Kameník

Kameník https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54998/bmid_kamenik-Awu-54998.jpg 4 740 153

V pořadí již třetí mysteriózní román, podle literárních kritik jednoznačně nejvyzrálejší, od v současnosti nejprodávanější švédské autorky detektivek Camilly Läckberg. Autorka v textu proniká hluboko do charakterových rysů postav. I proto jsou romány Camilly Läckberg označovány jako psychologizující. Při lovu humrů objeví místní rybář v moři u městečka Fjällbacka tělo malé Sáry, dcery Eričiny přítelkyně Charlotty, která se sem přistěhovala teprve před několika měsíci. Zpočátku se všichni domnívají, že jde o tragickou nehodu. Pitva však prokáže něco jiného – patolog najde v plicích malé Sáry sladkou vodu se zbytky mýdla. Z toho jasně vyplývá, že dívenku kdosi utopil ve vaně, a teprve pak hodil její tělo do moře. Ale kdo by mohl chtít sedmileté Sáře tak strašně ublížit? A proč?... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Motto

Stenhuggaren , 2005

Knižní střípky
01.04.2016 5 z 5

Safra, tak tento díl byl pro mě osobně silný zážitek! Hned z kraje jsem vycítila, kdo je pachatelem, ale i tak mě ještě spousta překvapení čekala a bylo mi z nich někdy pěkně ouzko....výborná záležitost, krutá, ale výborná.....i vedlejší linka příběhu Eričiny sestry Anny mě velmi zajímá a v tomto díle nabrala ale pořádné grády....snad už bude jen dobře, Anně i jejím dětem bych to moc přála....Erika s Patrikem a nyní i jejich dcerka Maja mají v mém srdci již nezastupitelné místo a jsem moc zvědavá, jak se budou jejich další osudy vyvíjet....smrt dítěte musí být krutá zkouška osudu, doufám, že ji nikdy nezažiji na vlastní kůži.....

lapej
27.02.2016 5 z 5

Již třetí kniha z této série a moc se mi líbí. Nejsem velký milovník detektivek, ale tato autorka mě zaujala. Můžu jenom doporučit.

minirock
26.02.2016 4 z 5

Moje první knížka od C.L. Je dobře napsaná, napínavá, kupodivu mi ani nevadilo prolínání dvou dějových linií. Můj problém s knihou byl ten, že jsem často zkraje kapitol nemohl přiřadit postavu která děj té které kapitoly vypráví. Prostě to, že každá kapitola je vyprávěna jinou postavou mě mátlo. Od poloviny, kdy už jsem tušil pachatele, mi ale děj přišel trošku zbytečně uměle natahovaný. Určitě ale zkusím další knihy této spisovatelky.

felia
15.02.2016 3 z 5

Právě jsem dočetl první autorčinu knihu a přemýšlím, co pozitivního napsat. Mně, na rozdíl od jiných čtenářů, vadí prolínání různých dějových linek i rychlé přecházení mezi postavami a jejich příběhy. Hlavní padouch byl odhadnutelný hned po spáchání zločinu. Trochu mi to připomínalo vesnický román - Vlastu Javořickou, J. Š. Baara apod. Zřejmě mi autorka nesedne. Uvidím, až přečtu vše, co u nás vyšlo. Obdivuju, že je možné rozmazlováním vychovat zrůdu.

hanka175
10.02.2016 5 z 5

Výborný detektivní příběh, velice se mi líbilo prolínání dvou časových linií - napětí, skvěle vykreslené postavy.

Lu89
10.02.2016 5 z 5

Skvělý příběh plný napětí a zvratů. Ještě teď ale nedokáži pochopit, jak se v někom může skrývat tolik zloby a zášti, kterou ovlivní životy mnoha lidí ve svém okolí.

Peti
02.02.2016

Tak třetí kniha a stále jsem nadšená. Moc se mi líbí jak autorka prolíná aktuální děj střípky z historie. Trošku mi je líto Patrika, který ví na konci knihy o něco méně než čtenář. Také mi přijde velice hezké, jak s jednotlivými díly putujeme vztahem Patrika a Eriky. Čtivé od počátku až do konce, škoda, že existuje v lidech takové zlo. Co začalo ve 30.letech končí vraždou v 21. století.

jindrusa
28.01.2016 5 z 5

Líbilo, nemám pocit, že by byla horší než předchozí. Prostě dobrá detektivka pro zimní večery.

Blafoun
01.01.2016 5 z 5

Velice dobře promyšlené, dvě časové linie se mi líbily. Čtenář má možnost nasát podhoubí celého příběhu, které mu ve finále zapadne do aktuálního děje. Tentokrát se mi podařilo odhalit vraha dříve než u předchozích dvou knih a to mě těší. :-) Je pravda, že první polovina knihy není až tak akční, ale nijak mi to nevadilo a druhá polovina to vyrovnala. Je až neuvěřitelné, jak hrůzně pokřivené může být nitro "člověka" (nevím jak nazvat lidi, o kterých si nemyslím, že jsou lidé a zvířata nechci urážet). Nedělám si iluze a je mi jasné, že "takoví" bohužel běhají i po skutečném světě.

ovpana
28.12.2015 5 z 5

Dobrý detektivní román, napínavý chytře promyšlený příběh kde se prolínají dvě časové linie .

ÁjíkSamík
25.11.2015 5 z 5

Od půlky dobrý =)

cie
24.11.2015 4 z 5

Kniha byla napínavá, přepínání do minulosti mi nevadilo, naopak jsem se na to těšila...vadily mi ale časté změny vypravěče - děj byl vyprávěný z pohledu skoro všech postav příběhu a hlavně ze začátku než jsem si zapamatovala kdo je kdo, tak to bylo dost matoucí.

Mr.Pajek
09.11.2015 4 z 5

Taky zatím nejslabší kniha, čekala jsem nějaký super zvrat, takové umělé natahování. O Anně se tam moc nemluvilo, což byla škoda. A připadá mi, že Patrik je až moc super kladný, vševědoucí hrdina. Občas nějaká jeho chyba by neuškodila..:) Charaktery postav jsou tam takové průhledné. Ale už jsem zakousnutá do Vlastní spravedlnosti, tak uvidíme.

BeBrunette
01.09.2015 2 z 5

Asi největší zklamání z knih, co jsem zatím od Camille četla. Děj mi přišel hodně průhledný a na mě moc překombinovaný. Ale určitě nepřestávám dále číst její švédské detektivky. Do přečtení všech jejich detektivek mi moc nechybí a toto je zatím jediná, která mě moc neoslovila. Zejména se v ní zbytečně natahoval děj.

mapet85
22.06.2015 4 z 5

Vražda človeka je strašná vec, ale pokiaľ ide o vraždu dieťaťa, je to ešte horšie. A práve tá sa stane vo Fjällbacke, malej švédskej osade. Rybár z mora vytiahne nehybné telo 7 ročnej Sary a v dedine sa spúšťa vyšetrovanie tohto násilného činu. Čitateľ, ktorý sa so sympatickými hlavnými postavami - vyšetrovateľom Patrikom a jeho partnerkou Erikou - nestretáva prvý krát sa teší ako sa budú vyvíjať osudy a prepletať ich životy. Napriek väčšiemu množstvu postáv a dejových línii sa v knihe nestratíte, kniha je písaná opäť s ľahkosťou a pocity a myšlienky všetkých postáv, nielen tých hlavných, sú výborne vystihnuté. Za mimoriadne pútavú požadujem historickú dejovú líniu, kde sledujeme životný osud Agnes. Táto pasáž, zdanlivo nesúvisiaca s hlavnou líniou, zapadne spôsobom viac než prekvapivým. A pomerne prekvapivé je aj samotné rozuzlenie tohto prípadu, pričom pri čítaní posledných riadkov knihy ostanete v nemom úžase a ihneď máte chuť siahnuť po ďalšej knihe v poradí – Smoliarovi.
Suma sumárum je Kamenár jednoducho písaná a nenáročná detektívka, bez výrazných akčných scén, avšak s prekvapeniami a knihy autorky odporúčam čítať v poradí v akom vyšli pre plnohodnotný zážitok z čítania. :-)

Selinute
06.05.2015 3 z 5

Nevím, ale pro mě to byl takový průměr. Přestože se knížka četla celkem dobře, nemůžu říct, že mě zaujala. Postrádala jsem napínavý děj i překvapivé odhalení. Nad čtením dalších autorčiných knih se budu hodně rozmýšlet. Moje top seveřanka to určitě není.

IlonaIlona
21.04.2015 4 z 5

Něco se dalo uhádnout, něco mě šokovalo. Opět skvěle propracovaný příběh a skvělá psychologie. Postavám jsme věřila úplně všechno a vcítila se do nich. Zápletky umí propracovanější a lepší, ale nestěžuji si.

Medeia
06.04.2015 3 z 5

Přečetla jsem teď v jednom tahu Ledovou královnu, Kazatele a Kameníka. Všechny knihy hodnotím jako vcelku dobré, ale pořád mi tam jako milovnici dektivek i dobrých psychologických románů něco chybí. Víc napětí, víc zvratů - vytvářet napětí tím, že si někdo něco přečte na papírku a obsah se dozvíme až o pár stran dále by se nemělo stát pravidlem. Postavy jsou mělké, plytké - paradoxně víc uvěřitelné a zajímavější mi přijdou vedlejší postavičky než ty hlavní, třeba Patrik a Erika jsou podle mě odfláknutí až běda. Motivy knih jsou zajímavé, originální, ale příběh by měl jít mnohem víc do hloubky. Taky si autorka podle mě zbytečně vypomáhá opakováním situací už použitých - protivné návštěvy u Eriky, dvě exhumace, tytéž přestupky Ernsta... Je to škoda, protože jak říkám, nápady zajímavé, třeba retrospektivní pohled do života Agnes je skvělý, říkám si, že román o Agnes by se mi líbil mnohem víc než ostatní dílo autorky. Fjällbacka se mi jeví dobrým místem pro novou slečnu Marplovou, kterou by se Erika mohla stát, jen kdyby tomu autorka dala trochu víc snahy. Takže průměrně dobré detektivky, které neurazí, ale ani moc nepřekvapí a v hlavě opravdu neutkvějí.

Bramhr
14.03.2015 5 z 5

Camilla se cte sama, moc se mi libi jeji zensky styl psani detektivek, ty flashbacky, supwer

Kopretina_aku
28.01.2015 5 z 5

Moje třetí kniha ze série a začínám mít pocit, že městečko Fjällbacka je plné psychopatů, fanatiků, pedofilů a jiných šílenců. Bydlet bych tam tedy nechtěla, ale velmi ráda o tomto městečku čtu. Oblíbila jsem si i všechny postavy, se kterými se setkáváme, líbí se mi, že se v každé knize dočteme, jak pokračuje těžký život Eričiny sestry Anny a musím uznat, že autorka píše poutavě a vymýšlí zajímavé zápletky.