Eugenika a jiná zla

Eugenika a jiná zla https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182976/eugenika-182976.jpg 5 4 1

Sbírka Chestertonových esejů, kterými se jako jeden z vůbec prvních vymezil proti eugenickému hnutí, jež v té době bylo na vzestupu. Z úvodní eseje „Co je eugenika“: Dnes existuje jistý směr a myšlenkový proud, který podává tak souborný a určitý obraz jako všechny minulé myšlenkové proudy, které pečlivě vybrány utvoří obrys kterékoli historické doby. Je tak jistý a určitý jako oxfordské hnutí nebo puritanismus „Dlouhého parlamentu“; je právě tak jasný jako vliv jansenistů nebo jesuitů. Můžeme jej jasně označiti; můžeme o něm debatovati a můžeme jej také ještě zničiti. Z pohodlí se tomu říká „Eugenika“, a že by se to mohlo zničit, to chci dokázat i v následujících stránkách. Vím, že lidé tomu různě rozumějí; ale to jen proto, že zlo vždycky těží z nejasnosti všech věcí. Vím, že je to vychvalováno jako něco vysoce ideálního a dobročinného mnohými výmluvnými a zlatými jazyky řečníků, kteří káží o čistém mateřství a o šťastnějším potomstvu. Ale to jen proto, že zlu se vždy lichotí a Furiím se také říkalo „Milostné“. Vím, že v počtu jejich žáků je mnoho takových, jejichž úmysly jsou naprosto nevinné a humánní, a kteří by se jistě srdečně podivili, kdyby slyšeli, jak to popisuji. Ale to jen proto, že zlo vždycky vyhraje pomocí a silou svých nádherných obětí. A po všechny věky byla vždy osudná spojitost mezi abnormální povinností a abnormálním hříchem. O těchto podváděných budu přirozeně mluviti tak, jak vždycky všichni hovoříme o podobných nástrojích; budeme je souditi podle dobra, které se domnívají konati, a neodsoudíme jich za zlo, které skutečně působí.... celý text

Fejetony, eseje , Literatura naučná , Sociologie, společnost

Vydáno: , Ladislav Kuncíř

Eugenics and Other Evils: An Argument Against the Scientifically Organized State , 1922

Chesterton
22.06.2020 4 z 5

Pokud souzníte s Chestertonovým světonázorem oceníte skrytý humor i pravdivost. Jeho myšlenkové pochody se ovšem v tomto tématu nesledují zcela snadno. Často mě napadalo, co by asi řekl na dnešní genetické inženýrství ?

"Budu žádati Boha, a rozhodně ne člověka, aby mě ochraňoval ve všech mých konáních." :o)