Erebus - Příběh ztracené lodi

Erebus - Příběh ztracené lodi https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399407/bmid_erebus-h0U-399407.jpg 4 138 48

Loď Jejího Veličenstva Erebus byla jednou z prvních velkých průzkumných lodí, veteránka z přelomových plaveb na kraj světa. V roce 1848 zmizela v Arktidě a její osud se stal záhadou. V roce 2014 byla nalezena. Toto je její příběh. Michael Palin – hvězda skupiny Monty Python a televizní cestovatel – vdechuje pozoruhodné Erebus opět život. Sleduje ji od jejího vyplutí roku 1826, velkolepých výprav, které vedly ke slávě v Antarktidě, až po její konečnou zkázu v Arktidě.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Pangea

Erebus: The Story of a Ship , 2018

Pumpkin
14.07.2023 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně asi půl roku po dočtení Terroru a hned jsem po ní sáhla. Zajímalo mne faktické pozadí příběhu od Simmonse. A dobře jsem udělala. Erebus byla skvělá kniha a díky ní jsem Terror ještě více docenila.

E_Lan
10.06.2023 2 z 5

Přiznám se, že byť jsem se na knihu a příběh těšil, tak jsem tímto popisným čtením hodně protrápil. Lépe by mi sedělo méně detailní a zábavnější pojetí a zaměření se poté na nešťastný konec obou posádek. Ale ano, dá se to číst. Odnesl jsem si z toho náladu oné objevitelské doby. Tak jiné než je tomu dnes.

8422
18.02.2023

Knihu jsem si pořídil, protože autor je člen legendární skupiny Monthy Python a protože už jsem od něj četl cestopis Kolem dokola. Michael má totiž skvělý vypravěčský talent, obě knihy se velmi dobře čtou. Toto je vlastně životopis lodi. Britové mají k lodím osobní vztah. Loď je, myslím, v angličtině jedinou neživou věcí, která je ženského rodu. No a loď Erebus si rozhodně zaslouží, aby byl sepsán její životopis. Vždyť objevovala Antarktidu a potom na úplně opačném místě zeměkoule hledala severní cestu z Evropy do Asie. Příběh je sepsán s takovou pečlivostí, až na úroveň osobnostních charakteristik hlavních členů posádky. Ne, nejsou to nudné detaily, ale velmi živý obraz doby. Já jsem si to čtení doslova užil a obdivoval jsem tu odvahu, se kterou se tehdejší objevitelé, průzkumníci a dobrodruhové vrhali do takovýchto akcí s vybavením, jaké měli. Klobouk dolů. A ještě větší obdiv patří autorovi, který to všechno takto dohledal a sepsal.

Metla
06.01.2023 5 z 5

Jak hodnotit? Z hlediska zábavnosti pro mě nebyla až taková hitparáda číst o každém šroubku, o každém červotoči v palubě smutně proslulé lodi Erebus (Terror pluje ve vedlejší brázdě, jak napovídá už název knihy). Pokud však hltáte fakta, bude pro vás mravenčí práce Michaela Palina zcela fascinující. Shromáždil snad veškeré dostupné informace od stavby lodi, přes její plavby, všemožné úpravy pro arktické podmínky, záznamy z dopisů námořníků i důstojnických deníků. Po zmizení výpravy následují popisy záchranných expedic, spekulace, jaké se vynořily současně s nalezením nemnoha stop, nedávný objev vraku a také autorovy postřehy z cest, které podnikl, aby lépe pochopil prostředí i podmínky, s nimiž se posádky lodí musely vypořádat.

"Taťána mylně nabyla dojmu, že jsem slavná filmová hvězda, čemuž tak docela neodpovídá moje mrňavá kajuta ani rozcuchané vlasy. Neodvažuju se jí, Marii, kapitánu Běluhovi ani komukoliv z Rusů přiznat, že mou poslední rolí je Vjačeslav Molotov ve filmu Ztratili jsme Stalina."

Z hlediska čtivosti + atmosféry u mě vede Simmonsův fiktivní román "Terror", ovšem Palin dal dohromady spoustu zajímavých detailů a jeho pečlivosti nelze než zatleskat. Hodnotím tedy stejným počtem hvězd, ačkoliv připouštím, že jsem od člena slavných Monty Pythonů čekala trochu více humoru. Ale to je můj problém - tragické téma zřídka nabízelo prostor k satiře.

Janizoun
23.08.2022 5 z 5

Moc krásná kniha, prostě nádhera. Čte se jedním dechem. Je to historie. A kdo nemá rád "historii" a má rád třeba "Vernerovky", bude se i jemu určitě tato kniha líbit . Za mě určitě doporučuji všem, páč mně se líbí, historie i "Vernerovky" :-)

majklus
10.06.2022 5 z 5

Perfektní, pro mě velice čtivé! Kniha není primárně o Franklinově expedici a ani to nikde neslibuje. Je to příběh lodi a jako fanoušek historické i moderní mořeplavby počinu tleskám velice. Moc jich totiž česky není...

Čmeláček
15.05.2022 5 z 5

Tohle téma mě nikdy nepřestane fascinovat. Výborně napsané!

petrarka72
23.04.2022 4 z 5

Přečteno jako doplněk k Terroru. Svodka faktů o jeho sesterské lodi je tu a tam zajímavá a na padesáti stranách ze čtyř set naznačuje podobnou dávku hrůzy jako Simmonsův hororový příběh - o to horší, že zavání realitou. Přesto beletrie má v tomto případě větší výpovědní hodnotu než sice nadstandardně zaujatý, ale nijak zvlášť napsaný pokus o naučnou historickou literaturu.

ŠárkaK.17
17.04.2022 1 z 5

Kniha všeho všudy mizerně napsaná. Taková koláž osobních deníků a dopisů, prokládaných naprosto zbytečnými a nezajímavými osobními zážitky autora. Sáhodlouhý popis fotografií účastníků expedice, jejichž fotky si však musíte vygooglit, je jako třešnička na dortu od pejska a kočičky. Překlad to dobil.

Pawlisman
25.03.2022 3 z 5

Tak jako jo, ale strhující určitě ne. Půlka knihy výprava na jih, druhá pak o té ztracené výpravě na sever, ale o samotné výpravě tak 20 stran. Pak již pátrání a objevy. Nevím, nevím. Dočetl jsem z povinnosti. Obdivuji množství poskládaných informací, ale vlastně fantaskní kniha Terror mi dala nejenom více zážitku, ale i poznání.

esma
30.01.2022 5 z 5

Simmonsův Terror i Palinův Erebus nám přibližují tutéž událost : hledání Severozápadní cesty, která měla propojit Tichý oceán s Atlantikem. Obě knížky jsou více než čtivé, Simmons přidává do příběhu tajemno, knížku tím zatraktivnil, Michael Palin se vydal cestou zpracování všech dostupných historických pramenů a přidal nejnovější informace. Obě sesterské lodě se našly teprve nedávno (2014, 2016). Přestože jde o události ze čtyřicátých let 19. století, zájem o to, kam zmizely lodě a jak vlastně skončila tato expedice, nikdy neochabl. A celkový dojem?
Svět obdivuje vítěze, ale úsilí a odvaha poražených nebývá o nic menší.

Finn69
17.08.2021 4 z 5

Jsem odedávna velký fanda Monty Python a Michael Palin pro mě vždycky bude tím nejlepším dřevorubcem v podprsence a lodičkách na celém světě. A teď jsem zjistil, že kromě toho dokáže napsat i poutavou historickou práci o smutném osudu slavné průzkumné lodě Erebus. A že si s tím musel dát obrovskou práci, je opravdu poznat. Musel čerpat z řady pramenů roztroušených po celém světě, z rodinných archivů, ze zachovaných dokumentů námořnictva ... je až s podivem, kolik se toho podařilo uchovat. A pak se mu z toho povedlo dát dohromady příběh, od kterého se těžko odchází. Je to plné informací a přesto čtivé a zajímavé, navíc v současných třicetistupňových vedrech přijde trocha toho sněhu a ledu jistě vhod :)
Četl jsem i Simmonsův Terror, a je to zajímavé srovnání historického románu a faktografie, doporučuji všem si to zkusit.

IHT
05.07.2021 4 z 5

Nemam rad dejepis, ale mam historicke cestopisy. Nemam rad zimu, ale mam rad Michaela Palina.
Musim uznat, ze pan Palin je puntickar a pred jeho resersni praci hluboce smekam. Jeho popis historie jedne lodi je vycerpavajici (skoro ve vsech vyznamech tohoto slova). Prislo mi ale, ze se pokousi v knize udat uplne vse, co se mu podarilo zjistit nejen o lodi, ale i o vsech lidech, kteri s ni nekdy prisli do kontaktu. Obcas mi to prislo umorne a neprilis zazivne. Osvezujici byly hodne zajimave autenticke popisy cesty - hlavne te do Antarktidy. A neni vlastne i pocit unavy, kdyz jsem cetl o unave namorniku po letech na mori, dokladem kvalitniho pribehu? ;)

Tahle kniha mi neprijde tak zajimava, jako Palinovy autenticke cestopisy, ale porad lepsi, nez roman Pravda :) Ctyri hvezdy si urcite zaslouzi.

85098211
24.06.2021 5 z 5

Autor v této knize zpracoval příběh, který už dlouhá léta fascinuje všechny, kdo v sobě mají aspoň malý kousek dobrodružné duše ;-). A protože se domnívám, že k nim patřím, rozhodla jsem se, že mne kniha nesmí minout, přestože se jedná o literaturu faktu, kterou běžně nevyhledávám. Před časem jsem se obeznámila s osudem lodi Terror, kterou však jiný spisovatel zpracoval jako román. Pokud jde o Erebus, kniha zaobírá široké spektrum jejího osudu, tj. výpravné cesty od jejího prvního vyplutí až právě do onoho osudného roku 1848, kdy se uskutečnila tragická Franklinova výprava společně se sesterskou lodí Terror. Čtenář se ovšem nedozví jen to, co se (asi) mohlo odehrát na palubě během oné poslední plavby, ale autor se zaměřil i na dobu poté, kdy popisuje výpravy spojené s hledáním lodi až po její objevení v roce 2014.
Kniha je opravdu výborně napsaná a nenudí, dokonce tak trochu připomíná romány Julesa Vernea. Samozřejmě vím, že se jedná o svým způsobem "speciální" knihu, proto předpokládám, že si ji užijí spíše mužští čtenáři. Mně se ale líbila také, proto jí dávám hodnocení nejvyšší a za pár let bych se k ní určitě chtěla vrátit ;-).
PS: Vzhledem k tomu, že jsem knihu poslouchala jako audio v němčině, bohužel nedokážu posoudit český překlad, který je v předchozích komentářích zmiňován. Za sebe tedy mohu pouze dodat, že překladu do němčiny nemohu vytknout naprosto nic :-).

iatros
19.04.2021 5 z 5

Fantastická knížka, u které jsem se s poslední stránkou těšila, až si ji přečtu znovu. Neskutečně poutavě a živě napsaná literatura faktu, tak akorát a na správných místech okořeněná špetkou pověstného anglického humoru a srozumitelná i pro nás suchozemce a průzkumníky amatéry. =) Autor má můj obdiv za to, jak z té hromady různorodých materiálů a dokumentů, které si sehnal, dokázal vytvořit tak zajímavou a konzistentní knihu.

HerrPilot
18.04.2021 4 z 5

Po zakoupení knihy jsem byl mírně zklamán – dle nádherného obalu i všemožných recenzí jsem očekával několikastránkovou knížečku, hrající převážně na vizuál (jak je ostatně nezřídka zvykem u celebrit, které se rozhodly zkusit hájemství pera a papíru), který by potěšil mé dětinské sklony milovat knížky s „obrázky.“ Místo toho jsem dostal flák papíru, kde nechybí mapy, ale v textu umístěných obrazových příloh je poskrovnu (byť na dvou místech jsou „fascikly“ barevných obrazových příloh – tak aspoň tak).

Teď jsem ale knihu dočetl a zaklapl s pocitem, že jsem byl svědkem něčeho fakticky epického, a že dočtením téhle flákoty jsem ty kluky tak kapku opustil. Z pro mne nepříjemného překvapení se tedy nakonec vyklubal pravý opak, kdy zasloužilý dřevorubec, odborník na posvátnost spermií a čekatel ve věci státního grantu na podporu zešvihlení chůze, Michael Palin, mne – pilota – dokázal vytáhnout na odyseu, vedoucí z ležérního opalování na vlnách Středozemního moře, přes objevování Antarktidy až po mrazivý konec pod Arktidou (který mimochodem inspiroval Iron Maiden k napsání písně Stranger in a Strange Land).

Autor, jakožto takřka spoluzakladatel moderního absurdního humoru, přesně ví, co vypíchnout (třeba případ lodního lékaře, který miluje a obdivuje vše živé, co lze prošpikovat pár ranami), a jeho humor nijak nezastiňuje děj. Co mne ale trochu rušilo byly ty jeho poznámky o vlastních cestách na popisovaná místa. Tyhle popisy totiž umisťoval strategicky do poloviny kapitoly, takže čtete o kapitánu Rossovi *Prásk* a čtete o dobrodružstvích kapitána Palina. Navíc ty autorovy poznámky jsou příliš krátké, než aby byly skutečně přínosné, ale příliš dlouhé, aby narušily děj. Kdyby na konci každé kapitoly dal rubriku „Jak to vypadá dnes“, vypadalo by to sice jako pravidelná rubrika „Moje poprvé“ v Bravíčku, možná (ale fakt jen možná) by to narušilo estetiku děje, ale bylo by to minimálně praktičtější.

Trochu zamrzí, že autor aspoň trochu detailněji neshrnul historii HMS Terroru, která byla zajímavější, než ta Erebovic. Kupříkladu byl postaven v roce 1813, a o cca rok později bombardoval americký Fort McHenry. Toto se promítlo i do jisté básně, jejíž zhudebněná verze je nyní americkou hymnou.
A když už je u toho mrzení – jako milovníka schematických nákresů mne nepotěšila jejich zdejší absence. Rád bych viděl nákresy Erebu a Terroru s popisy. Ty dva stejné přetisky na předsádkách (navíc bez oplachtění) to fakt nevytrhnou.

K českému vydání: Jelikož nejsem nautem, nemůžu soudit, jak si čeští vydavatelé poradili s námořnickou terminologií. Co ale posoudit mohu je fakt, že v textu jsou věty, které jsou vystavěny stylem poněkud svérázným. Vyskytují se i překlepy a minimálně v jednom případě i špatně otitulovaná mapa.

Shrnuto a podtrženo: Nevím, jestli tahle kniha bude poučná pro pokročilé milovníky námořnictví, ale pro laiky půjde o výbornou a čtivou publikaci, která je vezme na pouť světem a historií (byť v české jazykové verzi poněkud útrpnou). Jednu * ale dávám dolů nikoliv za překlad, ale za zmíněné Palinovo rušivé montování vlastních prožitků doprostřed textu.

reniva22
16.04.2021 5 z 5

Není to román, ale cestopis. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavého. Dávám plný počet bodů. Je to úžasná knížka.

myshichka
18.02.2021 4 z 5

Erebus a Michael Palin - v momente ako som v kníhkupectve zahliadla tieto dve mená pokope, po knihe som doslova skočila. Osud Franklinovej expedície, kde skončila aj púť Erebu, je desivý a fascinujúci zároveň. Tu sa autor rozhodol popísať celú históriu lode, čo možno znie ako zaujímavý nápad, ale v tomto prípade sa ukázal ako nie zrovna šťastný. Myslím, že by knihe prospelo skrátenie úvodných mierne nezáživných kapitol a ponechanie väčšieho priestoru pre skutočne zaujímavé časti (z tohto uhlu pohľadu by sa ale kniha korektne mala volať "Erebus a Terror", pretože lode boli v podstate nerozlučné až do svojho tragického konca).

Autor neprináša v zásade žiadne nové informácie, ale to sa samozrejme od niekoho, kto nie je vedec, ani nečaká. Históriu korení vlastnými zážitkami poskromne, takže vo výsledku tieto pasáže vyznievajú dosť zbytočne. Škoda, že som po knihe nesiahla v originále, možno by som si tak jeho štýl písania viac užila.

Miestami odfláknutý preklad ma trochu rušil, čo rozhodne nie je Palinova chyba...

laepus
12.02.2021 4 z 5

Váhám mezi čtyřmi a pěti, ale nakonec dám přece jen čtyři - hodně poctivé a zasloužené, ale čtyři. A bohužel pro knihu to nebude ani tak kvůli autorovi, ale kvůli překladateli... občasné kiksy a chyby bijí do očí, a i když člověk ví, že ta věta nedává smysl nebo ten pojem tam prostě nepatří, mávne nad tím rukou, ale i tak to prostě zamrzí. Jinak obálka knihy je nádherná a vzdává (stejně jako samotný text) hold slavné lodi a její posádce. Je mi jasné, že je to jen kvůli názvu, ale správnější název by určitě byl Erebus a Terror, protože vše dobré i špatné ty dvě lodi zažily společně.
Michael Palin podnikl opravdu důkladný výzkum a kniha je tak úžasnou kombinací románu, který ale zcela a bez jakýchkoli fantasmagorií vychází z reálií a zjištěných skutečností. I když pravda, o samotném konci Erebu a Terroru toho nikdy nebudeme znát plných sto procent. I zde ale kniha neztrácí na věrohodnosti, protože autor vše podkládá prameny, odkud čerpá a jakoukoli zcela nepotvrzenou teorii vždy uvádí jako teorii a ne jako nezpochybnitelný fakt. Co říci závěrem - za mě velice příjemná četba a na poličce se už se na mě směje (vlastně spíš mě svou délkou děsí...) Simmonsův Terror...

lazarus
29.10.2020 5 z 5

Komplexní a po všech stránkách výtečně zpracovaný "životopis" jedné z nejznámějších lodí světa HMS Erebus. M.Palin, mimochodem jeden z Monty Pythonů, nám ve výborně napsaném příběhu osvětlí o této lodi prakticky vše, od jejího postavení a spuštění na vodu až po krutý konec a pozdější znovunalezení. Publikace je krásně zpracovaná, včetně stylového přebalu s ilustrací Chrise Wormella.
Po dočtení vřele doporučuji pokračovat Terrorem od Dana Simmonse jež doplní hluchá místa v příběhu osudné Franklinovy expedice. I když se tady jedná o historickou fikci, je založena na známých faktech a její příběh nemusí být příliš daleko od skutečnosti. Ji se stejně nikdy nedozvíme.
Seriál The Terror nedoporučuji, možná po dočtení předlohy a ani potom raději ne. I když se snaží nastínit atmosféru Simmonsovi předlohy, těžce kulhá na obě nohy co se postav a příběhu týče.
Mimochodem, tento formát knížky se zdá být ten nejvíc nepříjemnější pro držení při čtení. Ideální rozměr a ideální tloušťka. Vím, není to nic co by mělo nějak ovlivnit potěšení ze čtení, ale Erebus byl prostě radost držet v ruce :)

Arktida mořeplavba výpravy a expedice

Michael Palin
britská, 1943
2019  86%Erebus - Příběh ztracené lodi
2020  69%Zápisky ze Severní Koreje
2001  84%Cesta kolem světa za 80 dní
2015  74%Pravda
1999  92%Monty Python's Flying Circus – Nic než slova 1.

Kniha Erebus - Příběh ztracené lodi je v