Evangelium podle Jidáše

Evangelium podle Jidáše https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/4154/evangelium-podle-jid-4154.jpg 3 13 2

Ačkoli vyprávění o Jidáši Iškariotském, tragické postavě novozákonních příběhů, je velmi sugestivní, je třeba mít na paměti, že se jedná o fikci - mimořádně dobře napsanou, ale přece jen fikci. Jefrrey Archer, vynikající americký romanopisec, se vydává po Jidášových stopách a na základě novozákonních evangelií předkládá čtenáři svou verzi dávné historie... Jeho záměr byl jednoduchý, ale smělý. Archer chtěl napsat příběh pro čtenáře 21. století a zárověň si přál, aby tato kniha byla důvěryhodná jak pro dnešní křesťany, tak pro židy.... celý text

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Knižní klub

The Gospel According to Judas , 2007

kamibe
04.06.2016 4 z 5

Možná je tato kniha dokladem toho, že každý příběh má své vypravěče a podle vypravěče pak celý příběh zní.
Četlo se mi to celkem dobře hlavně díky členěným a číslovaným odstavečkům v nedlouhých kapitolkách.
V konci však musím říci, že asi nejzajímavější pro mne byly poznámky v závěru. V jedné z nich se píše, že existuje i takový výklad, že Jidáš je ke zradě vyzván samotným Ježíšem, „jenž chce být osvobozen od svého lidského těla. Tento výklad textu je v souladu s gnostickými tradicemi.“
A taky se tu dočítám, že o oněch pověstných a stále znovu tradovaných třiceti stříbrných je zmínka jen v jediném Evangeliu (podle Matouše) a jde zcela jistě o nedorozumění. Hmm. A vida – jak skálopevně je to usazeno v lidských myslích – až do dnešní doby.
V podobných textech mi stále vadí, když narazím na nějakou gramatickou chybu.

aktijnov
12.04.2015 2 z 5

Kniha mě zklamala. Asi jsem čekala víc.