Exodus

Exodus https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1578/bmid_exodus-iY1-1578.jpg 5 519 126

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Exodus , 1958

Melanka
02.05.2021 4 z 5

Velkolepá kniha, která mě poučila o mnoha historických událostech. Paradoxně se ale taky kvůli tomu nečetla snadno. Dívám se teď na stát Izrael a jeho vznik s obdivem a úctou.

hanzmb
27.04.2021 5 z 5

Zase jedna z knih, u kterých se nesmí vynechat ani řádek. Vnímat hlavou i srdcem. Trochu mě jen překvapila změna stylu mezi jednotlivými knihami. První 3 jsou fantastické jak literárním zpracováním, tak i spoustou historických informací, které člověk zcela nenásilně vstřebává. Hlavně o období od konce 19.století do 1945 jich byla spousta zcela nových. Nádherně se to doplňuje s knihami od Šulce a Schrödera. V posledních 2 knihách ale autor upřednostňuje spíš encyklopedickou stránku na úkor literární. A už není tak silný jako např. Lapierre, který toto období Izraele v duchu encyklopedicko-literárním popsal zcela fantasticky.

Sobolosh
21.04.2021 4 z 5

Kniha Exodus vypráví o nesmírné a vytrvalé touze znovu osídlit historické židovské území, vytvořit stát Izrael a vybudovat z močálů a kamení zárodky rozvíjejících se sídel, pracovat do úmoru a přitom se neustále bránit nájezdům a zvůli. Je to kniha o víře nejen náboženské, kterou si Židé na celém světě i přes život v ghettech, ústrky, pogromy a holocaust uchovali, ale i o víře v budoucnost, rozvoj, ve smysl tvrdé práce, v principy humanity, spravedlnost a právo na obranu. Proč jen čtyři hvězdy? Zpočátku mě poněkud zarazil styl vyprávění, který mi připomněl trochu červenou knihovnu a trochu dobrodružnou literaturu mého mládí. Až po té jsem si všiml, že kniha je napsána v roce 1958. I tak knihu nelze vnímat jako literární skvost. Některé pasáže jsou však strhující, nejvíce mě snad zaujala kapitola o letecké přepravě Jemenitů z Adenu. Další výtkou je nevyvážený a jednostranný pohled, i když chápu důvod. Ne všechny události odpovídají historickým skutečnostem. Neustále se mi vracela otázka, proč byli Židé tak pronásledováni po tolik staletí a na tolika různých místech světa (všude byli imigranty, kteří se neměli kam vrátit), ale také, jak si v diaspoře dokázali svou víru po tisíciletí uchovat. Zajímavé jsou i informace o postoji různých zemí k Izraeli a roli Britů. Knihu mi nabídl přítel aniž by věděl, že hledám nějakou literární přípravu před cestou do Izraele. Na to, a nejen na to je kniha ideální.

Bethanee
05.01.2021 4 z 5

Napínavá kniha plná hrdinství inspirovaná skutečnými událostmi. Čte se dobře.

inachisio
15.12.2020 5 z 5

Absolutně nevím, co říct ani co si myslet. Snad jen, že mě kniha naprosto vtáhla do děje a tak to zůstalo i po té, co jsem knihu dočetla. Jak často se stane, že knihu nechcete dočíst, chcete, aby měla minimálně dva tisíce stran a přitom se nemůžete dočkat, jak to dopadne? Jak často se stane, že se zamilujete do hlavních postav, že brečíte při čtení jejich osudu a fandíte jim? Že se s nimi ztotožníte tak, že nemůžete skousnout, když už nemůžete číst dál o jejich osudech? Jak častým jevem je, že se do necelých šestiset stran vejde všechno? Úplně všechno? A přitom by toho mělo být milionkrát víc? U knihy jsem se smála, brečela, byla nadšená, obdivovala jsem, nechápala jsem, soucítila jsem, byla jsem naplněna totálním zoufalstvím a nepochopením, následně naprostou radostí s zadosziučiněním. Ze zkušenosti vím, že tolik pocitů dokáže vyvolat jedna kniha z tisíce. Já znám dvě. A tahle se vyjímá na výsluní. Děkuju autorovi, že knihu napsal a těm, kteří mi ji doporučili. Miluju tuhle knihu.

lukas9608
14.12.2020 4 z 5

Fascinující historie vzniku židovského státu.

Amazonka72
01.12.2020 4 z 5

Budu upřímná, tohle nebylo vůbec jednoduché čtení. Musela jsem si jednotlivé příběhy "dávkovat", ačkoli byl děj velmi napínavý, místy jsem ho nemohla číst najednou. Bylo potřeba krátké pauzy, slovy sportovce - "tak trochu vychnout".
Po knize jsem sáhla z jediného důvodu, doufala jsem, že díky přečtení tohoto díla alespoň částečně pochopím důvody všech těch válek a tahanic na Středním východě. O Izraeli slyšíme takřka stále a vlastně je velmi těžké pochopit, proč se tam stále bojuje a bojovat se vlastně nikdy pořádně nepřestalo.
Nejsem historik a přiznám se, že se o historii jako takovou moc nezajímám, ale ráda si dávám věci do souvislostí a snažím se pochopit fungování dnešního světa. Bez znalosti dějin 20. století ho však pochopit nejde.
Co pro mě bylo obtížné, byla všechna ta exoticky (většinou arabsky) znějící jména. Já se v nich ztrácela, často jsem musela knihou listovat, abych se zorientovala, kdo byl kdo. A že se v knize vyskytovalo různých jmen a názvů vesniček opravdu hodně.
Závěr knihy byl pro mě také již velmi náročný, asi jsem už neměla sílu číst o tom, jak lidé neustále válčí a bojují. Na druhou stranu vznik státu Izrael byl o neustálých bojích a je naprosto obdivuhodné, jak Izraelci, jako národ, velmi oddaně bojovali za svoji zemi. Muselo to být hrozné - skončila válka, většina přeživších z koncentračních táborů v zuboženém stavu, ale s nadějí v srdci odjíždí do Izraele, aby zde začala nový svobodný život, a dalších několik let musí bojovat za svoji zemi a za svůj národ? A to mnohdy velmi tvrdě, bez podpory.
Asi jsem spoustu věcí pochopila, resp. doufám, že jsem si vytvořila takovou představu, která alespoň částečně odpovídá skutečnosti. Fascinoval mě vznik a význam kibuců, vůbec jsem netušila, jak obtížné bylo získat v Izraeli úrodnou půdu.
Je to opravdu obdivuhodné a je úžasné, že se našel autor, který si dal se sepsáním těchto dějin takovou práci. Potřebujeme takové knihy, abychom nezapomněli.

Ilona70
16.11.2020 5 z 5

Čte se jedním dechem, ale lehké čtení to není. Jsou tam líčeny hrůzy, které mi dlouho nedaly klidně spát.

Asterixxka
07.10.2020 4 z 5

Skvělá kniha, díky které jsem navíc získala větší přehled o dění těsně po 2.sv.v. a vzniku samostatného Izraele. Všechno, co se člověk naučil nebo dozvěděl na škole, jsou jen holá data a pár datumů, která moc neosloví, ale v tomto příběhu jako by se člověk viděl a pochopí toho daleko víc a aspoň já jsem trochu začala i jinak nahlížet na současný Izraelsko-Palestinský konflikt.

hanulka562
28.09.2020 5 z 5

To by si měl přečíst každý

Petra21
20.09.2020 5 z 5

Geniální, zkrátka mistrovská výpověď nejen jednoho nadějeplného i šíleného roku 1948. Leon Uris uchopil celé téma židovského exodu, semitismu i toho směru proti a následného návratu do "země zaslíbené" skutečně zodpovědně. Sepsání tohoto románu zřejmě nebral pouze jako svůj úkol, ale spíše jej považoval za poslání, a to s elegantní učeností vykřiknout do světa všechnu judaistickou nespravedlnost, veškerou nutnost obhajovat podstatu svého nuzného bytí. A když po několikráte vzpomněl i jména Jana Masaryka, jeho narovnanou páteř oproti křivicím tolika státníků tolika velmocí i jeho tolik obdivovanou lidskost, uvědomila jsem si zcela, že snad pouze dobře informovaný cizinec může plně docenit statečnost historických person.

Arev122
06.09.2020 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha o vzniku židovského státu na základě autentických osudech skutečných lidí. Čtení je náročné, žádná oddychovka. Pro mě až příliš politiky, náboženství a sionismu.

jana5037
12.08.2020 5 z 5

Vyborna, ctiva kniha.

dědekhank
23.06.2020 4 z 5

Mě docela zaráží, že pro většinu zřejmě mladších komentujících byla kniha prvním seznámením s dějinami vzniku moderního státu Izrael...

Pro moji generaci (*1955) jde o většinou známé věci, pamatujeme šestidenní válku v roce 1967 a měli jsme v 6. třídě štěstí na osvíceného učitele zeměpisu, který nám - skupině 12letých zájemců! - dal k dispozici celou jednu vyučovací hodinu, na kterou jsme si nastudovali nejen průběh války, ale i dějiny novodobého Izraele, něco o hnutí sionismu a taky o vztahu poválečné ČSR k nově vzniklému státu, a pak jsme to přednesli zbytku třídy jako kolektivní referát. (Nadosmrti si budu pamatovat, jak jsem na zadní stranu tabule křídou kreslil mapu bojiště včetně směrů vojenských úderů...) Ten kantor tehdy asi trochu riskoval, protože v 60. letech už byla oficiální politika SSSR a Varšavské smlouvy proarabská, ale na druhé straně hodně lidí pamatovalo rok 1948 a úlohu, kterou ČSR při pomoci Izraeli sehrála, nebylo v r. 1967 ještě možno tak snadno překroutit.

Například izraelské letectvo za svůj vznik v r. 1948 vděčilo dodávkám 24 stíhaček Avia S-199 (což vlastně byly Messerchmidty Bf 109G a K vyráběné po válce v Letňanech) a většiny ze 70 čs. Spitfirů převzatých od Britů v r. 1945 i instruktorské práci čs. pilotů a techniků. Dokonce byl v květnu - červnu 1948 organizován ze Žatce do Haify letecký most s vojenským materiálem (často kořistí po wehrmachtu a luftwaffe) podobný tomu, jaký později překonal sovětskou blokádu západního Berlína. A mohu osobně dosvědčit, že v Izraeli si tuto čs. pomoc veřejnost pamatuje dodnes.

Kniha samozřejmě některé postoje Židů idealizuje, některé akce organizace Irgun (která je v knize přejmenována na Makabejce) před r. 1948 byly čistým a zbytečným terorismem. Málo je tam také zmíněna spolupráce Hagany s britskými tajnými službami. Nicméně jako literární dokument pro první seznámení s tématem ji doporučuji. (Beletristickou stránku nehodlám hodnotit.) A třeba pomůže i pochopení dalšího vývoje na Středním Východě až dodnes.

Iwaeu
20.05.2020 5 z 5

Nejhodnotnejsi kniha, kterou jsem kdy precetla. V tomto rozsahlem dramatu nelze vynechat jedine slovo, jedinou vetu. Vse je poskladane tak, aby ctenar pochopil, ze v teto knize jsou popsany dejiny jednoho naroda, ktere se dotykaji nas vsech.

ajasin
28.04.2020 5 z 5

Román o vzniku státu Izrael. Moje třetí kniha s tímto tématem. Každá je trochu jiná, každá je dobrá, ale Exodus je nejobsáhlejší. Na několika postavách je zdokumentován osud ( nejen ) židů, jejich život v různých částech světa a jejich pohnutky k odchodu do Palestiny. Pokud chcete do výzvy knihu o holocaustu a nejen o něm je Exodus skvělá volba.

Bali111
24.04.2020 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších knížek, které jsem kdy četla. Nedalo se odložit. Napínavý děj osudu židů v Evropě a v Palestině během první poloviny 20. století proložený mnoha ověřitelnými informacemi mě opravdu dostal! Obdivuji autora a jeho informace k danému tématu. Sesumírovat vše do uceleného pro běžného čtenáře čtivého celku a vložit příběh židovského života si zaslouži ocenění. Dosud mě dojaly asi tři knízky. Tato je jedna z nich.

essterkaa
21.04.2020 5 z 5

Opravdu úžasná kniha! Velmi čtivá a záživná. Když jsem knihu dostala, popravdě jsem lekla toho, kolik má stran, ale musím říct, že rozhodně kniha stojí za to. Až do konce nevíte, jak to s hlavními hrdiny dopadne a musím říct, že takový konec jsem vážně nečekala. Rozhodně knihu doporučuji!

prochajda
26.02.2020 5 z 5

Tak to byla jízda.... úžasná kniha, silný příběh o postupném vzniku státu Izrael. Doporučuji každému, koho zajímá tato tématika.
"Svůj život v téhle zemi jsme věnovali tomu, co můžeme udělat pro budoucnost. Tak jsi musel žít ty a tak žiju teď já. Nám nic jiného nezbývalo, než žít tak, jak jsme žili. Přesto příliš draze platíme za svou svobodu."

iveta3867
24.02.2020 5 z 5

Nejraději bych těch hvězdiček dala ještě více.. Dlouho jsem se této knize bránila, bála jsem se, že to bude moc politické a nebudu tomu rozumět.. ale opak je pravdou... kniha mi dala ohromné množství zajímavých faktů, které jsem o situaci Židů bezprostředně po konci 2.světové války nevěděla a příběh byl neuvěřitelně čtivý... tato kniha rozhodně patří mezi ty nejlepší, které jsem v životě četla!