Eskamotér Josef a jiné prózy

Eskamotér Josef a jiné prózy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22214/eskamoter-josef-a-ji-22214.jpg 3 6 1

Publikace obsahuje tři romaneta: Zbloudilý syn, Paní Bohdana a skutečný příběh podkrkonošké sklářské rodiny - Eskamotér Josef. První z nich je protiválečná povídka - Zbloudilý syn - v níž autor vylíčil příběh válečného fanatika rakousko-uherského důstojníka maďarsko-charvátského původu, v jehož postavě podjal budoucí nacistickou krutovládu. V povídce druhé - Paní Bohdana - vykreslil autor s duchaplnou ironií srážku dvou různorodých povah mladého lesního adjunkta, záložního důstojníka. Poslední povídka - Eskamotér Josef - je v podstatě ironická parafráze starozákonního příběhu Jobova. Líčí příběh nezaměstnaného podkrkonošského skláře, náboženského hloubala a jeho ženy zanícené spiritistky. Josef po bludném putování za prací se pokusí zachránit svou rodinu tím, že se vydává za kouzelníka...... celý text

Massek
28.03.2021 4 z 5

V úvodu se píše, že Jaromír John, ačkoliv se dostal do školních osnov, neměl nikdy široký okruh čtenářů. I tady na Databázi je vidět, že nepatří mezi čtená díla, k dnešnímu dni přečtena jen 5x, což pro knížku z roku 1958 a z edice Světová četba nevypadá jako skvělá vizitka.
A je to škoda, protože hned první povídka Zbloudilý syn mi přijde moderní, čtivá a svižná. K hlavnímu hrdinovi tedy moc sympatií asi nepocítíte, ale to je holt jádro tohoto příběhu.
U paní Bohdany mi ústřední postava důstojnického kavalíra taky nejdřív zvlášť k srdci nepřirostla, ale zase je tu na krátkém rozsahu krásně zobrazen její vývoj. Trefné.
Třetí nejdelší práce Eskamotér Josef je zároveň hlavním titulem knihy, paradoxně se mi ale zdála nejslabší. Popis tvrdého života novopackých sklářů je fajn, prolínání s biblickým Jobovým příběhem už mi tak pod nos nešlo.
V každém případě si z toho beru ponaučení, že není potřeba vyhýbat se předem čítankovým autorům či u maturity obávanému okruhu meziválečné prózy. Že je autor v učebnicích ještě neznamená, že je nudný nebo pro děti :)

Jaromír John (p)
česká, 1872 - 1952