Enderův stín

Enderův stín https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399944/bmid_enderuv-stin-fyw-399944.jpg 4 284 40

Stínová série série

Vracíme se na výcvikovou orbitální stanici, na které Mezinárodní flotila vychovává z nejnadanějších dětí budoucí velitele do války proti mimozemským agresorům. Země žije pod hrozbou opakovaného útoku termiťanů a ve slumech Rotterdamu živoří v partě nechtěných „spratků“ maličké dítě s geniální schopností přežít – Fazolek. Svou chytrostí změní poměry všech malých dětí v celém městě, a proto není nijak překvapivé, že si jej všimnou vyhledavači talentů z Flotily. Nedlouho poté jej raketoplán odnáší na oběžnou dráhu, kde od prvních chvil naráží na jméno geniálního Andrewa „Endera“ Wiggina. Je jen otázkou času, kdy se obě podivuhodné individuality setkají… Děj románu se odehrává paralelně se slavným románem Enderova hra a přináší nový a v mnohém překvapivý pohled na čtenářům dobře známé události, které by bez Fazolkova přispění probíhaly zcela odlišně.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Argo , Triton

Ender's Shadow , 1999

ArkAngel
08.08.2023 4 z 5

Jak Orson Scott Card předjímá na začátku, kniha není typickým pokračováním, ale sám volí termín paralax - paralelní román. Děl vyprávěných z pohledu někoho jiného moc není, byť se tam vznikají (třeba nyní paralelní série ke Stmívání) a autor se s tím popral se vší vervou. Fazolkův pohled je možná daleko zajímavější než od Endera a celé fungování bitevní školy je nyní také komplexnější, jelikož autor měl mnoho let, aby si domyslel celou řadu dalších detailů. Jsem opravdu zvědavý na další knihy, jelikož Enderova sága je mimořádná.

evismaior
04.08.2023 4 z 5

80% - Při čtení téhle knížky jsem procházela několika fázemi - zpočátku jsem se obávala, že to bude opravdu jen převyprávěná Enderova hra z pohledu Fazolka. Pak jsem se ale začetla do jeho života nebo spíš přežívání v Rotterdamu, do jeho neuvěřitelné schopnosti analyzovat chování druhých lidí, a to jak obyčejných hladových, živořících dětí, tak i mladistvých tyranů, kteří terorizují ty menší, do jeho umění taktizovat a vymyslet strategii pro přežití v partě, a propadla jsem takové radosti z četby, že jsem knížku okamžitě chtěla hodnotit ještě lépe než Enderovu hru. V Enderově hře jsem totiž především nevěřila Enderovu nízkému věku vzhledem k tomu, že ze své rodiny i přes soužití s chytrým, leč násilnickým bratrem zkrátka podle mě nemohl načerpat tolik zkušeností, aby mohl mít takový odhad na lidi, jaký v Bitevní škole předváděl - a napadlo mě, že to autor mohl vyřešit třeba nějakou genetickou úpravou dětí - a vida - u Fazolka autor tuhle myšlenku pojal také a navíc ho ještě nechal na ulici prožít takový život, že zkrátka lidskou povahu znal dokonale. Moc se mi líbil i jeho příchod do Bitevní školy a to, jakým způsobem dokázal analyzovat, o co tam vlastně jde, a získat informace, které potřeboval.
Ve druhé půlce knížky pak ale došlo na to očekávané převyprávění toho, co už znám z Enderova příběhu, a i když se autor z Fazolka pokusil udělat tak trochu šedou eminenci, která ve skutečnosti stála za hodně událostmi, které se v Enderově příběhu staly, nepřišlo mi to zas až tak zajímavé nebo uvěřitelné (sám Ender ve světle nových informací často vypadal celkem nedovtipně, jako by autor kvůli nutnosti vystavět zajímavý Fazolkův příběh musel Endera trochu shazovat). Ale i přesto sérii zatím hodnotím velmi kladně. Čtení o lidech, kteří dokáží přemýšlet, odvozovat z dostupných informací vlastní závěry a zařizovat se podle nich, mi zkrátka připadá mnohem zábavnější, než v literatuře tolikrát omílané zápletky založené na tom, že hlavní hrdina něco (často vlastní vinou) neví a k uzoufání dlouho mu trvá, než si to domyslí.

"Fazolek v duchu nesouhlasil. Zločinné marnění času bylo zdůrazňování chyb. Najít je - všimnout si jich - bylo důležité. Pokud člověk sám ve vlastní hlavě nerozlišoval mezi užitečnými a chybnými informacemi, pak se vůbec neučil, ale pouze nahrazoval nevědomost falešnou vírou, která nebyla o nic lepší."

"Pokud jediná možnost, jak porazit termiťany, je nahradit se novým druhem, zachraňujeme pak vůbec lidstvo?"

Kamba
16.04.2023 5 z 5

Naprosto parádní přídavek k Enderově hře, ve kterém autor znovu ukazuje, že má unikátní nápady.

Kniha se odehrává ve stejném čase a na stejném místě, jako Enderova hra, hlavní postavou je však Fazolek, jeden z členů Enderovy armády. A právě toto je naprosto geniální - stejné situace jsou podávány z úplně jiného pohledu, postavy, která má naprosto jiný přístup k životu.

Fazolek je extrémně inteligentní dítě a autor toho využívá do poslední kapky: nemá nejmenší problém prokouknout fígly učitelů, neustále je o několik kroků před učiteli a díky tomu můžeme nahlédnout do pozadí procesů uvnitř učitelského sboru. A taky to ukazuje, že učitelé lhali, když říkali, že Ender je jediná záchrana lidstva :-)

Na závěr jedno doporučení: rozhodně číst až po Enderově hře, jinak vám to dost vyspoiluje :-)

Hakate
03.09.2022 2 z 5

četla jsem před pár lety, bohužel serie mě nezaujala. Zkoušela jsem i Enderovu hru, ale ta se mi také nelíbila.

iLuciferie
01.04.2022 4 z 5

Card píše opravdu skvěle, takže mě kniha asi tak do 4/5 bavila tak stejně jako Enderova hra. Konec mi bohužel tentokrát přišel nějaký uspěchaný a ničím novým nepřispívající.

Fidibus
16.01.2022 5 z 5

Zajímavý pohled na Endera a výcvik z jiného pohledu, neméně napínavý a zajímavý.

Hankenan
10.06.2021 5 z 5

Absolutní vrchol. Bez Enderova stínu je Enderova hra polovičním dílem.

Aprilek
05.09.2020 5 z 5

Stejné časové období a místo jako v Enderově hře, jen z jiného pohledu, přesto se jedná o moc dobrou kniha.

lenka2557
10.07.2020 4 z 5

Solidní follow-up k Enderově hře, kde se na všechno, co se odehrálo, čtenář dívá z pohledu malého Fazolka. Zajímavé a rozhodně ne nudné pojetí. Nicméně občas se mi ve čtení nechtělo pokračovat, neměla jsem motivaci číst dál, proto srážím z hodnocení jednu hvězdici.

a.r.nick
06.05.2020 5 z 5

Kniha byla velice příjemným návratem zpátky do Enderova světa, resp. do doby Enderova dětství stráveného na škole Mezinárodní flotily. Opět promyšlený děj, sympatické hlavní postavy, román celkově velice čtivý až strhující a perfektně psychologicky propracovaný... Ten návrat jsem si moc užil!

engelbert
21.12.2019 4 z 5

Už je to dlouho, co jsem naposledy četl Enderovu hru, a postavu Fazolka jsem si vůbec nepamatoval. Tentokrát se mi zdálo mnohem více patrné nedětské jednání hlavní postavy. Ale jak jinak mohli uspět, že?

martin6849
15.11.2019 4 z 5

No, co si budeme povídat, je to slabší, než Enderova hra, je vidět, že je to napsáno později a napasované, aby to sedělo. Ale pořád se to čte celkem fajn.

OUTbrain
21.08.2019 3 z 5

Mám autora rád. Jeho věci se parádně čtou, ale u této byly pasáže, které mi přišli dlouhé a zbytečné..je to dobrá kniha, ale do ostatních knih Endera to má daleko.

VincentHS
10.06.2019 4 z 5

Z mého pohledu ještě o krapet lepší než Enderova hra, asi proto, že hlavní hrdina Fazolek je takový malý hajzlík, který prohlédne úmysly ostatních, i když ti si často myslí, že prohlédli jeho. Zajímavý byl určitě vývoj jeho osobnosti v průběhu románu. Myslím, že se jedná o zábavné, a přesto ne hloupé čtení.
Opět velmi dobré grafické zpracování knihy od Arga / Tritonu. Tentokráte na rozdíl od Enderovy hry seděla i čísla stránek v obsahu se skutečností, a překlepů rovněž ubylo.

Nomia
24.03.2019 5 z 5

A přeci je to možné, Enderův stín předčil veškerá má očekávání a ve výsledku se mi líbil ještě o trochu víc než samotná Enderová hra. Přitom už i na ni samotnou jsem div nepěla ódy.

Stín je ještě o chlup chytřejší, čtivější a zároveň i ponuřejší dílo. Ale především je pro mě Fazolek zajímavější postavou, tohohle malého přechytralého a chladnokrevného spratka si nejde nezamilovat.
Card to vychytal už v samotném začátku, kde na nás nachystal depresivní entrée v Rotterdamu. Dětské gangy, hlad, utrpení, ale i smrt, která byla na denním pořádku. Autor hned od začátku dokázal upoutat čtenářovu pozornost a rozjezd knihy měl podstatně větší spád, než jak tomu bylo v Enderově hře.

Nejen, že bylo geniální vymyslet a napsat samotnou Enderovu hru, ale ještě geniálnější bylo převyprávět onen příběh znovu a to z pohledu jiné odlišné postavy - a přitom nenudit, zaujmout snad ještě víc a navíc rozklíčovat pozadí příběhu. Zkrátka dotáhnout k dokonalosti. Když k tomu připočteme Fazolka, nejde jít pod plný počet.
Musím smeknout přes O.S. Cardem a jeho vypravěčským uměním. :)

pavel.2
28.02.2019 4 z 5

Enderův stín, Fazolek, je podle mě asi nejlepší knihou v rámci knih okolo Endera.
Zejména začátek knihy, kdy si Fazolek už jako batole dokáže poradit v těžkých situacích, je velmi poutavá. Jeho putování až do Bitevní školy je také strhující.
Jednoznačná čtenářská povinnost pro všechny milovníky dobrých příběhů :-)

Tyrkysová
26.11.2018 5 z 5

Osobně si myslím, že, ačkoli to může být překvapivé, Enderův stín je ještě o něco povedenější, než Enderova hra. 14 let odstupu velmi pomohlo - je to znát na autorově projevu, děj je více promyšlený a přesto neskutečně čtivý. Díky znalosti toho největšího rozuzlení, které znáte z konce Enderovy hry, se můžete soustředit na další a další detaily a souvislosti. Rozhodně si zaslouží vaši pozornost.

jaroiva
24.10.2018 5 z 5

Nevěřila jsem, že by mě mohla bavit stejně jako Enderova hra, a bavila mě snad ještě víc. I přesto, že jsem věděla, jak dopadla Enderova hra i epizodky v ní.
Kniha z Fazolkova pohledu mi připadala temnější, depresivnější. Ale narozdíl od Enderovy hry nedostala tolik prostoru politika, což knížce jedině prospělo.
Do dílu z pohledu Petra Wiggina se mi ale už pouštět nechce. Možná zůstanu jen u těchto dvou dílů série.

smazenaryba
07.09.2018 5 z 5

Ak existuje nejaký dokonalý príklad, ako sa dá napísať zmysluplné a kvalitné rozšírenie klasického a viac menej samostatného diela, tak je to práve Enderův stín. Ba čo viac, Enderův stín je tak dobrý, že v mojich očiach sa stal nedeliteľnou súčasťou Enderovej hry. Pravda, v knihe sú pasáže kde autor skĺza k trochu zbytočným opisom Fazulkových myšlienkových pochodov a pár dejových zvratov vyznelo veľmi prvoplánovo, no celkový dojem to príliš nekazí. Je až zarážajúce, že Card po pätnástich rokoch prišiel s dielom, ktoré je s pôvodnou knihou tak precízne prepojené, že nevedomý čitateľ by mohol prisahať, že obe museli vynikať súčasne.

calfa
04.09.2018 5 z 5

Enderův stín je povedená kniha, stejně jako Enderova hra. Ta Fazolkova genialita a necitelnost, zkrátka spratek, je vynikající, hold vyrůstal na ulici plné grázlů. Ten začátek a ty sociální poměry v Rotterdamu, mi hodně připomínal mého oblíbeného Viktora Huga a jeho Bídníky. Hold jak psal v některé ze svých knih Umberto Eco, knihy jsou vzájemně propojeny dějem, postavami atd.