Vlastní spravedlnost

Vlastní spravedlnost https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89714/bmid_erika-falckova-patrik-hedstrom-vlas-EJp-89714.jpg 4 596 117

Po klidné zimě, vyznačující se především rutinní prací, musí Patrik Hedström řešit komplikovaný případ vraždy, která se zpočátku jeví jako nehoda. Smrt mladé ženy se nápadně podobá nevyjasněným úmrtím, k nimž došlo před lety. Krátce nato se v Tanumshede začíná natáčet televizní reality show, během níž zemře jedna z účastnic. Souvisí brutální vražda osmnáctileté dívky se záhadnými vraždami z minulosti?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Motto

Olycksfågeln , 2006

berila
07.03.2024 5 z 5

Další výborný díl této série. Určitě stojí za přečtení.

85098211
29.02.2024 5 z 5

(SPOILER) A je tu další výborný díl ze stejně skvělé série! ;-) Tentokrát musí Patrick Hedström řešit poměrně komplikovaný případ vraždy, který se ovšem na první pohled jevil jako víceméně obyčejná dopravní nehoda. K ruce je mu přidělena nová, mladá kolegyně, která se do vyšetřování dobře zapojí a je nejen Patrickovi, ale i všem ostatním velkou pomocí. Paralelně k tomu probíhá natáčení reality show, kde nás autorka obeznámí s celou řadou dalších postav a kde později dochází k další vraždě. Patrick si okamžitě všimne jisté podobnosti s předchozím případem a nejen toho...
Také soukromý život jednotlivých postav autorka popsala na jedničku. Erika i Patrick se již celkem dobře sžili se svou malou dcerkou Majou, kromě toho jim hodně pomáhá také Eričina sestra Anna. No a ještě mimo to ti dva chystají svatbu ;-). Kniha je zase neskutečně čtivě napsaná a jen těžko se odkládá. Za sebe musím přiznat, že závěr a odhalení pachatele (či pachatelů) mne překvapil a zároveň jsem z něj byla lehce rozčarovaná. I přesto knihu hodnotím plným počtem a v sérii budu samozřejmě pokračovat ;-).

ArwenAragorn
25.01.2024 5 z 5

81%

...Zvuk drceného plechu a tříštícího se skla nahradilo příšerné ticho a bezpečnostní pásy bolely na prsou. Koutkem oka zahlédl, že se jeho sestra pohnula, a sotva se odvážil na ni podívat. Ale když to konečně udělal, nezdálo se mu, že je zraněná. Bojoval s touhou rozplakat se a slyšel, jak sestra začala nejdřív tiše vzlykat a vzápětí se dala do hlasitého pláče...
_________________________________________________________________________
Další výborná detektivka s Erikou a Patrikem. Přečetla jsem si ji znovu a vůbec nelituji, protože jsem si z ní kvůli té hromadě thrillerů a detektivek, co pořád čtu, skoro nic nepamatovala.
Policisté v Tanumshede najdou v autě mrtvou ženu, zjistí se, že zemřela na otravu alkoholem, přestože byla abstinentka. A pak je tady vražda účastnice reality show. Patrik a kolegové zjistí, že existují podobné starší případy jako ten s ženou v autě. Vypadá to, že tady pracuje sériový vrah. Postupně odhalují i motiv a nakonec i vraha. A je jasné, že zavražděná z reality show souvisí se sériovými vraždami.
Tentokrát je příběh hodně zamotaný, ale autorka se s ním vypořádala se ctí. Opět je velice čtivý a napínavý. Navíc autorce zbylo místo, aby nám povykládala, co je nového s Patrikem, Erikou a její sestrou Annou. A je tady ještě samostatný příběh s Mellbergem. V úplném závěru se Erika snaží zjistit něco víc o své matce a přijde na znepokojující skutečnosti. Takže se v některém z dalších dílů můžeme těšit na to, co vypátrá.
Detektivku čtenářům ráda doporučím.

Tučňák492
15.01.2024 5 z 5

Takže další díl přečtený od C.L. a jsem spokojená, ikdyz ten konec jsem nečekala, v ruce držím pátý díl a jsem zvědavá, jak to dopadne, protože Erika se bude snažit zjistit minulost její matky.

m.dita
10.01.2024 2 z 5

A co bylo teda sakra v tom batohu? Ať se na mě paní Läckberg nezlobí, že mě pak otravují ty nekonečné plky o svatbě...

Po nějaké době jsem se k jejím knihám vrátila, protože ty první mě docela bavily, ale tohle na mě bylo najednou příliš povrchní. Líbil se mi původně její retrospektivní styl i zábavná vykonstruovanost zápletek, ale její knihy mají sestupnou tendenci. Zatajování indicií před čtenářem mě v polovině knihy naprosto iritovalo a ke konci už dokonce úplně deprivovalo. A ta pointa - ne! Fakt to byli oni? No to by mě teda nenapadlo. Paní Camillo, tu romantiku místo pořádného vyšetřování si strčte příště prosím za klobouk.

petraj30
03.11.2023 5 z 5

Chvilku trvalo, než se všichni představili a pak konečně přišla na řadu vražda, která měla působit jako sebevražda. Do toho ještě do města dorazí skupinka lidí, točící reality show...a přijde další vražda. Patrik dělá co může, ale jak už jsem několikrát psala "to jejich vyšetřování" prostě pokulhává. Ale moc se mi to líbí.
Možný spoiler:
Velmi dlouho jsem tápala, kdo může být vrah a jak všechny vraždy spolu souvisí. Linku z minulosti jsem taky nemohla k nikomu konkrétnímu přiřadit. Tak jsem si jednoduše řekla, že pachatel se ještě neobjevil a chytí ho až na konci. Až teprve po přečtení mi všechno zapadlo na své místo. A byla jsem hodně překvapená.
Moc se těším na pokračování.
P.S.: Myslím, že jediným smolařem byl Mellberg. Skoro mi ho bylo až líto.

Lejdus
08.10.2023 5 z 5

Opet jsem se nezklamala. Kniha vynikajici. Avsak Erika moc velkou roli zde nehraje. Tesim se, az bude take soucasti vysetrovani jako v nekterych dilech serie.

kolacky
14.09.2023 4 z 5

Zapletené propletené, do toho klasicky trapná realityšou, Annino "zmrtvýchvstání", chystání svatby, moc dobře se to četlo. Ve výsledku mi vraha/ů bylo docela líto. Ehm komisařovo vzplanutí dopadlo, jak jsem čekala. Je to trouba ve všech směrech.

JaniMa
04.09.2023 4 z 5

Stylem to připomíná M. Klevisovou. Většina pátrání stojí na postupné konstrukci lešení mezilidských vztahů a životních cest. Krom toho je hodně prostoru věnováno osobnímu životu vyšetřovatele Patrika a jeho blízkých. Děj tohoto dílu se točí kolem svatby a duševního stavu Anny, sestry Patrikovy nastávající. Jedna dějová linka je věnována citovému vzplanutí komisaře Mellberga, který i nadále jako šéf oddělení nefunguje. Na samotnou detektivní zápletku vystavěnou na pozadí TV show nezbylo vedle uvedeného v knize zas tak moc prostoru. Je fajn, že nás autorka nezasypává hordami jmen, ale pachatel dvou vražd, ke kterým došlo v krátkém časovém sledu je pak vcelku zřejmý. Předvídatelný mi přišel i osud vztahu k. Mellberga, a tak dávám knize 4 hvězdy vlastně jen za to, že se dobře četla.

Danilla
02.08.2023 4 z 5

Kniha vůbec nebyla špatná. Líbí se mi příběhy hlavních postav, ač jsem od poloviny knihy tušila kdo je vrah, i tak byla kniha napínavá a jsem ráda, že na konci knihy vždy autorka perfektně popíše, proč se tak stalo.

kristie
20.06.2023 3 z 5

Po Kameníkovi jsem byla natěšená na další pokračování a co se týče dějové linky ze soukromí Patrika s Erikou, Anny a vlastně i dalších, dostala jsem opět to, co jsem přesně chtěla. V knihách od Camilly Lackberg je životům postav věnováno poměrně dost prostoru a navíc jsou napsané opravdu reálně. Řeší ve svém životě běžné problémy a nikdo tu není vykreslen jako absolutní superhero bez poskvrnky, ale zároveň i ten na pohled největší vůl má svoje trable a starosti a vlastně i kladné stránky (například takový Mellberg, čím dál v sérii jsem, tím větší mám nutkání ho litovat, ač je to pořád stejnej línej osel). A právě tím si získala moji čtenářskou přízeň.

Případ který tu tentokrát vyšetřují byl ale o dost slabší. Prostředí reality show bylo sice zajímavé, ale čtenáři poměrně brzy dojde co, kdo a jak. Což bych obecně za tak velké mínus nebrala, ale bohužel mi celý případ a hlavně motiv přišel slabý...

denib
24.04.2023 3 z 5

Není to úplně nejpovedenější díl. Bylo hodně brzy jasné, co s čím souvisí a kdo je pachatel. Taky mě trochu iritovalo, že Erika kašle na vyšetřování a její jediná úloha v knize je plánovat svatbu. Jenže jako u ostatních dílů série to je čtivé, lehké, s přiměřenou dávkou zajímavosti a občas i s trochou napětí. Navíc oceňuji, že v celé sérii (resp. v dílech, které už jsem přečetla) nejsou policisté žádní nesmrtelní supermani, ale normální lidé. Dobře jsem si početla a to je hlavní :-)

Kanylka
11.10.2022 3 z 5

Kniha stojí za přečtení. Moc postav, neumím se rychle orientovat kdo je kdo a ke komu patří.

Marika Vanova
28.08.2022 4 z 5

Příběh s linkou vyšetřování a linkou vraha. Ta vrahova pro mě byla dost matoucí a chaotická, ale ke konci, když už jsem pachatele taky tušila, mi začala dávat víc smysl. Těším se na další díl.

mysce
24.08.2022 5 z 5

Máme před sebou opět „nadupaný“ příběh Camilly Lȁckberg. Román „Vlastní spravedlnost“ přímo přetéká zločinem. Propojení dvou zdánlivě nesouvisejících případů, autonehody a smrti v reality show, jde ruku v ruce se vzpomínkami vyprávěnými neznámým chlapcem, které se objevují mezi aktuálním dějem.
Kolečka do sebe postupně zapadají a ve výsledku vytvoří složité soukolí otáčející životem okresního městečka.
Spisovatelka skvěle pracuje se svými postavami, objevujícími se ve všech pokračováních. Každá figura má svůj vývoj, každý z aktérů má své osobní trampoty. Její psychologické drobnokresby jsou výjimečné. Všemu dění dodávají příjemný lidský rozměr příhody z osobního života sympatických hlavních postav, Patrika a Eriky.
5 hvězdiček za nápad a hlavně za čtivost, která mě nutila číst a číst… a už se těším na Elsy!

monte
11.08.2022 4 z 5

Trochu zdlouhavé, ale zajímavá zápletka

Ignis
09.05.2022 3 z 5

Narazila jsem na knížku náhodně v knihovně a musím říct, že se mi to líbilo. Taková pohodová detektivka.
Rodinný život mě tam nevadil, nebylo ho zase tolik, a když už, tak to plánování svatby bylo celkem zábavné.

princesse
04.05.2022 4 z 5

Nejdříve jsem myslela, že mě kniha až tak moc nechytne, ale opak byl pravdou. Jsem spokojená a vrhnu se určitě i na další díly.

mataj
09.04.2022 4 z 5

Další povedený díl se zajímavou zápletkou. Několik navzájem propletených vražd, které na první pohled vypadají jako nehody, a k tomu smrt dívky, která vystupovala v reality show. Jestli a jak to všechno spolu souvisí je potřeba hledat v minulosti.

Maanna
19.02.2022 3 z 5

Tuhle knihu vnímám jako celkem promrhanou příležitost. Nápad propojení reality show se sériovými vraždami po celém Švédsku nebyl vůbec špatný a i pachatelova motivace nakonec mohla fungovat, ale nápad se nějak nepovedlo realizovat. Plno věcí je podáno velmi stručně a schematicky, takže nakonec celá zápletka působí hodně vykonstruovaně a těžko uvěřitelně. Plno klišé ze života členů vyšetřovacího týmu také zrovna nepomáhá - tady bylo vše tak předvídatelné, až to svádělo k přeskakování. Nejzajímavějším vyšetřovatelem byl jednoznačně Gösta. Navíc v detektivkách nesnáším, pokud se čtenáři zatajují důležitá fakta, navíc neprosto očividným způsobem: pokud popis vyšetřování končí sdělením: "V batohu pak našli něco, co jejich pochybnosti zcela rozptýlilo," tak mě to tak akorát naštve. Nemohu říci, že by v knize nebyly zajímavě scény a části, ale ten balast kolem to dost zabil.