Ledová princezna

Ledová princezna https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40247/bmid_ledova-princezna-QBL-40247.png 4 1071 227

V přímořském městečku Fjällbacka je nalezena ve vaně mrtvá žena. Smrt této krásné, bohaté a tajemstvím obklopené ženy zasáhne i její dávnou přítelkyni z dětství, spisovatelku Ericu Falckovou. Tragická smrt Alexandry je nejdříve označována za sebevraždu, záhy je však prokázáno, že šlo o vraždu. Erica proto pomáhá ve vyšetřování místnímu detektivovi Patriku Hedströmovi. Pátráním po pravdě v tajuplné minulosti Alexandry se odhalí skutečnosti, které měly raději zůstat zahaleny.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Motto

Isprinsessan , 2003

Jenny055
09.12.2022 4 z 5

Počúvala som audioknihu a interpretácia Dany Černé bola vynikajúca. Kniha sa mi páčila a určite si prečítam aj ďalšie diely. Jednu hviezdičku beriem za "romantickú" linku, ktorá by mi v detektívke nevadila, ale tu bola veľmi naivná, vhodná možno pre dievčenský román.

maryska09
13.11.2022 3 z 5

Kniha má zajímavou zápletku a poměrně velký potenciál, ale přijde mi dost nedotažená. Chybí mi větší vyvětlení souvislostí, které jsou spíše náhodné. Navíc je v ní několik logických nesrovnalostí (někdy od vraždy uběhlo několik týdnů, někdy se stala minulý pátek...). Zajímalo by mě pokračování i kvůli Anně (snad by nějaké v další knize bylo), ale možná si ho nechám ujít.

jaroiva
24.10.2022 2 z 5

Chápu, že ti spisovatelé to nemají lehké. Co mají pořád vymýšlet za originální zápletky apod. pro nevděčné čtenáře jako jsem já. Ale potřebuju aspoň něco, co mě na knize zaujme. Tady to bylo to, že to načetla v audioverzi Dana Černá. Ale to bylo bohužel jediné, co mě zaujalo. Jinak šlo o standardní tuctovou Ikea-detektivku. Škoda. Zkusila jsem a vím, že autorka nebude mou oblíbenou.

Majký_
22.09.2022 4 z 5

Autorku jsem objevila díky čtenářské výzvě a rozhodla se přečíst si první díl detektivní série. Kapitoly jsou velmi dlouhé (především kapitola pátá), na což nejsem zvyklá, ale naštěstí se v nich alespoň střídá více dějových linií, určité předěly se tedy v průběhu kapitol vyskytují. Postupné odkrývání pozadí událostí se mi moc líbilo, autorka dává čtenáři prostor pro utváření vlastních domněnek a teorií. Překvapila mě v detektivce přítomnost romantické dějové linky, ale nebyla rušivá, nevadila mi. Určitě se teď nepustím do celé série na jeden zátah, ale věřím, že v budoucnu po dalším díle sáhnu.

iveta0549
16.09.2022 5 z 5

Knihu jsem našla díky čtenářské výzvě a jsem za to ráda. Rozhodně si přečtu i další příběhy Eriky a Patrika.

JaniMa
12.08.2022 4 z 5

Seznamování s postavami v první kapitole jsem překonávala s křečovitě zatnutými zuby. Bylo to najednou tolik jmen… Pak už to bylo lepší. Kapitoly jsou na můj vkus zbytečně dlouhé, ale vyjma první se dobře čtou. Přestože jsem autorce zazlívala až přespříliš urputně padouchovkou postavu komisaře Mellberga a Eričinu náhlou (dle mého nelogickou) pohnutku vydat se do domu zavražděné po odchodu policie, musím na závěr uznat, že na prvotinu je tohle velmi dobrá kniha.

85098211
07.08.2022 5 z 5

Dvě knihy z této série se mi už před časem dostaly do rukou, ale mám opravdu velkou radost, že jsem se konečně mohla dozvědět, jak to všechno mezi Erikou a Patrikem vlastně začalo ;-). Autorka postupně vytváří napětí a dokáže ho udržet až do konce. A to se mi opravdu líbí :-). Kniha začíná poměrně nenápadně frustrovaným staříkem, který chodí každé ráno na procházku, aby se vyhnul své ženě. Pak už ale dochází k vraždě mladá žena Alexandra, která byla dříve Eričinou blízkou kamarádkou, leží zmrzlá a se zápěstími pořezanými žiletkou ve vaně. A od toho se všechno odvíjí. Začíná se rozjíždět vyšetřování a záhy poté dojde k dalšímu podezřelému úmrtí. Zároveň se paralelně s tím rozvíjí milostná linka právě mezi Erikou a Patrikem, kterou jsem sledovala s opravdovým zaujetím - a samozřejmě mne také zajímalo, kdo za smrtí Alexandry vězí. Na závěr knihy dojde ve vyšetřování k určitému zvratu a aspoň pro mne bylo odhalení celého pozadí života nejen Alexandry a její rodiny, ale také pachatele, překvapivé ;-). Za to všechno si kniha plný počet určitě zaslouží a já se již nyní těším na další setkání s Erikou a Patrikem...

Sumatrae
04.08.2022 5 z 5

Jako prvni knihou od teto autorky jsem zacala serii o Faye a rikala jsem si, ze uz me dalsi knihy od autorky nelakaji Pak mi kolegyne doporucila Carodejnici, a ja byla moc mile prekvapena, prislo mi, jako by to napsala uplne jina autorka Nasledoval Krotitel, a pak uz jsem to nevydrzela a dokoupila i veskere sehnatelne knihy serie a zacala od zacatku.... Konecne mi nektere dilky zapadly do sebe, co se rodinneho zivota hlavnich postav tyce a kniha me nezklamala Opravdu perfektni prvni dil Erika a Patrik jsou luxusni dvojka a uz se tesim na dalsi dil, skoda jen, ze nektere dily nejsou sehnatelne, snad nez se k nim proctu budou opet vydany...

mysce
24.07.2022 5 z 5

Erika Falcková je spisovatelka, vrací se do rodného domu v malebné Fjällbace, když je objeveno tělo mladé ženy, její dávné přítelkyně z dětství. Ve chvíli, kdy se ukáže, že jde o vraždu, dostává Erika impulz, který její život posune nepoznaným směrem.
Během svého pátrání se setká se sympatickým policistou Patrikem Hedströmem. Patrik v ní objeví výborného znalce lidí a společně rozkrývají nitky vedoucí k rozluštění vraždy. Děj příjemně zjemňuje vztahová linka hlavních aktérů.
Pro mne je skvělé, že autorka vyprofilovala ústřední postavy tak, aby s nimi mohla pracovat i v dalších knihách. V detektivkách na pokračování s oblibou sleduji vývoj postav, na které se pak těším jako na staré přátele.
„Ledová královna“ je pro mě pětihvězdičkovým pilotem kriminální série sympatické dvojice Eriky Falckové a Patrika Hedströma.

Joyce24
24.07.2022 4 z 5

Ač nemám ráda severské detektivky, tak tento příběh se mi celkem líbil. Vraha jsem neuhodla, ale další záhadu jsem správně odhadla. Určitě si přečtu i další díly této série.

katerina4564
30.05.2022 5 z 5

Trvalo mi takřka 80 stran, než jsem se začala orientovat, neustále mi dělala problém švédská jména, nechápala jsem způsob přeskakování sem tam, ze současnosti do minulosti, z postavy na postavu, v podstatě dá se říci, že jsem nerozuměla stylu psaní autorky. Pak najednou jsem se do knihy ,,zakousla" a řekla jsem si, že ji dočtu. Příběh byl dobře promyšlený, autorka donutí čtenáře přemýšlet, kdo je vrah, ale ve chvíli, kdy už si čtenář myslí, že má vyhráno, tak se dějem zamíchá a v tu ránu, je i jiný podezřelý. Skutečný vrah vyjde najevo až v samém závěru. Se stejným stylem se setkáme i v dalších knihách. Ledová princezna je v podstatě první ze série, jelikož se celou sérií prolínají příběhy některých postav, je dobré číst knihy tak jak jdou za sebou. Za mne pouze hvězda dolů za prvotní náročné pochopení stylu psaní.

Jančislava
26.05.2022 4 z 5

Už jsem četla několik knih za série Erika a Patrik a konečně se dostala i k prvnímu dílu. Tento díl se mi líbil, zápletka pěkná, dalo se tušit jak to bylo, ale i tak to bylo pěkné. V tomto díle mě Erika ani tolik nerozcilovala.

pedroK
03.05.2022 4 z 5

Má první kniha od Läckberg. Detektivka mi přišla vystavěna tak akorát dobře. Erika mi přišla chvílemi jako zmíněná Bridget Jonesová, což mi v detektivce vadilo. Ale nakonec se mi příběh líbil a četlo se to dobře. Asi si po čase další autorčinu knihu klidně vezmu.

TaJeMa
10.03.2022 1 z 5

Pro mne nejhorší kniha od této autorky. Čtu zde spíše kladná hodnocení, ale i taková, že už nebudou od této autorky nic číst. A to je škoda, další knihy jsou o poznání kvalitnější. Ale asi kdybych tuto knihu četla také jako první, kdoví, zda bych se pustila do ostatních.
Z mého pohledu byl příběh "utahaný, bez napětí, spousta omáčky bez pepře. Detektivka se vlekla bez náboje, pak naopak konec překombinovaný, jakoby se dohánělo, co v celé knize chybělo.

castiglione
25.02.2022 4 z 5

Co se mi na této knize líbilo?
Začnu tím, co se mi nelíbí na jiných detektivkách a thrillerech (i když konkrétně u těch se tak nějak předpokládá, že "tak trochu ujeté" budou). Děj se úspěšně rozjede, slibně pokračuje a vy očekáváte tomu odpovídající rozuzlení, ale nakonec jako by sám autor nevěděl, co si s tím vším počít a jak to všechno vyřešit...buch a je tu příliš fantasticky "ujetý" závěr na dvou třech stranách...a vám spadne čelist...Cože?!?! S takovým výchozím potenciálem?!?!
Tak to u této knihy opravdu nečekejte. Dobrý a věrohodný příběh, fakt, že vrahem může být kdokoliv až do posledních stránek knížky ... a hlavně - závěr na jedničku s hvězdičkou!

Péťa1950
22.01.2022 4 z 5

Takzvaný "kostlivec ve skříni", který zničil několik životů. Začátek série seznamuje s postavami, které budou sérii provázet, proto hodně textu, který přímo nesouvisí s řešením případu. Uvidím, jaký bude další vývoj. Zkusím další, podle možností knihovny. Čtivé, románový styl psaní.

ava.s
15.01.2022 3 z 5

3,5/5
Zajímavý začátek série.
Kniha čtivá, žádné vyloženě hluchá místa, přesto jsem měla pocit, že na to, kolik to má stránek, jsem se knihou "trápila" trochu dlouho. Na druhou stranu je to za začátek série, starší příjemná detektivka.... Za mě lepší průměr a rozhodně lepší než mnoho vychvalovaných "bestselleru" z poslední doby.
Nečekejte zázraky a budete spokojeni.

twiggynka
03.01.2022 3 z 5

Kniha byla moje prvotina od autorky a i když mi v knize pár věcí chybělo a na druhou stranu tam i něco bylo zbytečné navíc, tak si myslím, že se brzy pustím do další její knihy. Uvidíme :)

katynka78
29.12.2021 2 z 5

Myslela jsem si, že to bude pro mě nová série, kterou budu chtít číst.
Tento první díl nebyl vůbec špatný. Hlavní postavy jsou velmi sympatické, žádné protahování vztahů, jde to přímočaře, protože na zápletky a nesrovnalosti je tady přeci případ.
Na můj vkus trošku víc popisováno okolí, ale ušlo to.
Pěkný případ, dobrá kniha.
Ale do celé série se nepustím, protože to ve mě utváří pocit slova "muset" a to já nerada.
A od spisovatelky mám raději ty její jednohubky, i když u těch mi vadí zase to, že to moc nerozpracovává, že to je takové spíše povrchové.
Ale díky této knize vím, že autorka umí psát i do hloubky a takové vědomí mi opravdu stačí k tomu, abych měla ty její jednohubky ráda.
Ono není umění napsat dobrou knihu s mnoha stranami, ale dobrou knihu na pár stranách.

jprst
27.12.2021 2 z 5

Podle poměrně vysokého hodnocení jsem čekal dobrý detektivní příběh, ale místo toho jsem četl melanž kriminální zápletky se slušnou dávkou romantiky. Děj se táhl jako nudle, napětí bylo poskrovnu, k tomu dlouhé a zbytečné pasáže jen vzdáleně související s příběhem, či dokonce s ním nesouvisející. Tohle prostě ode mne nebyla dobrá volba a další příběh z autorčiny tvorby si asi odpustím.

švédská literatura švédské detektivky rodinná tajemství

Camilla Läckberg
švédská, 1974