Eva

Eva https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301231/bmid_eva-Jtm-301231.jpg 4 148 36

Strhující román předurčený k tomu, aby se stal jednou z nejdiskutovanějších knih desetiletí – stejně jako autorovy předchozí tituly, Chatrč a Křižovatky, které dosáhly vrcholu žebříčku The New York Times a oslovily desítky milionů čtenářů po celém světě. Když na břeh ostrova mezi tímto a oním světem vyplaví voda přepravní kontejner, Jan Sběratel v něm najde mladou ženu – polámanou, zmrzlou a sotva živou. S pomocí léčitelů a učenců dohlíží na její uzdravování a záhy zjistí, že ji její genetický kód spojuje s každou známou rasou. Nikdo ale netuší, jaké může mít její přežití význam. Nikdo, až na Evu, matku všech živých. Ta ji oslovuje „dcero“ a pozve ji, aby se stala svědkyní příběhu stvoření, jejího a vlastně i našeho…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Eve , 2015

crazyslunicko
17.07.2022 3 z 5

Kniha je zvláštní.
Začátek se točí kolem zachráněné dívky, kterou najdou zmrzlou a zmrzačenou v kontejneru plného mrtvých lidí - převážně žen. Dívku se místní lidé snaží zachránit a dlouhodobě ji léčí. Dívka má v té době zvláštní sny o stvoření světa a provází ji Eva - matka všech lidí na světě. Svým způsobem si myslí, že už přichází o rozum...
Pak se ovšem dozví pravdu a je to velmi neuvěřitelné...

Trochu větší sci-fi. S vírou to nemá moc společného - podle mého názoru. Některá fakta jsou překroucená a jiná, než jak je známe z Bible nebo z doslechu.

Není to špatné, ale ani moc dobré.
Buď se v knize člověk najde nebo ne..

ZoeChaya
04.11.2021 5 z 5

Tahle kniha není pro každého čtenáře a chápu, že ji mnozí nedočetli, zavrhli... Mě oslovila velice, užívala jsem si každou větu, příběh, paralely příběhů a jejich souvislosti. Četla jsem mezi řádky, filozofovala a kochala se vším, co se v ní odehrávalo. Pro mě byla tato knížka odpočinutím, ke kterému jsem dospívala několik let.

Gemma88
02.11.2021 3 z 5

Z téhle knihy mám smíšené pocity, upravený příběh zrození.. Je to kniha k zamyšlení, nad vírou, nad životem i když ten děj, mne občas nedával zmysel.

vklaskova
10.09.2021 2 z 5

Kniha se mi četla velmi těžce, zvlášť v počátku. Neustále jsem odkládala a nutila se k ní vrátit. Ke konci mi však dávala větší smysl. Některé věty či myšlenky ve mně zarezonovaly, dávaly smysl v širších souvislostech.
Přemýšlím, jestli je kniha psaná zezačátku opravdu tak pomalu, nebo jen preferuji knihy, co mají větší spád, do kterých se prostě začtu a nepustím z ruky.

tereza_dol
21.07.2020 3 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst, neustále jsem ji odkládala. Čekala jsem od autora něco jiného. No, kniha nakonec mile překvapila.

Hakl54
02.07.2020 1 z 5

Kniha mě vůbec neoslovila, nedočteno.

Hesonit
17.06.2020

Křesťanská misionářská kniha. Když autor napsal, že na ni 40 let studoval, přemýšlel a žil..., bylo mi ho líto. Měla jsem z knihy pocit jako z časopisu Strážní věž. Navíc mě rozesmutňovala snaha ohromit čtenáře znalostí několika hebrejských slov, nijak originální nebo spíš údiv vzbuzující reinterpretace biblických mýtů o Stvoření, urputnost, s jakou tam autor napasoval Jana Křtitele atd... A pokud jde o děj, jde o duchovní probuzení spočívající na mohutných traumatech. Mnohem víc by mě zajímalo, jak by všechny ty řeči o lásce a Bohu zpracovával spokojený člověk, který miluje své blízké a je s nimi tak rád, že nemá potřebu hledat útěchu jinde... Nicméně jsem přesvědčena, že věřící křesťan nebo člověk, který má ke křesťanství blízko, nalezne v knize afirmace svého přesvědčení.

pydla
23.05.2020 2 z 5

Co napsat o EVĚ, od autora Chatrč? Asi jedním slovem: zvláštní.
Na břeh ostrova mezi našim a oním světem je vodou vyplaven kontejner, ve kterém najdou polámanou, zmzlou mladou ženu na pokraji smrti. Jan Sběratel, který ji našel, pomocí léčitelů a učenců dohlíží na její uzdravování. Nikdo neví, jaký může mít její přežití význam až na EVU, matku všech živých, která dívku pozve k příběhu stvoření .
Kniha sice hezky napsaná, ale už těžko uchopitelná až na pokraji sci-fi. Chvílemi jsem měl touhu knihu odložit, ale to bylo spíše tím, že jako ateistovi to už bylo moc. Pokud knihu pojmete spíše jako sci-fi než pokus o příběh stvoření člověka, pak je k přečtení. Jinak ji moc nedoporučuji. Škoda. Četl jsem Chatrč a Křižovatky, ale tenhle počin mě už moc neoslovil.

Alma5
27.04.2020 5 z 5

Nevím jestli jsem kdy četla zvláštnější knihu, ale přidávám se k táboru, kterému se tento biblicko-duchovní příběh líbil.

Zuzka12627
03.04.2020 2 z 5

Po přečtení vůbec nevím co napsat. Velmi zvláštní kniha a první čtená od tohoto autora. Nejsem věřící takže samozřejmě příběh znám, ale takto napsaný příběh mě překvapil. Opravdu nevím co napsat ztrácela jsem se v příběhu a konec byl taky zvláštní.

Pavlačinka
20.02.2020 5 z 5

Ze začátku jsem se v těch různých "světech" ztrácela a moc nechápala.. A pak to začalo dávat smysl a druhou půlku knížky jsem přečetla na jeden zátah, některé úžasné myšlenky si četla dvakrát, abych si je zapamatovala.. Po poslední přečtené větě jsem ještě asi deset minut nehnutě seděla, doprožívala to a snažila si přehrát to nejdůležitější.
Moc se mi líbilo popsání stvoření světa a připomenutí, jak moc Bohu na nás záleží :)

sneakyraven
03.02.2020 5 z 5

Neuvěřitelně silná kniha pro mě. Jestli jste více empatické, tak tohle bude emocionální horská dráha. Smála jsem se i dost pobrečela. Rozhodně doporučuji, v tomto příběhu je skryto i mnoho mouder.

Gweny
25.01.2020 4 z 5

Tohle je asi poprvé, kdy absolutně netuším, co napsat.
Bibli jsem nečetla a věřící ve smyslu slova, jaký se nabízí, nejsem. Ale tenhle příběh jsem si přečetla s chutí a zaujetím. Vždyť mi k tomu stačily dva večery.
V knize jsou místa, která by si zasloužila vysvětlení. Mohla by mít pár desítek stránek navíc, mohli jsme se toho o ostatních dozvědět ještě více. Styl autorova psaní se mi líbil. Za mě povedená knížka, která na křesťanství tak, jak ho znám, vrhá trošku jiné světlo.

andrea7459
30.09.2019 1 z 5

Myslela jsem, že ji ani nedočtu...Chatrč a Křižovatky od tohoto autora se mi líbily víc.O dost víc, nesrovnatelně.

Imis
31.08.2019 1 z 5

Tak tahle knížka mi bohužel nesedla. Mám z ní od začátku rozpolcené pocity. Na jednu stranu se mi líbí snaha autora o uchopení duchovní tematiky a obrazy, které se snaží přednášet, ale na druhou stranu se mi to zdá tak chaotické, že tomu vlastně vůbec nerozumím. V textu jsem se ztrácela, netušila jsme kam směřuje a o čem to vlastně má celé být i když jsem se snažila nevnímat sdělení jen v logické rovině. Zvládla jsem to asi po 70. stranu, pak už mě to opravdu nebavilo. Škoda. Ale má to moc hezký obal!

Dada077
09.07.2019 1 z 5

nedočítala som, a to je u mňa už čo povedať

Lenka_S
04.07.2019 4 z 5

Tato kniha se mi dostala do ruky ve slovenštině a přiznám se, že i když mi to obvykle nevadí, tak v tomto případě jsem zpočátku s tímto jazykem bojovala. Dokonce jsem měla chuť jí odložit a sehnat si českou verzi. Neudělala jsem to jen proto, že odkládat rozečtené knihy prostě neumím. Na sloh a některé výrazy jsem si po asi 30 stranách zvykla a nakonc jsem moc ráda, ze jsem vytrvala. Je to příběh o stvoření světa, tak jak ho většina z nás zná z Bible. Tedy vlastně ne úplně tak. Co když bylo vše trochu jinak a z ráje nebyli díky Evinu hříchu vyhnáni oba, ale co když za vše může jen Adam? Chápu, že se to může velmi věřících lidí dotknout, ale mě se kniha líbila a i když nejsem věřící, některé pasáže mě donutili přemýšlet nad vlastními postoji a rozhodnutími.

Lilda
11.04.2019 5 z 5

Autor má velký dar popisovat notoricky známé skutečnosti naprosto jinak, v jiném světle a z jiného úhlu, než jak je známe. Kniha vybízí k zamyšlení. Burcuje stejně jako Chatrč (ačkoli stojím za názorem, že ji nelze považovat za novou Bibli - nadneseně řečeno). Jsem velice ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Jakožto věřící člověk znám biblický příběh o stvoření. Ale tato kniha ho jakoby znovu tvoří, uvádí do nové dimenze. Nádhera. Nádhera.

zdenaR
31.01.2019 5 z 5

Tuto knihu opravdu nelze číst jako zábavnou beletrii.
Má daleko hlubší myšlenku. Buď jí chceme naslouchat a přemýšlet, nebo ji prostě nechápeme.
Není to o náboženství, ale o víře. Náboženství je pouze uměle vytvořená instituce k ovládání lidí (jako předchůdce politiky). To, co by v sobě měl mít každý člověk, je právě víra :-))) A tu v sobě máme i my ateisté.

Annkag
22.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha,ktorá vo mne ostane.
Pocit ktorý som z nej mala bol blízky Chatrči.
Autorové príbehy sú tak nadludsky nádherné s hlbokým ofkazom že za náboženstvom je niečo nádherné,niečo čo máme v sebe len by sme to maly objaviť.