Experiment lidskosti - Můj život bez peněz

Experiment lidskosti - Můj život bez peněz https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397914/bmid_experiment-lidskosti-tnz-397914.jpg 2 4 2

Autorka knihy se v roce 1996 rozhodla, že bude žít bez peněz. Bývalá učitelka a psychoterapeutka vystoupila krok za krokem z existujících systémů a vytvořila si novou svobodu. Nemít nic, ale hodně znamenat - s tímto životním krédem podrobuje zkoušce běžně rozšířené představy o hodnotách. Její závěr zní: "Jsem bohatší, než jsem kdy byla."... celý text

Ekonomie a obchod , Psychologie a pedagogika , Sociologie, společnost

Vydáno: , Fontána (Dobra & Fontána)

Das Sterntalerexperiment. Mein Leben ohne Geld , 2003

kristyna.havlov
01.05.2020 1 z 5

Kniha mě moc neoslovila. Čekala jsem něco víc, něco trochu jiného. Víc bych doporučila knížku na podobnou tématiku Muž co se zřekl peněz a přežil. Ta je o dost lepší!!

mariva
15.01.2019 2 z 5

Experiment je zajímavý, ale trochu moc rozvláčně popisovaný, zejména některá korespondence by v knize vůbec nemusela být. Taky mi s ohledem na způsob života autorky připadá hodně přehnaná cena za docela jednoduše zpracovanou brožovanou knihu. Samotný nápad autorky je zajímavý a jak potvrzuje kniha, někde ho už v určité míře aplikují, v podstatě jde o návrat do minulosti k výměnnému systému, kdy lidé ještě nepoužívali peníze. Nakonec už dnes je většina peněz spíš virtuální, když jednotlivé částky převádíme bezhotovostně převody na účtech. Taky mi vadí dnešní přehnaná honba za penězi a konzumní způsob života, který vytváří obrovské množství naprosto zbytečných věcí, které lidé touží vlastnit a ze kterých jsou pak jen hromady odpadu. Na druhé straně by u nás asi neprošlo neplacení zdravotního pojištění (já sama bych tohle určitě neriskovala) a dalších povinných odvodů. Jisté je, že spotřeba nemůže růst donekonečna a přibývá lidí, kteří hledají alternativní způsoby života. Kdy už i u nás dojde např. některým "hospodářům", že než nechat na stromech zbytečně shnít tuny jablek, je lépe nabídnout je lidem za symbolickou cenu k samosběru?

Autorovy knížky

Heidemarie Schwermer