Erebos – Hra, která zabíjí!

Erebos – Hra, která zabíjí! https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87451/bmid_erebos-hra-ktera-zabiji-SpR-87451.jpg 4 1070 283

Erebos série

1. díl

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Erebos , 2010

Kao
12.11.2014 5 z 5

Dost originální....Asi jsem ani nečetla knihu s podobným dějem...Fakt dost dobrý nápad a i když nejsem fanoušek PC her,mě to fakt dostalo a pak jsem jen zkusmo zagooglila jestlipak náhodou internetem neběží něco podobného....Řekla bych,že je to docela dost reálné v dnešní šílené době....

Ankavi
10.11.2014

Skvělá kniha, která má zejména parádní rozjezd. Střídání reality a virtuální reality je mistrně propojeno a jejich propletení je opravdu dobře promyšleno. Množství postav mě nepřekvapilo a domnívám se, že všechny byly popsány jednoznačně tak, aby se čtenářům postavy ve hře ani v realitě nepletly. Jediné, co mě trochu překvapilo, byl samotný závěr knihy - najednou se všechno ohromnou rychlostí, možná až překotně, rozpletlo - překážky byly zdolány a mnou očekávané prošetření a postupné rozuzlování nenastalo - na pár stránkách bum - vše ozřejměno. Takže za to ubírám jednu hvězdičku a jinak knihu velmi ráda doporučuji.

Samaret
04.10.2014 5 z 5

Zajímavá a poutavá kniha. Doporučuji.

Avis
06.09.2014 4 z 5

Po dočtení mám vesměs pozitivní pocity. Bohužel jsem si nekoupil vydání s červeným přebalem, což mě trochu mrzí, jelikož právě ten se mi neskutečně líbí. Kniha naneštěstí nemá pevné desky, to je pro mě menší negativum. Grafici paní Poznanski se dokázali umělecky vyřádit jen na přebalu, uvnitř je kniha na grafiku velmi skoupá (dokonce chybí i seznam kapitol).

Co se gramatické stránky týče, to je hrůza. Připomnělo mi to strašlivé časy Harryho Pottera. Je to Sarius bez SARIA! Styďte se, překladatelé. V jednom případě se nám ze Saria dokonce stal i Sauris, což mě upřímně celkem pobavilo.

K ději. Všechno začíná nevinně, hlavní postava Nick vidí, jak si ostatní předávají divné balíčky a diví se, že žádný takový nedostal, protože kdykoliv se po škole šířilo nějaké pirátské CD s albem Linkin Park, byl mezi prvními, který ho vlastnil. A takových narážek na reálné skupiny, výrobky, apod., je v knize hodně.
Nezáživný úvod se táhne až někam k patnácté stránce, knihu jsem proto na pár týdnů odložil a až po čase se hecnul a dočetl ji. A dalo by se říct, že to stálo i za to. Neskutečně se mi líbí prolínání reálného světa s virtuální realitou světa Erebos, autorka má výjimečně dobře zvládnuté nenásilné, ale zároveň rychlé přepínání světů.
Kniha trpí tím, že je napsána pro mladší publikum. Samozřejmě, akce tomu nechybí, napětí také ne, ale přijde mi, jako by si Erebos vzal z thrilleru jen hrubý náčrt, takže dospělý čtenář po dočtení knihy asi moc nezajásá. Popisy jsou, až na některé pasáže ve hře v Erebosu, spíše nezáživné a nedokáží nabudit správnou atmosféru, jdou spíše na úkor příběhu. Dialogy jsou perfektní.
Příběh jako takový plyne hezky, nenachytal jsem sám sebe, že bych se nudil (myšleno zhruba po patnácté stránce), dokonce mi ani nevadilo, že ke konci jsme se s Nickem nacházeli jen v reálném světě, jak tu někteří píší. Naopak. Krásně to do sebe zapadlo a umocnilo to předposlední kapitolu, kdy jsme se do virtuální reality opět krátce, a naposled, vrátili.
Předposlední kapitola hraje hodně na emoce. A nepůsobí to ani nijak trapně. Za tuto pasáž bychom měli autorce pogratulovat, povedla se jí. Poslední kapitola ale je naprosto zbytečná a snaží se dokončit lovestory mezi Nickem a Emily, už je to ale zbytečná nadstavba a působí nuceně. Utnout to s předchozí kapitolou by působilo lépe.

Postav bylo na můj vkus až příliš moc, míchala se mi jména, někdy jsem se v nich i ztrácel. Bez některých by se kniha určitě obešla a nebylo by to na ní ani znát. Nick je velmi sympatický hlavní hrdina, konečně to není neschopný budižkničemu. Emily je nijaká, spíše mi připadá, že byla dosazena jen proto, aby v příběhu byla i nějaká lovestory, která ale i tak stojí spíše v pozadí. Škoda, že se Victor objevil až ve druhé třetině příběhu. Jeho jsem si totiž oblíbil téměř okamžitě. Byl příjemným oživením a asi nejvýraznější komediální složkou celé knihy.

Po dočtení budete hledat na internetu nějakou RPG hru, která by byla podobná té v knize, takže jako prevenci proti závislosti na počítačových hrách to rozhodně nedoporučuji. Celkově bych hodnotil slabými čtyřmi hvězdičkami, takže v přepočtu asi nějakých 75 až 80 %.

Rodaw
29.08.2014 4 z 5

Super knížka! Čtení jsem si užila :) Zajímavý nápad a pěkné provedení :) Knížka se povedla!

minimonisek
26.08.2014 4 z 5

Kniha měla zajímavý námět, akorát konec mohl být trochu lépe propracovaný. Jinak byl děj zajímavý a dobře jsem se do něj začetla, rozhodně si Erebos přečtu zase někdy znovu.

Lorrainee
17.08.2014 4 z 5

Kdybych byla mladší asi bych byla víc nadšená, takže se oceňování postav vyhnu a za námět prostě nemůžu jinak než 4 hvězdy.

fiona007
12.08.2014 2 z 5

No teda ze začátku až zhruba do dvou třetin knih jsem se nudila, vůbec mě to nebavilo. Začalo mě to bavit až v okamžiku, kdy se do toho zapojila Emily s Viktorem. To odhalení bylo skvělý, hodně promyšlený, asi zajedu do Londýna projet se metrem :-) Ale jinak, přestože knížka byla na doporučení s tím, že by se mi mohla líbit, přes půlku knížky jsem protrpěla. Proto hodnocení 2 z pěti a to jenom kvůli skvělé propracovanosti a promyšlenosti příběhu a jeho rozuzlení.

Petra28
07.08.2014 5 z 5

Kniha se četla výborně ... v kolik že jsem to šla včera spát? .... asi tak pozdě jako hráči Erebosu.

KerrKnock
31.07.2014 2 z 5

Musím přiznat, že kniha mě nijak nezaujala. Nutila jsem se jí číst jen proto, že ostatní tvrdili, jak je kniha úžasná. Stále jsem doufala a čekala, že budu to samé moci říct i já, avšak nedočkala jsem se. Knihu jsem ani nedočetla, nebavila mě, ale námět je to pěkný.

Verrrunka
27.07.2014 4 z 5

Rozhodně skvělý námět, napsáno napínavě, jen to bylo trochu YA, kdyby to bylo trochu víc dospělácké, asi bych se nezlobila. Popravdě jsem čekala i trochu jiný koncept, ale nakonec jsem byla ráda, že to nebylo ani tak moc nadpřirozené, jak se zprvu mohlo zdát.

LammEr
25.07.2014 5 z 5

Velmi poutavé čtení. Zajímavý nápad a velmi dobré provedení. Když Nick postupuje v Erebosu, mělo to na mě takový zvláštní vliv.
Hodně si mi také líbilo že autorka neskončila hned po finále, ale jela ještě kousek dál, a protáhla tak konec o několik plus mínus vtipných chvilek.
Někteří si stěžovali na pomalý rozjez knihy, ale kniha navnadí okolnostmi.

SuperFrankie
22.07.2014 4 z 5

Chci ti darovat svět...

Celý ten nápad o dokonalé počítačové hře, která dokáže stírat rozdíly mezi realitou a hrou a dokáže donutit hráče pro přístup do ní i zabíjet je fantastický a je generaci mladých čtenářů, odkojených na probdělých nocích u počítače, jde vstříc, ale knížce jako takové něco chybí.

Postavy jsou na můj vkus strašně ploché, tak například do poslední chvíle jsem nedokázal úplně pochopit, co Nick vlastně vidí na Emily a takových zádrhelů je hned několik. Jako další velký problém vidím fakt, že poslední třetina knížky AKUTNĚ trpí absencí světa Erebosu. Upřímně mě moc nezajímala celá ta taškařice okolo a Nickovy problémy ve škole a radši bych se vrátil ke hře, stejně jako hlavní hrdina, ale na druhou musím před autorkou smeknout pomyslný klobouk, protože sám jsem občas zapomínal na fakt, že Erebos je jen hra a ne skutečnost. Konec je takový plytký a lehce uhádnutelný, ale chápu, že autorka nechtěla v knížce pro mláděž žádnou mrtvolu.

Sečteno podtrženo je to na knížku pro mláděž strašně chytrý a promyšlený kousek, který trpí typickými klišé. Možná je trošku škoda, že to je JEN knížka pro mládež a ne čistokrevný fantasy thriller, který by si nápad zasluhoval.

Lenny33
15.07.2014 4 z 5

K této knize jsem byla velmi skeptická.
Nelíbila se mi obálka a po přečtení anotace jsem si jen zhnuseně odfrkla s tím, že je to jen další young adult kniha, které já nečtu. Navíc, hlavním tématem je počítačová hra, které já jsem nikdy moc nehrála. Několik měsíců jsem proto zdárně ignorovala všechny nadšené recenze. Ovšem když jsem knihu viděla v Levných knihách za tu směšnou cenu, a ještě zjistila, že ta obálka není tak hnusná jako na internetu,… naopak je velmi líbivá a dobře provedená, s koupí jsem neváhala… Se čtením však ano. Nakonec jsem měla chuť na lehčí čtení a pustila se do ní. „Lehčí čtení“ to rozhodně nebylo. Kniha mě však neuvěřitelně překvapila.

Hlavní postavou je 16 letý Nick, a ač je to “puberťák“, nechová se hloupě a nelogicky jak většina postav z Ya knih. Velké plus!! Dokonce jsem si ho i oblíbila,… když neměl zrovna záchvaty vzteku, že nemůže hrát … :D Emily byla pro mě taková nijaká, nezajímavá, autorka ji pro mě nedokázala dostatečně „oživit“. Zato Viktor byl super postava, která děj oživila a dala mu i trochu humoru
Strašně se mi líbilo, jak reálně uměla autorka popsat prostředí Erebosu a spojit virtuální svět s realitou. Několikrát jsem dokonce podlehla iluzi, že to Erebos je realita a pak chvíli vůbec nechápala, KDO je to Nick a chtěla zpět Sariuse.
Úplně nejvíce mě zasáhlo těch pár malých odstavečků plných smrti, smutku, vzteku a pomsty, o kterých čtenář zjistí až na konci, kdo je vlastně psal. Při jejich čtení mi běhal mráz po zádech.
Ke konci knihy, kdy děj spěl k vyvrcholení, jsem se třásla strachy a trpěla bludem, že každou chvíli přijde Posel a skoncuje to se mnou, jen proto že čtu tuto knihu… Při čtení jsem měla nutkání si zahrát nějakou počítačovou hru a zároveň jsem se jich začala děsit a říkala si, že nikdy víc….
Celkově to, kam děj dospěl a jak si autorka poradila s myšlenkou „co je Erebos a kdo ho stvořil“, byla podle mého povedená, ne-li dokonalá. Vlastně jsem ke konci ani nevěděla jaké postavy litovat, jaké milovat a jaké nenávidět. Dá se říci, že všechny postavy byly jen oběti (ať už kohokoliv), stvořitel Erebosu nevyjímaje.

Kniha podle mého moc YA není, ale to je věc názoru. A jestli jí tam někdo řadí, tak je to YA bez všech těch typických YA prvků co tyto knihy mají a kvůli kterým je nečtu…
Hodnotila bych tam 4,5*. Opravdu překvapení. Kdyby mi ještě před týdnem někdo řekl, že si dobrovolně přečtu knihu pro mládež a bude se mu líbit, tak bych se mi vysmála. No... Koupila, přečetla a zamilovala!

Jolanka
15.07.2014 4 z 5

právě jsem dočetla ..... až po zakoupení knížky jsem si všimla, že je určena pro mládež od 13 let - přesto jsem ji přečetla (když už jsem si ji koupila!). Knížka se četla dobře, rychle ... pomalejší rozjezd, ale pak dobrý vývoj v ději. Na závěr jsem však čekala více - jako že to vygraduje a fakt mi při čtení bude běhat ten mráz po zádech - to se nestalo .... takže moje hodnocení: pro mládež, kterým je kniha určena tak kolem 80%, pro starší čtenáře tak kolem 50%

adorjas
07.07.2014 2 z 5

Knihu som prečítala počas jednej znudenej, nudnej nedele. Asi aj takto by som ju zhodnotila- je napísaná pútavo, človek sa do deja raz-dva vtiahne, ale je to skôr pre tie mladšie ročníky...

Narissa
28.06.2014 3 z 5

Asi jsem ze začátku čekala něco napínavějšího a víc trilerového, ale jsem ráda, že to tak nebylo. Kniha měla rozhodně svoje kouzlo a je škoda, že skončila v Levných knihách.

PriMula
27.06.2014 5 z 5

Knížka opravdu strašně zvláštní. :D Něco podobného jsem ještě nečetla. Tři čtvrtiny knížky byly naprosto fantastické, ale musím přiznat že konec byl trochu slabší. :)

Kyta
26.06.2014 3 z 5

Zajímavá kniha. Ze začátku to vypadalo na normální knihu, ale když jsem se dočetla až k hraní Erebosu, to bylo něco jiného. Kniha je originální a mě hodně překvapila; asi proto, že v jednu chvíli můžeme nahlédnout do normálního reálného světa a jindy zase do toho virtuálního - do hry Erebos. Má velmi promyšlenou hlavní myšlenku. Autorku moc chválím; knihu napsala tak, že čtenář má dojem, že tu hru sám hraje a je napsaná takovým způsobem, že se vždy vžijete do té situace. Pro mě ale nebyla dostatečně čtivá; v jednu chvíli jsem se dokonce musela do čtení nutit, abych se dočetla něčeho zajímavějšího. Měla pomalý rozjezd, až po polovině knihy mě to začalo pořádně bavit (včetně konečného rozuzlení).
Milovníky počítačových her tahle kniha jistě potěší. Ale nejen je. Mladší čtenáři se do ní také můžou pustit - aspoň zjistí, jak velká vlastně může být závislost na počítačových hrách a že ne vždy to má dobré následky.

spami
16.06.2014 5 z 5

Výborné čtení.
Kniha Vás v táhne a nepustí, dokud jí nedočtete.

rakouská literatura strach pro děti od 13 let počítačové hry pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ursula Poznanski
rakouská, 1968
2015  86%Pět
2011  84%Erebos – Hra, která zabíjí!
2014  85%Saeculum
2017  84%Hlasy