Motiv X

Motiv X https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418472/bmid_motiv-x-uvN-418472.jpg 4 698 171

Fabian Risk série

Jak chytit sériového vraha, který nikdy nezaútočí stejným způsobem dvakrát? Brutální vražda jedenáctiletého syrského uprchlíka postaví před helsingborskou policii případ s možným rasistickým podtextem. Zdánlivě náhodných vražd přibývá a tým kriminalistů se záhy ocitá pod příliš velkým tlakem. Situace donutí Fabiana Riska, aby se vrátil do práce, ačkoli by raději dál bděl u lůžka své postřelené dcery, která je v kómatu a Fabian si to dává za vinu. Vrací se i šéfka oddělení Astrid Tuvessonová, která přerušila protialkoholní léčbu. Je tu však ještě něco – informace, jež po sobě zanechal Fabianův mrtvý kolega Hugo Elvin a jež mohou dosud soudržný tým vyšetřovatelů navždy změnit. A v sázce je i Fabianův život... Motiv X je úvodní část diptychu v rámci bestsellerové série krimipříběhů Fabiana Riska.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kalibr

Motiv X , 2018

adela2316
20.09.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem četla hned jako další po docteni Osmnáct pod nulou, protože jsem byla napnutá kvůli Molanderovi, no a taky protože jsem to měla čerstvě v paměti.
Četla jsem občas s přestávkami, takže snad mi nic zásadního neuniklo. Asi bych si měla přečíst další, tedy poslední díl, ale nějak potřebuji oddych od těch kruťáren. Ale tuším, že to bude stát za to.
Fandila jsem Liljové, aby to zvládla s Hampusem a s nackama a tleskám, jak se s tím vypořádala.
Konečně se vyřešila Fabianova rodina!!!! A doufám, že už to zůstane v harmonii. Jinak bych musela začít přeskakovat kapitoly :-D Jinak samozřejmě všichni členové opět na liskanec:-)
Epizody s Assarem hlavně ke konci jsem hodně rozdychavala , uff, opět tleskám Liljove.
Tuším, že zmetek Kim dostane pěkně na frak.
Doufám, že v posledním díle se vše vyřeší, včetně vražd z této knihy.

janina66
30.08.2021 4 z 5

Výborná hlavní zápletka vražd. Poslouchám adioknihu(Pavel Soukup). Moc se mi líbí poslouchat hlas hlavního vraha. Mám hned připravené pokračování. Jednu hvězdu ubírám za rodinu Fabiana, která mě velmi a velmi irituje a na můj vkus se tomuto tématu věnuje alespoň třetina knihy.

martina2540
01.08.2021 5 z 5

Knihu hodnotím velmi kladně, i když v ní klidně mohlo být méně vyšetřovaných případů, někdy jsem se ztrácela v ději a jménech, ale vždy jsem se za chvíli zorientovala. Hned na obalu knihy je napsané "Motiv X je úvodní část diptychu v rámci série krimipříběhů Fabiana Riska, jeho rozuzlení přinese X způsobů smrti.", takže mám druhý díl připravený a jsem zvědavá, jak vše dopadne.

weisbach
30.07.2021

Ahnhem je v duchu skandinávské literatury dobrým vypravěčem, který je schopen vytvořit napínavý příběh s mnoha kvalitními psychologickými prvky. Bohužel má tendence se politicky aktivizovat konstruováním těžko uvěřitelných reálií, spolupodílet se na mainstreamovém společenském matrixu a zabředávat do nesmyslného uvažování a jednání postav, což příběh dost kazí. Je to čtivé, má to spád, ale méně socialistického realismu a snaha zavděčit se pseudointelektuálskému nastavení švédského establishmentu by mu výrazně prospělo. Z celé série je tento díl nejhorší.

Sejna1955
30.07.2021 2 z 5

Neskutečně překombinovaný příběh, nedovedu si představit, že by mě doma někdo roztahal kabely a dal všude sledovací zařízení. A opět trapné, že je to další kniha, kde vraždí policajt. Už by se měli spisovatelé a spisovatelky zamyslet a pokusit se najít jiné pachatele. Už je to dost ubohý.

Pavlnka
25.07.2021 4 z 5

Hodně brutální, napínavé. Za otevřené konce dávám hvězdu dolů, ale hned jdu na další díl. Doufám, že se konečně dočkám rozuzlení.

bigben
04.07.2021 4 z 5

Tři věci, které celkový dojem zkazily - za prvé, je až k neuvěření, co všechno děje členům rodiny Fabiena Riska, za druhé - zbytečně moc příběhů v sobě a za třetí - moc otevřených konců.

berila
13.06.2021 4 z 5

Ach jo, tolik dějových linek, jen jsem čekala, jak je autor dotáhne do konce. A nestalo se, takže pokračování v dalším díle. Také mi vadilo přeskakování v ději a to i mezi jednotlivými odstavci. Napsané dobře, napínavé, ale až moc brutality.

emilieselden
24.05.2021 3 z 5

Nebyla špatná ale měla hodně dějových linek a možná kvůli tomu se mi v ní těžko orientovalo. Skoro celou knihu jsem nevěděla, kdo je kdo. No a ten konec? Konec, který neodpoví na žádnou z otázek. To bylo docela zklamání.

Majdalenka
24.04.2021 3 z 5

Za mě nejslabší díl celé série. Zbytečně moc dejovych linek které nejsou vzhledem k množství podrobně vysvětleny. Pořekadlo všeho moc škodí se tady hodí dokonale. Autor je pro čtenáře kteří chtěji akci napětí a ne zbytečné keci kolem :)) přesto si další díl přečtu

Jodys.63
22.04.2021 4 z 5

Prostě dobrá a oddychová , ale napaditá detektivka....Škoda ,že to nelze prohlásit o jejím pokračování

Princezna_V
21.04.2021 4 z 5

(SPOILER) S touto sérií je to jako na houpačce, jeden díl fajn, další strašnej, pak zase fajn... Tenhle byl hodně fajn, než člověk zjistí, že se konec nekoná...

Nixa
20.04.2021 5 z 5

Tohle byl asi nejlepší díl ze série! Od prvních stránek čtivé a opět hodně napínavé. Musela jsem číst pořád dál, potřebovala jsem vědět jak vše dopadne a najednou byl konec... Autor udržuje čtenáře v napětí a ani po dočtení Motivu X nám nedá odpovědi, takže pokud začínáte tuto knihu číst, rozhodně si objednejte i další díl ať se do něho můžete pustit hned a nemusíte čekat :)

PaníLenka
11.04.2021 3 z 5

Netušila jsem, že tento díl je sice velmi napínavý, ale pouze přestupný, žádná z dějových linek nebyla uzavřena...nedá se nic dělat, jdu hned číst X způsobů smrti, snad už se dovím, jak to všechno dopadlo - a pak si už ale opravdu budu muset dát od severských detektivek na nějaký čas pohov!!

Gibis
01.04.2021 4 z 5

Pokud nemáte rádi otevřené konce, nebo pokud případně nemáte doma hned i následující díl, tak se snad do čtení ani nepouštějte :) Uzavřeno a vyřešeno je v tomto díle jen velmi málo linek. Ale čtení je to pořád značně napínavé, padouchové jsou opět nechutně zvrácení a Fabian se konečně začal chovat jako normální rodič, tak snad mu to vydrží. Trochu mi chyběla Dunja, v tomto díle je dánská linka jen na pár stránkách a Dunja osobně se nevyskytuje vůbec, tak snad se dočkáme pokračování jejího příběhu v X způsobech smrti.

Majuš333
29.03.2021 4 z 5

Motiv X mi prišiel taký najslabší z tejto série... Bolo tam toho veľa nakopeného... A vadil mi ten rasizmus, neonacizmus/nacizmus a pedofília. Ale určite sa púšťam do pokračovania :)

rumova_kulicka
26.02.2021 5 z 5

Musím říct, že knihy mají vzrůstající tendenci, alespoň pro mě. Tohle byla velká jízda a nejde jinak, než se hned pustit do dalšího dílu. Ještě, že bude víkend :-D

Peslik
02.02.2021 4 z 5

Opět trošku náročnější a zdlouhavý rozjezd, asi to už lepší nebude :D, ale pak to byla jízda. Knihu nešlo jen tak odložit a samo sebou, že jsem musela po přečtení sáhnout pa dalším díle.

Niu
23.01.2021 4 z 5

Měla jsem celkem prostoj mezi předchozí knížkou, proto jsem si těžko rozpomínala, kam se příběh posunul. Fabian Risk mě baví, jen tady neměl moc prostoru, jak rozvinout potenciál. V knize mě určitě nebaví Sonja a její vrtochy a vnímala jsem, že celá kniha byla věnována rodinnému životu Fabiana a případy, ač dramatické, byly druhořadé. A konec? Ten mě fakt překvapil, protože žádný ani nebyl. Jo, dvě vraždy byly vyřešeny mrknutím obou očí, ale ty další záležitosti (mnohem víc zajímavé) zůstávají nedořešené. Pořád jsem přemýšlela, v jakých detektivkách jsem četla o Dunje, která se vzpírá svému šéfovi a ejhle, bylo to tady, bohužel zůstává mezi nedořešenými. Asi nejvtipnější pasáž z celé knihy byla konverzace Číňana se "Slizákem", s těmi slony byl jako Adler-Olsenův Asad se svými velbloudy :o)

Hakate
08.01.2021 5 z 5

(SPOILER) jelikož mi bylo jasné, že hlavní případ nebude dořešen, tuto knihu jsem odložila než budu mít více času přečíst si oba díly najednou.
Na případ seriového vraha "kostičkáře" jsem se těšila již na základě upoutávek z předchozích dílů.
Po přečtení předchozího dílu jsem se velmi těšila, jak Fabian chytne za pačesy vraždy Molandera.

Skvěle sepsaný úvod do předpokládám největšího případu Fabiána, o kterém zatím ještě neví. Doplněný o další menší případy a rodinné trable nejen hlavního hrdiny, který musí mimo své pracovní případy řešit dva "spratky", kteří s ním zametají a manželku, která opravdu stojí za to i přesto vše se Fabián nevzdává a bojuje nejen o zabránění rozpadu rodiny a řešení případu otrávené ženy, který ho dovede k psychopatovi Kolumbusovi, ale hlavně se zaměřuje na usvědčení svého kolegy.
Fabián však není jediný policista, co řeší své osobní problémy.
Liljové se vesměs rozsype manželství, kvůli politickému případu, který ona sama řeší a do kterého je více nebo méně zapletený i její manžel.
Nechybí tu ani sex, únos dítěte a mentálně zaostalý pachatel.

Výborný nápad navnadit jedním dílem a velkolepé dílo a celý případ "kostičkáře" rozložit do dvou knih.
Velmi se těším na pokračování, jak se tým popere s tímto případem, jak se bude vyvíjet případ Molander a hlavně, jak se bude vyvíjet linie Dunji, která se v tomto díle pouze mihla a tím pádem vytváří další otazníky do dalšího dílu.

Doufám, že mě další kniha nezklame a finále bude opravdu velkolepé.
Po Dexterovi shledávám kostičkáře, jako jednoho z nejlepšího seriových vrahů, tak doufám, že mě Ahnhem v další knize nezklame.

Tomuto dílu nemám co vytknout. Vše je dokonale sepsáno a připraveno na další díl.