Evoluce touhy: Strategie sexuálního chování

Evoluce touhy: Strategie sexuálního chování https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58646/bmid_evoluce-touhy-strategie-sexualniho--IUa-58646.jpg 4 29 3

Kniha Davida Busse je první publikací evoluční psychologie o sexuálních strategiích vycházející v češtině. Tento nový směr v psychologii se snaží rekonstruovat problémy, které museli řešit naši předkové ve svém primitivním prostředí a z těchto premis odvodit jejich současné chování. Kniha je zvláště cenná tím, že nám pojmenovává a zpřehledňuje naše neuvědomované motivy, potřeby, postoje a následně i tužby, přání. Může nám pomoci, abychom více porozuměli různým partnerským/manželským rozporům, nevěrám, rozchodům, tahanicím o děti... Určeno psychologům, sociologům, studentům psychologie, biologie a příbuzných oborů především však laické veřejnosti. Tato studie, největší jaká se kdy organizovala na téma volby budoucího partnera, byla pouhým počátkem. Učiněné nálezy se promítaly do všech sfér pohlavního života lidí – od první schůzky po manželství, přes manželské trojúhelníky a rozvod. Měly co říci k hlavním sociálním tématům dne, jako sexual harassment (u nás sexuální harašení), domácí násilí, pornografie a patriarchát. Abychom prozkoumali co nejvíce aspektů párového chování, začali jsme zpracovávat přes padesát dalších studií, zahrnujících tisíce jednotlivců. Předmětem těchto studií jsou mj. muži a ženy shánějící partnery v barech pro nezadané a na vysokoškolských kolejích, páry na nejrůznějším stupni vážnosti svého vztahu, novomanželské páry v prvních pěti letech manželství a páry, jež skončily rozvodem. Nálezy ze všech těchto studií způsobily zmatek a kontroverzní reakce mezi našimi kolegy, protože v mnoha ohledech protiřečily konvenčnímu stylu myšlení. Vynutily si radikální posun standardního pohledu na mužskou a ženskou pohlavní psychologii. Jedním z cílů této knihy je formulovat tyto různorodé závěry v jednotnou teorii lidského namlouvacího chování, založenou nikoliv na romantických snech či překonaných vědeckých teoriích, nýbrž na současných vědeckých důkazech. Mnohé z těchto poznatků jsou nepříjemné. Například při bezohledném tažení za svými sexuálními cíli muži a ženy zesměšňují své soupeře, klamou příslušníky opačného pohlaví a dokonce vědomě škodí svým vlastním partnerům. Tato odhalení mne znepokojují. Byl bych radši, kdyby soupeřivé, konfliktní a manipulační aspekty lidského sexuálního chování neexistovaly. Ale žádný vědec nemůže pouhým zbožným přáním negovat své poznatky. Před odpudivou stránkou lidského chování při namlouvání sexuálních partnerů nemůžeme strkat hlavu do písku, pokud se někdy chceme vyrovnat s jeho negativními důsledky. (zdroj: volvox.cz)... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Volvox Globator , Dauphin

The Evolution Of Desire: Strategies Of Human Mating , 1995

lukas9608
05.05.2019 3 z 5

Jak ženy přitahují muže a muži ženy a to vše z evolučního pohledu, avšak mnohem méně čtivé a zajímavé než Válka spermií či Červená královna.

kittlerka
30.11.2017 2 z 5

Kniha se mi zdála celkem povrchní, nic nového jsem se bohužel nedozvěděla.

nokid
08.01.2015 3 z 5

Docela tlustá kniha o tom, proč se ženy líbí mužům a muži ženám. Vědecky zdůvodněno, zváženo, sečteno, podtrženo. Ale dobře se čte!

evoluční psychologie

David M. Buss