Enderova hra

Enderova hra https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238653/bmid_enderova-hra-238653.jpg 4 1463 229

Enderova sága série

Lidstvo jen se štěstím odvrátilo zničující útok mimozemské civilizace úlového typu. A protože nejlepší obranou je útok, rozhodlo se pro protiúder. Zatímco se po dlouhou dobu vysílané vesmírné lodě blíží k území nepřítele, program pro výchovu mladých velitelů se snaží nalézt toho pravého vůdce, jenž by zneškodnil mimozemskou hrozbu jednou provždy. Zdá se, že tím pravým je Andrew "Ender" Wiggin, geniální chlapec, jenž se v útlém věku stane hlavní nadějí na vítězství. Ovšem nároky na něj kladené jsou enormní, pokud zvítězí, stane se pachatelem xenocidy - absolutního vyhlazení mimozemské inteligentní rasy, a pokud prohraje, pak bude lidstvo vydáno na milost agresivnímu nepříteli. Žádný dospívající chlapec dosud nikdy nečelil tak vážné výzvě...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Ender's Game , 1985

Archie
02.01.2019 5 z 5

Genialni. Ctive vypraveni vycviku ve vesmirne akademii, strhujici akcni sekvence, myslenkove podhoubi, vytecny zaporak (zaporaci), propracovane charaktery, a predevsim - uzasne provedena pointa, ktera mi vyrazila dech. Jedna z nejlepsich knih, jake jsem v zanru cetl.

Opatov
05.12.2018 5 z 5

Zpocatku jsem mela problem se zorientovat, ale pak to dostalo spad. Trochu vzdalene knizka pripomina Ten bajecny den. Ale opravdu vzdalene. Deti se tu stavaji nadeji pro budoucnost a preziti, Ender se postupne propracovava z outsidera na favorita. Rozuzleni je prekvapive. Doufam, ze se tato fikce nenaplni v realnem zivote, pribeh je totiz hodne nadcasovy, ale perfektni a nuti k cteni dalsiho dilu.

Stauff
04.12.2018 5 z 5

Napsat k této knize nějaký komentář, je pro mě celkem dost velká práce. Musím totiž dávat pozor, abych to nepřeháněl se superlativy. Ender Wiggin je postava, se kterou jsem se ztotožnil a to nejen v této knize, ale i v jejích pokračováních. Jedna z nejlepších sci-fi, co kdy byla napsána. Super, bomba, perfektní (to předsevzetí o nepřehánění se superlativy zjevně nevyšlo), prostě pecka a povinné čtení nejen pro fanoušky sci-fi.

possekre
15.11.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi, které jsem četla!

sgjoli
04.11.2018 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci společného čtení na ČBDB a jsem ráda, že jsem se zúčastnila, protože bych jinak o této knize neměla vůbec povědomí. A to by byla fakt škoda, protože Enderova hra mne fakt bavila. Mrazí mne z toho, co společnost byla schopna dělat s malými dětmi – obrat je o dětství, byť to mělo být z důvodu velkého poslání, nějakého většího poselství. Aby bylo zachráněno lidstvo, generace dětí přišly o dětství a staly se z nich bojové stroje. Začátek knihy byl trochu pomalejší, ale pak se to rozjelo a byla to fakt pecka. Z některých věcí mne trochu mrazilo. No a ten konec mne dostal. Každopádně se jedná o skvělé čtení a nedivím se, že má kniha tak pozitivní hodnocení. Určitě mohu doporučit.

Tyrkysová
29.10.2018 5 z 5

Bezesporu se však jedná o jedno z těch důležitějších a vizionářských děl, která se kdy na poli science fiction objevila. V uzavřeném prostředí Bitevní školy, v níž jsou zavřeny desítky nejinteligentnějších a současně nejdominantnějších dětí světa, rozehrává autor skvělou etudu. V ní si pak hraje s psychologií postav všech žáků, ale i těch několika málo učitelů, kteří mají za úkol ze svých svěřenců dostat maximum v co nejkratším čase a za použití téměř jakýchkoli metod. Druhá, menší, dějová linka, která se věnuje Enderovým sourozencům, byla z mého pohledu slabší, neboť jsem se nějak nedokázala smířit s tím, že by něco podobného opravdu vymyslely zhruba dvanáctileté děti. To už ty strategické hry u cca 8letého Endera mi přišly snesitelnější :) Autor mě rozhodně nalákal k dočtení celé této i Stínové série...
4,5/5*

Hanka_Bohmova
26.10.2018 3 z 5

Kniha se výrazně odlišovala od mých vzpomínek na předchozí čtení kdysi v adolescenci. Pro jistotu jsem si našla podrobnější informace o původní povídce, ale tím se moje hluboké zapomnění čehokoli jiného než brutální manipulace, bitevní místnosti a motivu mluvčího za mrtvé nevysvětlilo. No nešť, zajímavější (a téměř zázračné) je, že jsem ten příběh vůbec byla schopná dočíst, a to dokonce dvakrát za život! Jednak moje prostorová a kinestetická inteligence dosahují závratných hodnot nula nula nic, tudíž jsem třem čtvrtinám textu slepě věřila a v pudu sebezáchovy se nepokoušela si je ani představovat, zavařil by se mi mozek. (Kupodivu mě to přesto velmi bavilo.) Druhým důvodem vzájemné nekompatibility je převládající atmosféra (na více rovinách příběhu) boje, hry s nulovým součtem, myšlení ve stylu nedáš-dostaneš - poměrně věrohodná, vzhledem k datu vzniku asi není divu. V ní jsem se cítila jako ryba... na vzduchu. Ani twist na konci to nevyřešil - vyznívá spíš jako zbožné přání.
Nejvíc mých myšlenek se točilo kolem tématu manipulace, snadnosti, s jakou člověk sklouzává k vševědoucnosti, s jakou vytahuje kanón na komára a odhazuje náročnější řešení. Mít moc nad něčím životem, a mít tu moc z chvályhodného důvodu, to představuje velmi delikátní pokušení.

3,5 hvězdy.

eliska2669
15.10.2018 3 z 5

Docela zábavný, ale nějak jsem čekala, že se to hrozně moc rozjede, nicméně to nepřišlo. (Snad v dalších dílech?) Nijak zvlášť mě to nezasáhlo...

smazenaryba
03.09.2018 5 z 5

Myšlienka využívania neskalenej detskej mysle na vojenské účely je v skutku desivá a v mojom prípade utlmila mnoho ďalších, zaujímavých myšlienok a motívov, ktoré kniha podsúva. Aj vďaka tomuto má Enderova hra v celej sérii osobité miesto, napriek tomu, že v rámci série ide o akčnejšie a priamočiarejšie dielo. Ako inak, film, ikeď v celku podarený, je odprostený od väčšiny zaujímaých myšlienok, ikeď tie by podľa môjho názoru predajnosti filmu nijak neublížili.

Malýmedvěd
29.08.2018 4 z 5

Motiv i zpracování se mi líbilo. Rozvedení myšlenek jako, že náš strach, je naše největší síla, že touha přežít je extrémně silný pud, že účel světí prostředky a pro dobro celku lze obětovat jednotlivce, je dobře zasazené do sci-fi která je aktuální dnes a bude i do budoucna. Autor výborně trefil vliv sociálních sítí a to víc jak 20 let před tím, než vzniklo něco jako FB, klobouk dolů.

TimeLord
27.08.2018 4 z 5

Zaujímavé sci-fi

špulo
22.07.2018 5 z 5

Výborné scifíčko, dokonca s filozofickým a sociálnym presahom. Ďalšie diely som nečítal. Čakajú na mňa v polici...

Irsaf
15.07.2018 4 z 5

Nebylo to špatný čtení.

katy238
11.07.2018 5 z 5

Zajímavý příběh, který Vás donutí přemýšlet za hranice světů, které znáte. Byt se jedná o první knihu v sérii, zakončení se mi líbí takové , jaké je a další díly mě nelakaji.

Richie1
10.07.2018 4 z 5

Román řadím k těm lepším z žánru sci-fi. Především střední část, kdy se Ender učí mezi kolektivy podobných žáků je velmi zajímavá a napínavá. Závěr mi přišel trochu uspěchaný a odbytý.
Beru poněkud s rezervou onu genialitu dětí, které s bravurní taktikou vyhrávají složité vesmírné bitvy, a vlastně i celý nápad použít pro tak zásadní záležitost (válka o přežití lidské rasy) místo dospělých osob děti ve školním věku. Enderovy myšlenkové pochody bylo nicméně napínavé sledovat, jeho postupu mezi absolutní elitu nešlo nefandit.
Autor měl v románu i zajímavé postřehy - např. využití počítačových sítí pro ovládnutí širokých mas obyvatelstva - a to v době, kdy skutečný internet ještě prakticky nexistoval (rok 1985).
V závěru to bylo trochu moc překombinované a přitom příliš zkrácené na to, aby se celý příběh důstojně uzavřel. Nejspíše je tak prostor pro další pokračování - budu o dalších dílech uvažovat. 85%

Enthu
07.07.2018 5 z 5

První myšlenka na tuto knihu byla, že tohle není nic pro mě a nebude mě bavit. Zpočátku mi dělalo problém se v knize orientovat, dostala jsem se do rozjetého příběhu a pochop to. Naštěstí po pár stránkách už jsem se začala orientovat a kniha mě chytila. Přečetla jsem ji za jediný den, jak moc se mi líbila. A ten konec? To byl naprostý šok, nečekala jsem to.

EmanuelBremi
02.07.2018 5 z 5

Hodnotím teď knihu, jako by byla jediná a s ní příběh končil. Z mého pohledu je to tady je trochu obtížné, protože vyvrcholení zápletky knihy mě spíše zklamalo, ale vyvrcholení příběhu bylo velmi emočně silné.
Enderova hra je především o zápletce, pořád se něco mění a někde bojuje. Celá zápletka s válkou byla velmi dobrá, až na konec, kdy mi pointa simulací a a celého konce války přijde příliš nastrčená a nelogicky vysvětlená. Vše bylo příliš rychlé, přitom kniha nemá žádný omezený čas. Za to jsem chtěl knihu velmi shodit. Přikládám to tomu, že kniha je přeci jen přes 30 let stará a v té době to mohlo působit jinak.
Vyvrcholení příběhu Endrova života mě však dostalo. Možná to bylo chvilkovým rozpoložením, ale jeho změna v mluvčího mrtvých a shrnutí jeho cestování než našel vhodnou planetu byl pro mě téměř perfektní konec. Chápu, že další knihy mi toto období daleko více osvětlí, ale kdyby tohle byl absolutní konec, byl bych spokojený s tím, jak se člověk s Endrem rozloučil.
Plánoval jsem jít níže, ale nakonec dávám 91% takže 5 hvězd a jen se těším na Stínovou sérii a informace o Petrovi a jeho vzestupu.

jaroiva
30.06.2018 5 z 5

No, nevím, co k tomu napsat... vůbec jsem se nemohla zezačátku začíst, vlastně tam nebylo nic z toho, co mě v knihách baví, jen samé bojůvky, bojové strategie, hry na vojáky, sny a virtuální hry, prostě kdyby mi někdo řekl, co to obsahuje, nikdy bych to nečetla, že je to nuda, nuda, šeď, šeď...
A přesto jsem se potom nějak nemohla odtrhnout od čtení. Ale stejně netuším, čím mě to dostalo.
Poslední Enderův test byl prostě opravdu překvapivý. Pak už to ani tak zajímavé nebylo. Nevím, jestli číst další díl. Může být pokračování taky tak fascinující?

Percabethka
20.06.2018 4 z 5

Ze začátku jsem se do knížky nemohla začíst, ale když se mi to na asi 40. straně podařilo, bylo těžké se od ní odtrhnout. Líbila se mi autorova filosofie i styl vyprávění, jen mi trochu vadilo, že tam nebyla jediná postava, kterou bych si oblíbila nebo se do ní dokázala vžít - z toho důvodu už asi další díly číst nebudu.

valda
19.05.2018 4 z 5

První díl slavné sci-fi série. Země je napadena mimozemskými termiťany. S vypětím všech sil a za pomoci Mazera Rackhmana, mladého superinteligentního vojevůdce, se podaří zemi odrazit útok a zahnat nepřítele. Od té doby visí ve vzduchu nebezpečí, že se termiťané vrátí. A tak už mnoho let funguje vesmírný program, ve kterém se lidé snaží vycvičit nového mladého vůdce, zaútočit na termiťany a zničit je jednou pro vždy. Dlouhodobým zkoumáním bylo zjištěno, že pro velitele ofenzívy se nejlépe hodí mladí lidé, kteří se umí velmi rychle učit. Jedním z nich je geniální chlapec Andrew Wiggin, který si říká Ender. Postupně s ostatními dětmi prochází přísným vojenským výcvikem na vesmírné stanici a možná se jednou stane nástupcem slavného Mazera. Jeho sestra Valentine a bratr Petr jsou také geniální, ale vybráni nebyli. A tak se už od útlého věku také snaží prosadit, alespoň na Zemi.
Tohle je taková ta military sci-fi. Hned jsem si vybavil film Hvězdná pěchota, vojenský dril, uniformy a tak. Enderova hra je zvláštní tím, že vojáky v ní jsou vlastně úplně malé děti. A kniha se právě zabývá myšlenkou, jak by takový těžký výcvik ve virtuální realitě působil na dětský organizmus. A jak by se vlastně geniální děti prosazovaly ve světě dospělých, pokud by jim někdo poskytl výcvik. Určitě je v knize mnoho zajímavých myšlenek a také se dobře čte. Jeno asi nejsem zase tak velký fanda military.