Leviatan se probouzí

Leviatan se probouzí https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175637/bmid_leviatan-se-probouzi-hl5-175637.jpg 4 460 96

Expanze série

Vítejte v budoucnosti. Lidstvo osídlilo sluneční soustavu, ale ke hvězdám stále nedosáhne. Rádo ale sahá po násilí a křehká rovnováha mezi pozemskou vládou, revolucionáři z vnějších planet a paranoidními korporacemi se může kdykoliv změnit ve válečné peklo. Jim Holden těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to stáli, spadne jim do klína tajemství, pro které je kdosi ochoten zabíjet – nemilosrdně a v nepředstavitelném měřítku. Detektiv Miller hledá mezi miliardami dalších lidí jednu jedinou dívku, která má to štěstí, že její rodiče jsou dost bohatí na to, aby si to mohli dovolit. Když ho stopa zavede k Jimovi Holdenovi a Scopuli, začínají zdánlivě nesouvisející dílky skládanky zapadat do sebe. Venku v Pásu vládnou odlišná pravidla a jedna malá loď může změnit vesmír.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Leviathan Wakes , 2011

ElisBee
11.11.2021 1 z 5

Moc mě kniha neoslovila. Děj hodně podobný jiným sci-fi. Autor nepřišel s ničím překvapujícím.

kubelka
23.09.2021 5 z 5

Asi se díky knizce zacnu koukat na serial :-)

MartinvonHau
13.08.2021 4 z 5

Málokdy se stává, že nejdříve vidím film či seriál a teprve poté si přečtu knihu. A i v těchto případech bývá obvyklé, že předloha bývá mnohem lepší. Leviatan se probouzí není výjimkou. V seriálu mi nesedlo obsazení postav, hlavně Holden mi přišel zcela nevýrazný. Bohužel v knize jsem ho pořád viděl. Naštěstí se kniha v mnohém od seriálu liší. Chybí zde politická linka (což je fajn) a Miller zde dostává více prostoru, což z knihy dělá spíše klasickou detektivku. Skvělý začátek série a jsem zvědavý, zda se seriál bude stále více odklánět od děje knihy.

parxel
01.07.2021 4 z 5

Leviathan se probouzí je úvodním dílem série Expanze. Příběh se odehrává v budoucnosti, v období, kdy lidstvo již začalo kolonizovat vesmír, ale zatím ještě neopustilo naší sluneční soustavu. Osobně jsem se o této sérii dozvěl, až po shlédnutí páté řady telivizního seriálu.

První díl se zpočátku tváří jako detektivka. Nicméně jak praví klasik "sovy nejsou tím čím se zdají být". Proto se nenechte odradit zdánlivě banální zápletkou. Příběh nabídne řadu zvratů, které mě osobně velmi mile překvapili svojí originalitou.

Pokud jde o postavy, tak je podle mého názoru nejlépe propracovaný detektiv Miler. Je to totiž typ postavy, kterou není snadné si zařadit do nějaké jednoduché černobílé škatulky a chce to trochu čas, aby jste si k ní vybudovali vztah. Naproti tomu Jim Holden je takový typický klaďas se kterým, by jste si o tom co je vetší a menší zlo, podiskutovali asi jako z Geraltem z Rivie.

Podle mého názoru se jedná o velmi zajímavou a originální sérii. Hodnocení pro mě není snadné, protože jsem viděl seriál a zhruba jsem věděl, co mě čeká. V tomto směru mne kniha rozhodně mile potěšila. Celkově dávám čtyři hvězdy, protože přece jenom se jedná o úvodní díl a je to zkrátka taková příprava pro to co přijde.

Knihu bych doporučil všem fanouškům scifi. Myslím si, že vás tato série rozhodně nezklame.

nero 13
01.06.2021 5 z 5

Tak jako mnozí zde komentující jsem nejdřív viděl seriál, první tři řady už dvakrát, a tak jsem neodolal a zkusil i knižní podobu a i když většinou je kniha lepší, tak v tomto případě se mi obojí líbí zhruba stejně. Seriál se od knihy téměř neodchyluje a to je dobře, vlastně jediné co jsem si ve vizuální představivosti musel změnit jsou dvoumetrová Naomi a ještě o něco větší Miller, chápu že takoví herci by se blbě sháněli.

stanislava7096
25.04.2021 4 z 5

Zajímavý začátek série. Líbil se mi překlad knihy, bylo cítit, že je to skvěle odvedená práce. Hlavní hrdinové jsou pak dostatečně rozporuplní, dostatečně zajímaví, dostatečně spravedliví i tvrdohlaví, aby mě zajímalo, co se stane dál.

3DD!3
29.03.2021 5 z 5

Dalo by se říct, že jsem post-seriálový čtenář a musím říct, že kniha je nepřekvapivě lepší. Autoři v první knize zcela ignorují politickou linku a zůstává tak čistá noir detektivní linka ve futuristickém prostředí obydleného asteroidu kombinovaná s akční hororovou sci-fi, kde sliz vyrobený z mrtvol kape z útrob vesmírných lodí. Oproti seriálu je zde více cynického humoru. Vše se soustředí výhradně na Millera a Holdena a jejich vnímání situace. Miller tak dostává mnohem větší hloubku a člověku je ho víc líto. Výborná kniha a slibný začátek série.

Kristýna91
26.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Sci-fi není můj obvyklý žánr, ale tahle kniha se mi vcelku líbila, i když je pravda, že na tom má svůj podíl především jemný nádech hororu a krimi noir, kterým ji autor obzvláštnil.

Děj je zasazen v době, kdy lidstvo kolonizovalo většinu Sluneční soustavy, ale žádným velkým pánem vesmíru ještě rozhodně není. Točí se hlavně kolem lidí obývajích pás asteroidů, kteří si vytvořili specifickou kulturu a řeč a jejichž těla se přizpůsobila trvalému stavu beztíže či jen velmi slabé gravitaci. (Jen tak mimochodem, zajímalo by mě, jak ženy narozené v pásu rodí děti, pokud jsou jejich kosti tak dlouhé a slabé, jak jsou popsány. Asi rostou v umělé děloze někde v nádrži?) Kvůli všem těmhle odlišnostech a skutečnosti, že jsou dosud životně závislí na Zemi, na ně někteří obyvatelé větších planet hledí s despektem a využívají je, ale jiní jejich houževnatost obdivují a stojí po jejich boku v boji o rovná práva.

To snad samo o sobě stačilo na zápletku a bylo dost děsivé samo o sobě (hrozná to představa, že strávím měsíce, roky, nebo rovnou celý život ve stísněných prostorech a bez slunečního světla), ale stane ještě další věc - jistá společnost objeví na jednom z asteroidů látku mimozemského původu, připomínající ze všeho nejvíc Věc Johna Carpentera. Lidé zareagují snadno předvídatelným způsobem - jak autor moc hezky popsal - jako zvědavé opice, které si nemohou pomoci a musí, prostě musí do té patrně nebezpečné věci šťourat klackem. Líbilo se mi, jak se autorovi podařilo zachovat mystérium - látka působí opravdu mimozemsky, hádáme, k čemu je, kdo ji k nám poslal a co vyvede příště.

No, to je asi tak vše. Prozradila jsem toho hodně o ději, ale nic o konkrétních postavách, což není náhoda, neboť většinou jsou dost šablonovité a moc toho o nich nedozvíme. Nepovažuji je za zvlášť silnou stránku příběhu. Snad se změní v budoucích dílech, protože si nedokážu představit, že budu schopná dokončit tak dlouhou sérii, pokud si mě postavy nezískají. Ta, již jsem si zatím vcelku oblíbila, je navíc na konci knihy po smrti. (A nebo není?)

čuřil
21.01.2021 4 z 5

Viděl jsem dříve část seriálu v TV. Tudíž jsem měl problém jestli ta kniha bude vůbec ke čtení. Ale naštěstí byla knížka nad seriál. Navíc nebyla v knize zakomponována "korupce" na Zemi, jak je tomu v TV seriálu. Knížka se četla velice dobře, byla napínavá a velmi dobře popsána i technicky. Je pravdou, že Holden je opravdu až moc velký hrdina a rek. Oproti tomu Miller je klasický ztroskotanec, až mi ho bylo líto, že našel sic lásku ale i konec. Nicméně určitě se postím do dalších dílů.

Teredo
03.01.2021 2 z 5

Trochu mě mrzí, že musím dát knize tak nízké hodnocení (už jenom proto, že si ji tu všichni chválí), ale mě prostě nebavila. Nebo takhle, abych byla upřímná, nebavily mě první dvě třetiny, jakmile jsem se dostala k rozuzlení, co se děje na Erotu, tak to začalo mít grády, ale to už pro mě bylo jaksi pozdě. Dokonce ani k postavám jsem si nenašla vztah a přišly mi ploché a nijaké - v zásadě mi bylo jedno, jestli někdo z hlavních hrdinů umře. Přemýšlím, jetli dám šanci dalšími dílu, ale spíše ne.

dpxcz
14.11.2020 1 z 5

No, co říct ke knize, u které se mi nejvíce líbil prolog (Julie)? Snad jen to, že od půlky knihy jsem přesedlal na rychločtení. Kniha mi prostě nesedla, prolog byl pro mě to nejlepší z knihy a to je sakra málo.

coquus
06.11.2020 4 z 5

Jedná se o příjemnou sci-fi s mnoha napínavými momenty. Zajímavým prvek jsou dva hlavní hrdinové, kteří mají velice odlišný pohled na svět a život, z čehož se odvíjí nejen jejich smýšlení, ale i praktické kroky, které v příběhu podnikají. To umožňuje podívat se na věc z různých úhlů pohledu, což je velice osvěžující. Děj je plný momentů, které udržují nejen svižné tempo, ale i napětí. Důležitým a velice dobře zvládnutým prvkem jsou zde „drobnosti“ jako třeba fungování fyziky při nízké či nulové gravitaci, reálné popisy počátku kolonizace a využívání pásu asteroidů a další věci, které vytvářejí kulisy příběhu. Alespoň uchu nezasvěceného čtenáře to zní velice uvěřitelně, což jen přispívá k té správné atmosféře.

JSmerda
15.10.2020 4 z 5

První kniha z celé série. Úžasná space opera s dokonale propracovanými detaily. Bohužel vyprávění děje je z pohledu několika hrdinů a to má své úskalí - ne každý hrdina je zajímavý/zaujme. Některá místa knihy jsou velmi silná a čtou se jedním dechem, ale pak autoři šlápnou na brzdu (změní se úhel pohledu/hrdina). Kniha spíše seznamuje s reáliemi světa a rozjede se v pozdějších dílech.

Tilikum
16.08.2020 4 z 5

Viděl jsem seriál, který mě moc nenadchl. Kniha byla mnohem lepší, promyšlenější a propracovanější. Ale bohužel jsem v postavách viděl herce ze seriálu, což bylo mínus. Miller byl skvělý, výborně prokreslený po psychologické stránce, věřil jsem mu to. Zato Holden byl skutečně jelito. Až mě ke konci začal štvát natolik, že jsem mu přál, aby si zapomněl do skafandru vzít kyslík. Třetí postavou pak byl výborně prokreslený svět budoucnosti. Líbila se mi celkem realistická myšlenka, že sluneční soustavu ovládneme, ale planety pro nás zůstanou navždy nedosažitelné. Druhému dílu ale určitě dám šanci.

Karcoolka2210
10.07.2020 5 z 5

Za mňa 5. K tejto sérii som sa dostala náhodou cez seriál a k tomu som sa dostala ešte väčšou náhodou :) Seriál ma dostal, zamilovala som si všetky postavy a celý svet, ktorý autori vytvorili. Po dlhšom čase séria, ktorá ma dokonale vtiahla do deja. Tým, že som seriál videla ako prvý, tak čítanie je vždy náročnejšie, keď už poznám, čo sa bude diať, ale stálo to za to. Musím povedať, že niektoré zmeny sa mi páčili menej v knihe a viac v seriáli, ale pokiaľ viem, tak autori kníh pracujú aj na scenároch, takže majú možnosť niektoré veci vylepšiť :) Jednoznačne odporúčam aj knihy aj seriál. AJ

kralika
22.06.2020 4 z 5

Ta záležitost s protomolekulou měla švih, co? To tedy měla! Poctivé, komorní a zároveň výpravné.
Četl jsem po shlédnutí jedné a poloviny druhé řady seriálu - tedy v podstatě děje tohoto knižního dílu. Když poté čtu tak srovnávám. Nejsilnější to mám u postav, kde se mi vkrádá jejich seriálová podoba a dráždí mě rozpory. Tady jsem ale žádné nenašel, vizuálně sedí všechny naprosto skvěle. Trochu jsou posunuté jejich charaktery, ale to je vzhledem k odlišnému stylu vyprávění pochopitelné. Každopádně teď to převrátím: nejdřív knihy.

babystar
18.06.2020 3 z 5

Pro mne v této době špatná volba četby. Tato kniha určitě nepozvedne náladu. Čiší z ní špína, zmar a hnus. Holden byl "zásadový dobroser", který svou naivitou (či blbostí) způsobil ohromné ztráty na životech (i majetku). Miller byl zas "nádobou" plnou mindráků, ale je fakt, že svým bláznovstvím vlastně napravoval to, co Holden svou zásadovostí zmastil. Nechápu, proč v dnešní době autoři sci-fi neukazují cestu k lepšímu světu. Alespoň světýlko na konci tunelu! Všude jen zločinci a zmar a do toho ještě ti zásadoví, co činí "dobro"!!! Jen doufám, že tito autoři nemají dar jasnozřivosti. Takovou budoucnost bych lidstvu opravdu nepřála!

Lenka.Vílka
17.06.2020 4 z 5

Romantické čtení na dovolenou 5/5
(Pokud jste jako já, nevezmete si na dovolenou pár knih, vezmete si jich trochu víc než pár, protože víte, že to celý proprší. No, soudě podle počtu knih je vidět, jak to s tím deštěm bylo...)

„Choice - Face to Face“

Něco se lidem musí nechat. Jsou vážně dobrý v nenávisti a taky ve všem špatným. Čili dává smysl, že když už je Země málo, jsou vděčný za další místa, kde si můžou čechrat pírka. A když se stane něco, co všechny rozhodí a naruší křehkou (předstíranou, vyber si sám) slupku míru a poklidu, nastane velký problém.

A těžko by jste hledali dva rozdílnější muže, než je Holden a Miller. Těžař ledu a detektiv. Jó, a taky Julia. Jó, a taky virus (už to můžu napsat, protože ke knize dal někdo štitek virus, jinak by to byl podle mě spoiler, protože já čekala jenom tu blbou válku). Co je spojí, máte převážně v anotaci. A že je příběh sám o sobě fakt dobrý. Poslední dobou jsem měla na podobné žánrovky špatnou ruku, takže mi kniha udělala radost.

Co taky zaujme je formát psané knihy. Má dvě linky, dva pohledy, právě těhle dvou mužů. Ostatní tam na mě působili spíš jako přihazovači děje a odsouhlasovači činů. Přičemž je Miller ve značné nevýhodě. On má jenom svoje myšlenky a...jasně, že to sem nenapíšu. Ale hezky mě to dostalo k tomu, co se mi v knize líbilo. Oni přemýšlí. A kdyby to bylo jenom obyčejný přemýšlení. Oba (fajn, víc Miller) neustále něco řeší v hlavě. A to bylo super. Je to vlastně místama dost hluboký, až by se jeden mohl potopit až moc a nazvat to nudou, ale za mě luxusní. I válečné scény byly dobře napsané. Já s nima byla všude, na lodích i šutrech, zvládla si to představit. Velké plus tedy. Přestože oba autoři jsou pro mě neznámou. Jeden u nás ještě nic nevydal, a od druhého jsem četla komiksovou adaptaci Hry o trůny, to moc neprozradí. A co mě hodně zajímalo? Jak to vlastně psali.

To jako vždy jeden napsal kapitolu svého pohledu a poslal druhému, aby reagoval? Protože některé kapitoly končily vyloženě krutě. A vy se musíte prolouskat celou další kapitolou, než se to dozvíte. Čili, kniha je vážně moc čtivá (než se chlapci sejdou), otáčela jsem stránky zběsilým tempem. Přesto doporučuju v téhle části knihy dávat pozor. Je tam dost politiky a informací. Ale zároveň jde o to, zda vás takhle vedený příběh bude bavit. A je jedno, zda by to psal třeba jeden člověk, hezky klasika. Vy totiž v těch linkách dost dlouho tápete v obou táborech a to se muže zdát flustrující, pokud vám čtení trvá dlouho. Není to kniha pro toho, kdo má rád knihy, kde jsou rozdaný karty od začátku první kapitoly a potom se všechno zachraňuje. Kniha má 400 stran, takže dost prostoru pro příběh, hodně akce, megamoc politikaření a vývoj charakterů. Hlavně u Millera, kterého jsem na začátku moc nemusela, ale postupně se to měnilo. (O to víc se těším na seroš, ani nemusím psát jméno mého oblíbeného herce, že...) Od Erosu se to rozjelo v druhé vlně a kniha zase působila úplně jinak. Navíc musíte počítat počítat s dlouhou historií, tak nevíte, kdy vám to tam prsknou a zase to „zdrží“. Lehce náročný materiál. ALE! Asi mě víc bavilo právě to do Erotu, protože tím střídáním linek měla kniha úplný šmrnc. Kdy každý z nich ví něco, druhý něco a čtenář si říká: "Jo, takhle!" a lapá dechem, kdy se to dozví všichni. To ke konci už tak moc nepracovalo.

A jelikož jsem holka zvědavá, neodolala jsem a po přečtení první knihy, jsem se podívala, jak končí první série adaptace. (Ano, bez kouknutí na to předtím.) A je to vážně náhoda, ale přesně v ten moment bych skončila i tuhle knihu a nechala bych si to do druhého dílu. Protože toho bylo moc a přestože jsem si na konci říkala: „Wau! Co že to?!“, od té chvíle (píšu o ní dřív komentáři, což bylo dřív než ten kouknutý konec, se mi kniha četla trochu víc...taženě...jako kdyby za každou cenu chtěli přes 400 stran, ale paradoxně posledních pár stran působilo až moc jako „šup, šup, honem“).

PS: moc děkuji za info, že je kniha ne lepší, ale trochu jiná než seriál, do kterého se teď mohu konečně pustit, protože byl konečně čas na knihu :)

Jednu hvězdu si nechávám do druhého dílu a za tu táhlost...

Finn69
23.05.2020 4 z 5

Pěkná, čtivá, zajímavá space opera, která se zatím obešla bez hyperprostorových letů. Všechno se odehrává uvnitř sluneční soustavy, spory a přestřelky se řeší jen mezi matičkou Zemí, Marsem který by se rád už postavil na vlastní... co vlastně? nohy? a poněkud anarchistickým svazem vnějších planet. Prostě je to takové mile domácké. :) Vystačíme si vlastně se soukromým detektivem, posádkou jedné malé obchodní lodi a jednou mimozemskou molekulou, která se utrhla s řetězu.
To ale neznamená, že to není akční jízda, nebojte se. Jestli znáte Neala Ashera a říká vám něco slovo džain, budete už vědět, která bije.
Tahle série vypadá hodně zajímavě, a jestli i další díly budou takhle dobré, mám se na co těšit.

Vaamoz
07.05.2020 5 z 5

Nejlepší space opera poslední dekády. Za mě plný počet, protože ještě nikdy se mi nestalo u čtení že bych se pousmál a procedil mezi úsměvem a překvapením "Fakt spolu ty dva mluví...a měli by vůbec?" . Zkrátka ke každému jsem si vybudoval velmi rychle vztah a tak jak jsou kapitoly napsané bych i řekl, že ke každému trochu jiný přístup. Četl jsem to doma, v kanclu, ve frontě na úřadě a teď nezbývá než spolknout další díl...doufám že bude minimálně stejně dobrý!

vesmír space opera kosmické lodě zfilmováno – TV seriál

2013  86%Leviatan se probouzí
2014  84%Abaddonova brána
2014  88%Kalibánova válka
2015  82%O poklad Ciboly
2017  88%Hry Nemesis

Kniha Leviatan se probouzí je v