Strážce majáku

Strážce majáku https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152866/bmid_erika-falckova-patrik-hedstrom-stra-htU-152866.jpg 4 614 107

Patrik Hedström se po těžké nemoci vrací do zaměstnání. Zároveň má on i jeho manželka Erika plné ruce práce s předčasně narozenými dvojčaty. Hned po návratu na policejní stanici ho zcela pohltí nové vyšetřování vraždy. Obětí je ekonom Mats Sverin, rodák z Fjällbacky, který žil dlouhá léta v Göteborgu a teprve před nedávnem se po tragické události do rodného kraje opět přistěhoval. Mats měl pověst přátelského a oblíbeného chlapíka, o svém soukromí se však s nikým příliš nebavil. Vychází najevo, že těsně před smrtí navštívil svou dávnou lásku Annie na ostrově Graskär, o němž v kraji odjakživa kolovaly velmi zlověstné příběhy. Říká se, že ostrov obývají duchové mrtvých, a ti by živým rádi předali své poselství…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Motto

Fyrvaktaren , 2009

Tučňák492
27.03.2024 5 z 5

Sedmý díl ze série s hodně smutným koncem, který mě teda překvapil. Četla jsem to jedním dechem. Už se těším na osmý díl. Je pravda, že tuto sérii musíte číst od prvních dílů, protože ty hlavní postavy se ocitají v každém díle a vyvíjejí se. Já se proto těším na další díl, protože jsem zvědavá jak to s nima vypadá a kam je to posune.

Lejdus
28.02.2024 5 z 5

Další příběh autorky, který vás znovu pohltí. Dobře zpracované téma (nebudu prozrazovat, jaká problematika se v závěru knihy rozkryje). Určitě vás napadne během čtení, kdo by mohl být vrah, ale ve výsledku tomu nechcete uvěřit. A když už je tu zase Erika a strká nos, kam nemá, dostane se opět do problému - čtenář neví, jestli je tak hloupá, proč nikomu nic neřekne a jedná na vlastní pěst. Ale to je prostě Erica Falcková..

Lincolnka
07.01.2024 3 z 5

Sérii čtu podruhé po několika letech, vím, že u prvního čtení jsem z ní byla nadšená a celou ji zhltla a nesoustředila se tolik na detaily. Zápletky jsou zajímavé, nenudí a překvapí, ale hlavní hrdinové ztrácí na sympatičnosti.

petraj30
01.12.2023 5 z 5

Bylo to krásně a poutavě napsané, ale číst taková zvěrstva nebylo vůbec jednoduché.
Patrik začíná řešit záhadnou vraždu muže, zastřeleného ve svém bytě. Erika má starosti se svou rodinou a hlavně se svou sestrou a do toho Mellberg a jeho výstřednosti.
Možný spoiler:
Jak se to odehrálo se Samem a Annie mě napadlo hned na začátku, ale pak jsem si řekla, že to asi pravda nebude. Pak bych možná hned zjistila, kdo je vrah, ale i tak to bylo pro mě velké překvapení. Historická dějová linka byla smutná, ale myslím, že dopadla líp než mohla. Co ovšem nikdy nepochopím je, jak někdo může vyváznout bez trestu za neustálé týrání a vyhrožování ženě a malým dětem. Velká škoda, že tak odporného tvora nic nepostihne a nebude to mít nějakou dohru. Moc mě to mrzí.
Nicméně to byl poutavý a zajímavý příběh a já se těším na pokračování.

kolacky
25.09.2023 4 z 5

Hrozné číst o těch hajz.ch, kteří si troufají na své manželky a děti. A ještě horší je, když zůstanou nepotrestaní.
Jinak jsem strašně moc držela palce Anně. Jedna rána osudu za ranou... Ještě že má Eriku a Dana.

Danilla
01.09.2023 4 z 5

Asi nejslabší ze série Patrik a Erika ale i tak naprosto bravurní kniha.

baji42
07.03.2023 4 z 5

Celkem slušná severská detektivka od osvědčené autorky. Píše hezky, ale ten rodinný příběh Eriky a Patrika mně tam pořád nějak vadí.

twiggynka
06.02.2023 5 z 5

Autorka udělala chybu, že knihy navazují dost úzce na předchozí a tím pádem ze začátku těžká orientace. Jelikož jsem četla jen první díl, a pak až tento, tak mi to ubralo na zážitku z jinak skvělé knihy. Každopádně si časem sérii doplním, stojí za to.

Péťa1950
02.10.2022 4 z 5

Na orientaci v tomto dílu je dobře znát ty předchozí. Jinak je těžké se v postavách orientovat.
Opět náhled do rodin vyšetřovatelů a opět dva příběhy, které spojuje stejné místo. Ponurá atmosféra místa děje i beznaděj boje s domácím násilím. Snad je svět trochu barevnější.

mysce
01.09.2022 5 z 5

Sérii Erika Falcková & Patrik Hedström čtu postupně a tak jsem se zase ráda setkala se svými starými známými. Tentokrát jsem spolu s nimi prožívala neobvyklý námět, který policisty zavedl až na záhadami opředený ostrov „duchů".
Čekal mě mix brutálních vražd, dávného příběhu i rodinného života Eriky a Patrika. Řešením jejich každodenních rodinných starostí autorka zdárně odlehčila tíživou depresivní linku domácího násilí, prolínající se celým románem.
Na konci knihy přišel takový zvrat, že jsem se nestačila divit, jak moc jsem se ve svých dohadech spletla.
Závěr vygradoval v nejmrazivější finále této série.

Boruvka.cerna
23.06.2022 2 z 5

Toto byla první kniha autorky, nevěděla jsem tedy kdo je kdo - což je asi v předchozích knihách - a bylo to náročné se zorientovat v postavách. Nevyhovuje mi ani to nerozdělování do kapitol. Příběh zajímavý, ale nenadchnul mě.

princesse
17.05.2022 5 z 5

Super čtení, opět jsem si užila jak případ, tak rodinu Patricka a Eriky. Těším se na další díl a mrzí mě, že se blížím ke konci série. Ale mám v záloze ještě pár knih od této autorky a určitě je všechny přečtu. Doporučuji a jdu na další díl.

adulik23
05.02.2022 4 z 5

Trošku dlhšie mi trvalo ju prečítať ale aj tak sa mi páčila, uvidíme ako sa budú osudy hrdinov vyvíjať ďalej.

Butterfly340
30.01.2022 4 z 5

Čtivá kniha, jedna z těch dobrých od autorky. Erika a Patrik zde výjimečně nejsou na zabití a dokonce ani nikdo neotěhotní. Tomu říkám úspěch.

Některé dialogy působí nepřirozeně až neskutečně. Všichni mluví víceméně stejně, spisovně, všichni jsou pořád sentimentální a přecitlivělí... Autorka se snaží o drsnou krimi, ale moc jí to nejde, protože se prostě nedokáže odpoutat od vlastních názorů. Možná by měla přesedlat spíš na romantiku, kde je tohle žádoucí.

Každopádně, dávám čtyři hvězdy za samotný příběh. Hezky vymyšlené. Taky retrospektivní části jsem si užila.
Jen bych teda ocenila, kdyby se uzavřely příběhy všech. V knize bylo velké množství postav, které se samotnou vraždou neměly nic společného, nicméně, celou knihu jsme je sledovali a pak se ani nedozvěděli, co bylo s nimi dál... Pár stránek navíc to chtělo.

Roman07
04.12.2021 3 z 5

Príbeh je skôr o súkromnom živote hlavných postáv, a k tomu nezaujímavá kriminálna zápletka. Tieto knihy zo série čítam skôr z povinnosti.
Premýšľam, či nemá autorka nejakú traumu z detstva a manželstva. V morskej panne bola zavraždená jej spolužiačka, ktorá bola krásna, všetkým sa páčila. Tu zasa vystupuje ďalšia spolužiačka, aj tú opisuje ako krásnu, ako sa každému páčila a ako zasa zle dopadla.
Navyše, aby toho nebolo málo, Erikinu sestru Annu postihne ďalšie nešťastie a bude jej treba pomáhať a k tomu opis ako Erika chodí hore dole s deťmi po domoch.
Máme tu znovu ideálneho Patrika a nešikovných policajtov, ktorí robia až nelogické chyby. Jeden zabudne, že vzal fotku, druhý zorganizuje tlačovku.
Opäť je použitá rovnaká šablóna príbehu a nanešťastie po morskej panne ďalší podobný príbeh, kedy motív vraždy je trochu prekvapivý, lebo je takmer nemožný.

Kubajzz
29.11.2021 5 z 5

Severské krimi prostě můžu a autorka píše stylem, který se mi líbí. Knížka se dobře četla, byla napínavá, určitě doporučuji.

munka
04.11.2021 4 z 5

Zase niečo iné, ale dobré. Smutná minulosť, napínavá súčasnosť. Kto je vrahom som netušila. Zaujímalo by ma ako to dopadlo so Stefanom a jeho deťmi. Po prestávke si určite prečítam ďalšiu knihu...

Fazolecek
23.09.2021 5 z 5

Nemůžu dát jinak než 5*. Ano jmen je v knize opravdu hodně, ale pokud čtete sérii od začátku, tak nemůžete mít problém. Mě spíš než jména vyvádějí z míry skořicoví šneci =) příjde mi, že tam ti lidi nic jiného nejedí asi oblíbený pokrm autorky =)

Jittka
06.08.2021 5 z 5

Skvělá zápletka, autorka umí ! Bylo líto i Medelein , furt sem doufala, že.... nebudu prozrazovat. Ale jsem vlastně ráda, že to skončilo takto, život vždy není happy end.

Lucieouje
07.05.2021 5 z 5

Povedená kniha! moc se mi líbil příběh Emelie, i když nebyl příliš veselý. Celkový příběh byl zajimavý a konec byl pro mě překvapivý. Knihy čtu postupně a tak mi nedělalo problém orientovat se v postavách. Už se těším na další díl.