Abaddonova brána

Abaddonova brána https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/210779/bmid_abaddonova-brana-210779.jpg 4 216 27

Expanze série

Po celé generace představovala pro lidstvo sluneční soustava – Mars, Měsíc, Pás asteroidů – velké pohraničí. Až dosud. Mimozemský artefakt, který pracoval podle svého naprogramování pod mračny Venuše, se přemístil na oběžnou dráhu Uranu, kde vybudoval obrovskou bránu, jež vede do bezhvězdného prostoru. Jim Holden a posádka Rosinanty jsou součástí rozsáhlé flotily vědeckých a vojenských lodí, která se vydává artefakt prozkoumat. Jenomže za scénou se rozvíjí složitá intrika, jejímž hlavním cílem je zničení Holdena. Zatímco se vyslanci lidstva snaží rozhodnout, zda brána znamená příležitost nebo hrozbu, netuší, že to největší nebezpečí si přivezli s sebou. Kniha získala cenu Locus v kategorii nejlepší science-fiction román roku 2013. Hlasovali čtenáři stejnojmenného amerického odborného časopisu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Abaddon's Gate , 2013

TomoCZ
22.05.2018 5 z 5

Zatímco první dvě knihy tlačily na pilu skoro hned od začátku, u třetí je ten rozjezd trochu pomalejší, kapitoly některých postav z počátku přijdou trochu zbytečný a nudný (Anna), ovšem jakmile se to po asi sto padesáti stranách rozjede, prakticky to nezabrzdí až do konce. Teda... jak co nezabrzdí. Jedno brzdění to nakopne vlastně ještě víc. A hlavně tady jde chvílema už fakt do tuhýho, protože šokujícíma headshotama se tady rozhodně nešetří.

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Po trochu nejistém Kalibánovi jsem měl trochu obavy, kterým směrem se série posune, a ta se naštěstí posunula zpět k Leviatanovi. Opět sledujeme soupeření lidských frakcí, ale tentokrát se opět do popředí dostávají i mimozemské artefakty, které příběhu dodávají ten potřebný tah. Zase jsem knihu nemohl odložit. Malé, bezvýznamné plus navíc za postavu, o které jsem si nemyslel, že se s ní ještě setkáme.

Däniken
19.09.2017 3 z 5

Ne ze by to bylo spatne, takovy zlaty stred, ale bez te duchovni Anny, typicka amicka (zde kontrastne ruska) protagonistka by kniha byla daleko lepsi. Bull to byl trida!

Alvari
29.05.2017 4 z 5

Třetí díl Expenze měl sice trošku pomalejší rozjezd než jeho dva předchůdci a občas se mezi sebou střídaly kapitoly vyloženě akční a ty neakční, ale nakonec se z toho vyklubalo příjemné pokračování, které bylo hezky poskládané dohromady a připravilo půdu pro další díl.

Solverino
15.04.2017 3 z 5

Hmmm, hodně jsem se těšil a byl jsem docela zklamán. Už to nemá ten drive jako první dvě knihy a začíná to být slovním průjmem. Obzvláště pasáže psané z pohledu pastorky Anny je IMHO totální propadák a brzo jsem je začal přeskakovat. Ke konci již celkem nemastné neslané a krom lehce akčnějších pasáží s reinkarnací Millera na stanici prstence je to již spíše lehce podprůměrné. Uvidíme další díly.

SONP
12.03.2017 3 z 5

Ač pokračování série, ocenil jsem, že v podstatě jde o samostatný příběh, k jehož čtení není zvláště nutné pamatovat si události minulých dílů. Nejdříve se kniha tvářila jako variace na Setkání s Rámou. Kdesi za oběžnou dráhou Uranu se totiž objeví neznámý objekt s prapodivnými vlastnostmi a záhadným účelem. Nakonec ale toto tajemno poslouží spíš jako kulisa k tomu, aby se lidstvo (resp. jeho nedobrovolně vytržená část) opět porvala mezi sebou z klasických lidských příčin. Zejména druhá polovina knihy je proto, podobně jako celý druhý díl série, plná přestřelek, bojových obleků, mariňáků a vůbec toho, co je vlastní mně nepříliš sympatické military sci-fi. Ale celé jsem to nějak přežil, i když celou knihu jsem byl jak na houpačce. Kapitoly, které mne nudily tak na dvě hvězdy, střídaly ty zábavnější na čtyři. Takže nakonec jsou to zase tři jako u Kalibánovy války. Procentuálně vyjádřeno 50%. A ještě si rozmyslím, zda Clarkovsky optimistický konec ve stylu "lidstvo konečně kráčí ke hvězdám" mi stačí k tomu, abych dal šanci dílu č. 4.

Petr101
15.07.2015 5 z 5

Třetí díl série Expanze už neměl takový spád, jako první 2 díly, ale přesto jej považuji za velmi kvalitní sc-fi. Konec je opět otevřený, a jak jsem zjistil na webu, tak další 2 díly už spatřili světlo světa (Cibola Burn a Nemesis Games). Doufám, že vyjdou i u nás. :-) Zatím dávám za celou sérii 5 bodů.

space opera Locus Poll Award (ocenění)

2013  86%Leviatan se probouzí
2014  84%Abaddonova brána