F.L. Věk I.

Rozsáhlá pětidílná románová kronika, v níž Jirásek na pozadí evropského politického dění sleduje proces našeho národního obrození od sedmdesátých let 18. století do roku 1816, a to jak v Praze, tak i na malém městě, přičemž hlavní dějovou linii tvoří osudy chlapce, studenta a později dobrušského kupce a venkovského buditele F.L. Věka a posléze i jeho syna Václava. První díl zachycuje český život na prahu národního obrození, a to nejprve v Dobrušcea později v Praze, kde student F.L. Věk navštěvuje přednášky vlasteneckého exjezuity profesora Stanislava Vydry a seznamuje se s vlasteneckým divadelníkem Václavem Thámem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/67_/67882/f-l-vek-i.jpg 4.2292

F.L. Věk (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

nai.ivka

Začala jsem knížku číst jen ze zvědavosti a musím říct, že nechápu proč jsme měli ve škole k Jiráskovi takový odpor. Možná to jen musí přijít s časem. A nebo je tato kniha mimořádně čtivá. Až dočtu celého Věka, zkusím i jinou knihu od pana profesora.

Hezy
18.11.2018

Nádherný román vypráví o počátcích našeho obrození i národního uvědomění. Jirásek do knih poutavě uvádí životy našich prvních buditelů a celkově tuto dobu do všech dílů shrnuje. Jsou zde uvedeny strasti i radosti našich velikých mužů. Mnohé je autorsky upraveno. Mne osobně to nevadilo. Knihy jsou velmi čtivé. Mluví v nich učitelský duch autora a jeho obrovské znalosti tehdejších poměrů, oblékání, zvyků, šlechtických rodů i politiky jako takové. Vše je popsáno jak ve světlejších, tak i ve stinných stránkách. Jsou zde k nahlédnutí touhy mužů naší vlasti, jejich cíle či radosti i strasti z každodenního života. První díl je obzvláště velmi čtivý a to hlavně tvrdá doba, do které se František Věk narodil. O té době hovoří nejvíce sám Žalman. Moc se mi líbila část, kdy po vydání Císařova patentu o zrušení nevolnictví a tolerančního patentu, František Věk navrací Žalmanovi zabavenou Bibli kralickou, která dlouhá léta patřila rodu Žalmana. Nejvíce se mi tato část líbila především v seriálu. Román je o mnoha pohledech na ony doby z různých úhlů myšlenek zajímavých osob. Seriál je také moc hezký a hlavně se do něj ideologicky nikterak nezasahovalo. Knihy se tomu však bohužel již nevyhnuly. Proto je asi lepší sáhnout po starých vydáních.

Kuža007
14.07.2018

V této Jiráskově knižní sérii jasně Jirásek popsal sociální situaci ve městě a na venkově. Samotná postava má svůj historický základ, co bychom mohli od Jiráska jiného čekat. Úžasný úvod do celé série.

pete13
11.07.2018

Souhlasím s mnohými čtenáři, že k Jiráskovi si člověk musí najít cestu sám a dobrovolně, nikoliv přes povinnou školní četbu. Pokud neodradí pětisvazkový rozsah, tak F. L. Věk je na první seznámení s mistrovým dílem ideální, zejména vzhledem ke známosti jeho televizního zpracování. Pokud se vám líbil seriál, tak je to dobrá cesta k tomu, aby vás zaujala i jeho literární předloha. Ale chce to hodně trpělivosti.

shmaic
16.02.2018

Škoda, že se ta nádherná čeština zvrhla v prostou romanci.

Liduka
01.02.2018

Ke čtení mě přivedla jak čtenářská výzva, tak seriál, ze kterého jsem viděla několik dílů a musím říci, že se mi kniha moc líbila. Kdo by si pomyslel, že Jirásek dokáže napsat takové poutavé dílo.

Povětroň
26.12.2017

F. L. Věka jsem našel v babiččině knihovně. Série na mne při prvním pohledu působila velmi dlouze, ale i tak jsem jí dal šanci. Nelituji. Skvělá záležitost.

Precim
14.12.2017

František Věk je nápadně výrazný svým nadáním ve hře na hudební nástroje, vynikajícím hudebním sluchem a nádherným hlasem. Od útlého věku hudbu miloval. V knize kráčíme po jeho šlépějích od dětského věku po dospělost. Františkovým životním příběhem je zachycen stav utlačované češtiny za dob národního obrození a přísný život měšťanského a vesnického obyvatelstva. Nejvíce informací se dozvíme z Františkova studijního pobytu v Praze, když se naprosto oddá hudbě a divadlu. Potkává se zde např. s národním obrozencem Václavem Thámem nebo s měšťanskou rodinou Butteaových. Z těchto setkání vzniká hlavní zápletka knížky - František se zamiluje. Kniha končí zklamáním Františkovy lásky a jeho návratem zpět domů za rodinou.

Stolda
13.12.2017

Úžasně napsané nedávné dějiny země České a boj lidí za zachování našeho jazyka. Jirásek věděl, kde chytnout českého čtenáře , abychom si my Češi uvědomovali i za 100-200 let. , jaký boj za zachování naší identity a našeho jazyka museli naši předci uhrát a vyhrát. A že to napsal famózně o tom žádná.

micha-ella
22.11.2017

Z povinného Jiráska to nejpříjemnější dílo.

Damato
13.11.2017

Nějak jsem potřebovala čtení, kde se ztratí nahromaděné starosti a tahle kniha, to byl naprostý luxus útěku před realitou. A návrat vlastně ani tak nebolel, ráda jsem se vrátila do svého světa a do svých starostí, které vlastně kopírují starosti a obavy generací těch, co tady byli před námi. Úžasně napsaný kus naší, české historie . Jirásek to byl prostě spisovatel par excellence a psal úžasně strhujícím způsobem, rozhodně jsem s ním nezažila ani chvilku nudu a co si budu namlouvat sama před sebou, F.L. Věka jsem viděla jako pana Brzobohatého a kdo ho v této roli nemiloval,...

leleia
07.10.2017

Jiráskovi jsem se vždy poctivě vyhýbala. Známí a rodina mě přesvědčili, že je to těžké, nudné, nezáživné a nesrozumitelné čtení. Když jsem F. L. Věka viděla na seznamu povinné četby, hořce jsem zaplakala. V očekávání převelikého utrpení jsem si vzala knihu na cestu autobusem, a byla mile překvapená. Vůbec jsem se nestihla začít nudit. Postavy mi přirostly k srdci, příběh je úžasný, a jako bonus jsem objevila seriálové zpracování.
Rozhodně si zkusím přečíst další knihy od Jiráska, už se nenechám odradit.

Vercutka
08.08.2017

Překvapilo mě, jak mě knížka chytla. Zatím mám za sebou první díl,ale hodlám pokračovat.

Gabča17
31.07.2017

Nejoblíbenější kniha od tohoto autora :-)

MOu598
27.07.2017

Četla jsem v listopadu 2012. Podle mých poznámek:
Hezké.
Tel. seriál dle románu.

dejvik85
12.06.2017

I přes povinnou četbu ve škole, jsem se k Jiráskovi dostal až v dospělosti. Vzhledem k mému vřelému vztahu k historii jsem si první díl velmi užil. Líbí se mi zejména vykreslení běžného života tehdejší doby a líčení dobových problémů, které si dnes už vůbec nedokážeme představit a bereme je za samozřejmost.

martinaandulka
10.06.2017

Moje nejoblíbenější kniha a seriál :-).

EvikU.
09.04.2017

Černý k maturitě. Překvapilo a líbilo.

MartinObranec
21.01.2017

Kniha vypraví příběh malého Františka, ze kterého se postupem času stane student a na konci knihy nedobrovolně kupec, mezitím je líčena jeho první láska. Musím se přiznat, že se mi František během čtení stal blízkým a spolu s ním jsem prožíval jeho úspěchy i nezdary. Doporučuji. Dávám 11/10:)

medvedice3
08.01.2017

V páté šesté třídě jsem nejdřív viděla v roce 1970 stejnojmenný černobílý třináctidílný televizní seriál natočený režisérem Františkem Filipem. Ten mi otevřel cestu k četbě téměř celého "Jiráska".

konicekbily
03.03.2016

Boj o češtinu v přímém přenosu.

EllieK.
26.01.2016

Knihu jsem nečetla, ale viděla jsem seriálové zpracování a opravdu mohu doporučit... Tehdy mi bylo asi osm let a na každý další díl jsem se těšila... Ale nevim, jestli by mě knižní zpracování bavilo, jestli není moc zdlouhavé? Nebo je ten seriál přesně podle knihy?...
Loni jsme s rodiči náhodou navštívili rodný dům F. V. Heka (tj.předloha F. L. Věka) v Dobrušce a bylo to moc zajímavé... I když ne tak jako pravá Opočenská zmrzlina v Opočně, které je nedaleko...;D

romankrasa
03.10.2015

Před touto knihou jsem četl Informatorium školy mateřské od Komenského a očekával jsem něco podobného. Spletl jsem se. Už od počátku mě kniha vtáhla do děje a já se od ní nemohl odtrhnout. Příběh má spád a je mrzí mě, že jsem kdesi na internetu napsal, že se mi nelíbí. Nyní svůj názor měním a vím, že nemám soudit knihu jen podle jejího stáří. Musím ji soudit podle obsahu.
S Františkem jsem prožíval veškeré radosti i strasti a přál jsem mu, aby Paula poznala cit, který k ní on cítí. Bohužel se to nestalo, ale proč bychom jinak četli knihy, kdybychom už předem věděli, jak dopadnou?

woodward
19.08.2015

Spousta lidí považuje F.L.Věka za synonymum nudy. Není tomu tak. Přiznávám, že k přečtení téhle ságy mě přivedl až vynikající TV seriál. Kromě toho je asi potřeba být dospělý, aby to člověka chytlo - ale je to parádní čtení nejen o národním obrození jako takovém, ale o celém tom čase, o politických událostech a zvratech té doby. Opravdu to stojí za to číst.

DaSmoulinka
11.08.2015

Dlouho jsem se bála do tohoto díla pustit. A nakonec jsem tak ráda! Zejména první díl se čte moc hezky. Tloušťka knih, počet dílů, zvuk díla, jméno autora i sama povinnost četby je takovým strašákem proč si toto nepřečíst. Ale jak se zmiňují i ostatní čtenáři (u mě tomu není jinak), je také spousta důvodů, proč si to přečíst! :-) Stačí nebát se a otevřít ;)

HDosoudilová
25.06.2015

Neprávem odsuzovaná povinná četba, která skvěle zachycuje tehdejší dobu. Čte se v podstatě sama a myslím si, že právě tato kniha dobře podporuje fantazii.

Fafyna
30.10.2014

S velkým sebezapřením jsem knihu otevřela a nestačila jsem se divit, jak mě vtáhla! Je to skvělý příběh, vyprávěný na pozadí skutečných historických událostí.. Obávám se ovšem, že zatím u prvního dílu zůstane. :-)

Florence
08.06.2014

Moc pěkná kniha. Nechápu, proč mají dnešní čtenáři zafiksovaného Jiráska jako nudného spisovatele. Těším se na další díl :)

Denn896
18.03.2014

Naprosto báječná kniha od pana Jiráska. :-)

LibriProhibiti
02.01.2014

Jedna z mych skutecne oblibenych knih. Jiraskovi se casto vycita, ze psal zdlouhave, ze prekrucoval historii... Myslim, ze stovky lidi se dnes chlubi tim, ze precetli mnohem narocnejsi texty a ani jim to neprijde divne... Jiraska se proste clovek nesmi bat...Troufám si take tvrdit, ze za svuj zivot mozna napsal par pitomosti treba o stredoveku(za par let si mozna bude nekdo myslet, ze pitomosti o stredoveku jsme psali my), ale o dobe, ktera mu byla relativne casove blizka, psal pomerne presne.