Erebos – Hra, která zabíjí!

Erebos – Hra, která zabíjí! https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87451/bmid_erebos-hra-ktera-zabiji-SpR-87451.jpg 4 1070 283

Erebos série

1. díl

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Erebos , 2010

Kniholapka
26.02.2021 4 z 5

Tato kniha byla první, kterou jsem od této autorky četla. Shodou náhod je to i její prvotina. Ačkoliv je to žánr YA, který normálně nečtu a ani nehraji počítačové hry, kniha se mi líbila. Měla spád a byla čtivá, líbilo se mi téma, na kterém je celá kniha založena. Technologií je čím dál více a možná to nepředstavuje jen fiktivní příběh v knize, možná by něco takového mohlo být i reálné. Každopádně doporučuji.

Atrament
16.01.2021 1 z 5

(SPOILER) Docela příjemně překvapen Saeculem jsem se pustil do Erebosu, ale tentokrát jsem byl zklamán. Jde o autorčinu prvotinu a je to z ní pořádně cítit. Děj knihy je nevyvážený, ústřední zápletka je naivní a nedotažená a ani po slohové stránce to není žádný skvost. Měl jsem velký problém se samotnou hrou Erebos, protože tak jak ji autorka vylíčila, to vypadalo na pravděpodobně tu nejnudnější mmorpg hru o které jsem kdy slyšel. Hráč pořádně neví co má dělat a proč, buď jenom rube nějaké ty orky nebo pavouky a nebo jiné hráče v aréně a nebo dřepí u ohně s jinými hráči a plká. Žádná možnost svobodného zkoumání světa Erebosu, žádný dechberoucí děj, prostě nic z toho co obvykle hráči na těchto hrách oceňují. Jediná zajímavost hry byla inteligence NPC postav, která by pravděpodobně prošla Turingovým testem, což je sice zajímavé z hlediska počítačové vědy, ale zároveň to podkopává celou motivaci tvůrce Erebosu k jeho konání, především k jeho sebevraždě. Pokud uměl stvořit umělou inteligenci na takové úrovni, asi těžko by tak těžce nesl, že byl podveden a okraden o jednu mizernou hru, když by byl žijící počítačová legenda a velikán, který rozlouskl jeden z největších oříšků počítačové vědy. Daleko pravděpodobněji by si užíval slávy a bohatství, které by získal zveřejněním svého objevu, válel by se na lehátku u moře s laptopem na klíně, popíjel by nějaký chlazený drink, obklopený krásnými dívkami v bikinách a pracoval by na Erebosu, ze kterého by se tak snad stala pořádná hra.

Takže jsem měl opravdu problém uvěřit, že by valná většina z těch hráčů neposlala celý Erebos do háje hned při prvním svévolném vypnutí a odmítnutí se opět zapnout, a nešlo radši pařit něco jiného a dvd s Erebosem nepoužilo jako podšálek pod hrnek s čajem.

Vzhledem k nezajímavosti samotné hry, byly ty herní pasáže doslova utrpením pročítat, naneštěstí tvořily velice podstatnou část knihy. O něco málo zábavnější byly pasáže z reálného světa, ale ty zase byly poznamenané naivním předpokladem, že by se všichni nechali tak zfanatizovat nijak výjimečnou hrou. Takže můj celkový dojem z knihy byl dost slabý, na jednu hvězdičku maximálně.

josef2900
30.12.2020 5 z 5

Překvapivě velmi dobře napsané. První kniha, kterou jsem od autorky četl a hned mě uchvátila. U. Poznanski se tak stala jedním z mých oblíbených autorů.

PetrCepek
19.09.2020 5 z 5

Velké a opravdu milé překvapení. Má první kniha od této Rakušanky a hned prima zábava na dva večery. Kdo si rád na počítači zahraje nějakou adventuru, ten ocení tento thriller dvojnásob.

artlucie
15.08.2020 4 z 5

V prvních chvílích jsem vážně uvažovala o tom, že knihu odložím. Nedovedla jsem si moc představit, že by mě bavila, a dostala šanci hlavně kvůli autorce. Brzy mě ale pohltila a jako hráči v knize i já měla problém se odtrhnout. Na jednu stranu je to absolutně děsivé, na druhou parádní jako námět knihy. Bavila jsem se!

Tyrkysová
10.06.2020 4 z 5

Celkově mám ze čtení opravdu dobrý dojem – zavzpomínala jsem na doby, kdy jsme začínali „pařit“ první počítačové strategie a RPGčka, bavila mne část v rámci herního prostředí (i když by se dala využít ještě více) a zajímavé bylo i samotné vyvrcholení příběhu.

zpevSusannah
12.05.2020 4 z 5

Musím uznat, že zase tak špatné to nebylo. Asi by mě popravdě ani nikdy nenapadlo, že téma počítačových her může mou osobu tolik zaujmout.
Ursula Poznanski prostě uměla perfektně popsat tento fantasy svět - Erebos. Moje představivost díky tomu pracovala na plné obrátky a já si dokázala vše řádně vychutnat. Navíc propojení s realitou bylo velmi chytrým tahem. Člověk jen dychtivě očekával, co se z toho všeho ve finále vylíhne. A že to byla pořádná slepice :-D.
Proto se teď musím zeptat - proč mi tato kniha ležela netknutě asi tak 8 let v zásuvce? Nechápačka :-D

Ráčkajda
08.05.2020 4 z 5

Fantasy prakticky nečtu, ale byla jsem zkrátka zvědavá. Knížka se mi kupodivu četla lehce a svižně, takže já jsem spokojená.

mario.nette
07.05.2020 odpad!

Nechala jsem se zlákat nadšenými lidmi...a udělala jsem chybu :D do knihy jsem se nemohla vůbec začíst a šíleně mě nudily pasáže hry v počítači. Nuda, nuda, nuda. Totální.

qydko
09.04.2020 5 z 5

Co na to říct. Teď, uprostřed noci, jsem dočetla. Erebos není žádné velké literární dílo, ale má spád, zaujme a skvěle se čte.

Sabina335
07.04.2020 5 z 5

Po dlouhé době se mi do rukou dostalo toto skvělé sci-fi. Erebos - skvělá počítačová hra, o které nesmí nikdo mluvit. Je nebezpečná a velmi inteligentní a pozor - splní vaše tajná přání ať už jsou jakákoliv. Skvělý námět, pohodové čtení, nechybělo napětí a na konci jsem si fakt řekla: "Ty jo, kdyby se tohle tak vážně někdy stalo" :D

marina4088
06.04.2020 4 z 5

Celkem dobré čtení, mám ráda počítačové hry a zde byl i dost dobře popsány ten herní svět. Každopádně skvělý nápad u které bych se bohužel nebála, že se brzy stane skutečností. Mělo to sice své mouchy, za to hvězdu dolů, ale jinak hodnotím furt jako dobrou knihu.

MíšaS.
14.02.2020 4 z 5

Nevím proč někteří o knize píší jako o sci-fi nebo fantasy příběhu, protože toto je, bohužel, až nepříjemně reálný příběh.
Za mě asi nejlepší kniha od Ursuly, kterou jsem četla. Námět mě zaujal a oceňuji popis hry, kdy autorka musela vyvinout velkou představivost. Popis krajiny, měst, bojů jsem si dokázala vybavit a ani jsem se nemusela moc snažit a přemýšlet " jak to jako myslela ? " .
A věřím tomu, že kdyby podobnou hru někdo vymyslel, tak by se našli jedinci, co by jí taky dotáhli až do konce.

Ver1982
14.02.2020 3 z 5

Pro mě byla kniha Erbos nejslabší dílo této autorky. Téma mi moc nesedlo.

Aprilek
30.01.2020 5 z 5

Fantasy sice není můj oblíbený žánr, ale tohle se mi opravdu líbilo.

Veruu95
28.01.2020 3 z 5

Kniha je dobře napsaná, ale mě bohužel nezaujala tematika. Jasně, věděla jsem, že to bude z herního prostředí a říkala jsem si, že aspoň zkusím něco jiného, než obvykle... ale asi to není úplně to pravé pro mě. Nicméně nic to nemění na faktu, ze je kniha aktuální a je hodně dobře napsaná :)

Kacennnka
10.11.2019 4 z 5

Tahle kniha je hrozne aktuální. Příběh o hře, která zasahuje do soukromých životů hráčů, plnění questů... Tohle si přečtěte, bylo to výborný.

ArwenAragorn
23.10.2019 4 z 5

Světe div se, sci-fi a navíc s počítačovou hrou, a mně se to líbilo! O tom, jak se dá geniální výtvor spolehlivě zneužít u mládeže (a určitě nejen u nich). A líbilo se mi víc ve virtuálním světě. Měla jsem ale takový pocit, že na posledních asi 100 stranách kniha začala ztrácet na tempu a konec mi přišel nějak málo dramatický. Ale vykročila jsem do světa sci-fi a snad taky trošku fantasy a zkusím ještě něco dalšího.

Metla
20.10.2019 3 z 5

Brala jsem "Erebos" z knihovny s notnou dávkou skepse, protože, co si budeme nalhávat, když mám náladu (a čas) na počítačovou hru, prostě sednu ke kompu a pařím. Čtení o tom, jak hraje někdo jiný, se interaktivnější formě stěží může vyrovnat. Kupodivu však příběh o školácích, co propadli tajemstvím opředené hře, nebyl vyloženě marný. Zápletka s virtuální realitou nevybíravě zasahující do všedních životů má své dobré momenty i úsměvné lochny v logice, nicméně v rámci young adult škatulky si není na co stěžovat. Správný věk pro tuto knihu jsem bohužel minula téměř o čtvrt století, nenašla jsem cestu k sobeckému, hormony zmítanému smradovi v hlavní roli ani k ostatním postavám. Nick se choval přiměřeně své pubertě, což nesnižovalo mou touhu vlepit mu pár výchovných, vzduchem chlazených.
Být mi nějakých 15 (+/- 3 roky), stačil by zážitek jistě na čtvrtou hvězdu. A mít k tomu všemu ještě camprlíka, možná by "Erebos" dostal plnou palbu. Za usedlé maminy (postižené PC hravostí) dávám tak 60-65%.

wlado
10.10.2019 3 z 5

Pekné čítanie s prvkami sci-fi.

rakouská literatura strach pro děti od 13 let počítačové hry pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ursula Poznanski
rakouská, 1968
2015  86%Pět
2011  84%Erebos – Hra, která zabíjí!
2014  85%Saeculum
2017  84%Hlasy