F. L. Věk IV.

F. L. Věk IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251356/bmid_f-l-vek-iv-ynm-251356.png 4 120 11

F. L. Věk série

Čtvrtý díl, zachycující obrozenské události z let 1804-1811, se odehrává na pozadí napoleonských válek, přičemž autor rozšiřuje dění nejen na Prahu a Dobrušku, ale i na Litomyšl, kde studuje mladý Věk. V Praze se uzavírá rodinná tragédie Thámova, umírá profesor Vydra i Kramérius, na scénu však přicházejí nové buditelské postavy. Finanční patent, snižující roku 1811 hodnotu peněz na pětinu, ničí hospodářsky Věka a ten volí jako východisko odchod do Prahy.... celý text

martinaandulka
12.08.2023 5 z 5

Znova jsem si uvědomila,že období sucha,extrémní zimy byli i za dřívějška,tak to samé v politice,zdražování,emigrace... .U takových knih jsi uvědomím,že je to stálý koloběh jako zeměkoule

lenyleny
27.12.2022 5 z 5

Několikrát jsem viděla seriál vysílaný televizí, skoro nikdy jsem si ho nenechala ujít , až nyní mi nějak proklouzl. A tak jsem se rozhodla si román přečíst. A nelituji. Skvělé, skvělé a ještě jednou skvělé. Z knihy mám krásný pocit. D o p p o r u č u j i.

Gimli
13.09.2021 4 z 5

Z počátku se mi zdálo, že už Jirásek ztrácí dech s tím, jak se upozaďují a jak odcházejí známé postavy. Ale nové příběhy, zejména ten Heldův, mě nakonec pohltily natolik, že se těším na to, jak to v posledním díle všechno dopadne.

Marci70
24.05.2021 5 z 5

Naše národní historie..

Marci70
24.05.2021 5 z 5

Krásné čtení o naší historii..

lampernaqui
24.06.2020 4 z 5

Věkova kronika pokračuje dál a jednotlivé postavy buď opouštějí příběh nebo do něj v průběhu nastupují. Po požáru se pomalu děj začne točit kolem Věkova syna a jeho problémům se studiem. Objevujeme další část rodiny a pokračující peripetie přátel za boj o češtinu a lásku. Aby toho nebylo málo, taky trochu ten Napoleon do toho...

nai.ivka
18.01.2019 5 z 5

Pro mě je to zajímavé od prvního dílu. České třenice a hádanice jsou pořád stejné.

Kuža007
14.07.2018 5 z 5

Asi nejúžasnější díl série. F. L. Věk musí prakticky začínat od znovu a docela se mu daří. I když už v ději trochu ustupuje to epicentrum Národního obrození.

MOu598
28.07.2017 4 z 5

Četla jsem v květnu 2013. Podle mých poznámek:
Děj se odehrává kolem roku 1800 - o dopadu válek s Napoleonem na Prahu a český lid.
Další pohromou je opakované sucho a ničivý požár v Dobrušce.
Toto již v televizním seriálu nebylo.
Zajímavé. Hezké.

medvedice3
08.01.2017 5 z 5

V páté šesté třídě jsem nejdřív viděla v roce 1970 stejnojmenný černobílý třináctidílný televizní seriál natočený režisérem Františkem Filipem. Ten mi otevřel cestu k četbě téměř celého "Jiráska".

vitavita
29.03.2013 2 z 5

IV. díl - po požáru Dobrušky se Věk opět vschopí a pokraču ve své práci dál ...