F. L. Věk I.

F. L. Věk I. https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59676/f-l-vek-i-59676.jpg 4 437 62

F. L. Věk série

F. L. Věk je největší pětisvazkové dílo a také umělecky hodnotné a vrcholné Jiráskovo dílo o našem národním obrození. Jirásek dokázal, že jedinec, ale celý lid tvoří dějiny. Líčí život prostého lidu. Všímá si vesnice, venkovského města i Prahy. Události nejsou vymyšlené, autor čerpá z autobiografie dobružského kupce Heka, který popisoval své mládí v Benediktínském klášteře v Praze. Nemluví abstraktně o té či oné vrstvě, ale ztělesňuje ji na osobách. F. L. Věk je veliké klasické a historické dílo naší literatury.... celý text

medvedice3
08.01.2017 5 z 5

V páté šesté třídě jsem nejdřív viděla v roce 1970 stejnojmenný černobílý třináctidílný televizní seriál natočený režisérem Františkem Filipem. Ten mi otevřel cestu k četbě téměř celého "Jiráska".

konicekbily
03.03.2016 5 z 5

Boj o češtinu v přímém přenosu.

EllieK.
26.01.2016 5 z 5

Knihu jsem nečetla, ale viděla jsem seriálové zpracování a opravdu mohu doporučit... Tehdy mi bylo asi osm let a na každý další díl jsem se těšila... Ale nevim, jestli by mě knižní zpracování bavilo, jestli není moc zdlouhavé? Nebo je ten seriál přesně podle knihy?...
Loni jsme s rodiči náhodou navštívili rodný dům F. V. Heka (tj.předloha F. L. Věka) v Dobrušce a bylo to moc zajímavé... I když ne tak jako pravá Opočenská zmrzlina v Opočně, které je nedaleko...;D

romankrasa
03.10.2015

Před touto knihou jsem četl Informatorium školy mateřské od Komenského a očekával jsem něco podobného. Spletl jsem se. Už od počátku mě kniha vtáhla do děje a já se od ní nemohl odtrhnout. Příběh má spád a je mrzí mě, že jsem kdesi na internetu napsal, že se mi nelíbí. Nyní svůj názor měním a vím, že nemám soudit knihu jen podle jejího stáří. Musím ji soudit podle obsahu.
S Františkem jsem prožíval veškeré radosti i strasti a přál jsem mu, aby Paula poznala cit, který k ní on cítí. Bohužel se to nestalo, ale proč bychom jinak četli knihy, kdybychom už předem věděli, jak dopadnou?

woodward
19.08.2015 5 z 5

Spousta lidí považuje F.L.Věka za synonymum nudy. Není tomu tak. Přiznávám, že k přečtení téhle ságy mě přivedl až vynikající TV seriál. Kromě toho je asi potřeba být dospělý, aby to člověka chytlo - ale je to parádní čtení nejen o národním obrození jako takovém, ale o celém tom čase, o politických událostech a zvratech té doby. Opravdu to stojí za to číst.

DaSmoulinka
11.08.2015

Dlouho jsem se bála do tohoto díla pustit. A nakonec jsem tak ráda! Zejména první díl se čte moc hezky. Tloušťka knih, počet dílů, zvuk díla, jméno autora i sama povinnost četby je takovým strašákem proč si toto nepřečíst. Ale jak se zmiňují i ostatní čtenáři (u mě tomu není jinak), je také spousta důvodů, proč si to přečíst! :-) Stačí nebát se a otevřít ;)

HDosoudilová
25.06.2015 4 z 5

Neprávem odsuzovaná povinná četba, která skvěle zachycuje tehdejší dobu. Čte se v podstatě sama a myslím si, že právě tato kniha dobře podporuje fantazii.

Fafyna
30.10.2014 4 z 5

S velkým sebezapřením jsem knihu otevřela a nestačila jsem se divit, jak mě vtáhla! Je to skvělý příběh, vyprávěný na pozadí skutečných historických událostí.. Obávám se ovšem, že zatím u prvního dílu zůstane. :-)

Florence
08.06.2014 5 z 5

Moc pěkná kniha. Nechápu, proč mají dnešní čtenáři zafiksovaného Jiráska jako nudného spisovatele. Těším se na další díl :)

Denn896
18.03.2014 5 z 5

Naprosto báječná kniha od pana Jiráska. :-)

LibriProhibiti
02.01.2014 5 z 5

Jedna z mych skutecne oblibenych knih. Jiraskovi se casto vycita, ze psal zdlouhave, ze prekrucoval historii... Myslim, ze stovky lidi se dnes chlubi tim, ze precetli mnohem narocnejsi texty a ani jim to neprijde divne... Jiraska se proste clovek nesmi bat...Troufám si take tvrdit, ze za svuj zivot mozna napsal par pitomosti treba o stredoveku(za par let si mozna bude nekdo myslet, ze pitomosti o stredoveku jsme psali my), ale o dobe, ktera mu byla relativne casove blizka, psal pomerne presne.

Natique
19.12.2013 5 z 5

Je to pár let, co jsem přečetla první díl F. L. Věka. Naprosto mě uchvátil, ale jelikož jsem k dispozici měla právě jen první část tohoto rozsáhlého díla, nemohla jsem číst dále. Těším se, až si přečtu zbytek (samozřejmě první díl nejprve znovu :-) )

Atuin
01.07.2013 5 z 5

F.L.Věk od prvního do posledního je dílo ke kterému se ráda vracím, pokaždé se dozvím něco nového a zajímavějšího a pokaždé je to lepší a lepší jak v této době - narozdíl od 19 století - bylo slovo vlastenec v podstatě urážka a do jaké pozice to všechny takové lidi stavělo, - narozdíl od doby kdy se to v devatenáctém století vyjadřovalo už s jiným odstínem- ale v knize mi jde i o samotné vnitřní boje Františka, které vede sám sebou, s otcem pak znovu sám se sebou. Mohu s tou knihou strávit celý život a věřím že mi vždy bude mít co nabídnout.

tatruszka
06.04.2013 4 z 5

Zatím jsem přečetla první tři díly, ale prvnímu se nic nevyroná. Kniha mě zaujala vlasteneckými hodnotami národního obrození, hodně jsem se z knihy dozvěděla a protože mi je toto období našich dějin nejbližší, přečetla jsem ji jední dechem. Každopádně ani druhý a třetí díl není špatný, i když už ne tolik zajímnavý. Musím se přiznat, že na poslední dva díly se zatím nechystám, ale v budoucnu bych si je ráda přečetla.

Sonísek
05.03.2013

Přiznám se každý kdo to četl mi povídal ať to nečtu že se to čte špatně, ale mě se to čte výborně

Graine
16.08.2012

Přiznám se, že mě zaujaly jen první dva díly, s těmi dalšími jsem bojovala...

Zuzvil
30.06.2012 2 z 5

Klasická doporučená literatura střední školy, která mě příliš neoslovila a četba prvního dílu (celkem je dílů 5) mi úplně stačila. Je ale pravdou, že autor přesně popsal člověka, vlastence, kterého v této době těžko hledat, proto pokud se zajímáte o Národní obrození - směle do této knížky. Na mě byly některé pasáže velmi zdlouhavé a zbytečně popisné.

rtep
31.05.2012 4 z 5

Některé pasáže mohl pan Jirásek pokrátit, ale i přesto je kniha napínavá. Ožívá v ní velké množství obrozenců, co jsou pro spoustu žáků zcela nudné existence. Takže díky Jiráskovy je mohou čtenáři alespoň nepatrně ocenit. Na druhou stranu zamilovaných pasáží - mladý Věk a pražská pipka, je v prvních 4 dílech příliš.

maryzka
22.04.2012 2 z 5

no nadchly mě tří díly další dva po tom požáru v Dobrušce jsem nějak byla mimo

lenka2011
09.02.2012

Když jsme měli ve škole tuto knihu jako povinnou četbu,odložila jsem ji s tím,že jsem se spoléhala na seriál v televizi. vrátila jsem se k ní později a nelitovala jsem.