Xenocida

Třetí kniha Enderovské série. Ender a Valentina Wigginovi: bratr a sestra, jejichž životy formovaly historii. Valentina je ‚Démosthénes‘, jehož podvratné, štvavé články bojují proti nestvůrné moci Hvězdného kongresu, pána Sta světů. A Ender… Ender jako dítě velel válečné flotile, která zničila termiťany. Triumfem jeho života by bylo, kdyby dokázal zabránit, aby se to stalo znovu. A jeho tragédií by se mohlo stát, kdyby neuspěl. Kongers vyslal válečnou flotilu proti Lusitanii, která je domovem Endera, jeho rodiny, dvou mimozemských druhů – a nejsmrtonosnějšího viru, jaký byl kdy znám. Flotila má rozkaz planetu zničit. Spáchat xenocidu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30557/xenocida-30557.jpg 4207

Enderova sága (3.)

Xenocide (1991)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Classic And

Kabátice

Oproti předchozím dílům úplně něco jiného. Kniha nad kterou jsem si hodně zapřemýšlela a bavilo mě to!

penthyn4419

Bál jsem se hodnocení, které čtenáři téhle knížce dávali. V mnohém je jejich kritika oprávněná, ale i tak dám plný počet. Tahle knížka není jako ty předchozí. Nemá napínavý příběh od začátku až do konce. Vlastně většina knížky s příběhem moc společného nemá. Vývoj postav? No, přinejmenším nepředvídatelný.
To co mě na knížce tolik zaujalo je ta filosofická stránka. Otázky které si málo kdo z nás dnes klade, natož aby se na ně snažil odpovědět. Není to knížka na zabavení, ale na přemýšlení.

P.S. Chtěl jse ubrat hvězdičku za to, že překladatel užil jiná jména pro prasečíky, kterým navíc říkal vepříci, ale to není chyba autora...

Irsaf

Proč zde nebyli prasečíci? Proč zde nebyl Kořenář? A Člověk? Nebylo to špatný, ale dva předchozí díly byli lepsi.

KillHurt

Chápu protichůdné názory. Tohle je bichle plná filosofie, náboženství, fyziky, biologie a několika dalších věd, které ani neexistují a rozhodně se nečte jedním dechem. Card má svůj styl a tady ho pustil z kopce v nákupním vozíku. Příběh si dává na čas a je ho tam poskrovnu. Spíše uvolňuje místo zamyšlením nad různými pohledy na život ve vesmíru. Můj názor: kniha je to skvělá, ale rozhodně není pro každého. Jestli vás baví dumat nad nesmrtelnosti brouka ze všech stran, tak se budete bavit. Jestli vás zajímá příběh, tak budete zklamáni. Nemůžu jinak, dávám pět hvězd.

papajapa

Jak uz to u serii byva i tato ma sestupnou tendenci a tento dil byl zatim nejslabsi. Svym zpusobem se dej nikam neposunul a bylo zde spousta pro me nadbytecnych odbocek. Jsem ale rozhodnuta serii docist.

Sarkyr
02.11.2017

Jelikož Cardovy knihy poslouchám jako audioknihy v originále, absolutně mi nepřišlo, že by byla nějak dlouhá. Xenocida mě ani chvilku nenudila, a naopak mě nutila neustále namáhat mozek. Takhle by se měla psát filozofie. Je pravda, že osobně s Cardovým mormonským pohledem na svět úplně nesouhlasím, ale jeho vidění světa a možností hmoty a ducha jsou geniální. A když jsem slyšel v audioknize Mirovo pomalé drmolení, bylo mi jasné, jak je pro něj těžké vyjádřit jakoukoli myšlenku slovem. Jen si představte, že zatímco Miro vysloví jednu hlásku, Jane je schopná pomocí filotů obletět celý svět. Za mne 5 hvězd.

Erinien
28.10.2017

Tři dny jsem se nemohla od čtení odtrhnout. Cardova síla pro mě tkví v tom, že každá kniha je jiná. Tahle byla hodně filozofická, někdy až na hranici mé představivosti a občas jsem stěží držela krok s úvahami o světě, povaze vesmíru a věcí. Zároveň ale každá Cardova kniha je lidská, je o lidech, o dobru a zlu v nás a o obrovské úctě k životu. Tohle není kniha, která se zapomíná.

a.r.nick
16.06.2017

Aniž bych to čekal (zvlášť po pročtení hodnocení tady), třetí díl mě bavil ještě víc než díly předchozí. A taky mi o hodně víc dal. Sci-fi čtu většinou spíš pro zábavu než kvůli hlubokému přemýšlení, ale tohle byla výjimka, protože autor do děje schoval spousty svých filozofických a psychologických úvah - a mně to dokonale sedlo :). Jinak souhlasím s tím, že kniha mohla mít klidně o něco méně stran a asi by jí to neuškodilo, některé myšlenky hlavních hrdinů se opakovaly neustále dokola, až se tím ty postavy stávaly skoro protivné ;). Na druhou stranu, možná v kontrastu s tím pak všechno to duchovní zamýšlení vyznělo o to hlouběji... Za mě rozhodně doporučuji - i co se čistě sci-fi týče, mělo to nápad (a ne jeden), spád i pointu (a taky ne jednu ;)), a takový konec jsem rozhodně nečekal; už se těším na pokračování :).

Hellrampage
19.01.2017

Ender je využitý vážne len minimálne, pôsobí ako taký starček s demenciou. Kniha je prehnane tučná a prehnane ukecaná a Card sa prehnane upol na filozofovanie, aj keď sa veľmi dobre číta a čitateľ má možnosť dumať spolu s Cardom o odpovednosti človeka a božstvách všeobecne. Pomaličky, veľmi pomaly sa príbeh celou knihou tiahol a problémy pribúdali a pribúdali... a flotila stále v nedohľadne... a nakoniec všetky problémy Card vyriešil v pár kapitolách, aj keď osud Čching-čao (Nádherně jasnej) ma prekvapil. Inak, súhlasim s Cardom o jeho uvažovaní s filotami, no čo Ender vyvolal, bolo na mňa moc. V Xenocide sa vyjasní veľa vecí, no pribudne aj množstvo ďalších otázok. Škoda. Xenocida mohla prekvapiť viac - zatiaľ najslabší diel zo série. Každopádne som zvedavý, čo Card vymyslí v poslednej knihe.

"Budoucnost je sto tisíc nitek, zatímco minulost je tkanina, kterou nelze utkat znovu." - Wang-mu

orson
16.12.2016

Rozhodl jsem se, že si přečtu celou ságu (kdysi jsem ji čet, první díly vícekráte) a tady u třetí knihy už mi začal trochu docházet dech. Ač je příběh pořád hodně napínavý, občas už to bylo trochu zdlouhavé...

Phoenix16.cz
02.08.2016

Mluvčí za mrtvé mi při čtení dlouhou dobu připadala divná, i když se mi ve výsledku líbila. Xenocida na předchozí knihu volně navázala a rozvedla myšlenky, které se v minulém díle objevily. Setkáme se tu se všemi postavami a dál sledujeme jejich příběhy. Je toho celkem dost, takže kniha je díky tomu obsáhlejší. Nová linka s Cestou je slabší, ale pro děj nezbytná. Na konci mě trochu zarazilo, že kniha vlastně nekončí. Veškeré dějové linky skončily v polovině (tak trochu vyřešili pouze virus) a na poslední stránce je jasné, že příběh plynule pokračuje další knihou. Čekala jsem alespoň uzavření některých hlavních linií, takhle prostě kniha působí, že aby nebyla příliš dlouhá, najednou ji usekli a začali novou.

thezelda
11.03.2016

Jsem jediný, kdo měl chuť třísknout knihou do kouta pokaždé, když tam byli ti náboženští fanatici z planety Cesta? Říkal jsem si, jak moc by prospělo Cching-Čao pár ran tyčí do hlavy, aby se jí rozsvítilo... (berte mne prosím s rezervou)

Také mě neskutečně štvalo, že se vydavatel rozhodl změnit překlad - proboha proč?! Z hlásek jsou najednou ansiblery, z pequeninů jsou místo prasečíků najednou vepříci (jenomže slovo vepřík užíváme v úplně jiném kontextu, narozdíl od neexistujícího slova prasečík), z prasečíků Člověk a Kořenář jsou najednou Human a Rooter. Vždyť je to stejně švihlé, jako kdyby se Harry Potter najednou jmenoval Jindřich Hrnčíř, Brumbál by byl najednou Dumbledore a z mozkomorů by byli najednou dementoři...

Co se týče celkového hodnocení, musím se připojit k ostatním. Ačkoli kniha rozhodně nebyla "slabá", bavila mě asi nejméně ze všech knih Enderova světa, které jsem četl. Kdyby to šlo, dal bych 3,5 hvězdičky.

EDIT: Poslední odstavec beru zpět, největší trága jsou pro mě rozhodně Děti Ducha, nikoli Xenocida.

dadako
02.04.2015

Ze tří dosud přečtených byl tento díl asi nejslabší. To že byl nejslabší ovšem neznamená, že se mi nelíbil. Tato série je moc pěkná jsem zvědav jak skončí.

Jossie
27.11.2014

Jak mám Enderovy knihy ráda, tahle mě moc nechytla. Hlavně pasáže z Cesty byly příliš zdlouhavé, samá morální dilemata a úvahy a všechny ta řešení krize na Luisitanii taky nebyla moc zábavná a technicky už hodně obtížně představitelná. A konec mě také nenadchl.

Ence
09.10.2014

Nemohu souhlasit s předřečníky.
Xenocida je možná delší a vláčnější, nicméně i přes to, že plyne pomalu, vznáší se ve vzduchu neustálá hrozba zničení planety spolu se zánikem dvou unikátních živočišných druhů.
Arcisit pode mnou píše o logických nesmyslech, ale s tím také nesouhlasím. V knize je mnoho paradoxů plynoucích z autorových představ o vlastnostech hmoty, života, duše a prostoru, ale nedá se říct, že by byly nelogické. Ano, pro nás jakožto lidi žijící v 21. stol. můžou působit nelogicky, ale na druhou stranu nemá cenu je za nelogické označovat, ale pouze je přijmout jako skutečnost.
Kdyby Einstein v 17. století tvrdil Newtonovi, že ve vlaku plyne čas jinak a gravitace je zakřivený časoprostor, tak by to Newton mohl také označil za nelogické. Tím v žádném případě nechci říct, že autor má patent na pravdu a že je to tak, jak si myslí, pouze jsem přijal paradoxy jeho vesmíru, nechal se klamat a přemýšlel, co bych dělal v situaci, kdy by se skutečně stalo to, co těm třem při "skoku do neznáma".
P.S. Jeiné s čím jsem měl poněkud problém je neustálé omílání paraplegie. Miro fakt nebyl můj nejoblíbenější charakter.

Josetto
09.09.2013

Knižka je o málinko slabšia, ako bol Mluvčí a Enderova hra, ale to skôr preto, lebo je to taká predzvesť toho, čo nás čaká a neminie v ďalšom dieli. Ale ako vždy je kniha veľmi dobre písaná, niektoré vedecké srandy som si musel prečítať viackrát, než som pochopil, čo tým chce autor povedať. Páčila sa mi aj tá časť o planéte Cesta a osude jej obyvateľov. A teda záver bol rozhodne dosť nečakaný :) Celkovo by som knihu priradil štýlom písania knihe 2061:Tretia vesmírna odysea, ktorá je tiež skôr predpríprava poslednému dielu.

aivi
03.06.2013

Wow, no zajímavé rozuzlení :)

Arcisit
23.06.2012

Hrozná kniha!
Plno logických nesmyslů, utahané, autor do Scifi žánru motá víru a zmrzačení lidí, ve kterém se pak vyloženě rochňá a čtenáře utápí v nudě.

Neo1tex
06.09.2011

Jednoznačně nejslabší (a paradoxně nejdelší) ze série. Už jsem očima tlačil stránky na konec... nebavila mě skoro vůbec a dočetl jsem ji jen díky pokračovaná na další díl.