Emoce v obraze od středověku po současnost: Seminář dějin umění k poctě Ladislava Kesnera https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481398/bmid_emoce-v-obraze-od-stredoveku-po-sou-aJM-481398.jpg 3 3 0

Snaha ztvárnit lidské emoce a vyvolat v divákovi citové pohnutí patří k jednomu z klíčových aspektů umělecké tvorby již od starověku. Nicméně i bez explicitní intence tvůrce může člověk před uměleckými díly zažívat hluboké a niterné emoce, které nikdo neztvárnil. Kniha nabízí čtenářům setkání s různými příběhy. Jsou to příběhy obrazů, soch, architektur, zlatnických předmětů i konceptuálních děl a všechny mají jedno společné — vyvolávají emoce. Nejen záměrně v divácích, jimž byla tato díla určena, ale také v divácích dnešních a konečně také v historicích a historičkách umění, kteří o nich pojednávání. Podání autorů jednotlivých textů představuje na jedné straně reflexi uměleckohistorickou, založenou na erudovaných znalostech pisatelů, zároveň je však možné v nich nalézt naše vlastní emoce. Jak totiž připomíná Ladislav Kesner, kterému je tato kniha věnována, je subjektivní a emocionální prožívání uměleckého díla pro dějiny umění zcela zásadní.... celý text

dějiny umění

Autoři knihy

Ivan Foletti
švýcarská, 1980
Jan Č. Galeta
česká, 1982
Ondřej Jakubec
česká, 1976

Kniha Emoce v obraze od středověku po současnost: Seminář dějin umění k poctě Ladislava Kesnera je v