Emma

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout? Anebo je to prostě tak, že ctnosti a noblesa doby minulé nám i dnes v podání tak dobré autorky, jako je Jane Austenová, mají co říct? ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/95344/emma-95344.jpg 4.1943
Vydáno:, Academia

Emma (1815)

Kniha Emma

ehoos

Nejsem si jistá. Myslím, že budu muset dát knížce ještě jednu šanci někdy později...a s nižším očekáváním. Austenovou mám moc ráda, vždycky mi doplní potřebu romantiky a krásy do života. Ale u Emmy jsem pořád na vážkách.

Nejvíc mě asi odradilo už na začátku, že hlavní postava mi byla silně nesympatická. Emancipovaná (což je samozřejmě super), lehce arogantní Emma neustále strká nos do záležitostí druhých jen proto, že prostě nedokáže uznat, že nemá patent na všechno. Naštěstí, čím dále se příběh rozplétá, tím víc jako by si uvědomovala, že se taky může mýlit. Přesto jsem se nemohla zbavit dojmu, že přes často silnou sebereflexi, stejně nikoho neposlouchá, dokud jí pravda nevezme přes čumák.

Nechci říct, že je kniha špatná. Je skvělá, jako všechny Austenovky, co jsem zatím četla. Jen to asi nebylo, co jsem čekala. Nejspíš hlavně proto, že jsem si nezamilovala hlavní postavu, jsem se pořád nemohla začíst. Jako by mě Emma svou "nesnesitelností" nějak rozčilovala :)

Další věc, co mě trochu mrzela, je že jsem z příběhu necítila příliš romantické vibrace. Prostě se tak nějak všichni domluvíme, že se vezmeme, protože když se na to podíváme ze správné perspektivy a s výhledem do budoucna, je to to nejlepší rozhodnutí. Chápu, že tak nějak se to dlouhé roky dělalo, kolikrát i dnes, ale knihu jsem popadla prostě hlavně proto, že jsem si chtěla přečíst romantický příběh...a tady je romantika jen podružná. Což je na jednu stranu dobře. myslím, že mě to prostě jen zaskočilo.

Jak jsem říkala, dám jí ještě jednu šanci. Nebude to poprvé, kdy se mi knížka zalíbila až napodruhé. A u Austenové věřím, že se mi určitě zalíbí. Tak příště

knihomolka27

Ze všech Austenovek nejslabší. Emma mi hodně krát lezla svým chováním na nervy.

ADE138

Knihu jsem četla před.lety a oblíbila si ji. Teď jsem poslouchala audioknihu, rozhlasovou dramatizaci. Cca 500 stránek knihy se vešlo do 50 minut. Přitom to ale knize vůbec neublížilo, inscenace má spád, zápletku, je vtipná a skvěle namluvená.

PhoebePollard

Začátek nebyl nic moc, což je zrovna u Austenové vcelku neobvyklé. Ovšem po začátečních zmatcích okolo Harriet se situace uklidnila a já si dokázala zprvu nesympaticky prudkou a nerozvážnou Emmu konečně oblíbit. Romám je sice o něco horší, než nesmrtelná Pýcha a předsudek, ale stejně čtení určitě doporučuji. Všem, kteří mají rádi uhlazený styl psaní a milostné dějové linky.

NikoušekB

Na začátku mne kniha opravdu bavila. Během čtení jsem se musela asi dvakrát přemluvit, abych ve čtení vůbec pokračovala. Nicméně jsem ráda, že jsem knihu dočetla a to jen proto, že nerada nechávám knihy nedočtené. Nikde žádná akce, žádný prostor pro vlastní předpoklad budoucích událostí - všechno naprosto předvídatelné. Neustále návštěvy, čajíčky, přemítání o tom, kdo koho vlastně miluje.. sáhodlouhé monology či myšlenkové pochody doslova o ničem. Některé postavy tak protivné, až hrůza. Nikdo v ničem nijak extra nevynikal ani nezaujal.. řadím do pomyslné poličky "knihy, které jsem prostě jen tak přečetla" ... Od autorky jsem nečetla všechny knihy, ale tato rozhodně nepatří k vrcholům jejího umění.

MIA-chan

Taky milujete romantické příběhy, ve kterých vás hlavní mužský hrdina uchvátí? Já ano, proto jsem si knihy od Jane Austen zamilovala.
Ať už je to rozumný a úžasný pan Knightley, nebo podmanivý a nepřístupný Darcy.
Tyto knihy nejde nemilovat

crazyslunicko

Na knihu jsem se velice těšila. Stále jsem však očekávala nějakou akci a pořádnou zápletku, ale bohužel nepřicházela. Stále jsem četla o čajíčkách a návštěvách a kdo s kým. Ke konci mi došlo, že už tam nic vzrušujícího nebude.

agatha2
21.12.2018

Většinu knih od Austenové jsem poprvé četla někdy na střední. A od té doby se k nim čas od času vracím. Když mám dost thrillerů a příběhů ze současnosti, vždy sáhnu po staré dobré Austenové. Doporučuji ji všem romantickým duším, které mají rády příběhy ze staré dobré Anglie.