Esa na obloze

Esa na obloze https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26134/bmid_esa-na-obloze-MBH-26134.jpg 4 29 4

Kniha Jiřího Rajlicha, renomovaného leteckého historika, přináší portréty osobností z řad stíhacích pilotů. Pro přiznání statutu esa musel stíhací pilot sestřelit pět nepřátelských letadel. V letech druhé světové války se tohoto úspěchu podařio dosáhnout hned devětadvaceti československým pilotům.

jan.para
10.12.2021 5 z 5

Kniha popisuje osudy čs. stíhacích es v době druhé světové války, popisy soubojů a také samotnou problematiku počítání sestřelů.

Ivan F
16.08.2020 4 z 5

Kniha, ktorá sa mi do rúk dostala úplnou náhodou, ale časť môjho srdca vyhradenú pre letectvo predsa len zasiahla. V podstate je to taký dokument, kde je vysvetlené, ako sa hodnotili zostreli, prípadne poškodenia protivníkových lietadiel v britskom, francúzskom a nemeckom systéme, pričom napr. ak by boli všetci naši piloti hodnotení francúzskym systémom, tak máme leteckých es viac. K tomu je ku každému pilotovi pripojený stručný životopis, vymenované zostreli resp. poškodenia, vyznamenania a nejaké najzaujímavejšie pasáže z leteckých súbojov. Ako celok je kniha pomerne sterilná, nie je to román, ale faktografická literatúra. Celkový dojem nadpriemerný, ale sú na danú tému aj o niečo lepšie knihy.

pavels36
04.08.2019 5 z 5

Výborný dokument, skvěle napsáno a absolutně věrohodné příběhy všech československých letců. Moc se mi v knize líbilo detailní zpracování vzdušných bitev i konec jejich osudů. Takovou to knihu bych dal jako povinné čtivo do škol. Kniha si právem zasluhuje plný počet hvězd a děkuji autorovi i hrdinům za II. světové války.

Honza75
11.12.2016 5 z 5