se série jmenuje po tobě! Protože všichni kolem tebe se jenom snaží, a to je hezký. Vopravdu jo. Ale jenom ty jsi dost dobrej na to, abys to vyšetřil. V jiných knihách mi sólisti nevadí za jedné důležité podmínky. Musím je buď milovat nebo nenávidět. K osobě Fabiana Riska (no není to ironie nebo jenom hříčka jména soudě podle jeho vlastností?), jsem za celou knihu nenašla nic. Neštval mě, ale ani jsem mu nedržela palce. Prostě mi byl celou dobu ukradenej. A to si myslím, že není dobře. Nedostal mě žádných způsobem, negativním ani pozitivním.

Výsledek? Nepovedej hybrid Wallandera a Mostu se u mě v druhém díle bude muset pekelně snažit, aby se i v mých očích přiblížil tomu hóžo bóžo označení "bestseller".
Překombinované, táhle, bez náboje, popis videokazet měl šokovat asi jenom na oko, ale u mě docílil úplně jiného efektu, včetně všech morbidností (autor by si měl dát rande s Mo Hayder, ať ví, jak na to). Celé až moc vyšperkované, načančané, umělé a nepřirozené. Žádné myšlenky po dočteni. Teda kromě: "Jupí, už to mám za sebou!"

Jinak, až moc "Hadrový panák vibe". V mém případě to není lichotka knize...

rajcatko
24.08.2018 3 z 5

Pozor, obsahuje spoilery!!!
Ze začátku mi příběh utíkal svižně, ale ke konci už to bylo celkem utahané a předvídatelné. Navíc je ponechaná klasická osa příběhu. Všechny klíčové postavy zázračně přežijí a všichni ostatní mají smůlu. Jediným překvapením byl deník Theodora, proto tři hvězdy. Bez toho je to jen klasická detektivka s vyšinutým vrahem, netýmovým detektivem a klasickým závěrem ,,za pět minut dvanáct".

harena
17.08.2018 5 z 5

Když jsem si přečetla v anotaci, že je to nový zářivý přírůstek ve švédské krimi, moc se mi do čtení nechtělo. Ale kniha je v knihovně zamluvená, tak tedy do toho - otevřela jsem ji, začala číst a moc dobře jsem udělala. Překvapivě skvělá detektivka, pana Ahnhema si můžu zařadit mezi mé oblíbené spisovatele thrillerů a detektivek, mezi Nesba, Olsena, Larssona, Keplera a Larsena. Velmi čtivé, napínavé, promyšlené. Netrpělivě čekám na další díl!!!!

Martiiiik
15.08.2018 4 z 5

Dobrá kniha. Zajímavá zápletka, krásně vykreslené postavy. Ale méně je někdy více.. Vliv Henninga Mankella i Stiega Larssona je zde patrný.. Dobrý řemeslník, ale přijde mi celá kniha taková uměle načančaná, aby to mělo efekt.. Ale za přečtení jistě stojí :-)

Jitulevrtule
14.08.2018 5 z 5

Napínavé od první stránky.

Ebola
29.07.2018 4 z 5

Hlavní hrdina je celkem obyčejný poliš, ale který má neobyčejně bystré uvažování a chytré řešení situací, které ostatní ani nevnímají. Navíc je to buldog, který navzdory všemožným překážkám jde stále kupředu. Ano cesta je to opravdu trnitá a nekompromisní, jak už to při vyšetřování vraždy bývá.
Kniha se velmi dobře čte, autor je dobrý vypravěč a ikdyž si myslíte že víte jak to dopadne, jistí si být nemůžete do poslední stránky a to je to hlavní.. Další díl si určitě přečtus chutí :)

petrarka72
25.07.2018 5 z 5

Opravdu mrazivé a velmi návykové.

derminator
18.07.2018 5 z 5

Milí čtenáři, tato kniha je opravdu vynikající! Jak jsem nečetl severské detektivky, začal jsem před nedávnem Nesbem a tento autor mě přijde mnohem zajímavější, ba i dramatičtější a čtivější. Musím říci, že této knize nic neschází a je to opravdu skvěle čtivá detektivka, těším se na pokračování a uděluji jí 90%.

Niu
18.07.2018 5 z 5

Tak tohle je snad královna krimi. Opravdu nepamatuju, kdy by mne skoro pěti set stránková kniha tak nadchla, že bych ji měla přečtenou za pár dní. Líbilo se mi úplně všechno. Postavy detektivů přesně takové, jak mají být – jen ty, co chtějí vyřešit případ, bez nějakých osobních patálií. Chladnokrevný vrah a jeho promyšlené postupy. Opravdu, dlouho už jsem nic tak přímočarého a přehnaně nekomplikovaného nečetla. Není to odpočinkovka, určitě je to i dost drsné, ale četlo se to skoro samo. Doporučuji všemi dvaceti, počítají-li se i prsty na noze :o)

lalaserka
13.07.2018 5 z 5

Čtivá knížka, ani na chvilku jsem se nenudila. Napínavá až do konce.

katst
10.07.2018 4 z 5

Čtivá kniha, kdy se ani chvíli nenudíte, která má spád, je zajímavá, překvapí... z mého pohledu jí nic nechybí. Jediné co mi vadilo, bylo chování rodičů vůči synovi... to jsem fakt nechápala...

lulluuu
09.07.2018 5 z 5

super kniha, přečetla jsem jedním dechem...