Epigramy

Epigramy https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290127/bmid_epigramy-LBf-290127.jpg 4 223 29

anonymní.Ilja
anonymní.Ilja
23.03.2024 4 z 5

Tento národní buditel, jehož jmené je opředeno aurou velikosti, ve svých epigramech glosuje politiku, náboženství a kulturu, osoby nám již dávno neznámé i situace, které nikdy nepřestanou být aktuální. Věnuje své epigramy církvi, králi, vlasti, múzám ale také světu jako takovému. První epigram v této knize je pak s úšklebkem, který je autorovi vlastní, věnovám Cenzuře.

RonnieSmithx

Jsi-li?!
Chraň duši mou!
Mám-li jakou!?"

"Zloděj bližního prý nemiluje,
vždyť on se s ním rozděluje."

Banger.

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Úžasný soubor. Následující tři jsou mé nejoblíbenější.

Českých knížek hubitelé lítí,
plesnivina, moli, Jezoviti. :)

Když ti Pánbůh za tvých houslí zvuky,
místo dvou dát ráčí čtyry ruky!
To ti přeju k svátku, na mou duši!
by sis mohl, když hráš, zacpat uši.

Mohamed dovolil: "Můžeš míti
mnoho žen, však víno nepij žádné"-
přesvědčen, že víc než jednu míti
střízlivému nenapadne.

JointlieKat94
JointlieKat94
12.07.2022 5 z 5

Nejsem vyučena natolik dobře, abych mohla vypsat všeobecný přehled této knihy, vypsat všechna ta chytrá slova, všechny ty myšlenky.

Ale!

Havlíček byl prostě někdo. Mrzí mě, že jsem už na základce nevěnovala takovou pozornost češtině, tomu krásnému jazyku, literatuře, za kterou Havlíček s dalšími bojoval, protože bych alespoň teď dělala něco, co by mě bavilo. Škoda, že to vím až teď. Byl to prostě frajer největší, a je velká škoda, že v této době takového Havlíčka nemáme.

Epigramy mě bavily moc, byly vtipné, rázné a naprosto výstižné, některé i přesně pro tuto dobu.

Havlíčka asi miluju. :D

helena8303
helena8303
02.03.2022 5 z 5

Co sám nerad, nečiň jinému.
Pravil kantor žáků kdesi
třepaje ho za pačesy.

Díky, Mistře!

jprst
jprst
08.01.2022 5 z 5

Jednou za čas zalovím v méně navštěvovaných policích naší rodinné knihovny a stane se, že narazím na knihu, na kterou jsem už poněkud pozapomněl. Tato je jedna z nich a při jejím opakovaném čtení mne až překvapilo, kolik z autorových epigramů se dá napasovat i do současné doby.

Jaruš7
Jaruš7
08.01.2022 4 z 5

Epigramy jsou dobové impulsivní myšlenky talentu jemuž je štítem : " Co na srdci, to na jazyku."

Citace:" Bůh, náš Otec, pro chování
deset nám dal přikázání,
ale církev, jeho Máť,
zkrátila je v jedno, Plať."

Doba kvasu a revolty pohledem bystrého, českého ducha.

666Jitka
666Jitka
26.10.2021 5 z 5

Epigramy mistra tohoto literárního útvaru jsou poplatné snad každé době - alespoň většina z nich. Ostrovtip opentlený ironií a alegorií, ať už ušitý na míru jednotlivců nebo trefující se do soudobé společnosti a politické situace, musel zvednout mandle nejednomu z potrefených.

slaska77
slaska77
03.08.2021 4 z 5

Některé epigramy byly vtipné, jiné nadčasové a stále platné, holt některé věci se moc nemění. Roztomilá knížečka.

veronika5179
veronika5179
16.04.2021 4 z 5

Havlíčkův ostrovtip a sarkasmus je aktuální v jakékoliv době, autor se s ničím moc nepáral, především pak s jezuity nebo s jinými vlastenci a literáty. Někdy jsou jeho slova ostrá jako jehly, možná až příliš, ale to k němu tak už nějak patří a dělá ho tím, čím je a proč si ho tak vážíme :) Jeho um vystihnout situaci v tak málo slovech je geniální.

Chceš-li v strachu, v nepokoji žít,
musíš k tomu vtip a rozum mít;
chceš-li dodělat se vezdejšího chleba,
bývej hloupým, kde je toho třeba.

Blondebookdevil
Blondebookdevil
04.02.2021 4 z 5

Skvělá ostrá satira, vtipné a rázné rýmy, něco jehodně aktuální i dnes! Líbilo se.

Peter74
Peter74
07.01.2021 5 z 5

Vrelo som sa zasmial, zamyslel,
aj duchovne poučil. ;-)

Awča
Awča
01.06.2020 4 z 5

Vtipná jednohubka. Některé epigramy jsou opravdu nadčasové, Borovský byl opravdu mistr, zasmála jsem se.
Nádavkem jsem se od dětí dozvěděla, co je krleš!

Ronnie68
Ronnie68
22.03.2020 5 z 5

Zajímavě napsané dílo. Kniha se četla jedním dechem a místy mě neuvěřitelně pobavila. Rozhodně se nemusí aplikovat jen na jeho dobu, ale i na tu naši ... doporučuji ...

twigxi
twigxi
07.02.2020 5 z 5

Vtipne, svizne dilo. Cte se samo.
V mnoha pripadech aplikovatelne i na dnesni dobu.

Yabac
Yabac
30.12.2019 5 z 5

Mistr satiry, ironie a alegorie. Nadčasové. Vtipná je lidová etymologie slov: Jezoit - od slova ježek.

MilanCFC
MilanCFC
01.10.2019 5 z 5

Ne jen, že se jim budeme pořád smát, ale celá řada textů bude pořád také platit. Výborná satira.

"Máš-li mnoho, frkáš, máš-li málo, brkáš, máš-li jmění jen tak tak, spokojen nejsi nikterak."
"Vidím mezi Pánbíčkem a knížaty vždy větší analogii: tak na příklad Pán Bůh stvořil psy a knížata tajnou policii."

JP
JP
17.06.2019 4 z 5

Borovský, 1845: "A teď vám to dám všem sežrat!"

Není nad původnost,
každý po ní touží,
lidé chodí přes most,
to já půjdu louží.

Burinkacdbd
Burinkacdbd
08.06.2019 5 z 5

K. H. Borovský: "Epigramy jsou malinké nádoby, do kterých vztek svůj nalévám, aby mi srdce nesežral."

Oj, raduj se, katolická chaso,
máme boží krev a boží maso,
ještě boží střeva-potom na Letnice
bude dělat papež boží jitrnice.

Nechoď, Vašku, s pány na led,
mnohý příklad máme,
že pán sklouzne a sedlák si
za něj nohu zláme.

Co dodat? Snad jen, že satira Karla Havlíčka Borovského je nesmrtelná, jeho štiplavým veršíkům se smáli lidé v době jejich vzniku a smějeme se jim i dnes my.
2019

Twinny
Twinny
25.02.2019 4 z 5

Epigramy nevystihují jen Rakousko-Uherskou společenskou situaci v 19. století. Kritizují společnost jaká je bez ohledu na dobu.

Chceš-li v strachu, v nepokoji žít,
musíš k tomu vtip a rozum mít;
chceš-li dodělat se vezdejšího chleba,
bývej hloupým, kde je toho třeba.