Mořská panna

Mořská panna https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137096/bmid_erika-falckova-patrik-hedstrom-mors-eLc-137096.jpg 4 645 135

Jednoho listopadového rána vstal Magnus Kjellner jako obvykle v půl sedmé, osprchoval se, oblékl, rozloučil se se ženou a dětmi a poté jako by se po něm slehla zem. Patrik Hedström a jeho kolegové navzdory veškerému pátrání ani po třech měsících nevědí, kam se Magnus poděl a zda je naživu, nebo mrtvý. Když obyvatel Fjällbacky objeví při procházce se psem tělo zamrzlé v ledu, je jasné, že Magnus nezmizel dobrovolně. Případ se nadále komplikuje, vychází totiž najevo, že přítel zavražděného, spisovatel Christian Thydell, dostává už rok výhrůžné anonymní dopisy. Christian by nejraději všechno odbyl mávnutím ruky, ale Patrikova manželka a Christianova přítelkyně Erika Falcková vycítí, že odesílatel myslí své výhrůžky vážně a není radno si s ním zahrávat. Policisté záhy zjistí, že dopisy a vražda spolu souvisejí, a aby dokázali případ vyřešit, musí se vydat hluboko do minulosti...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Motto

Sjöjungfrun , 2008

Wargo
27.09.2017 4 z 5

Temné návraty do minulosti aj tu fungujú bravúrne, Camilla vie správne navodiť atmosféru, ktorá čitateľa ťaží.. obzvlášť silné mi prišli časti s opisom topenia, pričom ako rodič som to prežíval o to intenzívnejšie. Každá z postáv mala svoj vlastný priestor a tajomstvo, a strana za stranou sa to postupne odhaľuje. Výborne gradovaný dej však nevyústil do zaslúženého finále, a celý efekt predchádzajúcich strán sa mierne vytratil asi na posledných 40 stranách. Ale to nemení nič na tom, že je to výborná kniha.

SimonaP
24.09.2017 4 z 5

Určitě napínavá kniha, o tom žádná, ale Erika mě neskutečně rozčilovala. Těhotná rovná se na smrt nemocná-nemůže se starat o domácnost ani o malou dceru, kterou radši šoupne do jeslí, ale může jezdit po celé zemi a pomáhat s vyšetřováním?
No ale když pominu soukromé trable vyšetřovatelů, tak hlavní děj rozhodně super, vraha jsem neodhalila, asi až na posledních deseti stranách.

Plague
22.09.2017 3 z 5

Tak nevím - můj první severský autor(ka) detektivek a na větvi z toho rozhodně nejsem. Můj komentář je čistě subjektivní, nekamenujte mě.
Možná moje zklamání způsobuje i fakt, že manželka o celé sérii básní, jak je to skvěle napsané, promyšlené a nepředvídatelné.... a teď moje zkušenost.
Děj je lineární a poměrně jednoduchý. "Zašmodrchat" a ozvláštnit to mají za úkol flashbacky (které se s postupujícím časem více prolínají s "aktuálním" dějem) kombinované řešením soukromých trablů hlavního hrdiny a hrdinky. Flashbacky fungovaly - ač byly poměrně průhledné, tak byly dobře napsané a "zapasované". Oproti tomu soukromé problémečky jsou otravné - ufňukaná maminka a tatínek nezvládají jednoho rozmazleného potomka a čekají je další dva.... good luck. Dokonce to na mě místama působí, že tyhle pasáže mají nenápadně nahradit nedostatky hlavní dějové linky.
Jak jsem už řekl, samotný děj není složitý, pár postav s jednoduchým propojením a zápletka, na kterou přijdete v polovině. Takže velké finálové odhalení vám dech nesebere. Jako by to autorka tušila, "šoupla" na konec totálně nečekanou pecku (ze soukromí hlavních hrdinů - jak jinak), kvůli které vezmete další díl (jako by autorka tušila, že kvůli novému detektivnímu případu to už asi nebude).

zuzi1162
15.09.2017 5 z 5

Ja jeji knizky proste muzu :).

kasavubu
23.08.2017 5 z 5

Další skvělá knížka od této autorky. Ze začátku jsem se trochu ztrácela v hlavních postavách Christianových "kamarádů", to se však postupně vytříbilo. Kniha je opět založena na prolínání děje ze současnosti a minulosti, což mám osobně moc ráda. Na závěr do sebe vše logicky zapadne, přesto jsem na pár nesrovnalostí narazila, např. proč vrah zabil Magnuse, který měl vlastně jen nejmenší vinu, za to co se stalo, a ne Erika. Ale možná to v knize je a jen mi to uniklo. Už jak tu padlo nesčetněkrát, i mě začíná Erika a její věčné "kňourání" poněkud iritovat, je tu zbytečně do nekonečna omíláno, jak jsou hrozné těhotenské problémy, jak se bojí, zda zvládne roli matky dvojčat atd. Připadá mi, že tímto postojem dělá ze svých knih spíše kýčovitý románek pro ženy, a to je dle mého soudu díky skvělým zápletkám, které jinak dokáže ve svých knihách navodit, obrovská škoda. Určitě se tak i neúmyslně připravuje o čtenáře z mužského publika, kteří rozhodně nemají náladu podobné věci číst.

dalia1769
10.08.2017 4 z 5

Velmi napínavý příběh, závěr jsem neuhádla, ale je pravda, že je opravdu nezvyklý a nejsem si úplně jistá, nakolik je realistický. Každopádně se kniha opět četla velmi dobře. Prolínání minulosti s přítomností se mi velice líbilo. Naopak musím přiznat, že už mne příliš nebaví rozebírání Eričiných těhotenských trablů a samotná postava Eriky mi byla na počátku cyklu sympatičtější, nyní působí jako poměrně vlezlá a dotěrná osoba.

Prateri
03.07.2017 4 z 5

Na začátku knihy se vyrojilo tolik postav, že jsem měla obavy, zda si zapamatuji, kdo je kdo. Zvládnou se to dá, a když začne minulost vrhat své stíny do života čtyř kamarádů - nezdá se mi, že by to byli velcí přátelé - spisovatelka nám každým odstavcem stupňuje děj, trochu nám naznačí a pak nás dovede k překvapivému konci detektivky.

martinaandulka
03.06.2017 5 z 5

Nádherná kniha,miluji hlaví postavy Patricka a Eriku a napínavý příběh se zápletkou.

vyvodka
20.03.2017 5 z 5

Napínavé, zajímavé postavy, nečekané rozuzlení. Další výborná detektivka této autorky. Mám ráda tenhle typ příběhů, kdy se prolíná současný zločin s vyprávěním z minulosti. Co mě při čtení otravovalo bylo to časté opakování toho, jak se Erika zadýchává, jak se nemůže kvůli břicha zvednout a jak ji kopou dvojčata.

rikke
19.03.2017

Pročítám komentáře a souhlasím s Marií H, v tom, že jde prozatím o nejlepší knihu serie. Bylo to pro mě strhující čtení; a rozumím Marianu P, že může být problém orientovat se v množství postav - ale jak píše hned v úvodu, byla to jeho první kniha o Camilly Läckberg. Tím, že autorka dává ve svých knihách postavám velký prostor pro jejich soukromý život (a tím mám na mysli postavy, se kterými se čtenář setkává pravidelně), bych všem zájemcům o její knihy doporučila číst serii popořadě, neboť v každé následující knize se autorka stručně vrací k pár událostem, které se odehrály v knize předešlé a pokud by čtenář v serii přeskakoval, vznikala by mu tak zbytečná hluchá místa.

ArwenAragorn
05.03.2017 4 z 5

Camilla Läckberg píše dobré detektivky. U této kořeny zla sahají daleko do minulosti.

ArwenAragorn
06.02.2017 4 z 5

Camilla Läckberg píše dobré detektivky. U této kořeny zla sahají hluboko do minulosti.

MarieH
12.01.2017 5 z 5

Knížka se mi líbila, asi nejlepší z celé série. Dávám 5 hvězdiček !

MarianP
04.01.2017 3 z 5

Morská panna je mojou prvou knihou od autorky. Po prečítaní mám veľmi rozporuplný názor na knihu. V prvom rade treba povedať, že sa jedná o krimi román. Ústredným motívom je teda vražda. Autorka je dobrá spisovateľka, píše pomerne pochopiteľne avšak jednu vec musím vytknúť. V knihe vystupuje snáď 50 postáv. Do polovice knihy som netušil, kto je kto. Kto je vlastne hlavnou postavou. Jednotlivé kapitoly sa striedali a každá sa venovala inej postave. V niektorých kapitolách sa postavy prelínali. Mne osobne toto v knihách prekáža. V množstve postáv sa človek len ťažko orientuje. Prvých 200 strán knihy sa venuje osudom postáv, autorka zachádza pomerne do detailov o životoch a osudoch ľudí. Až druhá polovica knihy je viac zameraná na samotné pátranie a vyšetrovanie toho, čo sa vlastne stalo. Zápletku hodnotím vynikajúco, takisto rozuzlenie je pomerne prekvapivé a hodné plného počtu fiktívnych bodov. Avšak prvá polovica knihy bola veľmi miernym utrpením, preto knihu hodnotím priemerne. Odporúčam ju teda čitateľom, ktorý si potrpia aj na osudy, životy a vzťahy postáv a sú zvyknutí čítať aj „zložitejšie“ krimi romány. Tí, čo čítajú len chvíľu pred spaním bude táto kniha nevhodná, práve kvôli množstvu postáv

michalka S.
22.12.2016 5 z 5

Wauu opet skvělá kniha.S napětím jsem čekala kdo je vrah ale toto jsem rozhodně nečekala.

Iva B.
13.10.2016 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, opět ty skoky do minulosti, to mě fakt baví :-)

popeluška
01.09.2016 5 z 5

Opět velká paráda.....napínavé od začátku až do konce. Za mě pět *.....dala bych i více kdyby to šlo :-) podařená kniha

Sam99
07.08.2016 5 z 5

Další detektivní bomba od Camilly. Zamilovala jsem se do jejího stylu psaní. Obdivuji její smysl pro napětí, jenom mě pěkně dodělává tím, že nakousne něco, co by nám čtenářům pomohlo odhalit vraha, ale ona to prostě neprozradí...rvu si kvůli tomu vlasy. :-D.

Kniha se mi ale moc líbila, měla velmi neočekávaný konec. Myslím si, že vůbec nevadím že jsem nejdříve četla poslední díl, akorát jsem už nebyla tolik v napětí z poslední stránky - to není spoiler!
Nemůžu jinak než dát 5*!!

Space.Junkienka
02.08.2016 4 z 5

Člověk by se do Fjällbacky asi měl bát jet....Zatím to vypadá, že se tam neděje nic jiného než vraždy :). Tento příběh se mi líbil - ne více či méně než ostatní její knížky, ale musím uznat, že rozuzlení celého případu a podivně otevřený konec přidal této knížce malé bezvýznamné plus :).

Mr.Pajek
21.07.2016 4 z 5

Za mě celkem dobrý příběh, zápletka promyšlená, jen musím souhlasit, že Erika a Patrik trochu zabředávají ve svých rolích..Patrik stále unaveny, vyčerpaný, Erika zvědavá a věčně těhotná :D (vtípek).
A ten konec v tom autě? To mi přišlo trochu moc laciné "nalákání" na další díl, nicméně se do něj pustím ;)