Erebos – Hra, která zabíjí!

Erebos – Hra, která zabíjí! https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87451/bmid_erebos-hra-ktera-zabiji-SpR-87451.jpg 4 1070 283

Erebos série

1. díl

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Erebos , 2010

Terez.a
03.05.2015 5 z 5

Vůbec nelituji, že jsem se do této knihy pustila. Nejsem fanouškem počítačových her, ale při čtení jsem se přistihla, jak společně s hlavním hrdinou rozmýšlím strategii :). Kniha mě naprosto vtáhla do děje, který nenudí.

zuzana13
02.05.2015 5 z 5

Dobrá kniha.Tu hru bych chtěla taky hrát.
Byla jsem dost napjatá jak to dopadne. Doporučuji.

brčko-A
18.04.2015 5 z 5

Krásná kniha,vždy jsem si myslela,že knihy o počítačových hrách nebudou zajímavé,tato kniha mě ale zaujala.

Amras
18.04.2015 4 z 5

Knihu jsem přečetl jedním dechem za dvě odpoledne. Dobrá práce. Chvílemi jsem se až bál a přemýšlel, jestli je něco takového opravdu možné. Říkám, že toto určitě nebyla poslední knížka od této autorky. Hvězdu strhávám za to, že se nedozvíme, jak dopadne hl. ,,zloděj" a soud s Vnitřním kruhem.

radka73
17.04.2015 5 z 5

Poutavá kniha nejen pro milovníky počítačových her. Kniha dokáže čtenáře uplně vtáhnout do děje, což se mi stalo. Neráda jsem ji odkládala, abych se mohla vyspat. Zaslouží si nejvyšší hodnocení.

Jido1999
11.04.2015 4 z 5

Kniha má poutavý název, který ji vystihuje jen z poloviny.
Postavy:
Nick a jeho kamarádi (Jamie, Colin, Emily)
Úvod:
Celkem krátký, ale pro mě lepší, kniha se nezaměřuje na podlouhlé popisování prostředí. Kniha hned řekne, že hlavní postava je na Londýnské škole, po které se šíří záhadná DVD.
POZOR možný Spoiler. Přeskočte na Shrnutí.

Hlavní Děj:
Pro mě začíná v okamžiku, kdy Nick získává od spolužačky DVD s hrou EREBOS. První spuštění je velmi zajímavé až na pár detailů. Když Nick začíná hrát připadá mi to jako divná kombinace Diabla a Duegons and Dragons, která překvapivě funguje a vtáhne do děje. Nejlepší na té hře je křížení se s realitou, když Nick si uvědomuje, co je hra zač.

Ukončování děje:
Konec knížky po vypadnutí Nicka z Erebosu začíná být trochu akčnější. Děje se zde více věcí, ale někdy by jste byli radši kdyby se něco přeskočilo. Rozluštění hádanky je zábavné, ale za konec strhávám hvězdu, protože se nedovídáme, co se stalo hlavnímu 'zlounovi'.

Shrnutí: Kniha velmi zajímavá po HG a Labyrintu jsem potřeboval novou knížku, která by mne nadchla a nepustila až do konce. Není to žádný milostný, dojemný příběh je to akce od začátku až do konce.

Bublline
01.04.2015 4 z 5

Jakožto milovník počítačových her jsem po dobu četby měla nutkavou potřebu sama Erebos vlastnit, tedy hrát. Románek hlavního hrdiny mi v celkovém příběhu lehce překážel, což ovšem nevidím jako kdoví jak významnou výtku, a nemohu než tomuto čtivu přidružit přívlastek grandiózní.

Temná.Maky
19.03.2015 5 z 5

Docela zajímavá knížka. Zaujala zaprvé obálkou a pak příběhem.Celkově dost dobrá:)

Sheemas
18.03.2015 4 z 5

Na první pohled mě kniha zaujala zajímavou obálkou a prostě jsem si ji musela půjčit. Přečetla jsem ji za necelé tři dny. Spisovatelka mě opravdu chytla, kniha je dobře napsaná a čtivá, ale možná trochu jednoduchá a napsaná spíše pro mladší čtenáře, což je nakonec možná i škoda.

Ighy
14.03.2015 4 z 5

Velice zajímavá a čtivá kniha. Ze začátku se tváří jako běžný thriler, ale postupem času se v příběhu začínají objevovat stále zajímavější a zajímavější události. Nakonec čtenář tuší co by se asi tak mohlo stát a ono ejhle, je to ještě mnohem sofistikovanější.

mh.mail
13.03.2015 3 z 5

Poté, co jsem přečetl autorčinu nejnovější knihu Pět, pořídil jsem si i Erebos. Nejdřív jsem musel trošku překousnout fakt, že se jedná o sci-fi a spíš pro mladší ročníky. Trochu jsem při tom zavzpomínal na někdejší edici Stopy hrůzy, kterou jsem si tenkrát kupoval na cestu do vlaku. Srovnávat Erebos se Stopami hrůzy by ovšem nebylo úplně fér.
Kniha se opět dobře četla. Ze začátku jsem trochu nechápal, proč je tolik času věnováno popisu konkrétního hraní, na konci knihy se to však ukázalo jako nezbytné, protože v tom byl klíč k vyřešení záhady. Jistá část příběhu ve mě evokovala Nezbytné věci od S. Kinga, i když cíl jednotlivých činů byl trochu jiný. Po dočtení knihy můžu konstatovat, že události měly v rámci nastavených pravidel „světa“ logiku. Reálnost existence takové hry nemá samozřejmě cenu vůbec posuzovat.
Jedná se o typickou oddychovku, čtivě napsanou.

natalie2171
06.03.2015 5 z 5

Jakožto nadšená fanynka počítačových her a lidí, které je hrají, jsem se do knížky pouštěla z chutí, ale musím říct, že podle popisu hry, taková grafika se ještě v žádné hře neobjevila. A tolik možností a pohybů! Samozřejmě je to kniha, proto byla tak úžasně popsaná. Pořád jsem se musela zastavovat a popřemýšlet nad tím, protože mě to dost často překvapovalo. A navíc to tajemno! A vševědění. Knihu doporučuji, opravdu povedeně napsaná.

Always a reader
13.02.2015 5 z 5

Úplně mě dostala, je jedinečná. Určitě doporučuji

Nagadir
12.02.2015 4 z 5

Knížka mě trochu zklamala, protože jsem na ni četla hodně vychvalných recenzí. Poměrně značná část není až tak zajímavá i když jsem se vyloženě nenudila. Rozjíždět se to začne až později a konec se mi líbil. Taky mi vadilo, že se všichni stali tak rychle závislými a dělali to co jim hra řekla aniž by nad tím přemýšleli, to mi prostě nepřišlo možné...

Loky
10.02.2015 4 z 5

Erebos je velice zajímavá kniha a rozhodně stojí za přečtení.
Ale nikdy nehodnoť Erebos podle obalu! "Thriller, při kterém vám v žilách tuhne krev" !? Tak to fakt NE. Obálka jak pro horor, ale pod slupkou se skrývá pohádka pro starší děti. Jinak je to dobrá, občas akční, dobrodružná knížka. Jen ten "románek" tam být nemusel. Každopádně doporučuji :)

Aaron_Hill
02.02.2015 2 z 5

Erebos - Kniha, která nudí! Tak na rovinu. Být o dekádu mladší, byl bych z knihy nadšen a vyzdvihoval ji až do nebes. Nicméně 16 let mi již není a s ohledem na dosud přečtenou literaturu nemohu na knihu pohlížet jiným, než střízlivým pohledem dospělého člověka. Při rozjezdu kniha nepřekvapuje ničím víc, než tím, co je uvedeno na obálce. Děj je předvídatelný, nekomplikovaný a téměř do poloviny knihy i nudný. Dějový základ lze prohlédnout velmi brzy, přitom gradace bohužel nepřichází. Vysilující popis virtuálna je poněkud neohrabaný. Každého zkušenějšího hráče počítačových her nastíněné principy přinejmenším překvapí amatérským líčením a trochu samoúčelným pojetím. Tuším, že autorka sama nebude častá hráčka MMORPG her, což je s ohledem k tématu knihy škoda. Pokud se však čtenář prokouše touto vyčerpávající částí, přichází docela příjemná gradace příběhu. Nabrané tempo před koncem příběhu nepolevuje a závěr, který mohl být velmi napínavý, tak poměrně rychle vyšumí.

Chtělo by se říci, že příběh knihy je reálnou fikcí, což v některých sociálních aspektech opravdu je. V samotném základu však počítá s myšlenkou, že VŠICHNI mladí lidé jsou kvůli neodůvodněné závislosti na počítačových hrách schopni udělat a obětovat téměř vše, což na reálném pozadí působí velmi naivně.

vlkove
31.01.2015 4 z 5

Nápad byl originální, postavy příjemné, děj rychle ubíhal.
Musím přiznat že nejsem fanda počítačových her, takže celou dobu jsem na knihu nahlížela trochu s odstupem.
Knize dávám 4 hvězdy.

Safira55
02.01.2015 5 z 5

Jednu dobu jsem tu hru chtěla. Je to vyborna knížka

meishan
02.01.2015 5 z 5

Musím říct, že ze začátku to byla docela nuda. Ale potom se to tak rozjelo, až jsem si myslela, že je to skutečné. Opravdu mi tuhla krev v žilách. Krásně napsané a někdy i docela zábavné. Hlavně Victor. Určitě si od této spisovatelky přečtu i další knihy.

Racík
22.11.2014 4 z 5

Tento žánr mi není příliš blízký, ale musím říct, že mě kniha zaujala. Děj má spád a vtáhne i člověka, který počítačovým hrám rozhodně neholduje. Chvílemi z toho běhá mráz po zádech, jak se ctitelé počítačových her nechají vtáhnout do děje. Konec byl tedy trochu "zvláštní", ale to se asi vzhledem k tématu a ději knihy dalo předpokládat. Přesto stojí určitě za přečtení, ale i za přemýšlení - hlavně u počítačových závisláků.

rakouská literatura strach pro děti od 13 let počítačové hry pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ursula Poznanski
rakouská, 1968
2015  86%Pět
2011  84%Erebos – Hra, která zabíjí!
2014  85%Saeculum
2017  84%Hlasy