F. L. Věk I.

F. L. Věk I. https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248751/bmid_f-l-vek-i-6X1-248751.jpg 4 436 62

F. L. Věk série

Sebrané spisy Aloise Jiráska XIX. F. L. Věk I. Vydáno v Praze 1931. Památce mé matky. Psáno roku 1888. F. L.Věk je pětisvazkové dílo o národním obrození. Považováno za vrcholné dílo autora. Jirásek líčí život prostého lidu. Všímá si vesnice, venkovského města i Prahy. Události nejsou vymyšlené, autor čerpá z autobiografie dobružského kupce Heka, který popisoval své mládí v Benediktinském klášteře v Praze. Nemluví abstraktně o té či oné vrstvě, ale ztělesňuje ji na osobách.... celý text

Kačislava
11.05.2020 5 z 5

Krásný hluboký příběh. Doporučuji.

nai.ivka
11.01.2019 5 z 5

Začala jsem knížku číst jen ze zvědavosti a musím říct, že nechápu proč jsme měli ve škole k Jiráskovi takový odpor. Možná to jen musí přijít s časem. A nebo je tato kniha mimořádně čtivá. Až dočtu celého Věka, zkusím i jinou knihu od pana profesora.

Hezy
18.11.2018 5 z 5

Nádherný román vypráví o počátcích našeho obrození i národního uvědomění. Jirásek do knih poutavě uvádí životy našich prvních buditelů a celkově tuto dobu do všech dílů shrnuje. Jsou zde uvedeny strasti i radosti našich velikých mužů. Mnohé je autorsky upraveno. Mne osobně to nevadilo. Knihy jsou velmi čtivé. Mluví v nich učitelský duch autora a jeho obrovské znalosti tehdejších poměrů, oblékání, zvyků, šlechtických rodů i politiky jako takové. Vše je popsáno jak ve světlejších, tak i ve stinných stránkách. Jsou zde k nahlédnutí touhy mužů naší vlasti, jejich cíle či radosti i strasti z každodenního života. První díl je obzvláště velmi čtivý a to hlavně tvrdá doba, do které se František Věk narodil. O té době hovoří nejvíce sám Žalman. Moc se mi líbila část, kdy po vydání Císařova patentu o zrušení nevolnictví a tolerančního patentu, František Věk navrací Žalmanovi zabavenou Bibli kralickou, která dlouhá léta patřila rodu Žalmana. Nejvíce se mi tato část líbila především v seriálu. Román je o mnoha pohledech na ony doby z různých úhlů myšlenek zajímavých osob. Seriál je také moc hezký a hlavně se do něj ideologicky nikterak nezasahovalo. Knihy se tomu však bohužel již nevyhnuly. Proto je asi lepší sáhnout po starých vydáních.

Kuža007
14.07.2018 5 z 5

V této Jiráskově knižní sérii jasně Jirásek popsal sociální situaci ve městě a na venkově. Samotná postava má svůj historický základ, co bychom mohli od Jiráska jiného čekat. Úžasný úvod do celé série.

pete13
11.07.2018 5 z 5

Souhlasím s mnohými čtenáři, že k Jiráskovi si člověk musí najít cestu sám a dobrovolně, nikoliv přes povinnou školní četbu. Pokud neodradí pětisvazkový rozsah, tak F. L. Věk je na první seznámení s mistrovým dílem ideální, zejména vzhledem ke známosti jeho televizního zpracování. Pokud se vám líbil seriál, tak je to dobrá cesta k tomu, aby vás zaujala i jeho literární předloha. Ale chce to hodně trpělivosti.

shmaic
16.02.2018 3 z 5

Škoda, že se ta nádherná čeština zvrhla v prostou romanci.

Liduka
01.02.2018 5 z 5

Ke čtení mě přivedla jak čtenářská výzva, tak seriál, ze kterého jsem viděla několik dílů a musím říci, že se mi kniha moc líbila. Kdo by si pomyslel, že Jirásek dokáže napsat takové poutavé dílo.

Povětroň
26.12.2017 4 z 5

F. L. Věka jsem našel v babiččině knihovně. Série na mne při prvním pohledu působila velmi dlouze, ale i tak jsem jí dal šanci. Nelituji. Skvělá záležitost.

Precim
14.12.2017 4 z 5

František Věk je nápadně výrazný svým nadáním ve hře na hudební nástroje, vynikajícím hudebním sluchem a nádherným hlasem. Od útlého věku hudbu miloval. V knize kráčíme po jeho šlépějích od dětského věku po dospělost. Františkovým životním příběhem je zachycen stav utlačované češtiny za dob národního obrození a přísný život měšťanského a vesnického obyvatelstva. Nejvíce informací se dozvíme z Františkova studijního pobytu v Praze, když se naprosto oddá hudbě a divadlu. Potkává se zde např. s národním obrozencem Václavem Thámem nebo s měšťanskou rodinou Butteaových. Z těchto setkání vzniká hlavní zápletka knížky - František se zamiluje. Kniha končí zklamáním Františkovy lásky a jeho návratem zpět domů za rodinou.

Stolda
13.12.2017 5 z 5

Úžasně napsané nedávné dějiny země České a boj lidí za zachování našeho jazyka. Jirásek věděl, kde chytnout českého čtenáře , abychom si my Češi uvědomovali i za 100-200 let. , jaký boj za zachování naší identity a našeho jazyka museli naši předci uhrát a vyhrát. A že to napsal famózně o tom žádná.

micha-ella
22.11.2017 4 z 5

Z povinného Jiráska to nejpříjemnější dílo.

Damato
13.11.2017 5 z 5

Nějak jsem potřebovala čtení, kde se ztratí nahromaděné starosti a tahle kniha, to byl naprostý luxus útěku před realitou. A návrat vlastně ani tak nebolel, ráda jsem se vrátila do svého světa a do svých starostí, které vlastně kopírují starosti a obavy generací těch, co tady byli před námi. Úžasně napsaný kus naší, české historie . Jirásek to byl prostě spisovatel par excellence a psal úžasně strhujícím způsobem, rozhodně jsem s ním nezažila ani chvilku nudu a co si budu namlouvat sama před sebou, F.L. Věka jsem viděla jako pana Brzobohatého a kdo ho v této roli nemiloval,...

leleia
07.10.2017 5 z 5

Jiráskovi jsem se vždy poctivě vyhýbala. Známí a rodina mě přesvědčili, že je to těžké, nudné, nezáživné a nesrozumitelné čtení. Když jsem F. L. Věka viděla na seznamu povinné četby, hořce jsem zaplakala. V očekávání převelikého utrpení jsem si vzala knihu na cestu autobusem, a byla mile překvapená. Vůbec jsem se nestihla začít nudit. Postavy mi přirostly k srdci, příběh je úžasný, a jako bonus jsem objevila seriálové zpracování.
Rozhodně si zkusím přečíst další knihy od Jiráska, už se nenechám odradit.

Vercutka
08.08.2017 4 z 5

Překvapilo mě, jak mě knížka chytla. Zatím mám za sebou první díl,ale hodlám pokračovat.

Gabča17
31.07.2017 5 z 5

Nejoblíbenější kniha od tohoto autora :-)

MOu598
27.07.2017 4 z 5

Četla jsem v listopadu 2012. Podle mých poznámek:
Hezké.
Tel. seriál dle románu.

dejvik85
12.06.2017 5 z 5

I přes povinnou četbu ve škole, jsem se k Jiráskovi dostal až v dospělosti. Vzhledem k mému vřelému vztahu k historii jsem si první díl velmi užil. Líbí se mi zejména vykreslení běžného života tehdejší doby a líčení dobových problémů, které si dnes už vůbec nedokážeme představit a bereme je za samozřejmost.

martinaandulka
10.06.2017 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha a seriál :-).

EvikU.
09.04.2017 4 z 5

Černý k maturitě. Překvapilo a líbilo.

MartinObranec
21.01.2017 5 z 5

Kniha vypraví příběh malého Františka, ze kterého se postupem času stane student a na konci knihy nedobrovolně kupec, mezitím je líčena jeho první láska. Musím se přiznat, že se mi František během čtení stal blízkým a spolu s ním jsem prožíval jeho úspěchy i nezdary. Doporučuji. Dávám 11/10:)