Evžen Oněgin / Евгений Онегин

Evžen Oněgin / Евгений Онегин https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284/bmid_evzen-onegin-EGW-284.png 4 1341 142

Klasické dílo světové literatury. Veršovaný román klasika ruské literatury podává obraz života a mravů vyšší a střední ruské společnosti ve městě a na venkově v 1. polovině 19. století.

Literatura světová Romány Poezie
Vydáno: , Romeo

Евгений Онегин (Jevgenij Oněgin) , 1833

Lucik100
31.10.2020 4 z 5

Ač veršovaná díla nijak zvlášť nevyhledávám, musím uznat, že tato kniha byla v rámci možností dobře čtivá.

Jrsnbl
15.10.2020 3 z 5

Toto byla má první ochutnávka poezie vůbec. Ač to pro mě bylo zprvu těžké číst, čím více jsem četl, tím jsem si k tomu našel větší a větší sympatie. Pro laika je toto dílo určitě skvělým úvodem do světa poezie.

Rochelka
04.08.2020 5 z 5

Poezii nemusím, ale tohle dílo mě dostalo samo o sobě.

Kate72
28.04.2020 4 z 5

V nouzovém stavu, kdy jsou knihovny zavřené, je člověk nucen, sáhnout po ledasčem doma v knihovně. Tuhle povinnou četbu jsem ještě nečetla. Měla jsem z ní trochu strach, ale musím říci, že překvapivě dobrý. Tak Puškina si mohu odškrtnout, jako autora od kterého jsem ještě nic nečetla.

marketa0694
17.01.2020 5 z 5

MILUJU!

palka452
09.12.2019 5 z 5

Ach ta krása Ruska

XMON3R
30.11.2019 5 z 5

Zcela popravdě jsem si ze začátku nebyl jist, zda budu schopen tuto knihu přečíst. O to překvapenější jsem ve výsledku byl, když jsem se do knihy postupně začetl. Evžen Oněgin je skutečně zajímavou postavou a je čistě na čtenáři, zda postavu zcela odsoudí, či se v některých jeho myšlenkách, názorech nebo vlastnostech sám najde. Jsem toho názoru, že každý z nás si alespoň někdy položil otázku, zda nás náš každodenní život a aktivity vůbec baví, zda naše bytí má nějaký hlubší důvod apod. Tato kniha pro mě byla velkým zamyšlením nad životem a ne – nepřeháním. Autor popisuje v průběhu děje i stáří jako takové, které na člověka neodvratitelně dolehne. Popisuje ho jako něco, co okrádá člověka o krásy, které zažívá ve svém mládí. Porovnává ho se střídáním ročních období, myšleno počátek na jaře a naprosté uvadnutí v zimě.
Bude to znít „černě“, ale pobavilo mě, jak si autor skoro až předurčil svůj osud v postavě Lenského. Největším rozdílem tak bylo to, že Puškin manželství (sice nešťastného) alespoň dosáhl, ale Lenský zemřel ještě před ním.
Nečekal jsem to, ale děj byl poutavý a odbočování od děje nijak nerušilo – naopak spíše doplňovalo a dokreslovalo samotnou atmosféru prostředí knihy. Autor mnohokrát snažil apelovat i na čtenáře (např. zmínka o stáří), které tedy alespoň na mě doopravdy zapůsobilo. Knihu proto musím zcela doporučit, avšak pro někoho, kdo není schopný komfortně číst verše, tak se do děje jistě nevžije.

Delphín
23.11.2019 2 z 5

Dostal jsem se k tomu jen díky maturitě. Příběh sám o sobě by nebyl vůbec špatný ale poezie mi prostě nikdy nesedne a nebaví mě...

martineden
23.11.2019 5 z 5

Však řekli, že jste samotář... co dodat. Nádhera!

Lubisek
14.10.2019 4 z 5

Poslední dobou jsem přečetl knížky, které budu potřebovat k maturitě, a tak jsem rád, že je "mám za sebou". Oněgin je však opravdu naprostá klasika ruské literatury. Tím, že se jedná o román, který je ovšem ve verších, děj utíká neskutečně rychle. Stejně jako minule u Revizora jsou zde některé vtipné pasáže (či pouze verše).

Můžeme sledovat zajímavou proměnu Evžena, v prvních 4-5 hlavách se chová velmi zvláštně, je sebestředný, velmi sebevědomý a pohrdá ostatními. Zatímco na konci se z něj stává úplně jiný člověk. Poslední pár slok bylo opravdu fantasticky propracovaných (tím netvrdím, že ostatní nebyly). Byly vidět ty emoce, smutek, očekávání...a přesto nic...

Opravdu mě dílo překvapilo. I autorovo pojetí některých veršů (často posledních v jednotlivých hlavách), kdy kominukeje s námi = čtenáři. Dále jsou taktéž vtipné různé poznámky v závorkách, které autor využil k vytvoření rýmu. A samozřejmě musím vyzdvihnout dopis Taťjany Evženovi - ten musí znát snad opravdu každý! :)

PapayaD
14.10.2019 5 z 5

Já píši vám - co můžu více?

Je to poezie, která mě nikdy nelákala, možná proto, že jsem ji nikdy nedovedla pořádně pochopit a ocenit. Oněgina jsem začala číst víceméně jen proto, že ho máme na maturitním seznamu. A i když je to poezie, i když je to povinná četba, nepřipadal mi nudný. Verše měly hlavu a patu, byly skvěle poskládané, tempo bylo svižné, Evžen byl hrozný fracek a Taťjana, ta byla tak upřímná a nevinná. Puškin prostě věděl, co dělá, opravdu mistr své doby.

Taralcielle
28.08.2019 2 z 5

Pro mě pouze povinná školní četba. Nebyla jsem nijak uchvácená.

sgjoli
10.08.2019 5 z 5

Vůbec nechápu, proč mi to trvalo tak dlouho, než jsem se k této knize dostala. Trýznivý, dojímavý, smutný a přesto krásný příběh nešťastné, nenaplněné lásky dvou lidí, jejichž vzájemné city se prostě minuly v čase. Knihu jsem přečetla víceméně na jedno posezení, protože jsem se od toho vůbec nedokázala odtrhnout. Puškinův krásný, poetický jazyk v kombinaci s překladem Josefa Hory - to mi neskutečně sedělo a já si tento příběh neuvěřitelně užila. Určitě se k Oněginovi ještě někdy vrátím, protože mne tento příběh hodně zasáhl.

Lilda
27.07.2019 5 z 5

Ze začátku jsem si říkala, jestli čtu správnou verzi a překlad a byla jsem taková zmatená o čem to vlastně čtu. Ale potom jsem se už chytla a byla schopna ocenit krásné verše. I ten příběh dostává jinou barvu, když ho opravdu přečtete, než když se o něm pouze učíte. Oceňuji rozmanitost ruských reálií.

Romča11
10.07.2019 4 z 5

Zajímavá kniha z dob romantismu. Vyskytuje se zde neopětovaná láska. Proto kniha končí celkem smutně. Ale kniha je napsána velmi zajímavě. Pokud máte chuť na typický román z dob romantismu rozhodně doporučuju.

Mojepočteníčko
23.06.2019 3 z 5

Myslím, že je velká škoda, když se obsahy klasických světových děl probírají na školách způsobem, jakým se probírají. Mnohdy je žákům převyprávěn kompletní obsah knihy a já osobně věřím, že by tomu být tak nemělo. Že je to svým způsobem velká škoda
Tenhle příběh se mi moc líbil. Z hodin češtiny na střední škole jsem si ho vybavovala už jen mlhavě, o to víc na mě po přečtení zapůsobil. Především závěr a postoj, který Taťána vůči Oněginovi zaujala.
Nicméně styl a jazyk příběhu rozhodně není jednoduchý. Maturovala jsem před dvanácti lety a cestu jsem si k němu našla až teď. Až teď si také myslím, že jsem schopna správně ho vnímat i pochopit. Věřím, že zejména pro studenty maturitních ročníků, kteří nemají k četbě úplně pozitivní vztah, bude velmi obtížné získat z knihy to, co pro maturitní zkoušku potřebují.
Za sebe určitě doporučuji k přečtení, jen by bylo asi rozumné zvážit, kdy se do příběhu pustit.

Pitraska
20.06.2019 2 z 5

Uznávám, že Puškin je vynikající spisovatel, ale Evžen Oněgin byl pro mě peklo. Míchalo se mi to v hlavě, naivita postav mě vytáčela.

Šárkaxx
15.06.2019

Čte se to lehce a celou knihu jsem měla za pár hodin přetenou

Kamčučák
13.06.2019 4 z 5

Stará dobrá klasika, která se četla skoro sama. Určitě doporučuji jako povinnou četbu budoucím maturantům.

Matenovasara
13.05.2019

Od této knížky jsem toho moc neočekávala, přeci jen je to román z roku 1825 a dnes je mnohem více čtivějších knížek. Kniha mi díky stylu psaní ubíhala velice rychle. Ovšem v knížce mi chyběl dramatičtější děj. Občas mi děj přišel zdlouhavě popisovaný a na plno stránkách se vlastně nic neudálo. To jsem ale tak trochu očekávala, když tento román je přes 100 let starý. Párkrát jsem se v ději ztratila, ale hlavní “zápletku” jsem pochopila. Knížku bych doporučila spíše sečtělejším.

19. století ruská literatura dvojjazyčná vydání

Alexandr Sergejevič Puškin