Erebos - Počítačová hra, která tě sleduje...

Erebos - Počítačová hra, která tě sleduje... https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165200/bmid_erebos-pocitacova-hra-ktera-te-sled-vuM-165200.jpg 4 1064 283

Erebos série

1. díl

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?... celý text

Literatura světová , Thrillery , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Erebos , 2010

1bublina
1bublina
26.03.2024 5 z 5

Tak to byla jízda. Moc se mi to líbilo. Víc než Saeculum. Měla jsem nějaký tip, co by asi hra po hráčích mohla chtít, ale vůbec jsem se netrefila. Jestli tohle byla autorčina prvotina, tak klobouk dolů.
ČV 2024 - Kniha s podtitulem.

Vixiene
Vixiene
07.01.2024 5 z 5

Erebos mi doma ležel pořádně dlouho a já se k němu ne a ne dostat, tak jsem si ji vzala tam, kde jsem se jí už vyhnout nemohla - na dovolenou :D a upřímně mě chytila od první stránky. Mohu říct, že navzdory lehce nezvyklému (většímu) formátu knihy se četla rychle a neměla jsem pocit "nepohodlí" u čtení. Obecně mě hodně baví, když se reálný sen prolíná s fantastičnem nebo něčím podobným, proto jsem si mohla být téměř jistá, že Erebos nebude krokem vedle. Nemá úplně cenu popisovat děj, myslím že mysteriozně napsaná anotace je zcela dostačující a nedoporučuji si zjišťovat nic navíc. Možná bych ocenila trošku víc brutality (dost by mi to tam sedlo), ale to už by koneckonců nemohla mít štítek "pro děti a mládež" a i tak tam byly některé scény, ze kterých lehce zamrazilo :) Doporučuji všemi deseti

carollfu
carollfu
28.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Zajímavé, číst Erebos 12 let po jeho vydání. AI se stává trendem a realitou, rozvíjí se a je jen otázkou času, kdy bude schopná manipulovat s lidmi jako v této knize. Plánuju si to znovu přečíst tak za dekádu, jsem si jistá, že pocit z ní bude úplně jiný, stejně jako posun AI.

Majuš333
Majuš333
21.06.2023 5 z 5

'Začíná to vždy v noci. V noci krmím své plány temnotou. Jestli mám něčeho nadbytek, je to právě temnota. Je půdou, v níž se daří tomu, co chci, aby rostlo. Kdybych si musel vybrat, vždy bych dal přednost noci před dnem, sklepu před zahradou. Jen po západu slunce se má zmrzačená stvoření odváží ze svých úkrytů, aby se nadýchala ledového vzduchu...'

Pravdupovediac som očakávala niečo iné... Ale vôbec mi to nevadí, pretože 'Erebos' ma strhol presne tak, ako hráčov hra :)

'Nakonec umřeme všichni. Zvláštní, že kolem toho mnozí dělají tolik povyku - jestli se to stane dřív, nebo později. Čas teče jako voda a nese nás s sebou, ač se snažíme, jak chceme, plavat proti proudu.'

DK197
DK197
22.04.2023 4 z 5

E-KNIHA: Erebos je milým překvapením. Příběh má svižné tempo a zajímavou dějovou linku. Nečekané rozuzlení a napínavý závěr. Rozhodně doporučuji a myslím, že kniha potěší i čtenáře mimo cílovou skupinu. Vytkla bych možná jedině to, že přes počet stran všechno ubíhá natolik rychle, že si vlastně ničeho moc neužijete. Čekala bych více času ve hře. Více úkolů. A pomalejší rozplétání celého příběhu. Ale nehledě na to je kniha velice zdařilá. Takže ještě jednou, já doporučuji.

Biba_with_Book
Biba_with_Book
24.10.2022 5 z 5

Celkem masakr musim rict, autorka dokaze udrzet napeti od zacatku do konce.
Sama casto hraju ruzne hry na PSku a vim jak dokazou cloveka uplne pohltit, takze tema mi bylo blizke.

Miška74
Miška74
06.07.2022 5 z 5

Ačkoliv se jedná o YA, byla jsem zvědavá a tak jsem po ní sáhla. Autorku mám ráda a její knihy patří mezi mé oblíbené. Moc se mi líbilo, že příběh je o mládeži a počítačové hře. Díky tomuto tématu se povedlo přimět svého syna (absolutního ignoranta knih) k jejímu přečtení a světě div se, líbila se mu. Pointa příběhu se mi moc líbila, knížka se četla moc dobře a dej pěkně uprašoval. Spojení virtuálního prostředí hry s realitou bylo hodně zajímavé.

HYPNOS88
HYPNOS88
16.02.2022 4 z 5

Poměrně slušně slušné dílo. Trochu více YA než bych čekal/doufal, ale i tak super čtení. Než jsem začal číst, vytvářel jsem si v hlavě různé varianty, jak bude příběh uchopený. Tento mě nenapadl, ale postupně jsem se do do toho dostával, až jsem chvílemi musel číst, číst, stejně jako v knize "hrát, hrát". Což je snad cílem každé dobré knihy. Čtenáře natolik pohltit, že musí dál a dál. Ve své věkové čtenářské kategorii skvělá kniha.

miri.f
miri.f
24.01.2022 3 z 5

Zatím nejslabší ze všech knih, které jsem od autorky četla a to nejspíš jen proto, že nejsem zrovna skalní fanoušek počítačových her. Vzhledem k faktu, že se jedná o její prvotinu a také k tomu, že autorka s každým dalším napsaným příběhem zraje jako to nejlepší víno, je to polehčující okolnost, která mě od dalšího čtení rozhodně neodradí. Přiznám se, že popisování herního obsahu mě příliš nebavilo a občas jsem se ztrácela v tom množství vedlejších postav. Zatímco počínání Sariuse jsem s mírnou nelibostí jen tak přelétla (a něco málo z toho úplně přeskočila), příběh Nicka Dunnmora mě oslovil víc a celkem mě bavil. Finále bylo grandiózní, i když popravdě ani ne příliš překvapivé...

-knihomolka-
-knihomolka-
18.01.2022 4 z 5

Dobrá pointa, na nic podobného jsem zatím nenarazila a myslím, že díky tomu brzy sáhnu po další fantasy knize. Autorka píše čtivě a ten konec mě překvapil, takovouto pointu jsem nečekala a bylo to příjemné rozuzlení.

chaera
chaera
18.01.2022 4 z 5

Slušná jízda. Vzhledem k tomu, že mě hraní videoher živí, jsem si tuto knihu zkrátka musela přečíst. Od této autorky jsem četla již Saeculum a to mě nadchlo, takže to pro mě byla sázka na jistotu. Z počátku jsem měla problém pochopit mechaniku hry ("vždyť tohle by přece nefungovalo v reálných hrách"), ale na konci je vysvětleno, jak Erebos funguje, za což má autorka velké plusové body. Kniha má spád, nechybí akce, propracované postavy ani trocha romantiky. Konec možná zbytečně protáhlý, i když chápu, že byla snaha vysvětlit a uzavřít všechny zápletky. Jen mi přišlo, že se to dalo udělat v kratším odstavci. Už je i druhý díl, bohužel pouze dostupný v němčině. Tak snad se brzo dočkáme překladu, protože tohle byl parádní díl. 4.5/5

Hanncha
Hanncha
18.01.2022 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře, děj byl napínavý a velmi dobře vykreslený a skvěle to vystihla @KnihomolkaAnna : "Nic, co bych si toužila přečíst víckrát než jednou, rozhodně však nic, co by mělo upadnou v zapomnění ve druhé řadě knihovny."

KnihomolkaAnna
KnihomolkaAnna
16.01.2022

Elsa14
Elsa14
01.01.2022 4 z 5

Je znát, že se jedná o autorčinu prvotinu. Před touto knihou jsem četla Pět, na které nedám nikdy dopustit, a poté ještě Slepé ptáky a Cizince, které nebyly špatné. To samé platí pro Erebos. Když ho člověk přečte až do konce, zjistí, že to není vůbec špatná kniha. Myslím si, že kdyby tento příběh vznikl až později, bude potenciál myšlenky mnohem lépe uchopen.

uzasna
uzasna
28.12.2021 1 z 5

nedočítané ... nevedela som sa preniesť cez prvé strany, nudila som sa, pre mňa nezaujímavý dej

roso.mak
roso.mak
16.08.2021 5 z 5

Skvělé a napinavé čtení se zajímavým rozuzlením. Kdo si pamatuje skandál kolem Modre velryby, kdyby kniha nebyla napsana před tím, měla bych pocit, že tím byla inspirována.

Jen to zařazení do štítku liteRPG mi nesedí. Ano, hraje se tam hra, ale mnohem víc mi to připomínalo knihu Zrcátko, než třeba Cestu Šamana. Nejde tam o to jak hrají hru, ale o tajemství té hry. Ne všechny knihy o starcích se odehravaji na moři.

NikolOt
NikolOt
07.05.2021 3 z 5

Nejsem sice cílová skupina, ale příběh byl tak poutavý, že se nedalo od knihy odtrhnout.

mi-380
mi-380
01.04.2021 4 z 5

Nedovedu si představit, že bych měl (kromě miliónu mých aktivit a pasivit) čas na čtení a při tom i na hry. Paní Uršula od sousedů mi to svým Erebosem výjimečně umožnila zvládnout.
75 % (zatím 965 hodnotících dává průměr 84 %).

dom.ini
dom.ini
14.03.2021 5 z 5

Za mě super!!! Knížka mě vtáhla hned od první stránky, děj byl neustále napínavý a nebyla zde žádná hluchá místa. Autorce se perfektně podařilo popsat, jak vás počítačová hra postupně vtahuje a jak lehko se na ní člověk stane závislý a také to jak zmanipulovat lidi. Někdy mi z toho až běžel mráz po zádech. Jistě hra samotní a tedy i příběh měly spoustu děr, ale v celkovém obrazu to knize ráda odpustím a rozhodně bych ji doporučila k přečtení.

Šajler
Šajler
13.03.2021 5 z 5

Čtivé, šlo to jedním dechem, mělo to spád. Ale hru bych teda do rukou nechtěla a věřím, že to není až tak nereálné ;) s tím jak technologie jde dál a dál. Doporučuji přečíst