Expresionismus

Expresionismus https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241984/mid_expresionismus-65c412109eb7b.png 4 2 1

Hluboce zasvěcený historik a teoretik výtvarného umění rozpoznává postup expresívních tendencí od Grünewalda a El Greca až po výrazové projevy z konce 19. a průběhu 20. století, které jeho pozornost zasahují nejvíce. V popředí pregnantní studie stojí obzvláště představitelé německého expresionismu (umělci ze skupin Die Brücke, Der blaue Reiter a další), ale ani francouzští a čeští tvůrci nejsou vedle jiných světových zjevů opomenuti. Četné reprodukce jsou rozesety již v textu, příloha však přináší ještě 16 barevných a 61 černobílých vyobrazení.... celý text

Literatura naučná , Umění

Vydáno: , Obelisk

mi-380
19.05.2020 4 z 5

Další krůček k pochopení. Pochopil a poznal jsem z expresionismu leccos, obávám se ale, že ani mílové kroky pochopení a poznání by nevedly k tomu, abych si tato díla oblíbil. Jsou výjimky – Munch, Kokoschka, praotec hnutí El Greco. Tam vidím atmosféru a mému oku lahodící barvy, k ostatním tvůrcům můj mozek zatím nedospěl. V bohaté obrazové příloze (60 děl) si je bohužel ani nemůžeme pořádně vychutnat, protože většina reprodukcí je pouze černobílá. V dnešní době nepochopitelné, v roce 1969 normální.
85 % (jsem první hodnotící).

P.S.
Na obálce je „Tanec na břehu“ Edvarda Muncha (jehož „Výkřik“ se před pár lety prodal v aukci za cca 2,3 miliardy Kč) – originál visí v pražské NG.

Miroslav Míčko
česká, 1912 - 1970