Encyklopedie literárních žánrů

Encyklopedie literárních žánrů https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37389/bmid_encyklopedie-literarnich-zanru-wyJ-37389.jpg 5 15 2

Souhrnná práce z oboru české genologie a historické poetiky, první svého druhu u nás. Publikace zahrnuje genologické „fenomény“ české literatury všech tvůrčích oborů: z prózy, poezie, dramatu, nejen z literatury umělecké, ale i populární, z folklorní slovesnosti, literatury pro děti a mládež, literární fantastiky, komiky i literatury faktu, přičemž zachycuje všechna období od počátků až k dnešku. Výběr témat přihlíží k významu, příznačnosti a produktivitě daného žánru v české literatuře.... celý text

biblista
10.05.2023 4 z 5

Kniha po všech stránkách nedostupná. Nelze náhodou hodnotit míru vzdělanosti té či oné společnosti (tj. naší) stupněm dostupnosti titulu, jako je tento? Nakladatel by mohl zvážit nové, studentské vydání. Nejlépe aktualizované (např. u hesla Fantasy není výslovně uveden Harry Potter atd.; doplnit by bylo třeba žánry jako retelling aj. typické pro současné trendy). Monografie je zaměřena literárněhistoricky (výskyt hesel jako Kronika či Básnická povídka, Epos), vývojově. Oceňuji pozornost věnovanou popkultuře; potěšilo mě heslo Přísloví.
A opět jsme u toho: rozdíl mezi slovníkem recenzí a odborným diskurzem akademiků. Tak frekventovaný pojem jako "generační román" tu nenajdeme. Slyšeli jste naopak někdy o gnómě? Úloha na závěr: přečtěte si román Noskové "Bereme, co je" (sice jednopolohový, ale jinak výrazný) a přiřaďte ho k jednomu ze zde nabízených žánrů.

Chewardo
14.07.2020 5 z 5

Kniha, kterou by měl vlastnit každý literární nadšenec a student literatury. Doporučuji.

genologie

Autoři knihy

Dagmar Mocná
česká, 1958
Josef Peterka
česká, 1944

Kniha Encyklopedie literárních žánrů je v