Encyklopedie heraldiky

Encyklopedie heraldiky https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201991/bmid_encyklopedie-heraldiky-r3I-201991.JPG 4 14 3

Jediné, co jsem nikdy nechtěl psát, byla encyklopedie, protože již sám název zavazuje k tvorbě čehosi universálního, vyčerpávajícího a téměř dokonalého. Název však byl přáním vydavatele a mně nezbylo, než to respektovat. Za základ této práce mi posloužily mé předcházející knihy, a to Heraldika (Albatros, Praha 1986) a německá Heraldik (Albatros, Praha 1987), které jsem doplnil nejen nově nabytými poznatky, ale i hesly a fakty, které nemohly být publikovány v předlistopadovém režimu. Při sestavování jednotlivých hesel jsem se, vedle odborné heraldické stránky, zaměřil úmyslně na reálie, které zůstávaly po dlouhá desetiletí, ne-li tabuizované, tedy alespoň zamlčované a celým generacím těžko přístupné. Mám tím na mysli zejména panovnickou, šlechtickou a církevní titulaturu, která je nejen neodmyslitelnou součástí heraldiky, ale postupně se stává i realitou nové doby. Nastoupená cesta zpět mezi všestranně vyspělé země Evropy by měla být i cestou k tradičním hodnotám, které nejen tento kontinent zformovaly, ale které jsou a budou i nadále zdrojem a korektivem jeho budoucího vývoje. Psát encyklopedii je úkolem spíše pro kolektiv než pro jedince. Proto prosím čtenáře, pokud zjistí, že v této knize mělo ještě něco být a není, o shovívavost a laskavý soud. Jsem rovněž povinován díkem všem, kteří mi pomohli a umožnili vytvořit tuto práci, především své rodině za její trpělivost a porozumění, dále pak zejména PhDr. Pavlu R. Pokornému, za nezištně poskytované konzultace, jakož i mnoha dalším, jejichž výčet by byl dlouhý, ale bez jejichž dílčí pomoci by nedosáhla tato kniha rozsahu, který dostáváte do rukou.... celý text

tessa.mik
31.12.2021 5 z 5

Za mě moc pěkná encyklopedie. Našla jsem tam vše co mě zajímalo a mnohem více.

sosna
12.03.2014 4 z 5

Je to moc pěkně napsaná encyklopedie. Hesla jsou vystížně, pochopotelně a věcně vysvětlena a člověk s dozví moc zajímavých informací. Doporučuji.

Lucilla
16.10.2012 5 z 5

Vynikající vademecum nejen heraldiky pro laiky i odborníky. (sama jsem ji od A do Z přečetla jedním dechem, ač by se takto s encyklopedií pracovat nemělo, že). Přehledně uspořádaná publikace s velkým množstvím názorných doprovodných ilustrací. Jen škoda, že už je prakticky nedostupná - možná poslední kus na Václavském náměstí v Paláci knih, ale ani to už není jisté - chtělo by to další vydání, když je o to takový zájem.