Emma

Emma https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/861/bmid_emma-ALV-861.png 4 1515 197

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Daranus , Rozmluvy

Emma , 1815

heliiinka
heliiinka
24.04.2022 2 z 5

Celá kniha se tak vleče a jakoby tam chyběla pořádná zápletka a nebo jich je příliš mnoho, ale všechny jsou malicherné a nijaké. Proto mi žádná z postav nepřirostla k srdci, snad kromě pana Woodhouse, který je hypochondr na facku. :D
Tohle je první zklamání od Austenové.

Thalin
Thalin
19.04.2022 3 z 5

Na Emmu jsem se vrhla, protože Austenová přece nemůže zklamat. No bohužel. Já nevím, co přesně byl její záměr s touhle postavou, ale nesedlo mi to. Emma nepůsobí jako milá a chytrá dohazovačka, ale jako poměrně arogantní, sobecká a domýšlivá osůbka, která se ostatním vrtá v životech, protože se nudí a ještě si myslí, ž to dělá pro jejich dobro. I když kolikrát udělá přesný opak. Asi proto, aby se z takových chyb tedy mohla nakonec poučit, ale kdyby nebyla takový snob, nemusela by je vůbec dělat. Zasloužila by spíš ohnout pře koleno, vyhrnout všechny sukně a spodničku a dostat za svoje chování pár výchovných.

Italkaaa
Italkaaa
17.04.2022 5 z 5

Je to klasika. O něco míň uvzdychaná než Pýcha a předsudek. Takže dávám pět hvězd.

Fallenyard
Fallenyard
08.04.2022 5 z 5

Pěkný příběh o tom, jak se člověk může změnit k lepšímu, je-li ochoten připustit si kritiku a pracovat na sobě.
Ano, jako mnoho čtenářů přede mnou, i mě Emma občas dost štvala, ale v tom spočívá celé gro, že se Emma ponaučí a změní své chování. Emma má potenciál a intelekt, který, je-li používán správně, poslouží dobru a ku zušlechtění sebe sama; naopak je-li i inteligentní člověk zaslepen nesprávnými přesvědčeními na základě vlastní pýchy, nevzejde z toho nic dobrého. Myslím, že s touhle hlavní hrdinkou se mnoho žen, které si už podobnou transformací prošly, dokáže ztotožnit a třeba se nad sebou zpětně i pousmát.

LaCucaracha
LaCucaracha
06.04.2022 1 z 5

Pýcha a předsudek docela jde. Sice hlavní ženská postava vychází jakože pozitivně jen díky tomu, že ostatní ženy spisovatelka vyloženě zkarikovala, ale jinak je tam nějaký děj a vývoj, prostě jo, i čtivě napsané. Ale toto??? Co to mělo být? A proč to má tak vysoké hodnocení? Hlavní "hrdinka" je namyšlená, snobská, nevzdělaná husa, která je ovšem přesvědčená, že je úžasně chytrá a všemu nejlíp rozumí. Takže lidem okolo dost arogantně a zásadně zasahuje do života a kazí, co může. To, že nakonec jako prohlédne, že se mýlila, nestačí – prostě je blbá a zasloužila by profackovat, a ne se dobře vdát. A děj? Ten v podstatě neexistuje. Prostě jde o to, spárovat několik dvojic, a čtenáři je celkem záhy zřejmé, kdo se komu dostane a kdo má jakou povahu. Takže... čímže je ta bichle vlastně zaplněná? Nicneříkajícími žvásty. No vážně, takhle prázdně plkat, to jsem ještě v knížce nezažila. Promluvy pana Woodehouse a paní Batesové, ty rovnou přeskočte, první jen blábolí o nemocech a druhá je schopná vést dvoustránkový monolog sestávající z takových hodnotných sdělení jako: To máme ale hezky! A jak to té Jane dnes sluší! To byste neřekla, a kdo to támhle jde? Není to pan E.? Je to pan E.! Pane E., to máme dnes hezky, že? A už jste slyšel, co říkala onehdy paní X., když uviděla paní Y.? ... No něco podobného. Od půlky knížky už jsem v podstatě jen listovala a hledala ty sporé útržky, kde se něco dělo. Kde se dělo přesně to, co jsem čekala, že se dít bude. Opravdu hrůza.
Ale jestli jste tenhle můj výlev přečetli trpělivě celý, pak by se vám Emma možná mohla i líbit.

misssicccka
misssicccka
24.02.2022 3 z 5

Rozhodne se to nevyrovna jinym kniham JA.
Kdyby tam nebylo tolik omacky, tak by mohla byt polovicni. Pred dvema stoletimi to bylo asi skvele, vtipne, mozna i kontroverzni. Ale nadcasove cteni to neni.
Co mi utkvi v hlave urcite, je ten nudny zivot venkovske smetanky - caje, karty, klepy, strkani nosanku k sousedum, hodnotime majetkove pomery, sami nemusime nic, nevytahneme paty z obce. Neni to silene. Macha by umrel nudou ;)
Emma? Rozmazleny, lenivy, sebevedomy spratek. Zadna hrdinka to tedy neni a o emancipaci nemuze byt vazne rec.

motovidlo
motovidlo
09.02.2022 2 z 5

Za mňa preceňovaná kniha, kto chce čítať Jane Austen, nech si radšej prečíta Pýchu a predsudok, alebo Rozum a cit. Štýl knihy je rozvláčny a rozhovory na dnešnú dobu veľmi strojené a umelé - to všetko beriem, vzhľadom na dobu, kedy bola kniha napísaná. Čo ma však nebavilo, bola hlavná hrdinka. Tá je vyslovene otravná, z nudy strká nos kam nemá a z nejakého záhadného dôvodu si ešte aj myslí, že má na to právo. Liezla mi na nervy od začiatku a úprimne ľutujem pána Knightleyho. Ak chcela Jane Austen vyvolať tieto pocity, tak klobúk dole pred jej spisovateľským umením.

vaskajiras
vaskajiras
06.02.2022 3 z 5

Nejsem bůhvíjaká fanynka Jane Austenové, ale chápu, proč na ni některé čtenářky nedají dopustit, a chápu i ty, které byly poněkud zklamané. Na jednu stranu mohou její knihy být příjemným pozastavením a vžitím se do doby, kdy náplní rozhovorů bylo počasí, vztahy, klepy a detailní rozebírání povahy druhých, na stranu druhou jsou to přece jen dvě stě let staré knihy (kéž by se i jiné klasiky těšily takové nehynoucí přízni!), které nejsou napsané zrovna nejčtivěji a mnoho věcí je v nich pro dnešního čtenáře nepochopitelných.

Nechci mluvit jen o Emmě, ale pár poznámek bych k ní měla: osobně jsem ji nejdříve četla v angličtině a potom jsem viděla film v češtině (ten pocit, když přesně poznáte, které hlášky jsou převzaté z knihy ;). Ačkoli razím přesvědčení, že kniha je zpravidla lepší než film, zde musím přiznat opak - film mě bavil mnohem víc (a totéž platí u Pýchy a předsudku). Snad je to částečně tím, že byl zpracován s jistou nadsázkou, ale hlavním důvodem je podle mě to, že film je současnému člověku prostě bližší. A právě v tom, řekla bych, tkví aktuálnost a neutuchající obliba Jane Austenové - stále vznikají nové a nové adaptace a každá reflektuje potřeby své doby.

A teď k tomu hlavnímu, co jsem chtěla říct: Vzhledem k tomu, že se jedná převážně o ženské čtivo, najdou se muži, kteří na takovéto knihy a jejich čtenářky shlíží svrchu a prohlašují, že tímto žánrem pohrdají. Ale co je to, tohle "pohrdání žánrem"? Mám pocit, že je to prostě taková chlapácká póza. To je romantický, pche, to je pod mou úroveň. Jako by bylo něco špatného na tom, že se příběh zaměřuje na milostnou zápletku. Vždyť je to běžná součást života, no ne? Nechápu, proč se to děje zpravidla u romancí. Stejně tak by někdo mohl říct: pohrdám sci-fi, pohrdám fantasy, pohrdám detektivkou. Ale to říká málokdo (snad jen ti, co čtou pouze "vysokou" literaturu a nic pro zábavu). Normální lidi většinou řeknou něco na způsob: nemám rád sci-fi, fantasy mě nebaví, detektivky nevyhledávám. U romance se taky dá přece říct: není to můj šálek čaje, nedojímá mě to, nebaví atd. Ale ne, to některým nestačí, oni tím musí rovnou pohrdat. Jako by se báli, že jinak by byli za měkoty.
Hele, já jsem taky tak trochu cynik a nad některýma romantickýma řečičkama a klišé mám chuť protáčet oči, ale když je v knize nebo filmu nějaký hezký milostný vztah nebo aspoň náznaky zamilovanosti anebo třeba vyznání, které chytí za srdce, moje srdíčko se taky zatetelí. Bylo by pokrytectví předstírat, že to tak není.

"If I loved you less, I might be able to talk about it more." - Dokonalost.

Leona333
Leona333
19.01.2022 4 z 5

Tak tuhle knížku máme doma dlouho. S moc pěkným překladem od paní Evy Kondrysové a ilustrací Adolfa Borna z roku 1982. Kniha s hlavní hrdinkou Emmou mě baví i dnes. Tahle mladá dáma, byla v oné době vážně nezmar a svou prostořekostí, tvrdohlavostí, ale i urputností, předčila leckterého muže... Byla to taková, dnes by se dalo říci i ,,svatební zprostředkovatelka," která děláním si starost o blaho a štěstí ostatních, málem zapomněla na blaho a štěstí vlastní... ; )

LenaWirus
LenaWirus
17.01.2022 4 z 5

Jak je u knih ze starších dob zvykem, kniha je plná pečlivých rozborů monologů, výkladů charakterů a někdy i velmi nezáživných, zdlouhavých popisů, což ale patří k době a stylu tehdejšího psaní. Kniha měla velmi pomalý rozjezd a bavit jsem se začala až v půli příběhu. I tak jsem velmi ráda, že jsem si tuto klasiku přečetla. Emma byla namyšlená, místy povrchní a velmi často sobecká, nakonec ale díky vlastním pochybením a i přičiněním pana Knightleyho dospěla k vylepšení svého charakteru. Nechápu, proč jí trvalo tak dlouho si uvědomit, že jedině pan Knightley je ten pravý pro ni. Oceňuji vývoj Emmy s postupně se vyvíjejícími událostmi, nicméně Elizabeth Bennetová je mou stále oblíbenou hrdinkou mezi ženami Austenové. Musím ale přiznat, že ačkoliv se o panu Darcym říká, že je to prototyp dokonalého muže, zřejmě na mě takto více zapůsobil pan Knightley, který byl charakterově ještě dokonalejší.

lernami
lernami
26.12.2021 3 z 5

Myslím, že Austenová byla hrozně statečná! Dnes už nám rozhodnutí, že se dívka nikdy neprovdá, může připadat normální, ale v době vydání románu to nebylo zvykem. O to víc mě baví s jakou samozřejmostí a normalností autorka rozhodnutí Emmy čtenářovi předkládá.

K samotné Emmě - bohužel musím říct, že mě romance Emmy moc nezaujala a na můj vkus jsem až moc často odhalila dějové zvraty. Taky k samotným postavám mám své výhrady. Líbily se mi však charakteristiky jednotlivých povah.

Někomu by kniha mohla připadat nudná. Je pravda, že se tam toho tolik neděje a je tam hodně dialogů - ale myslím, že právě na zmíněných dialozích je nejlépe předvedena povaha tehdejší doby, kdy faleš, společenské postavení a intrikářství měla ve společnosti snad ještě větší roli, než má dnes.

Obecně bych řekla, že kniha patří ke slabším autorčiným počinům, ale i přesto si udržuje úrověň, na kterou je čtenář od Austenové zvyklý.

spencer
spencer
29.11.2021 5 z 5

Emma mě velice mile překvapila, protože v sobě měla vše, co jsem si jen mohla přát. Moc se mi líbila hlavní hrdinka, která byla sice dost komplikovaná a občas trochu rozmazlená, ale celý příběh krásně oživila. V průběhu celého románu se její osobnost značně změní a dojde k několika uvědoměním, díky kterým mě bavilo číst dál. Celý děj se točí okolo ní a jejích teorií týkající se romantických vztahů lidí kolem ní.
Jane Austenová vše píše s takovou lehkostí, že se najdete otáčet jednu stránku za druhou. S charakteristikou postav si také poradila na výbornou a těším se na další z jejích knih.

reniboro
reniboro
26.11.2021 5 z 5

Já mám Austenovou moc rada! Emmu jsem cetla poprvé a dej jsem neznala. Byla jsem u toho tak napjatá, s kým a jak nakonec Emma bude, ze jsem si vůbec nevychutnávala ty dialogy a popisy vseho a snažila se číst rychle. Hruza!
Tak jsem si řekla, ze takhle si to vůbec neuziju a zkoukla jsem film :-D Pak už uklidnena, jsem mohla pokračovat ve čtení :-D ty popisy udalosti, jak se postavy chovají, dialogy…to je nadhera!

Elenče
Elenče
27.10.2021 5 z 5

Těžko hodnotit klasiku, jen to, když si uvědomíme, že Emmu čteme déle než 200 let a nejen z důvodu, že je to povinná četba, mluví za vše. Je poněkud jiná, než její ostatní nejslavnější hrdinky, nemusí se provdat proto, aby se zajistila, což ji dává značné sebevědomí. Postavení paní domu získané de facto ještě v dětství ji také na skromnosti nepřidalo. Přesto nejde o postavu nesympatickou. Navíc skvěle vylíčený mikrosvět života středních a nižších vrstev venkova lze dnes už taky číst jako historický pramen, což ostatně historici dělají. Při čtení jsem se neubránila dojmu, že by mi takové večery s kartami, pastely a knihami, bez přesycení digitálními technologiemi, se vším tím časem na to udělat si pořádek ve vlastním srdci a hlavě hrozně hodily. I když bych pravděpodobně brzy utíkala zpátky, pár týdnů takového života by byl balzám.

Mesačnica
Mesačnica
20.09.2021 3 z 5

Román Emma od J. Austen je pre mňa asi najneobľúbenejší, preto mi asi aj tak dlho trvalo, kým som si ho znova prečítala. Emma je veľmi sebavedomá a istá si sama sebou, presvedčená, že sa bude diať, ako si ona myslí. Nepáčilo sa mi, ako ovplyvňovala v myslení Harriet a potom, keď jej priateľka zarúbala privysoko (myslí si, že by sa o ňu mohol uchádzať p. Knightley), tak ju pošle k sestre do Londýna. Bez toho by si však neuvedomila, čo skrýva jej srdce...Veľmi zvláštna postava, myslím, že od austenovských hrdiniek sa tak trochu vymyká.

rennata
rennata
25.08.2021 4 z 5

Kým si človek zvykne (čo môže trvať i 200-300 strán) môže mu to pripadať rozvláčne, zbytočne ukecané a dlhé, ale ako si zvyká a preniká do hĺbky postáv, kniha sa zdá byť čoraz lepšou. Sem tam sa mihnú i naozaj veľmi hlboké myšlienky, ktoré sú trefné v každej dobe. Autorkin jazyk už poznám dosť dôverne a viem čítať pozorne, takže mi bolo hneď jasné kto s kým skončí, avšak chápem mýlky jednotlivých hrdinov.

Lilenirish
Lilenirish
28.07.2021 5 z 5

Knihy od Jane Austenové mám opravdu moc ráda. Jako spousta čtenářů z jejích děl miluji nejvíce Pýchu a předsudek. Strašně jsem si přála číst něco, co by mě také tak nadchlo a z toho, co jsem zatím četla bych řekla, že mě Emma, jako jedna z mála, dokázala znovu tak oslovit. Ocitla jsem se ve světě Emminých dohadů o tom, kdo ke komu co cítí, až jsem se sama nechala zlákat ke tvorbě vlastních teorií. Občas jsem soucítila s Eminými omyly a nedočkavě jsem se pročítala dál, abych zjistila, zda-li se Emma nakonec poučí, a zda-li se vyplní mé vlastní očekávání :)

coolpet.CP
coolpet.CP
08.07.2021 5 z 5

Moc krásná kniha. Mám moc ráda romány od Jane Austenové :)

Leny68
Leny68
29.05.2021 5 z 5

Emma je kouzelný příběh, srdcová záležitost. A film taky moc povedený.

Little.deer
Little.deer
19.05.2021 3 z 5

Nádherná a milovaná, stejně jako film :-)