Eseje

Americký básnik a esejista vyniká básnickým, metaforickým štýlom, čo sa prejavilo aj na literárnej hodnote jeho nadčasových esejí so silným mravným apelom. Súbor prináša eseje: Umenie, Básnik, Platón alebo filozof, Duchovné zákony, Hodnota a význam veľkých osobností, Sebadôvera, Charakter, Príroda.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/265521/eseje-N9R-265521.jpg 51
Literatura světová, Filozofie
Vydáno, Slovenský spisovateľ

Essays

Kniha Eseje

Mimir
26.09.2018

Na knižku ma nalákal ranking s názvom Top 20 philosophy books you should read na stránke nejakého žurnálu, ktorému vládol Seneca no objavil som tam práve meno R.W. Emerson. Zaujal ma fakt, že som o ňom nepočul a tak som po knižke pri prvej možnosti siahol. Prvé dve eseje ma neskutočne nudili, pretože ide o expresionistické vyznanie básnika skôr pre básnikov než pre múzou nepobozkaných. Esej Duchovné zákony je plná inšpiratívnych myšlienok a poopravila moju mienku s klesajúcou tendenciou na fakt, že básnik sa dal filozofovať. Vyberám:

"Čím menej človek myslí na svoje cnosti, čím menej o nich vie, tým väčšmi ho máme radi."

"Výška vrcholu sa určuje podľa šírky základov."

"Nijaký človek sa nemôže naučiť čosi, k čomu nemá dispozície, akokoľvek by sa snažil."

Ralph Waldo Emerson
americká, 1803 - 1882